Airflow

Vše co se týká chlazení vzduchem - větráčky, ventilátory, žebrované pasivy, atp.

Moderátor: morke

python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Airflow

Příspěvek od python.p »

Být na tvém místě tak o urážení mlčím...

1. Kde píšu, že jsi primitiv?
2. Ano, že jsi hluchý to bude asi fakt.
3. Měření? Doopravdy to bylo měření?

Pokud to bylo měření, jaká byla pokojová teplota? Jaké přesně a kde máš umístěné ventilátory? Jaký takt a napětí má GPU a CPU? Jak jsi je zatížil? Jakou dobu jsi "měřil"? Jaká je směrodatná odchylka? Jaká je chyba měření?

4. Můj výpočet hlučnosti je jednoduše opakovatelny a dostatečně průkazný, můžeš si ho přepočítat.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
DoctorD
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. kvě 2004
Bydliště: Praha

Re: Airflow

Příspěvek od DoctorD »

renek1 píše:@DoctorD
Asi jsi nečetl co jsem psal za hodnoty?
Skříň - idle 330rpm - load 660rpm
CPU po OC + delid max. 70°C.
GK max. 73°C.
Kde se píše 1000rpm?
Ano, při této rychlosti by to slyšet bylo, ale při 660rpm takřka ne.
Psal jsi, že máš Noctua NF-A14 PWM chromax.black.swap.
Dále, že ani při max otáčkách, což je u tohoto větráku 1500 nic neslyšíš.

Tak je potřeba se vyjadřovat jasně a ne v každém příspěvku jinak.

Ptal ses na radu ohledně airflow, dostal jsi ji , že lepší je mít víc větráků na menší rychlost...toť vše.
Pokud jsi ale se svými otáčkami/hlučnosti spokojen, tak to více neřeš!
Arm0r!
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 14. čer 2007
Bydliště: Ostrava

Re: Airflow

Příspěvek od Arm0r! »

připojím se do diskuze... Fractal Design Define R5 mám, zatím 2x 140mm intake (předek), 1x Be Quiet 140mm jako outtake (vzadu). Přemýšlím kvůli VRM že dám jako inttake z vrchu 2x 140mm (dokoupím zvlášť prachový filtr pro vrch skříně). Jde mi o teploty VRM. Když sem do provizorně zkoušel oddělat jeden moduvent na vrchu R5 a hodil tam provizorně 120mm fan jeden tak klesly teploty u VRM o 15c, u CPU to nijak nic nezkazilo (grafiku nemám takže nevím jestli to nějak by zkazilo airflow). Hlavně bych rád positive pressure, teplo si vždy cestu najde ven, hlavně když vzduch cirkuluje, right? Teplo sice stoupá nahoru, ale nevím jak bych to mohl ještě jinak udělat. Nějaký nápady? :))
Musicmaker - Arm0r! http://www.youtube.com/user/Rapkix CPU: i9 14900KF, CPU Cooler Arctic Liquid Freezer 360, MB: ASUS TUF GAMING Z790-PLUS WIFI GPU: Inno3D iChill X3 4080 Super RAM: 2x48 GB Corsair Vengeance Storage: M.2 1x Samsung 990 Pro 2 TB),PSU: Be quiet! PURE POWER 12 M 1000W
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Airflow

Příspěvek od python.p »

Nekecej? Fakt?!

Zbytečný dělat z toho větrný mlýn!!!
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Arm0r!
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 14. čer 2007
Bydliště: Ostrava

Re: Airflow

Příspěvek od Arm0r! »

python.p píše:Nekecej? Fakt?!

Zbytečný dělat z toho větrný mlýn!!!
Snad to nebylo na mně. Nechci tady rozjíždět off-topic flame. plz :oops:
Musicmaker - Arm0r! http://www.youtube.com/user/Rapkix CPU: i9 14900KF, CPU Cooler Arctic Liquid Freezer 360, MB: ASUS TUF GAMING Z790-PLUS WIFI GPU: Inno3D iChill X3 4080 Super RAM: 2x48 GB Corsair Vengeance Storage: M.2 1x Samsung 990 Pro 2 TB),PSU: Be quiet! PURE POWER 12 M 1000W
blaho
Žlutá karta
Žlutá karta
Registrován: 31. pro 2011
Bydliště: Nyíregyháza

Re: Airflow

Příspěvek od blaho »

omfg, pokial v R5 nemas grafarnu , tak co riesis :roll:
Arm0r!
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 14. čer 2007
Bydliště: Ostrava

Re: Airflow

Příspěvek od Arm0r! »

Tak díky za rady. Chtěl jsem se zeptat jen na tipy, jak by jste to třeba řešili vy. Mám takový špatný pocit, že PCT Fórum trochu upadá, což je imho smutný. A jinak psal sem, že grafiku nemám, ale jde mi o teploty VRM na desce. :(
Musicmaker - Arm0r! http://www.youtube.com/user/Rapkix CPU: i9 14900KF, CPU Cooler Arctic Liquid Freezer 360, MB: ASUS TUF GAMING Z790-PLUS WIFI GPU: Inno3D iChill X3 4080 Super RAM: 2x48 GB Corsair Vengeance Storage: M.2 1x Samsung 990 Pro 2 TB),PSU: Be quiet! PURE POWER 12 M 1000W
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Airflow

Příspěvek od python.p »

Čím víc fanu tím lépe.

Bylo to na tebe a byl to sarkazmus.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Arm0r!
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 14. čer 2007
Bydliště: Ostrava

Re: Airflow

Příspěvek od Arm0r! »

Rozumím. díky. Sarkazmus přes text sem moc nerozeznal, ale je to možný. Ono pár příspěvků nazpátek se to tu začalo rozjíždět právě jiným směrem, tak sem si nebyl úplně jistý. :D
Musicmaker - Arm0r! http://www.youtube.com/user/Rapkix CPU: i9 14900KF, CPU Cooler Arctic Liquid Freezer 360, MB: ASUS TUF GAMING Z790-PLUS WIFI GPU: Inno3D iChill X3 4080 Super RAM: 2x48 GB Corsair Vengeance Storage: M.2 1x Samsung 990 Pro 2 TB),PSU: Be quiet! PURE POWER 12 M 1000W
renek1
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 23. úno 2011

Re: Airflow

Příspěvek od renek1 »

@Arm0r!
Nevím jak tvá deska, ale některé desky to řeší možností přídat 40x40 ventilátorek pro zvýšení proudění vzduchu kolem oblastí VRM. Není potom nutné dávat do bedny další dva nebo tři ventilátory 120 nebo 140mm. Maximálně tak jak jsi sám otestoval, tak přidat jeden nahoru na odvod tepla.
Taky si ani nepsal jaká teplota VRM je a zda při nataktování nebo bez? Myslím, že to třeba není takové drama.
vrm.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Naposledy upravil(a) renek1 dne úte 13. úno 2018, 07:42, celkem upraveno 1 x.
MB: ASUS PRIME Z370-A; CPU: Intel Core i7-8700K + Noctua NH-D15; RAM: Crucial Ballistix 32GB DDR4 3600MHz CL16; VGA: ASUS GeForce RTX 3070 Noctua OC Edition; SSD: Samsung SSD 970 PRO 512GB + Samsung SSD 960 EVO 250GB + Samsung SSD 860 EVO 4TB; PSU: Seasonic FOCUS Plus 750 Platinum; CASE: Fractal Design Define R5; LCD: Dell AW3418DW Alienware; KEYBOARD: Logitech G910; MOUSE: Logitech G502 Hero; HEADPHONES: Logitech G635
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Airflow

Příspěvek od python.p »

Pozor, odborník na airflow s dlouholetou praxí promluvil...
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Butch
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 17. črc 2003
Bydliště: Praha

Re: Airflow

Příspěvek od Butch »

Dva nebo tri ventilatory 120 ci 140mm na nizkych otackach budou lepsi nez nejake male chrchlatko na 3000ot, ktere ty velke fany na nizkych otackach bezpecne prehlusi. Nebo uz se fany 40x40 nekam posunuly? Ja co si pamatuji tak to bylo vse nepouzitelne. Do pul roku odeslo nebo bylo hlucne uz od zacatku.

Podle me je to cele o nicem, dostalo se to nekam kam nemelo. Kazdy by mel resit airflow podle aktualni skrine, komponent a zateze. Neni zadny univerzalni recept krome zakladu ze vepredu by mel byt minimalne jeden na privod a vzadu na odtah. Dalsi ventilatory jsou jiz podle toho jak kdo potrebuje chladit. Da se rict ze "optional".

Taky bych nepotreboval tolik fanu, ale kdyz to zreguluji kolem 600ot v klidu a do 900ot v zatezi(jen na nekterych) tak to povazuji za pomerne tichy comp. Samozrejme by to slo i tissi, ale ja to zase tolik nehrotim.
Intel i7 3770K@4,2GHz(1,3V)+Coolink Corator DS, Asus Maximu​s IV GENE​-Z, ASUS Geforce GTX 1070 Strix 8GB, 16GB RAM Kingston, Samsung SSD 850 EVO 500GB+250GB, Samsung F3 1TB, WD RED 8TB, Fractal Arc Mini, Benq VW2420H, CM Silent Pro M2-720W, Logitech G502 proteus spectrum, Logitech Z-2300, Xbox ONE S gamepad, Logitech G11, Creative Sound Blaster X-Fi HD USB SBX, Lian-Li BZ-H06
Arm0r!
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 14. čer 2007
Bydliště: Ostrava

Re: Airflow

Příspěvek od Arm0r! »

@renek1

Takovou možnost u své desky bohužel nemám. Jinak teploty VRM jsou bez přetaktu do 72°C cca, teplota v místnosti 22°C. Při přetaktu atakují 88°C což už je myslím si dost hodně na to, že ještě není vedro. Jedná se jen o 4+2 napájení, ale měl sem nastaveno @1.300v, LLC High a 4.8GHz. Víc nepotřebuji, nepotřebuju to trápit nějak extra tu desku.

@Butch

Rozumím. Chápu, prostě to asi vyzkouším a uvidíme. Každopádně positive pressure set-up to bude, jen s tím, že budu mít i z vrchu intake (z TOPu) a rear jako exhaust. Uvidím jestli se to nějak negativně projeví až bude GPU, ale prozatím to vyzkouším takhle. Teplo jde samozřejmě vzhůru, ale za předpokladu, když není cirkulován vzduch ve skříni, takže by to eventuálně mělo pomoct i tak. Teplo si cestu ven najde a ještě k tomu ten jeden exhaust fan snad pomůže (vzadu) k tomu.

Případně pokud by to mělo negativní vliv, tak dám jako in-take ze spod jeden FAN a nahoru na top jeden jako outtake navíc.
Musicmaker - Arm0r! http://www.youtube.com/user/Rapkix CPU: i9 14900KF, CPU Cooler Arctic Liquid Freezer 360, MB: ASUS TUF GAMING Z790-PLUS WIFI GPU: Inno3D iChill X3 4080 Super RAM: 2x48 GB Corsair Vengeance Storage: M.2 1x Samsung 990 Pro 2 TB),PSU: Be quiet! PURE POWER 12 M 1000W
renek1
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 23. úno 2011

Re: Airflow

Příspěvek od renek1 »

Butch píše:Dva nebo tri ventilatory 120 ci 140mm na nizkych otackach budou lepsi nez nejake male chrchlatko na 3000ot, ktere ty velke fany na nizkych otackach bezpecne prehlusi. Nebo uz se fany 40x40 nekam posunuly? Ja co si pamatuji tak to bylo vse nepouzitelne. Do pul roku odeslo nebo bylo hlucne uz od zacatku.

Podle me je to cele o nicem, dostalo se to nekam kam nemelo. Kazdy by mel resit airflow podle aktualni skrine, komponent a zateze. Neni zadny univerzalni recept krome zakladu ze vepredu by mel byt minimalne jeden na privod a vzadu na odtah. Dalsi ventilatory jsou jiz podle toho jak kdo potrebuje chladit. Da se rict ze "optional".

Taky bych nepotreboval tolik fanu, ale kdyz to zreguluji kolem 600ot v klidu a do 900ot v zatezi(jen na nekterych) tak to povazuji za pomerne tichy comp. Samozrejme by to slo i tissi, ale ja to zase tolik nehrotim.
Plně souhlasím s tím, že záleží na skříni, komponentech a rozložení a podle toho se dá i pořídit počet potřebných ventilátorů, aby bylo vše optimálně tak, jak si každý sám představuje, tj. teplota ve skříni a hluk. Nedá se používat jeden metr na vše. Jsou skříně s kvalitním Airflow a odhlučněním a pak takové co jsou samá díra a tenký plech a uspořádání je k prdu.
Já třeba jeden Noctua 40x40 mám a ofukuju s ním M.2 disk (jak je vidět na fotce v prvním postu), ale spíš jen proto, že se mi doma válel a k této desce co mám ta možnost byla i když držák je původně právě na ofukování VRM. Můžu tě ujistit, že v mé skříni i s vypnutýma ostatníma větrákama na 3000rpm slyšet není.
@Arm0r!
Ty si tedy přidej do stropu ten jeden jak jsi testoval a myslím, že budeš spokojený.
Máme stejnou skříň tak se v prvním postu mrkni jak to mám. Dva 140 Noctua zepředu dovnitř a jeden 140 Noctua vzadu ven a bohatě mi to stačí. Vše je tiché a teploty optimální. Teď co jsem co jsem použil SW na úpravu otáček ventilátorů se mi nedostanou otáčky nad 650rpm
MB: ASUS PRIME Z370-A; CPU: Intel Core i7-8700K + Noctua NH-D15; RAM: Crucial Ballistix 32GB DDR4 3600MHz CL16; VGA: ASUS GeForce RTX 3070 Noctua OC Edition; SSD: Samsung SSD 970 PRO 512GB + Samsung SSD 960 EVO 250GB + Samsung SSD 860 EVO 4TB; PSU: Seasonic FOCUS Plus 750 Platinum; CASE: Fractal Design Define R5; LCD: Dell AW3418DW Alienware; KEYBOARD: Logitech G910; MOUSE: Logitech G502 Hero; HEADPHONES: Logitech G635
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Airflow

Příspěvek od python.p »

Protože teplej vzduch od začátku existovaní světa stoupá vzhůru... doporučuji dávat na horu a dozadu outtake, a pro zlepšení proudění intake dopředu a dolů.

To že ti pomohl intake nahoře jasně vypovídá o tom, že tam máš slabé airflow. Zkus ho dát jako outtakle a jeden navíc jako intake.

Bohužel se to dá říct obecně! Lepší je více ventilátorů na nižší otáčky, jak méně ventilátorů na vysoké. Jednak ventilátory vydrží déle, máš menší hlučnost a lepší proudění vzduchu.

Pokud je pro Vás 650RPM tiché, nemá fakt cenu se bavit o tom co a je není tiché... protože sorry, ale jste asi hluchý jako poleno. A nebo velmi tolerantní.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Arm0r!
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 14. čer 2007
Bydliště: Ostrava

Re: Airflow

Příspěvek od Arm0r! »

Rozumím. Vyzkouším i jeden outtake na topu a jeden na intake zespod skříně jak to pomůže :-). Díky všem za rady. 8-)
Musicmaker - Arm0r! http://www.youtube.com/user/Rapkix CPU: i9 14900KF, CPU Cooler Arctic Liquid Freezer 360, MB: ASUS TUF GAMING Z790-PLUS WIFI GPU: Inno3D iChill X3 4080 Super RAM: 2x48 GB Corsair Vengeance Storage: M.2 1x Samsung 990 Pro 2 TB),PSU: Be quiet! PURE POWER 12 M 1000W
Loki5567
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 25. črc 2011

Re: Airflow

Příspěvek od Loki5567 »

Taky mám nějakých 600RPM, slyšet to je, ale Noctua má dobrý zvukový projev a je slyšet jen mírné proudění vzduchu. Ale nějaké vrčení, pískání a nebo cvakání mě dosti vytáčí.
CPU: AMD Ryzen 7 7800X3D // MB: MSI MAG X670E Tomahawk // RAM: G.Skill Trident Z5 Neo 4x16GB 6000Mhz@6000 30-38-38-96 // GPU: MSI RTX 3080 Gaming X Trio // Storage: Corsair SP510 480GB + Corsair SP510 960GB + Crucial Opal 1100 2TB // PSU: Corsair HX1000i + CableMod // Case: Phanteks EVOLV X // Cooling: EK Quantum Velocity + EK-Quantum Vector RTX 3080 + SC Protium 150 D5 Polished Silver + Alphacool NeXxXos X-Flow 360 + EK-CoolStream PE 360 + 6x NoiseBlocker NB-Eloop B12-PS PWM //
jagoda
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 29. pro 2012
Bydliště: Bratislava

Re: Airflow

Příspěvek od jagoda »

ako riesite airflow pri pocitacoch kde je napr i3 a integrovana grafika, ssd disk... ?
staci v takomto pocitaci box/aftermarket chladic na cpu a zdroj ktory nejake teplo vytiahne?
davate vetrak navyse aj do kancelarskych pc ? ked kupujete bednu kde ziadny vetrak nieje alebo tam je len jeden
i7 2600k / 16GB DDR3 / GTX760
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Airflow

Příspěvek od python.p »

Pokud se neřeší hlučnost, box + ventilátory ve skříni na rozumné minimum.

Pokud se řeší hlučnost, semipasivní zdroj -> nic neodtáhne a hlavně většina moderních skříní má zdroj dole. tak pak 4x AC F12/14 silent na minimum + AC Alpine 11 / Pro / Plus

Pokud se moc řeší hlučnost, pasivní zdroj + pořádný větrný mlejn v podobě Noctua + NH-U9/12 (podle CPU)

Ale já jsem jinej ... 8)


//edit Don: Lock... tak by nejak asi stacilo
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Zamčeno

Zpět na „Vzduch“