Fractal define R4 - ideální airflow

Vše co se týká chlazení vzduchem - větráčky, ventilátory, žebrované pasivy, atp.

Moderátor: morke

Fajfka123
Začátečník
Začátečník
Registrován: 07. bře 2013

Fractal define R4 - ideální airflow

Příspěvek od Fajfka123 »

Zdravím, celkem by mě zajímalo, jak v této skříni vyřešit co nejlépe airflow. Momentálně mám klasicky 2 ventilátory vpřed a 1 vzadu. Co se mi však nelíbí, že se mi ve skříni celkem dost tvoří prach. Ano, nejsem typ člověka, který by co týden vysávat všechny filtry ve skříni, ale popravdě za cca rok se ve skříni udělal takový nános prachu, že z toho až nechápu.

Nějaká rada, jak to nejlépe pořešit, aby se tolik neusazoval prach ?
MB: Asus Z370 Prime-A, CPU: Intel i5-8600K, HDD: Seagate 3TB SSD: Kingston SSD A2000 250GB GPU: MSI GeForce RTX 3070 GAMING Z TRIO RAM: Crucial 8GB/Kingston 16GB Zdroj: Corsair RM650x Case: Fractal Design Define R4 Black Pearl + window
_vuLva_
Začátečník
Začátečník
Registrován: 16. bře 2017

Re: Fractal define R4 - ideální airflow

Příspěvek od _vuLva_ »

2x in + 2x out.

Osobně, když vypínám PC, tak vršek skříně překreju hadrem aby se do ní zbytečně neprášilo otvory pro ventilátory.
Fractal Design Define R6 TG - AMD Ryzen 9 7950X3D - Gigabyte X670E AORUS MASTER - 64GB Kingston Fury Beast DDR5 6000Mhz CL30 - Gigabyte RTX 4090 24GB Gaming OC - Kingston KC3000 1TB - ADATA SX8200 PRO 2TB - Seasonic Vertex GX-1200 - 32" MSI MPG 321URX @ 240Hz (QD-OLED) - 24" AOC Q24P2Q @ 75Hz
PixleFMixle
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. úno 2018

Re: Fractal define R4 - ideální airflow

Příspěvek od PixleFMixle »

Muzes si koupit lepsi filtry. Dulezity ale je, mit na vstupu vic vzduchu nez na vystupu. Pokud je to obracene, vystupni vetraky se budou snazit tahat vzduch vsema skvirama a tudy natahovat prach.
Sharp MZ-821 Z-80@6MHz OC Yeah!, 64kB RAM!, 256kB RAMdisk!, 32kB VRAM!, 4 barvy pri 640x400! JapanUberPower!
...mam rad mistni druzici a jeho asijsky kamaradicky...
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Fractal define R4 - ideální airflow

Příspěvek od python.p »

Čím víc ventilátorů tím lépe. Tedy obsadit všechny pozice a regulovat.

A ohledně prachu, stačí občas setřít prachový filtr.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
renek1
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 23. úno 2011

Re: Fractal define R4 - ideální airflow

Příspěvek od renek1 »

..aňoo.. paňéé.. čím víc proužkůůů tíím vííc adidas :-D :-D :-D
Na míň prachu ve skříni si opravdu nech doporučit ještě víc ventilátorů :-D :-D
Fajfka123 píše:
Nějaká rada, jak to nejlépe pořešit, aby se tolik neusazoval prach ?
Na míň prachu ti za sebe doporučím mrknout na nějaký filtry tady:
http://www.jscomputers.cz/Produkty/Vzdu ... 07010.html
Jsou tam různé tvary i velikosti, takže filtrama můžeš obhodit celou skříň :wink:
Značka DEMCiflex dělá i na magnet, takže dobře drží na skříni a pokud se ti práší i z vrchu při nečinnosti tak je to taky právě použitelý, no a ty co už tam máš se dají případně upravit a dát tam třeba jemnější. V každém případě je dobré častěji než jen jednou za rok tu skříň otevřít a vyfoukat. To je prostě základ. Já to dělám každé 2-3 měsíce.
MB: ASUS PRIME Z370-A; CPU: Intel Core i7-8700K + Noctua NH-D15; RAM: Crucial Ballistix 32GB DDR4 3600MHz CL16; VGA: ASUS GeForce RTX 3070 Noctua OC Edition; SSD: Samsung SSD 970 PRO 512GB + Samsung SSD 960 EVO 250GB + Samsung SSD 860 EVO 4TB; PSU: Seasonic FOCUS Plus 750 Platinum; CASE: Fractal Design Define R5; LCD: Dell AW3418DW Alienware; KEYBOARD: Logitech G910; MOUSE: Logitech G502 Hero; HEADPHONES: Logitech G635
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Fractal define R4 - ideální airflow

Příspěvek od python.p »

Ty vole, radši fakt drž ústa. Když nevíš jak věci fungují...

Bude účinnější jeden prachový filtr o ploše 196cm2 kterým proteče 69CFM nebo filtry o stejné ploše kterým proteče 23CFM? Jak se tam dostane víc prachu?
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
kupco
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 07. dub 2006
Bydliště: Praha

Re: Fractal define R4 - ideální airflow

Příspěvek od kupco »

Tu su nejake testy robene na R5. Odporucaju dva fanu vpredu a jeden vzadu.
http://www.silentpcreview.com/article1422-page1.html
CPU: Intel Core i7-13700K, CPU cooler: Noctua NH-D15S chromax.black, GPU: GAINWARD GeForce RTX 4090 Phantom 24GB, MB: ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI, RAM: Kingston FURY 32GB KIT DDR5 6400MHz CL32, SSD: Crucial P5 Plus 2TB, CASE: Fractal Design Torrent Compact White TG Clear, PSU: ASUS ROG STRIX 1000W GOLD, LCD: ASUS 27" PG279Q, KB: Corsair K70 Cherry Brown, MOUSE: Logitech G502 Proteus Spectrum, NTB: ASUS Zephyrus G14 (RTX2060),
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Fractal define R4 - ideální airflow

Příspěvek od python.p »

Kdy lidi pochopí základní principy fungování světa. To žijeme fakt ve světě ignorantů?
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Walker1134
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 22. lis 2012
Bydliště: Staré Město u Uh.

Re: Fractal define R4 - ideální airflow

Příspěvek od Walker1134 »

Tady samozřejmě souhlasím s pythonem čím víc ventilátorů na malé otáčky tím míň tam bude prachu + samozřejmě všude filtry. Osobně bych ale víc jak 2 in a 2 out nedával. Ono taky záleží jak moc máš doma prašné prostředí..
Jinak poprosím bez urážek a slovniho napadání!


Edit: Téma přesunuto do příslušné sekce!
PC: Monitor: Dell S2417DG@144Hz + G-SYNC, Case: Be quiet! Pure Base 500, CPU: Ryzen 5 2600, Cooler: Artic Freezer 34, MB: GIGABYTE B450 GAMING X, GPU: GIGABYTE GTX 1070 Ti Gaming 8G, RAM: 2x8Gb Corsair LPX DDR4@2133Mhz, NVMe SSD: Samsung 970 Pro 512Gb, OS: Windows 10 Pro, HDD: Western Digital Blue EX 1Tb, PSU: Seasonic Focus Plus Platinum 650W
Fajfka123
Začátečník
Začátečník
Registrován: 07. bře 2013

Re: Fractal define R4 - ideální airflow

Příspěvek od Fajfka123 »

No, jelikož teď o víkendu budu do bedny dávat nové komponenty, tak samozřejmě skříň komplet vyfoukám a vytřu ubrousky isopropylalkohol. Co se týče ventilátoru, momentálně tam mám původní, tak to i nějakou dobu zůstane. Každopádně je časem chci vyměnit, protože mě příjde, že to jsou jakési ludry. Každopádně osadit do budoucna klidně všech 6 pozic nebude problém, otázka jaké ventilátory použít.
MB: Asus Z370 Prime-A, CPU: Intel i5-8600K, HDD: Seagate 3TB SSD: Kingston SSD A2000 250GB GPU: MSI GeForce RTX 3070 GAMING Z TRIO RAM: Crucial 8GB/Kingston 16GB Zdroj: Corsair RM650x Case: Fractal Design Define R4 Black Pearl + window
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Fractal define R4 - ideální airflow

Příspěvek od python.p »

AC F14 Silent. Nebo pokud jde moc o ticho tak NF-A14.

Případně PWM verze, pokud deska neumí DC regulaci.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Fajfka123
Začátečník
Začátečník
Registrován: 07. bře 2013

Re: Fractal define R4 - ideální airflow

Příspěvek od Fajfka123 »

DC regulace ? To je co ? :-) btw budu mít Asus Z370 Prime-A

Na ty AC jsem už hleděl, jsou celkem dost doporučovaný, tak snad budou OK. Každopádně ta cena je taky velice lidová.
MB: Asus Z370 Prime-A, CPU: Intel i5-8600K, HDD: Seagate 3TB SSD: Kingston SSD A2000 250GB GPU: MSI GeForce RTX 3070 GAMING Z TRIO RAM: Crucial 8GB/Kingston 16GB Zdroj: Corsair RM650x Case: Fractal Design Define R4 Black Pearl + window
renek1
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 23. úno 2011

Re: Fractal define R4 - ideální airflow

Příspěvek od renek1 »

Fajfka123 píše:No, jelikož teď o víkendu budu do bedny dávat nové komponenty, tak samozřejmě skříň komplet vyfoukám a vytřu ubrousky isopropylalkohol. Co se týče ventilátoru, momentálně tam mám původní, tak to i nějakou dobu zůstane. Každopádně je časem chci vyměnit, protože mě příjde, že to jsou jakési ludry. Každopádně osadit do budoucna klidně všech 6 pozic nebude problém, otázka jaké ventilátory použít.
Pokud už do toho investuješ, tak vyhoď i ty ventilátory a kup nové. Já bych doporučil NF-A14 PWM, ale jsou drahé. Kolik jich tam dáš už je na tobě, ale nepřeháněj. Panuje tu názor, že do skříně automaticky patří co nejvíce ventilátorů, ale já z vlastní zkušenosti můžu říct, že tři mi stačí a Airflow mám dobré, teploty rovněž a bedna je tichá. Zkusil jsme přidat ventilátory jelikož mě zajímalo o kolik se to pohne dolů s hlukem a potřebnýma otáčkama a bylo to takřka stejný a tak jsem je zas vyndal. Ale je to na tobě.
Desku co chceš tak mám a reguluje oboje DC - reguluje napěťově 3pin a PWM - pulzy 4pin
MB: ASUS PRIME Z370-A; CPU: Intel Core i7-8700K + Noctua NH-D15; RAM: Crucial Ballistix 32GB DDR4 3600MHz CL16; VGA: ASUS GeForce RTX 3070 Noctua OC Edition; SSD: Samsung SSD 970 PRO 512GB + Samsung SSD 960 EVO 250GB + Samsung SSD 860 EVO 4TB; PSU: Seasonic FOCUS Plus 750 Platinum; CASE: Fractal Design Define R5; LCD: Dell AW3418DW Alienware; KEYBOARD: Logitech G910; MOUSE: Logitech G502 Hero; HEADPHONES: Logitech G635
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Fractal define R4 - ideální airflow

Příspěvek od python.p »

renek1:
1. kolik umí Asus Z370 Prime-A DC okruhů?
2. kolik jsou minimální otáčky AC F14 Silent?
3. kolik jsou minimální otáčky NF-A14 PWM?
4. vlastní zkušenost, na základě kolika PC? Jednoho? Hustý!
5. ano bedna je tichá, většinou to jsou jen plechy a nějaký vypínače a šroubky. Asi jsi myslel PC....

Fajfka123:
Máš tam HDD a (pravděpodobně) hlučný zdroj.
Lepší službu ti udělá 6 x AC F14 Silent za cca 1000kč, s minimem na 250RPM a maximem po zregulování na 500RPM (cca) než 2x NF-A14 který budou muset točit skoro max aby to uchladili..

AC F14 Silent - max 800 RPM - 78m2/h
NF-A14 PWM - max 1500RPM - 140m2/h

Takže 3x (beru to stejný na IN a OUT, takže vlastně 6x) AC F14 silent vymění cca 234m2/h vzduchu při 800RPM, zatím co 1x NF-A14PWM (to stejný, takže vlastně jeden IN a OUT) vymění o něco víc jak polovinu toho co AC a to konkrétně 140m2/h, ale budou točit cca 2x více RPM (800RPM vs. 1500RPM)

Ať se každej rozhodne jak chce, ale tohle jsou jasně daná fakta. Která jsou ověřená praxí a dají se kdykoliv přepočítat.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
renek1
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 23. úno 2011

Re: Fractal define R4 - ideální airflow

Příspěvek od renek1 »

@Fajfka123
Jak říkám, jistě se rozhodneš podle svých preferencí a i na základě svých zkušeností. Sám jistě víš co ti vyhovuje. Třeba ti nezáleží na tom kolik ti ventilátory točí, pokud to není nad únosnou mez, ale tu máme každý někde jinde. Sám asi víš jak máš nebo nemáš hlučný PC a zda ti to vadí. Přidat ventilátor můžeš vlasně kdykoliv. Ale doteď jsi fungoval asi dost dlouhou dobu na třech a asi ti to nevadilo, tak nevím proč by tomu mělo být do budoucna jinak. To, že někdo trpí obsedantně kompulzivní poruchou, která se konkrétně u něj projevuje vnucováním své vize všem, by tě nemělo ovlivňovat.
Zkus hlavně pořídit ty filtry
MB: ASUS PRIME Z370-A; CPU: Intel Core i7-8700K + Noctua NH-D15; RAM: Crucial Ballistix 32GB DDR4 3600MHz CL16; VGA: ASUS GeForce RTX 3070 Noctua OC Edition; SSD: Samsung SSD 970 PRO 512GB + Samsung SSD 960 EVO 250GB + Samsung SSD 860 EVO 4TB; PSU: Seasonic FOCUS Plus 750 Platinum; CASE: Fractal Design Define R5; LCD: Dell AW3418DW Alienware; KEYBOARD: Logitech G910; MOUSE: Logitech G502 Hero; HEADPHONES: Logitech G635
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Fractal define R4 - ideální airflow

Příspěvek od python.p »

:-D :-D :-D

Ty seš mi srandista.

Takže podle tebe jsou fakt lepší 2 ventilátory za 1000Kč než 6 za stejnou cenu. I přes jasná fakta, že více ventilátorů chladí lépe, s menším hlukem a větší účinnosti prachových filtrů. Tedy to co je jádrem pudla a na co se tazatel ptá?!

Zatím jsi nepřesvědčil nikoho o ničem. Jenom placáš nějaké svoje domněnky na základě "zkušenosti". Naštěstí věci okolo PC vychází převážně z výpočtu a ne tušení amatérů a demagogů jako jsi ty.

Nehledě na to, že ještě před měsícem jsi nevěděl jaký vybrat ventilátor na chladič a dnes je s tebe profesionál na chlazení.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
DoctorD
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. kvě 2004
Bydliště: Praha

Re: Fractal define R4 - ideální airflow

Příspěvek od DoctorD »

Pardon za OT: Renek1, nikdo si tu nezaslouží žlutou kartu za hloupost jako Ty , za své znalosti základních pravidel airflow. Fakt neskutečně, jak fundovane vystupuješ na základě vlastní zkušenosti z jednoho svého PC.
K tématu stačí Ti opravdu Artic, Asus co máš umí regulovat SF, tudíž jen PST kabel, zapojit na správný okruh, renek1 Ti v tom ale neporadí a budeš spokojený.
renek1
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 23. úno 2011

Re: Fractal define R4 - ideální airflow

Příspěvek od renek1 »

@Fajfka123
To jaké si vybereš případně ventilátory a kolik je opravdu jen na tobě. Já netvrdím, že když koupíš menší počet Noctua, že budeš mít lepší chlazení než větší množství množství levných ventilátorů, jak se mi tu někdo snaží "vkládat do úst", jen jsem ti je doporučil jako výtečné ventilátory, pokud děláš upgrade. Nikdy jsem o sobě netvrdil, že jsem na něco odborník a to, jak mě tu někteří sprostě uráží a tvrdí, že před měsícem jsem ještě nevěděl to, či ono, je jen jejich fantazie, jelikož oni mě osobně neznají a usuzují pouze z toho, že jsem se tu na plno věcí zeptal. Ale to je přeci jasné, že se ptám, jsem "hobík" a nehraju si tady na profíka a tak každou dobrou radou nepohrdnu a lepší je jakékoliv ujištění, než šlápnout vedle. Žádají tu o radu i staří moderátoři a ti by měli být kovaní v IT, ale je to naprosto v pořádku, nikdo nejsme vševědoucí (tedy až na jednoho nejmenovaného a jeho nohsledy).
Prostě sestav si nově PC, nech v něm třeba i ty 3 staré ventilátory co tam jsou, použij filtry a vyzkoušej jak se ti celé PC chová. Teploty, rychlosti vent., hluk, atd a pokud je to všechno v pohodě, tak neřeš a pokud ti vadí něco ze zmiňovaného, tak jednej a vyměň třeba ventilátory za nové a přidej kolik ti jen bude vyhovovat. :wink:
Nemůžu za to, že mě v PC stačí pouze 3 ventilátory které točí max 650rpm a hluk který já neslyším, by jinému vadil a musí tam mít 6 ventilátorů které točí max 500rpm, já to prostě neřeším a jsem tak spokojený (možná jako většina)
MB: ASUS PRIME Z370-A; CPU: Intel Core i7-8700K + Noctua NH-D15; RAM: Crucial Ballistix 32GB DDR4 3600MHz CL16; VGA: ASUS GeForce RTX 3070 Noctua OC Edition; SSD: Samsung SSD 970 PRO 512GB + Samsung SSD 960 EVO 250GB + Samsung SSD 860 EVO 4TB; PSU: Seasonic FOCUS Plus 750 Platinum; CASE: Fractal Design Define R5; LCD: Dell AW3418DW Alienware; KEYBOARD: Logitech G910; MOUSE: Logitech G502 Hero; HEADPHONES: Logitech G635
DoctorD
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. kvě 2004
Bydliště: Praha

Re: Fractal define R4 - ideální airflow

Příspěvek od DoctorD »

Renku, tak příště raď než útočit.
První útok jsi opět začal Ty a víceméně všichni airflow znalý vědí, že trollíš.

Fajfa123, začal bych výměnou stávajících ventilátorů za doporučované articy, začni 4-mi kusy (2in, 2out)
Pro bezprašné prostředí by se musel navýšit počet ventilátorů na nabízených 6 a to o 2 out nahoře.

Tlumící hmota udělá v tomto případě více škody než užitku.
Prachové filtry stačí dodaváné ve skříni, jelikož Fractal je tomto ohledu špička.
Butch
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 17. črc 2003
Bydliště: Praha

Re: Fractal define R4 - ideální airflow

Příspěvek od Butch »

Obnovil bych NNN kartu :-) ale to uz jsem ot.

Airflow se tu resilo a neni to tak davno, akorat se to tam zvrhlo, podobne jako tady.
Hlavni veci padly podle me.
Muze mit 2x vepredu nasavaci, jeden vzadu na out a jeden na strope na out.
S tim ze zregulovat tak, aby nasavani vzduchu bylo o neco silnejsi nez odtah.
Pripadne jeden na dno na pritah navic, protoze prutok vzduchu zepredu bude brzden disky pokud tam budou kose.
Nedelejme z toho zase stavbu jaderneho reaktoru :-)

Zacal bych se 4-5x Fan a podle teplot a dalsich veci bych pripadne pridaval.
Predpokladam ze zdroj chladi jen sam sebe a tedy nasava zespodu pres filtr, jako to mam ja u ARC mini.
Intel i7 3770K@4,2GHz(1,3V)+Coolink Corator DS, Asus Maximu​s IV GENE​-Z, ASUS Geforce GTX 1070 Strix 8GB, 16GB RAM Kingston, Samsung SSD 850 EVO 500GB+250GB, Samsung F3 1TB, WD RED 8TB, Fractal Arc Mini, Benq VW2420H, CM Silent Pro M2-720W, Logitech G502 proteus spectrum, Logitech Z-2300, Xbox ONE S gamepad, Logitech G11, Creative Sound Blaster X-Fi HD USB SBX, Lian-Li BZ-H06
Odpovědět

Zpět na „Vzduch“