Problém s PWM regaulací FANu na 3D tiskárně

Nevizuální úpravy HW, elektronika - Voltage-mody, regulace otáček, schémata... nejde o přetaktovávání.
Odpovědět
SS_Rambo
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 18. pro 2004
Bydliště: Horní Suchá

Problém s PWM regaulací FANu na 3D tiskárně

Příspěvek od SS_Rambo »

Zdravím,
právě stavím 3D tiskárnu (Rebel II) a protože ji budu napájet 24V a na 24V je docela mizerný výběr ventilátoru, tak jsem si udělal udělal step-down regulátor na 12V a obvod pro ovládání ventilátoru pomocí tranzistoru (2N2222), ale ventilátorum co mám na tiskárně (nějaký noname 30x30x10 na hotendu a pro ofuk tisku mám SUNON MB40201V2-A99 - 40x40x20). Jenže oboum ventilátorum se "nelíbí" řízení otáček pomocí PWM modulace napájecího napětí. Oba se v podstatě pod 100% zastaví a akorát "zpívají", ale když jsem na zkoušku zkusil připojit ventilátor z PC, tak u něj to fungovalo bez problému.
Schéma: https://photos.app.goo.gl/J6wzDOzTzx9XUgVx2

Na lienární regulaci ten sunon reaghuje skvěle, už od nějakých cca 3.5V se roztočí a je pěkně tichý.

Nevíte někdo co s tím?
Díky.
Od té doby co jsme si koupil ThikPada tak neznám jinou značku booku...
L!po
Začátečník
Začátečník
Registrován: 21. říj 2006
Bydliště: Dobrá Voda u Hořic, Jičín
Kontaktovat uživatele:

Re: Problém s PWM regaulací FANu na 3D tiskárně

Příspěvek od L!po »

dej tam(paralelně k větráku) nějakej elektrolyt ať ti srovná ty zuby... cokoli co najdeš v šuplíku a bude vyhovovat napětím.. pokud to napoprvé nepomůže, zvedej jeho kapacitu..

jinač, nejvíc easy, malej, ověřenej a regulovatelnej step-down -> např. zde
PC: CPU: R7 7800X3D, (NOCTUA NH-D14 + offset mnt ), RAM:2x16GB 6GHz CL30 G.Skill TridentZ5, MB: ROG STRIX X670E-A GAMING WIFI, GPU: Gainward Phoenix RTX 3080Ti, SSD: Samsung 960 PRO 1TB + 970 Evo plus 2TB + 850 EVO 1TB + 2x 860 EVO 500GB, PSU: Seasonic Prime GX-750W, Case: Corsair Obsidian 750D, Dell AW3418DW, Logitech G11 + MX518
SS_Rambo
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 18. pro 2004
Bydliště: Horní Suchá

Re: Problém s PWM regaulací FANu na 3D tiskárně

Příspěvek od SS_Rambo »

jo už jsem se taky dostal k "závěru" elektrolytu, co jsem prohrabal šuplikoví zásoby tak to "nejměnší" co pomůže je 10uF.
Jinak Step-Down mám tenhle: https://www.aliexpress.com/item/Ultra-s ... 43017.html
Ale nějak do budoucna nepočéítánm s tím že to takhle zůstane, chtěl bych z toho pak uděla "plnohodnotnou desku", teď to mám napájení na prototypové desce 6x4cm: https://goo.gl/kkNC98
Od té doby co jsme si koupil ThikPada tak neznám jinou značku booku...
L!po
Začátečník
Začátečník
Registrován: 21. říj 2006
Bydliště: Dobrá Voda u Hořic, Jičín
Kontaktovat uživatele:

Re: Problém s PWM regaulací FANu na 3D tiskárně

Příspěvek od L!po »

já teďka bastlím k rebeloj ještě většího brášku po vzosu sCUBE, akorát s deskou 300x300.. zdvih je zatím předmětem diskuze :) ale už mám na Ztko objednanou 750mm trapézu, tak uvidím jak to s tím bude běhat.. předpokládám že to pak bude umět tisknout cca 50-60cm na vejšku.. :)

jako elektroniku jsem vybral Rumba+
právě kvůli už integrovanýmu step-down měniči pro ty větráky.. a taky autopojistkám místo, těch shitovejch vratnejch PTCček co tam cpou číňani..
PC: CPU: R7 7800X3D, (NOCTUA NH-D14 + offset mnt ), RAM:2x16GB 6GHz CL30 G.Skill TridentZ5, MB: ROG STRIX X670E-A GAMING WIFI, GPU: Gainward Phoenix RTX 3080Ti, SSD: Samsung 960 PRO 1TB + 970 Evo plus 2TB + 850 EVO 1TB + 2x 860 EVO 500GB, PSU: Seasonic Prime GX-750W, Case: Corsair Obsidian 750D, Dell AW3418DW, Logitech G11 + MX518
SS_Rambo
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 18. pro 2004
Bydliště: Horní Suchá

Re: Problém s PWM regaulací FANu na 3D tiskárně

Příspěvek od SS_Rambo »

No tohle je moje "první" 3D tiskárna, tak jsem se nechtěl pouštět do nějakých "velkých" excesů, jen kvůli proudům jsem šel na 24V napájení. A elektroniku jsem vzal MKS Gen L, tam pokud vím taky nejsou vratné pojistky, sice nejsou autopojistky, ale i tak.
Uvidíme jak mě "3D tisk" chytne, pokud jo, tak bych chtěl jit taky do nějaké kostky, ale pokud né, tak nechci "vyhodit" moc peněz a pak bych vzal nějakou lepší elektroniku (např. tu rumbu+).

Budeš ten stolek mít uchycený dvoustranně se dvěma trapezama po stranách? Ptám se protože "jednostranné" uchycení na 300x300 mi příjde jako velká páka.
Od té doby co jsme si koupil ThikPada tak neznám jinou značku booku...
L!po
Začátečník
Začátečník
Registrován: 21. říj 2006
Bydliště: Dobrá Voda u Hořic, Jičín
Kontaktovat uživatele:

Re: Problém s PWM regaulací FANu na 3D tiskárně

Příspěvek od L!po »

Tou elektronikou sem si prave chtel usnadnit praci.. Sic na ukor ceny ale i tak..

Stolek bude chycenej po vzoru originalu, jen bude vedenej misto desitek hlazenek 16tkama, taky ty dolni Uprofily budou o 1 mm silnejsi.. To by snad melo stacit.. Jeste mam v planu predelat uchyceni desky z 4bodoveho na 3 bod, kvuli snazsi kalibraci roviny (okoukano od markforged) tam se to steluje srasne easy oproti rebeloj.. Celkove ten jejich koncept je desne jednoduchej a funkcni.. (ale cenove je to ulet..)

Kazdopadne o paku se nebojim, nebude to tak tezky a pri tisku se to skoro nehne.. Coz je velka vyhoda oproti rebeloj.. Cim planujes tisknout? PLA?
PC: CPU: R7 7800X3D, (NOCTUA NH-D14 + offset mnt ), RAM:2x16GB 6GHz CL30 G.Skill TridentZ5, MB: ROG STRIX X670E-A GAMING WIFI, GPU: Gainward Phoenix RTX 3080Ti, SSD: Samsung 960 PRO 1TB + 970 Evo plus 2TB + 850 EVO 1TB + 2x 860 EVO 500GB, PSU: Seasonic Prime GX-750W, Case: Corsair Obsidian 750D, Dell AW3418DW, Logitech G11 + MX518
SS_Rambo
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 18. pro 2004
Bydliště: Horní Suchá

Re: Problém s PWM regaulací FANu na 3D tiskárně

Příspěvek od SS_Rambo »

PETG/ABS, mám celokovový hotend a u toho prý s PLAčkem bývají problémy, neříkám že pak nezkusím, ale není to priorita.

Ja nevím, ale asi bych se celkem bát té páky, ikdyž použiješ 16tky "hlazenky" tak to na ložiska bude celkem páka, navíc pokud budeš tisknout něco vysokého.
Osobně bych, pokud pak šel do nějaké kostky tak bych asi dělal "hybrida" mezi sCube a HyperCube Evolution, právě tím "dvojitým" uchycením stolku.
Od té doby co jsme si koupil ThikPada tak neznám jinou značku booku...
SS_Rambo
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 18. pro 2004
Bydliště: Horní Suchá

Re: Problém s PWM regaulací FANu na 3D tiskárně

Příspěvek od SS_Rambo »

A jaké drivery použiješ pro krokáče? Já mám už koupené TMC2208.
Od té doby co jsme si koupil ThikPada tak neznám jinou značku booku...
L!po
Začátečník
Začátečník
Registrován: 21. říj 2006
Bydliště: Dobrá Voda u Hořic, Jičín
Kontaktovat uživatele:

Re: Problém s PWM regaulací FANu na 3D tiskárně

Příspěvek od L!po »

No uvidime, par lidi uz to takhle provozuje a prej ok..
Drivey mam objednany tmc2130.. Sem na ne zvedavej, na rebeloj mam drv8825 a hlucnost je uz daleko lepsi oproti a4988...

Jinac s abs budes mit prave kvuli tomu ze to v Xku jezdi vytiskem peklo s kroucenim rohu a odlepovanim.. Petg je na tom daleko lip.. Ja uz vetsinu veci tisknu z pla, kde je to uplne v pohode
PC: CPU: R7 7800X3D, (NOCTUA NH-D14 + offset mnt ), RAM:2x16GB 6GHz CL30 G.Skill TridentZ5, MB: ROG STRIX X670E-A GAMING WIFI, GPU: Gainward Phoenix RTX 3080Ti, SSD: Samsung 960 PRO 1TB + 970 Evo plus 2TB + 850 EVO 1TB + 2x 860 EVO 500GB, PSU: Seasonic Prime GX-750W, Case: Corsair Obsidian 750D, Dell AW3418DW, Logitech G11 + MX518
Woyta
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 06. led 2004
Bydliště: Hořice

Re: Problém s PWM regaulací FANu na 3D tiskárně

Příspěvek od Woyta »

Ja Rebela vymenil za Anet A8. Az moc veci vyzadovalo doladeni, upravy a komunita je mala.
Pul roku jsem si hral a pak jsem koupil Anet A8. Vse co potrebuju vylepsit uz nekdo resil. Navic stoji pakatel.

Vetrak nepotrebuje stepdown konvertor. Staci kouknout na parametry, spocitat vntirni odpor a stejny pak pridat do serie.

Ted me laka postavit si vlastni s litearnim vedenim. Voziky na kolejnici.

Jestli tam jeste mate zavitove tyce, tak je okamzite vyhodte a udelejte upgrade na sroubovice.
Zavitove tyce se neskutecne opotrebovavaji a matice se z plastu vytrhavaji. Z delal nejvetsi problemy.

Jinak podlozku doporucuju PEI folii. Zatim nejlepsi co jsem vyzkousel. Tisknul jsem dlouhou uzkou vec diagonalne pres celou podlozku a i ABS to udrzelo Ale tak jsem si musel pomoci trochu brimem.
AMD Ryzen 7 3700X, XFX Radeon RX 7900 GRE, Asus TUF Gaming B550, 2x8GB Corsair Vengance LED 3200mhz, 2x8GB G.SkillRGB 3200mhz, 256GB SSD Patriot, 1TB SSD Samsung 840 EVO, 3TB Western Digital, 4TB Western Digital,Creative Sound Blaster Z, Seasonic Focus+ 550W, 34" MVA 4k LCD Samsung , myš Logitech G602, klávesnice Tesoro Colada, volant Logitech G25

Intel C2Q Q9400@3,3ghz, Saphire RX 550, DFI Blod Iron P35, 4x2GB G. Skill PI Series 1066mhz, 640GB Seagate,Creative Sound Blaster Audigy, Seasonic S12 550W

It is better to live dangerously for 34 years than to be bored for 84 years. (Adelaide Siffert)
SS_Rambo
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 18. pro 2004
Bydliště: Horní Suchá

Re: Problém s PWM regaulací FANu na 3D tiskárně

Příspěvek od SS_Rambo »

Na Z ose mám motory s "integrovaným" trapézem T8x8, takže to je bez spojky (tu jsme tma přesně nechtěl dávat) a jako podložku mám hliníkovou ( http://obchod.rebelove.org/mechanicke-d ... o-mk2.html ) s nalepenou PET páskou z lepíky.cz
Jo to že fůra věci potřebuje vylepšit jsem si už vyšiml a to jsem ještě se stavbou neskončil, nestíhám časově bohužel :(, přes týden vp ráci a kdž už je víkend tak byl furt teď "nějaký naplánovaný program" (plesy, oslavy narozenin...) ale teď už by snad mělo být aspoň co do víkendu volněji tak se na to vrhnu.

A co se týká toho Step-Downu, tak to sice nepotřebuje, ale tohle mi příjde jako lepší řešení, než mít odpor pro ten konkréní větrak. Nevíc by to stejně nevyřešilo problém s tím že ty větráky co tam mám "nesnáší" PWM regulici a tak jako tak bych na výstup musel dávat kondenzátor.

Tady mám starší "album" fotek, psolední 3 fotky jsou sice nové ale není tam vidět kompletní svat ve kterém jsem: https://photos.app.goo.gl/A4vrvldVBQHh5awI3 , když bych to zhrnul, tak mi chybí donatahovat kabely k "tiskové hlavě" a HeatBedu + napájení a pak samozřejmně ta softwarová a kalibrašční část komplet.

Na toho Aneta jsem se taky dival, ale celkově se mi nelíbila ta polykarbonátová konstrukce a co jsme se dočetl na internetu tak mívají tendence hořet, protože výrobce použil šajze konektory. To když už "čiňana" tak bych šal asi do CR-10tky. Ale já měl k tomu že jsme se rozhodl pro stavbu vlastní tiskárny a nebral jsem celek, nebo hotovou stavebnici víc důvodu.

A co se týká použití lineáru, tak to by mě taky lákalo, někdy "do budoucna", ale zase bývá problem v tom sehnat levně šlušné lineáry, protože často se stává že to co příjde t Aliexpresu má buď stavební vůli, nebo to vůbec nejezdí :( a když koupím u nás tak je to drahé...
Od té doby co jsme si koupil ThikPada tak neznám jinou značku booku...
L!po
Začátečník
Začátečník
Registrován: 21. říj 2006
Bydliště: Dobrá Voda u Hořic, Jičín
Kontaktovat uživatele:

Re: Problém s PWM regaulací FANu na 3D tiskárně

Příspěvek od L!po »

Woyta píše:Ja Rebela vymenil za Anet A8. Az moc veci vyzadovalo doladeni, upravy a komunita je mala.
Pul roku jsem si hral a pak jsem koupil Anet A8. Vse co potrebuju vylepsit uz nekdo resil. Navic stoji pakatel.
Co konkretne si potreboval upravovat a resit? prave Rebel II mi prijde jako super, levna tiskarna s jednoduchou a pevnou konstrukci..(na rozdil od klonu prusi i3) co jsem se zbavil "stanu" (prusa mendel i2) uz nechci zavitovku v konstrukci ani videt. Zavitovky v Ztku uz se mnohokrat resili na rebel foru a pokud nejsou nejaky ohnuty, rozdil tam nepoznas.. mam je tam od zacatku(nerez) + mosazny matice a zadny problemy.. Ztko kalibruju tak jednou za pul roku.

a co se tyce linearu, mam je dany prave na pojezd vozejku.. a krom o 2k5 lehci penezenky + o malicko mensiho hluku, zadnej rozdil oproti hlazenkam.. asi by to bylo vic znat na ose co jezdi extruder.. kazdopadne na tyhle domaci tiskarny je to nesmysl.. ta pridana hodnota neodpovida ani zdaleka cene.. (sice to vsude psali ale taky sem si na to musel prijit sam :) )

kdo nerad lepi folie atd.. ja tisknu PLA na 3dlac a naprosta parada.. nastrikat nechat chvilku uschnout, natopit -> natisknout -> nechat vychladnouit <30°C a samo se to odlepí.. uz zadny odloupavani nozem nebo spachtlej.. jedno naneseni vydrzi na vic pouziti cca 3-4.. mytí staci teplou vodou.
PC: CPU: R7 7800X3D, (NOCTUA NH-D14 + offset mnt ), RAM:2x16GB 6GHz CL30 G.Skill TridentZ5, MB: ROG STRIX X670E-A GAMING WIFI, GPU: Gainward Phoenix RTX 3080Ti, SSD: Samsung 960 PRO 1TB + 970 Evo plus 2TB + 850 EVO 1TB + 2x 860 EVO 500GB, PSU: Seasonic Prime GX-750W, Case: Corsair Obsidian 750D, Dell AW3418DW, Logitech G11 + MX518
SS_Rambo
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 18. pro 2004
Bydliště: Horní Suchá

Re: Problém s PWM regaulací FANu na 3D tiskárně

Příspěvek od SS_Rambo »

No krátký kabel na motoru u extruderu, tak jsem si tam udělal k němu konektorovou desku, abych pak , až se jednou njaký zlomí jsem je mohl jednoduše vyměnit. Přitom jsme si upravil vedení na kabely k heatbedu, tím že jsem dal dolů pod tískárnu jako "podpěru" hlinikový U-profil 20x10 a do něj energořetz s vnitřním proswtorem 7x7, ale tohle nebyla nutnost, jen ten energořeztěz mi zbyl z jiného projektu tak jsem ho použil.

A taky jsem měl nějaké drobné trable s přesnotí tisku tištěných dílů, repsektive s velkýma "dírama" M2.5 na konzáky Ztka (tam je to v pohodě, stačilo dát delší šroubky a na druhou stranu matičky) a u Xka, ale tam to byl problém a musel jsem si u otce nechat vysoustružit závitové tyčinky M3 na M2.5.

A pak takové ty typické problémý které přímo ovlivňují stavbu, respektive jejích rychlost a to pozdtrácené/neodeslané zboží z aliexpressu...

Jinak já jsem vodicí tyče i ložiska bral tady od nás kalené z [ur=http://www.cncshop.cz/l]CNCshop.cz[/url] a tam jsme měl takyp roblém, že mi tam nechtěly po nich ložiska jezdit, strašně to drhno, tak jsem je propíral a tyče leštil mezi hroty na soustruhu.

A co se týká pevnosti konstrukce, tak jsem se docela bál, vzhledem k těm plastovým rohovým spojkám, ale ve skutečnosti je to fakt pevna kostrukce, až bych řekl že zbytečně na tiskárnu.
Od té doby co jsme si koupil ThikPada tak neznám jinou značku booku...
Woyta
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 06. led 2004
Bydliště: Hořice

Re: Problém s PWM regaulací FANu na 3D tiskárně

Příspěvek od Woyta »

Závitové týče se vybehali a měli vůli. Matice neudržel zalisovane. Tak jsem je z boku zajišťoval cervikem. Stejně to nepomohlo.
Pak jsem měnil drivery s větším počtem mikroroku, V6 hotend a další věci.

Anetu za 3200kc beru jako velmi funkční zaklad. (gearbest německý sklad)
Co se týče problémů s konektory tak ramps měl stejný problém. Ale u mé revize Anety je výměn za větší ale stejně budu dávat mosfet. Druhej zlobivej konektor byl u hotbedu. Opět byl posílen. Ale stejně jako u rebela budu davat řetěz na kabely.

Rám sice není tak tuhý ale je to tiskárna, ne cnc. Tisku jsem i věci využívající plnou výšku a že problémů.
Ale ano. Plánuju upgrade na hliníkový rám a větší desku. Stačí koupit profily a par dílů vytisknout.
Zatím mám se základní anetou natisteno asi 600m a nemůžu si na ni stěžovat.

Beru ji jako soubor součástek pro stavbu.
Rebel je vzhledem k tomu co představuje předražený.
AMD Ryzen 7 3700X, XFX Radeon RX 7900 GRE, Asus TUF Gaming B550, 2x8GB Corsair Vengance LED 3200mhz, 2x8GB G.SkillRGB 3200mhz, 256GB SSD Patriot, 1TB SSD Samsung 840 EVO, 3TB Western Digital, 4TB Western Digital,Creative Sound Blaster Z, Seasonic Focus+ 550W, 34" MVA 4k LCD Samsung , myš Logitech G602, klávesnice Tesoro Colada, volant Logitech G25

Intel C2Q Q9400@3,3ghz, Saphire RX 550, DFI Blod Iron P35, 4x2GB G. Skill PI Series 1066mhz, 640GB Seagate,Creative Sound Blaster Audigy, Seasonic S12 550W

It is better to live dangerously for 34 years than to be bored for 84 years. (Adelaide Siffert)
L!po
Začátečník
Začátečník
Registrován: 21. říj 2006
Bydliště: Dobrá Voda u Hořic, Jičín
Kontaktovat uživatele:

Re: Problém s PWM regaulací FANu na 3D tiskárně

Příspěvek od L!po »

hotend je jasnej, od doby co sem pořídil E3D v6 už bych neměnil.. ale moc nechapu ty matice na ose z.. matice je tam přeci zespodu a vozík ji vlastní vahou drží na pozici, jak může vyjet? nebo snad protočit? já je tam mám navolno.. když to nedejbože naboří stolek, akorát se to nadzvedne a protočí.. nic se nerozbije a po kalibraci se jede vesele dál.. win/win situace
ramps sem kupolal už kdysi na mendela a nebyl jedinej problém ať už s mosfetama nebo svorkovnicema(mám v 1.3)

ale máš pravdu že jestli anet stojí 3k2, je to cenově jinde(já dal za rebela cca 7-8k).. a pokud říkáš že zpracování dobré..
každopádně rebel je už minulost a cesta jsou spíš konstrukce typu sCube :wink:
PC: CPU: R7 7800X3D, (NOCTUA NH-D14 + offset mnt ), RAM:2x16GB 6GHz CL30 G.Skill TridentZ5, MB: ROG STRIX X670E-A GAMING WIFI, GPU: Gainward Phoenix RTX 3080Ti, SSD: Samsung 960 PRO 1TB + 970 Evo plus 2TB + 850 EVO 1TB + 2x 860 EVO 500GB, PSU: Seasonic Prime GX-750W, Case: Corsair Obsidian 750D, Dell AW3418DW, Logitech G11 + MX518
Woyta
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 06. led 2004
Bydliště: Hořice

Re: Problém s PWM regaulací FANu na 3D tiskárně

Příspěvek od Woyta »

Prave, ze se osa Z nadzvedavala. Takze to tlacilo tlustsi vrstvy nez melo. V dalsim kole to do toho prastilo az to obcas utrhlo model. Steny vypadaly strasne. Co vrstva to jina tloustka.
Bild "584175f7c1159bb9f3094yqs5j.jpg" anzeigen.

Prestavba na sroubovice a tisknul pekne.

S rozsirenosti anety jsou mody radost.
Thingiverse jich je plnej.
Jen pro ukazku 2 mody na ram.
https://www.thingiverse.com/thing:2263216
https://www.thingiverse.com/thing:2807810
AMD Ryzen 7 3700X, XFX Radeon RX 7900 GRE, Asus TUF Gaming B550, 2x8GB Corsair Vengance LED 3200mhz, 2x8GB G.SkillRGB 3200mhz, 256GB SSD Patriot, 1TB SSD Samsung 840 EVO, 3TB Western Digital, 4TB Western Digital,Creative Sound Blaster Z, Seasonic Focus+ 550W, 34" MVA 4k LCD Samsung , myš Logitech G602, klávesnice Tesoro Colada, volant Logitech G25

Intel C2Q Q9400@3,3ghz, Saphire RX 550, DFI Blod Iron P35, 4x2GB G. Skill PI Series 1066mhz, 640GB Seagate,Creative Sound Blaster Audigy, Seasonic S12 550W

It is better to live dangerously for 34 years than to be bored for 84 years. (Adelaide Siffert)
L!po
Začátečník
Začátečník
Registrován: 21. říj 2006
Bydliště: Dobrá Voda u Hořic, Jičín
Kontaktovat uživatele:

Re: Problém s PWM regaulací FANu na 3D tiskárně

Příspěvek od L!po »

pokud to mas dobre nastaveny mnozstvi matrose co to tam ma cpat tohle se ti nestane. dle velikosti dilu je to obcas nutny upravit..

na zavitovkach, asi 2 roky jety, natlaceno cca 15kg matrose
80mm/s
layer height 0.3
1.75 PLA Fillamentum (205°C HE/50°C HB)
E3D V6 0.4mm
Obrázek Obrázek Obrázek

nemyslim ze by mi s necim trapezy pomohli.. ikdyz na novou tiskarnu je kvuli supr dostupnosti(a dobremu pocitu) uz mam nakoupene..

jinac ty mody na anet z toho delaj rebela ale furt je tam "problem" ze pokud tisknes ABS hejbes vytiskem a mas problem se smrstovanim/odlepovanim/praskanim..(a taky smradem)
PC: CPU: R7 7800X3D, (NOCTUA NH-D14 + offset mnt ), RAM:2x16GB 6GHz CL30 G.Skill TridentZ5, MB: ROG STRIX X670E-A GAMING WIFI, GPU: Gainward Phoenix RTX 3080Ti, SSD: Samsung 960 PRO 1TB + 970 Evo plus 2TB + 850 EVO 1TB + 2x 860 EVO 500GB, PSU: Seasonic Prime GX-750W, Case: Corsair Obsidian 750D, Dell AW3418DW, Logitech G11 + MX518
Woyta
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 06. led 2004
Bydliště: Hořice

Re: Problém s PWM regaulací FANu na 3D tiskárně

Příspěvek od Woyta »

Mnozstvim materialu to nebylo. Stacilo trochu pritlacit na Z na obou stranach a kvalita tisku se zlepsila. Pomerne hodne lidi s tim melo problem. Zalezi od koho byli dily. Sroubovice jsou presnejsi a jelikoz matice jsou prisroubovane tak drzi.

Aneta po vybaleni z krabice. Zakladna je kriva, protoze jsem tisknul na papirovou pasku. PLA sample.
https://photos.app.goo.gl/3oPmB29T3JLIMDUg2

Rebel ma v zakladu trysku dost daleko od podavace. Aneta ji ma prakticky hned za ozubenym kolem. To ji dela idealni pro tisk flexu.

ABS jsem uz zavrhnul. PETG je lepsi.
AMD Ryzen 7 3700X, XFX Radeon RX 7900 GRE, Asus TUF Gaming B550, 2x8GB Corsair Vengance LED 3200mhz, 2x8GB G.SkillRGB 3200mhz, 256GB SSD Patriot, 1TB SSD Samsung 840 EVO, 3TB Western Digital, 4TB Western Digital,Creative Sound Blaster Z, Seasonic Focus+ 550W, 34" MVA 4k LCD Samsung , myš Logitech G602, klávesnice Tesoro Colada, volant Logitech G25

Intel C2Q Q9400@3,3ghz, Saphire RX 550, DFI Blod Iron P35, 4x2GB G. Skill PI Series 1066mhz, 640GB Seagate,Creative Sound Blaster Audigy, Seasonic S12 550W

It is better to live dangerously for 34 years than to be bored for 84 years. (Adelaide Siffert)
L!po
Začátečník
Začátečník
Registrován: 21. říj 2006
Bydliště: Dobrá Voda u Hořic, Jičín
Kontaktovat uživatele:

Re: Problém s PWM regaulací FANu na 3D tiskárně

Příspěvek od L!po »

tak jedine tou kvalitou dilu.. ale i tak pak neni problem to zakapnout lepidlem.. kazdopadne ten trapozeovej sroub je taky vymezenej jen vahou ty samotny osy.. sam o sobe ma na ty tyci vakl jak prase.. na zkousku sem tedka kupoval tyhle ale je to furt spis pro dobrej pocit :)

jinac vytisk peknej

Flex neni takovej problem, hned pod zubaticej je vedeni do kteryho nacpes teflonovou trubicku co vede primo do trysky.. (bylo tam vic verzi toho vozejku pro extruder, prvni to nemeli..) ale rozhodne je pravda ze cim kratsi tim lepsi :) jakej pouzivas flex? mas nejaky fotky co si tisknul? :)

a od koho beres to PET-G a jakejma rychlostma/parametrama se to da tisknout? ja mel jednu špulku na zkoušku od eco3d a moc me to nenadchlo... je ale pravda ze to bylo jeste na celokovu...
PC: CPU: R7 7800X3D, (NOCTUA NH-D14 + offset mnt ), RAM:2x16GB 6GHz CL30 G.Skill TridentZ5, MB: ROG STRIX X670E-A GAMING WIFI, GPU: Gainward Phoenix RTX 3080Ti, SSD: Samsung 960 PRO 1TB + 970 Evo plus 2TB + 850 EVO 1TB + 2x 860 EVO 500GB, PSU: Seasonic Prime GX-750W, Case: Corsair Obsidian 750D, Dell AW3418DW, Logitech G11 + MX518
Woyta
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 06. led 2004
Bydliště: Hořice

Re: Problém s PWM regaulací FANu na 3D tiskárně

Příspěvek od Woyta »

Flex mám doma vzorek od filamentum ale ještě jsem ho nevyzkousel.
PETG clear jsem bral u Prusy. Teď budu objednávat černé pět které by nemělo tolik téct jako čiré. Ještě plánuju zkusit plá wood.

Pet tisku na 240c se zaplym vetrakem 60%, extrude 1,03, bridging větrák 100%, 60mm/s.
Takze normální rychlost. Naladit parametry trochu trvalo ale povedlo se. Trysky teď používám nerezové.
AMD Ryzen 7 3700X, XFX Radeon RX 7900 GRE, Asus TUF Gaming B550, 2x8GB Corsair Vengance LED 3200mhz, 2x8GB G.SkillRGB 3200mhz, 256GB SSD Patriot, 1TB SSD Samsung 840 EVO, 3TB Western Digital, 4TB Western Digital,Creative Sound Blaster Z, Seasonic Focus+ 550W, 34" MVA 4k LCD Samsung , myš Logitech G602, klávesnice Tesoro Colada, volant Logitech G25

Intel C2Q Q9400@3,3ghz, Saphire RX 550, DFI Blod Iron P35, 4x2GB G. Skill PI Series 1066mhz, 640GB Seagate,Creative Sound Blaster Audigy, Seasonic S12 550W

It is better to live dangerously for 34 years than to be bored for 84 years. (Adelaide Siffert)
Odpovědět

Zpět na „Modifikace hardware“