Co dál, jak dál, kde hledat chybu

Chlazení PC pomocí vody - vodní systémy, bloky, hadice, nádoby, kompresory, atd.

Moderátor: morke

MaWa
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2003
Bydliště: Ústí n. L.
Kontaktovat uživatele:

Re: Co dál, jak dál, kde hledat chybu

Příspěvek od MaWa »

Jestli do toho někdo pere 1.45V a funguje to (nevím, Ryzeny netaktuju, takže s tím nemám zkušenost) a tobě to po pěti sekundách vyleze na 80 stupňů a vypne se PC na overheat tak to nemá nic co do činění s prouděním kapaliny v okruhu, s radiátorem nebo s ventilátory. Tam je opravdu problém někde mezi jádrem CPU, heatpsreaderem CPU, pastou a základnou bloku. Tím spíše, že po předělání okruhu máš najednou ještě o hodně stupňů vyšší teploty - to prostě není možné bez toho, aby byla chyba někde v těch částech, které jsem napsal.
Ten Supremacy EVO blok máš dotažený na max tak jak má být ? Když do něj strčíš prstem, nehýbe se ?
"A computer allows you to make mistakes faster than any other invention with the possible exceptions of handguns and Tequila."
Durgroda
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 31. led 2014
Bydliště: České Budějovice

Re: Co dál, jak dál, kde hledat chybu

Příspěvek od Durgroda »

Opravdu mas okruh spravne zapojen? Privod vody do bloku do spravne dirky? Clovek se snadno ve stresu prehlidne. Pastu dej jen kapku doprostred na ihs od cpu a dotahuj do křize.


Ted koukam ze ty mas z pumpy do cpu pak do grafiky a z ni do radiatoru a zase do pumpy. A dle zavodnovani to vydim opravdu na problem se zapojenim okruhu, pripadne delka hadic.
ToxicTears
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 06. led 2009
Bydliště: Cheb
Kontaktovat uživatele:

Re: Co dál, jak dál, kde hledat chybu

Příspěvek od ToxicTears »

Právě že jsem měl už dost času vše zkoušet, měl jsem i celý okruh mimo PC a komplet jsem s tím hýbal kvůli bublinám. Docela dost to pomohla, ale na teplotách tak 2°C. Nahoře na radiátoru jsem z druhé strany i další díry na fitinky, takže i ty jsem otevřel a je to prostě plný vody, i když to nahnu. Na CPU blok jsem dokonce dával i podložky, aby se to festovně utáhlo, věřte že to drží jak slovo boží, stejně tak jsem dotáhl i GPU blok.

Už jsem přemýšlel jestli nepoužívám blbou vodu, ale to se mi nezdá. Vše těsní, vše má tlak, otáčky pumpy mám, ano od grafiky je to delší cesta, ale dříve ta pumpa byla horší. On je asi i trochu problém to srovnávat a koukat na testy, když tam někdo měl grafickou kartu co papala 130W než tenhle beast, co žere jako kráva a toho tepla všude. Asi bych měl být rád, když STRIX chladič dával 90°C. Takže teĎ těch 70°C v opravdu náročné scéně a třeba 60°C v méně náročných hrách bude OK. Ten ryzen asi nebude z dobrého kraje. Zkoušel jsem jenom zátěž v AIDA64, což není nic extra, ale pustil jsem do toho i grafiku, takže okruh se zahřál, ale ve STOCK taktech měl ten procák 38°C na povrchu a 45°C vevnitř. Ale jak říkám. Dám 3,6GHz na 1,26 to padá, na 1,28-1,30 je to stabilní, ale už se dostávám na hodnoty 60°C cca na povrchu a vevnitř hraničních 78°C. Viděl bych to teda na špatný kus. Včera jsem zkoušel hrát náročný PUBG a měl puštěný ventilátory naplno a radiátor byl vlažný, úplně na pohodu. Začínám vidět smůlu v kusu na procáku a realitu, že mám v sestavě jednu z nejžravějších grafik. Mít tam takovou GTX1060, tak věřím, že ta bude mít 45°C v zátěži na takový sestavě.
discord IT & racing: https://discord.gg/JaGehGp
PC1: PC1: R7 5700X|X470 Taichi|32GFlareX@3200CL14|6900XT Red Devil|6xSSD|1xNVME|CustomLoop EKWB feat Alphacool///NAS: Synology 1515+ a DS513 expanze
Durgroda
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 31. led 2014
Bydliště: České Budějovice

Re: Co dál, jak dál, kde hledat chybu

Příspěvek od Durgroda »

Zkusil bych zredukovat delku hadic a pak bych se s tim asi smiril a casem koupil jinou gpu. Blok mas univerzalni tak to pak bude v pohode.
MaWa
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2003
Bydliště: Ústí n. L.
Kontaktovat uživatele:

Re: Co dál, jak dál, kde hledat chybu

Příspěvek od MaWa »

Délkou hadic to určitě nebude, ty nemají na chlazení vůbec vliv.
"A computer allows you to make mistakes faster than any other invention with the possible exceptions of handguns and Tequila."
Durgroda
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 31. led 2014
Bydliště: České Budějovice

Re: Co dál, jak dál, kde hledat chybu

Příspěvek od Durgroda »

Mawa ja koukal na prutok na tom videu co toxic postnul a me prisel dost slabej na tu pumpu.
ToxicTears
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 06. led 2009
Bydliště: Cheb
Kontaktovat uživatele:

Re: Co dál, jak dál, kde hledat chybu

Příspěvek od ToxicTears »

Tohle je video z nové pumpy : https://clips.twitch.tv/SpeedySuaveWhaleResidentSleeper

Ta původní stála zaprd docela.

Jinak dnešní zkouška vypověděla to, že ten můj ryzen 1700 stojí za prd. Měl jsme tady na test Ryzen 1600, ano sice o dvě jádra méně, ale že by tam byl takový skok se mi nezdá.

Takže Ryzen 1600 - s ním jsem se dostal až na 4,1GHz (polostabilní) 1,44V!!! a teplota 62 povrch a 70 uvnitř. Dále jen 62/70. Stabilně jsem se dostal na 4GHz jako nic při 1,35V a to s teplotami v cinebench 54/63. To bych řekl že dokazuje dost a nakonec i tu sílu chlazení. Taky jsem zkoušel 3,6GHz 1,29V a teplota 46/55. Lehký OC 3,4GHz a 1,27V, teploty 44/52.

A teď můj Ryzen 1700.

3,4GHz 1,27V teplota 51/61
3,6GHz 1,28V teplota 54/64
3,8GHz 1,35V smrt do 5 vteřin
3,8GHz 1,38V smrt do 10 vteřin
3,8GHz 1,40V 1. test 66/76
2. test 67/77

Nemyslím si obecně, že ty dvě jádra udělají až takovou paseku navíc. Ten ryzen 1600 šel skoro na první dobrou, první pád jsem měl až na 4GHz, ale když sem tam dal 1,35V tak to přežil několikrát ten test.

Takže v porovnání, to co mám na Ryzen 1600 při 4GHz, mám tady na základním boost taktu 3,6GHz cca řečeno. Mám chuť ten Ryzen vyměnit a zkusit jiný kus. Alza VIP a Alza Premium, musím se kouknout jak to tam chodí.

PS: U Ryzen 1600 mi jde přes bios měnit násobič, u mé 1700, tam klidně mohu rvát jakýkoliv a stejně nastartuje s 32x násobičem, i když je základ 30 a je mu jedno že třeba nastavím 34.

Co si o tom myslíte, rád bych za nějaký názor. Děkuji.
discord IT & racing: https://discord.gg/JaGehGp
PC1: PC1: R7 5700X|X470 Taichi|32GFlareX@3200CL14|6900XT Red Devil|6xSSD|1xNVME|CustomLoop EKWB feat Alphacool///NAS: Synology 1515+ a DS513 expanze
ToxicTears
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 06. led 2009
Bydliště: Cheb
Kontaktovat uživatele:

Re: Co dál, jak dál, kde hledat chybu

Příspěvek od ToxicTears »

Tak jsem dostal nový Ryzen 1700. Nechal jsem ho v základu. Místo původního 1,2V si bere jenom 1,04V, sám si podtaktuje jádra podle toho jak je potřeba, lítají mi tam krásně frekvence, to dřív nebylo. FPS dropy jsou pryč.

Procesor skoro krásně rovný.

Cpu blok vylapovaný.

Cinebench v základu max 48°C.

Ve hrách jako je PUBG po 2 hodinách jsem měl 44°C.
discord IT & racing: https://discord.gg/JaGehGp
PC1: PC1: R7 5700X|X470 Taichi|32GFlareX@3200CL14|6900XT Red Devil|6xSSD|1xNVME|CustomLoop EKWB feat Alphacool///NAS: Synology 1515+ a DS513 expanze
segestes
Začátečník
Začátečník
Registrován: 27. dub 2017

Re: Co dál, jak dál, kde hledat chybu

Příspěvek od segestes »

Ahoj, potřeboval bych poradit s chlazením procesoru. Měl jsem sestavu viz podpis chlazenou custom vodníkem v konfiguraci:

D5 pumpa (800-4800 otáček)
240+360 radiátory
cpu + gpu vodní blok (vše je od EKWB)

Pořadí by nemělo hrát roli, ale je to: pumpa->360->cpu->240->gpu->pumpa

Teď jsem měnil desku s cpu za 7700K (s delidem) a grafiku za 1080TI a od té doby mám problém s teplotou na cpu. Když sem po výměně poprvé pc spustil, tak třeba grafika v zátěži na nejnižší otáčky pumpy dosahovala 70C a na maximální otáčky 50C. Po půldenním odvzdušňování má grafika v zátěži i na nejnižší otáčky pumpy cca 55C, na maximální 48C, což už mi přijde jako dobré (v porovnání 1080 co jsem měl).

Bohužel u CPU to nepomohlo, tam na maximální otáčky pumpy mám 67C a na minimální klidně 80C (při teplotě vody 33C) v zátěži OCCT(small data set). V idle je teplota cpu 34-38 stupňů (podle teploty vody), takže blok bych řekl, že je nasazený dobře. Jakmile spustím OCCT, tak do tří vteřin je tam 67C a buďto to přestane stoupat, protože pumpa jede naplno, nebo to vystoupá až k 80C. CPU mám teď na default a jen pro srovnání, na vzduchové 12cm Noctua se teploty při stejné zátěži udržely do 62C.

Otázka je - může tohle chování způsobovat vzduch v CPU bloku nebo radiátoru? Přeci jen D5 pumpa má dobrý výkon i v nízkých otáčkách a teplotní rozdíl na cpu by měl být daleko menší. Přikládám foto CPU bloku, moc to není vidět, ale většina dutých míst v tom vnitřním plastu má v sobě vzduchovou bublinu.

Děkuji za jakoukoliv radu.

https://imgur.com/a/W1HNt
Ryzen 7800X3D | ASUS B650E-I | GB RTX4090 | 64GB DDR5 6000MHz | Samsung 970 2TB, Crucial MX500 4TB | Corsair SF750 | NR200P | Asus ROG Swift PG32UCDM
MaWa
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2003
Bydliště: Ústí n. L.
Kontaktovat uživatele:

Re: Co dál, jak dál, kde hledat chybu

Příspěvek od MaWa »

Máš to někde ucpaný, pravděpodobně v tom CPU bloku. Co tam máš za kapalinu ?
"A computer allows you to make mistakes faster than any other invention with the possible exceptions of handguns and Tequila."
segestes
Začátečník
Začátečník
Registrován: 27. dub 2017

Re: Co dál, jak dál, kde hledat chybu

Příspěvek od segestes »

Mám tam od EK ten jejich čirý koncentrát naředěný destilovanou vodou v poměru 0,1ml+0,9ml. (a nikdy jsem tam nelil nic jiného)

Nj, ucpaný, ale kde? Nemělo by to mít pak vliv i na tu grafiku? Protože ta se mi zdá, že se chladí docela dobře. A v cpu bloku na pohled nic nevidim. :(

A když jede pumpa na max, tak v expanzce je vidět jak to hejbe s hladinou, takže průtok celkově okruhem zlý není.
Ryzen 7800X3D | ASUS B650E-I | GB RTX4090 | 64GB DDR5 6000MHz | Samsung 970 2TB, Crucial MX500 4TB | Corsair SF750 | NR200P | Asus ROG Swift PG32UCDM
MaWa
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2003
Bydliště: Ústí n. L.
Kontaktovat uživatele:

Re: Co dál, jak dál, kde hledat chybu

Příspěvek od MaWa »

A proč je ten blok celý oranžový, když tam máš průhlednou kapalinu ?

Ucpané to může být tím stylem, že když dáš pumpu na max tak to jakž takž protlačí, ale jakmile to ztlumíš tak jde průtok to kytek.

Udělej nějakou lepší fotku toho bloku případně celýho okruhu.

Jinak ty bubliny v CPU bloku jsou normální.
"A computer allows you to make mistakes faster than any other invention with the possible exceptions of handguns and Tequila."
segestes
Začátečník
Začátečník
Registrován: 27. dub 2017

Re: Co dál, jak dál, kde hledat chybu

Příspěvek od segestes »

No, trochu zkresluje foťák v mobilu, je to tenhle blok

https://www.ekwb.com/shop/media/catalog ... _800_1.jpg

Ta barva je taková zašlá měď :) V těch dutinách, kde mezi blokem je taková ta "žiletka" na zlepšení průtoku, je vidět, že kapalina je čirá (podklad je stříbrný).

Foto večer udělám
Ryzen 7800X3D | ASUS B650E-I | GB RTX4090 | 64GB DDR5 6000MHz | Samsung 970 2TB, Crucial MX500 4TB | Corsair SF750 | NR200P | Asus ROG Swift PG32UCDM
segestes
Začátečník
Začátečník
Registrován: 27. dub 2017

Re: Co dál, jak dál, kde hledat chybu

Příspěvek od segestes »

MaWa píše:Máš to někde ucpaný, pravděpodobně v tom CPU bloku. Co tam máš za kapalinu ?
Tak ti MaWa moc děkuji za radu, měl si pravdu. Rozebral jsem ten blok a byl komplet ucpaný nějakým zeleným sajrajtem, viz foto
https://imgur.com/a/crISk

Po sestavení a zapnutí pumpy mi tam zase něco nalítalo, ale teploty jsou mnohem lepší. Minimálně o 10 stupňů. Neměl bys radu, jak ten okruh vyčistit? Musí se to celé rozebrat a kus po kusu proplachovat vodou?
Ryzen 7800X3D | ASUS B650E-I | GB RTX4090 | 64GB DDR5 6000MHz | Samsung 970 2TB, Crucial MX500 4TB | Corsair SF750 | NR200P | Asus ROG Swift PG32UCDM
MaWa
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2003
Bydliště: Ústí n. L.
Kontaktovat uživatele:

Re: Co dál, jak dál, kde hledat chybu

Příspěvek od MaWa »

Co máš za hadice ? Jak starý je ten okruh ? To je kupovaný u mně ?
"A computer allows you to make mistakes faster than any other invention with the possible exceptions of handguns and Tequila."
racecar
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 04. kvě 2014
Bydliště: Košice

Re: Co dál, jak dál, kde hledat chybu

Příspěvek od racecar »

Vsetko rozobrat, vycistit, preplachnut a hadice vyhodit.

Inac by ma zaujimalo ako sa da z ek blokov a vody dosiahnut zeleny blok s tonou hnoju. Nebude to tou pumpou na 800rpm? Vymyval si radiatory pred poskladanim?

0,1+0,9ml :-D
Naposledy upravil(a) racecar dne pon 26. bře 2018, 23:25, celkem upraveno 1 x.
"Nepochválím-li se sám, nikdo jiný to za mě neudělá."
segestes
Začátečník
Začátečník
Registrován: 27. dub 2017

Re: Co dál, jak dál, kde hledat chybu

Příspěvek od segestes »

MaWa píše:Co máš za hadice ? Jak starý je ten okruh ? To je kupovaný u mně ?
Ano, je to od tebe, mám to přesně rok a hadice jsou tyto:

http://www.jscomputers.cz/produkt/Primo ... -10mm.html
Ryzen 7800X3D | ASUS B650E-I | GB RTX4090 | 64GB DDR5 6000MHz | Samsung 970 2TB, Crucial MX500 4TB | Corsair SF750 | NR200P | Asus ROG Swift PG32UCDM
segestes
Začátečník
Začátečník
Registrován: 27. dub 2017

Re: Co dál, jak dál, kde hledat chybu

Příspěvek od segestes »

racecar píše:Vsetko rozobrat, vycistit, preplachnut a hadice vyhodit.
A propláchnout jen teplou vodou? Nebo použít ocet či nějakou chemii?
racecar píše: Inac by ma zaujimalo ako sa da z ek blokov a vody dosiahnut zeleny blok s tonou hnoju. Nebude to tou pumpou na 800rpm? Vymyval si radiatory pred poskladanim?
No, mě by to samotného taky zajímalo. Pravda je, že pumpa jede na 800 otáček většinu času a jen když se zvýší teplota vody nad 35 stupňů, tak postupně zrychlí až na 2000. A ano, než jsem to poskládal, tak jsem radiátory asi třikrát proplachoval. Do té doby, dokud z nich šel takovej šedivej svinec.
racecar píše: 0,1+0,9ml :-D
tak stane se, ale každej snad pochopil :)
Ryzen 7800X3D | ASUS B650E-I | GB RTX4090 | 64GB DDR5 6000MHz | Samsung 970 2TB, Crucial MX500 4TB | Corsair SF750 | NR200P | Asus ROG Swift PG32UCDM
MaWa
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2003
Bydliště: Ústí n. L.
Kontaktovat uživatele:

Re: Co dál, jak dál, kde hledat chybu

Příspěvek od MaWa »

racecar píše:Vsetko rozobrat, vycistit, preplachnut a hadice vyhodit.

Inac by ma zaujimalo ako sa da z ek blokov a vody dosiahnut zeleny blok s tonou hnoju. Nebude to tou pumpou na 800rpm? Vymyval si radiatory pred poskladanim?

0,1+0,9ml :-D
Hele nechtěl by ses třeba přestat vyjadřovat do věcí, kde fakt nemáš nic k tématu, respektive polovina toho, co napíšeš jsou úplný hovna ? Tohle není poprvý, co tady čtu tvoje blitky.

Za prvé, fakt mě nenapadá, ve kterém paralelním vesmíru by D5ka na 800rpm mohla způsobit ucpání okruhu tímhle sajrajtem. Pokud jseš takovej expert na vodní chlazení jak se tady občas prezentuješ tak by jsi měl moc dobře vědět čím to může být a ta pumpa je asi to poslední, co by za to mohlo :roll:

Za druhý fakt nevím, co je tak strašně důležitýho upozorňovat na to, že napsal "ml". No to je fakt super hustá informace, kterou nikdo nepochopil a bylo naprosto existenčně nutné, aby jsi upozornil na to, že to má blbě, protože to nikdo kromě tebe nepochopil :roll:

Za třetí, tvojí větu "Vsetko rozobrat, vycistit, preplachnut a hadice vyhodit." už tady čtu asi po padesátý, přestože to není nutné...
"A computer allows you to make mistakes faster than any other invention with the possible exceptions of handguns and Tequila."
MaWa
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2003
Bydliště: Ústí n. L.
Kontaktovat uživatele:

Re: Co dál, jak dál, kde hledat chybu

Příspěvek od MaWa »

segestes píše:
MaWa píše:Co máš za hadice ? Jak starý je ten okruh ? To je kupovaný u mně ?
Ano, je to od tebe, mám to přesně rok a hadice jsou tyto:

http://www.jscomputers.cz/produkt/Primo ... -10mm.html
Víš číslo faktury ? Nebo mail, na který to bylo objednáno. Klidně do SZ.

Pošli víc fotek, třeba bloku na VGA, expanzky, hadice. Pak ti umím poradit, co je potřeba s tím udělat. Nebo můžeš udělat vše, jak píše kolega, ale pravděpodobně je to zbytečné.
"A computer allows you to make mistakes faster than any other invention with the possible exceptions of handguns and Tequila."
Odpovědět

Zpět na „Voda“