Chybí nastavení Extreme Memory Profile v BIOSu

Vše kolem ovladačů k deskám či integrovaným komponentám, včetně BIOSů a jejich úprav.

Moderátor: Eddward

Odpovědět
Kubees
Nováček
Nováček
Registrován: 20. srp 2016

Chybí nastavení Extreme Memory Profile v BIOSu

Příspěvek od Kubees »

Zdravím!

Používám RAMky A-data 4gb DDR3 osazené na desce od Gigabytu B85M-D3H, která podporuje paměti s XMP, jak je psáno ve specifikacích od výrobce. Když vlezu do BIOSu, který vypadá přesně takhle, možnost XMP mi tam chybí (prošel jsem jej celý, řádek po řádku). Zkoušel jsem hledat na původní verzi BIOSu dodávané společně s deskou, zkoušel jsem i verzi nejnovější a furt nic.

Řešil někdo z Vás něco podobného? Máte nějaké nápady, co s tím? Děkuji za všecky odpovědi!
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Chybí nastavení Extreme Memory Profile v BIOSu

Příspěvek od DOC_ZENITH »

A kde je vlastně problém? XPM je tam jen od toho aby se paměti easy nastavili a vyšší takt za tebe (a většinou ne optimálně ala forced 2T commandrate a pod), nastav si je prostě ručně.
Murun
Začátečník
Začátečník
Registrován: 12. říj 2005

Re: Chybí nastavení Extreme Memory Profile v BIOSu

Příspěvek od Murun »

Stáhni si CPU-Z, přes tlačítko Tools si ulož HTML report, a v části Memory SPD se podívej, jestil vůbec paměti podporují XMP a mají uložené příslušné profily.
dexterav
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. pro 2003
Kontaktovat uživatele:

Re: Chybí nastavení Extreme Memory Profile v BIOSu

Příspěvek od dexterav »

tá doska na oc neni takže ramky beez k cpu moc štelovať nepôjdu takže je otázka či to rovno nezošedne
nastavíš na nej len to čo podporuje cpu
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X24GB 7,2GHz CL32 GSkill, Asus TUF 4090 3/23GHz , H2O + Carbide 600Q,SF Leadex 1kW Ti, 10TB 850X, Topping D50s + A50s + T5, LG 42C2, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Chybí nastavení Extreme Memory Profile v BIOSu

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Tohle je B85, omezení OC ram u non Z chipsetů přišlo až se Skylake.
Kubees
Nováček
Nováček
Registrován: 20. srp 2016

Re: Chybí nastavení Extreme Memory Profile v BIOSu

Příspěvek od Kubees »

Nevím, CPU-Z mi u RAMek XMP neukazuje, ale u různých benchmarků mi RAMky jedou naplno.

Do ručního taktování se mi moc nechce. Objevil jsem tohle na internetu, zkusil jsem to a zajímalo mne, proč mi to tam chybí.

Stejně je ten komp docela šunka, za chvílu to vidím na upgrade.

Každopádně díky za info :-D
Murun
Začátečník
Začátečník
Registrován: 12. říj 2005

Re: Chybí nastavení Extreme Memory Profile v BIOSu

Příspěvek od Murun »

Jestli CPU-Z ukazuje jen profily JEDEC, tak paměti zřejmě nemají definované XMP profily, což by vysvětlilo nemožnost nastavení BIOSu. Výrobce udává "XMP Support" pro ceslou sérii pamětí XPG V1.0, ale kdo ví, co tím myslí - třeba mají MXP profily jen modely 1866MHz a výše. Podrobné specifikace pamětí jsem nenašel, tak těžko říct. Ale jestli paměti prodávané jako 1600MHz běží na 1600MHz, tak by XMP profily měly maximálně lepší časování.
Odpovědět

Zpět na „Ovladače a BIOSy“