60 Hz vs 144 Hz monitor

Monitory CRT, LCD, plazmové, projektory a další, rady a zkušenosti s nimi.

Moderátor: maXXmilian

Odpovědět
Frostys
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. črc 2006

Re: 60 Hz vs 144 Hz monitor

Příspěvek od Frostys »

Tak v zásadě pravdu má (i když nevím, proč vůbec něco takového napsal :D), otázka je, při které frekvenci, už mozek nezaregistruje změnu. 240hz vs 144hz by stále jít poznat mělo, ale nemám osobní zkušenost.
CPU i7-9700k + MasterLiquid Lite 240
GPU MSI GeForce RTX 2070 8Gb
RAM Patriot Viper4 16GB@3000MHz
MB Gigabyte Z390 Gaming X
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: 60 Hz vs 144 Hz monitor

Příspěvek od Shaquille »

havli píše:
Krteq píše:... a do 60Hz nepůjdu už ani omylem...
To je urcite placebo, konzolisti prece pari na zalagovanych TV locknutych na 30 fps a je to prej uzasny :razz:
Boze, stoji ti to za to...
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
IVNAtor
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. lis 2014

Re: 60 Hz vs 144 Hz monitor

Příspěvek od IVNAtor »

https://www.reddit.com/r/askscience/com ... e_eye_see/
Podla tych studii
Polovicka populacie vnima okolo 45 fps
25% vnima viac ako 60 fps
a postupne sa to da vytrenovat az do vraj 2 ms. Daky piloti vycviceni boli schopny spozorovat lietadlo na jednom z 255 snimkov.

Taktiez tam pisu ze sa vedci nevedia dohodnut ci oko vidi continualne alebo v fps. Jedna vetva tvrdi ze teoreticky by slo vodiet bulvou aj jeden jediny foton ale neuronove filtre nedovolia nieco take odoslat do mozgu (asi prirodzeny filter na sum aby nam nejeblo ) Minimu 5-9 fotonov v rozsahu 100 ms
Atapi
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. dub 2007
Bydliště: Jihlava

Re: 60 Hz vs 144 Hz monitor

Příspěvek od Atapi »

Detekce izolovaného podnětu ≠ plynulost obrazu, tak sem netahejte furt toho pilota nebo test s registrováním mezer. Já si myslím, že jedno to začne být okolo 200-300 Hz i pro rychlejší akci (300 Hz monitor nemám, takže to je fakt jen tip :-D ), protože rozdil mezi např. 75 a 144 je stále obří a rozhodně ho vnímá víc než 25 % populace, hlavně při přechodu zpátky na levnej monitor třeba v kanclu, to je peklo. :lol:

dobrý video na to :D :D https://youtu.be/rQY8hSZ9xNE?t=4m53s
Obrázek
IVNAtor
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. lis 2014

Re: 60 Hz vs 144 Hz monitor

Příspěvek od IVNAtor »

Atapi píše:Detekce izolovaného podnětu ≠ plynulost obrazu, tak sem netahejte furt toho pilota nebo test s registrováním mezer. Já si myslím, že jedno to začne být okolo 200-300 Hz i pro rychlejší akci (300 Hz monitor nemám, takže to je fakt jen tip :-D ), protože rozdil mezi např. 75 a 144 je stále obří a rozhodně ho vnímá víc než 25 % populace, hlavně při přechodu zpátky na levnej monitor třeba v kanclu, to je peklo. :lol:

dobrý video na to :D :D https://youtu.be/rQY8hSZ9xNE?t=4m53s
Otazne je ci na tom nebude nieco pravdy. Sak sa stale najdu ludia ktory budu tvrdit ze medzi 120 hz vs 60 hz nevidia rozdiel vid aj tento topic. {A prenich je to ako keby ich niekto prehovaral na jehovova nikdy ho nevideli...} .
Atapi
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. dub 2007
Bydliště: Jihlava

Re: 60 Hz vs 144 Hz monitor

Příspěvek od Atapi »

Nikdo tady nenapsal, že tam nevidí rozdíl, maximálně že je tak malý, že jim to nestojí za příplatek a jeden že bleje... To je velká náhoda na to, že by to mělo vnímat jenom do čtvrtiny populace teda co.
Obrázek
Stranger0569
Začátečník
Začátečník
Registrován: 18. bře 2014

Re: 60 Hz vs 144 Hz monitor

Příspěvek od Stranger0569 »

Intel i5 3570K 4.2Ghz(Fera2), MSI GTX 1070 gaming 8GB, 2x SSD, 16GB RAM 1333 mhz, Viewsonic XG2402 144hz
Chief4
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 30. led 2006
Bydliště: Praha

Re: 60 Hz vs 144 Hz monitor

Příspěvek od Chief4 »

Atapi píše:Nikdo tady nenapsal, že tam nevidí rozdíl, maximálně že je tak malý, že jim to nestojí za příplatek a jeden že bleje... To je velká náhoda na to, že by to mělo vnímat jenom do čtvrtiny populace teda co.
někdo třeba ten rozdíl vidí ale je mu to jedno, stejně jako jsou lidi co hrajou střílečku a reakce jim trvá sekundu, nebo rozjezd na křižovatce věčnost.. fyziologicky se od nás moc neliší ale jsou prostě líní být v režimu maximální soustředěnosti :D
9900k, 3070ti, wqhd@144 & 4k@60 OLED
blaho
Žlutá karta
Žlutá karta
Registrován: 31. pro 2011
Bydliště: Nyíregyháza

Re: 60 Hz vs 144 Hz monitor

Příspěvek od blaho »

sice moje oči teraz frčia na Systane Ultra ,

ale tak FPS gamesky ked bezia napr. na 60 Hz a napr. na 144Hz /jasne +- aj adekvatne FPS /
a k tomu G sync , tak ked uz tam nikto nevidi rozdiel , tak odporučam komplexne vyšetrenie :D

len take stupidne PUBG na 60Hz IPS vs 144Hz G Sync VA , je upne iny herny svet
Frostys
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. črc 2006

Re: 60 Hz vs 144 Hz monitor

Příspěvek od Frostys »

Taky moc nerozumím tomu, že někdo nevidí rozdíl. Chief4 to napsal docela pěkně :-D
CPU i7-9700k + MasterLiquid Lite 240
GPU MSI GeForce RTX 2070 8Gb
RAM Patriot Viper4 16GB@3000MHz
MB Gigabyte Z390 Gaming X
Atapi
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. dub 2007
Bydliště: Jihlava

Re: 60 Hz vs 144 Hz monitor

Příspěvek od Atapi »

Chief4 píše: někdo třeba ten rozdíl vidí ale je mu to jedno, stejně jako jsou lidi co hrajou střílečku a reakce jim trvá sekundu, nebo rozjezd na křižovatce věčnost.. fyziologicky se od nás moc neliší ale jsou prostě líní být v režimu maximální soustředěnosti :D
Však my to máme doma taky tak, jeden lepší monitor a jeden šunt kterej by bylo dobrý vyměnit, ale CS GO už nehrajem, já maximálně hovadiny jako vermintide 2 a teď třeba nier: automata a to tryhardit fakt nepotřebuju, mladá zase sedí u wow a tam je to už úplně jedno. :lol:
Obrázek
Frostys
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. črc 2006

Re: 60 Hz vs 144 Hz monitor

Příspěvek od Frostys »

Ale tak tam nejde jen o tu soustředěnost nebo potřebu rychlého reflexu. Ono se na to obecně prostě daleko lépe kouká. Upřímně i hry na 144hz při 50-60fps mi připadají, že se lépe hýbou než na 60hz monitoru.
CPU i7-9700k + MasterLiquid Lite 240
GPU MSI GeForce RTX 2070 8Gb
RAM Patriot Viper4 16GB@3000MHz
MB Gigabyte Z390 Gaming X
JvtDeSiGn
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. črc 2007
Bydliště: ústí n/o
Kontaktovat uživatele:

Re: 60 Hz vs 144 Hz monitor

Příspěvek od JvtDeSiGn »

Ačkoliv člověk, co je zvyklý na 60 Hz rozdíl ve 144 Hz vidí, tak se dokáže bez něj snadno obejít. Zatímco člověk, co dlouhodobě jede na 144 Hz, přejde na 60 Hz leda s velkými obtížemi.

Tedy jádro problému vnímání vysokého refresh ratu je dle mě hlavně o zvyku. Proto tyto rozchodné pohledy na problém.

S používáním vysokého refresh ratu dojde i celkově ke zvýšení citlivosti vnímání refresh ratu imho. Například jeden z nejdrastičtějších případů, co jsem u sebe zpozoroval: Kdysi rozdíl mezi 24 a 30 Hz videem mi vůbec nevadil a přišel mi sotva pozorovatelný - abych rozdíl zpozoroval, musel jsem na to soustředit nebo musela přijít drastická scéna. Nicméně po přechodu na 144 Hz, tak teď je pro mě 24 Hz video rozeznatelné ihned v podobě dostání pálkou po hlavě. A oproti i 30 Hz videu je to zcela nekoukatelné.

Já osobně nedám na 144 Hz dopustit i přestože hry téměř nehraji. Ty animace ve Windows na 144 Hz jsou úplně jinde a když pak musím někde pracovat na 60 Hz, tak je to vždy šok. Dokonce jsem už i na cizím pc při správě/servise přeinstalovával drivery na grafiku s tím, že musí být někde něco špatně, jelikož mi přišlo že nabídka start nevyjíždí tak plynule jak by měla. A to se nestalo jen jednou...

Jinak bavíme se o obraze kde je vše už zobrazováno konzistentně a plynule/načasovaně - tedy s gsync nebo s vsync bez dropů. Bez toho, to pak je v plynulosti už totálně rip a nelze ani takhle porovnávat ofc. Vím, že spousta lidí hraje bez gsyncu/vsyncu s nízkými fps (například průměr 70 fps na 60 Hz; 300 fps je pochopitelně už něco jiného), proto pro jistotu zmiňuji.
All I know is that I know nothing.
Obrázek
Intel Pentium II 233 MHz, Nvidia GeForce2 MX 200, 192 MB RAM
Dejvak
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. zář 2004
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: 60 Hz vs 144 Hz monitor

Příspěvek od Dejvak »

Je viditelný rozdíl mezi 144Hz/60Hz monitorem při hraní u např. 40fps? Na monitoru bez G-sync.
Naposledy upravil(a) Dejvak dne stř 8. srp 2018, 15:36, celkem upraveno 1 x.
Realita je jenom pro ty, kteří se nejsou schopni smířit s drogou.
5600X ● Fortis ● TUF GAMING B550-PLUS ● Fury 2x16GB 3600MHz CL16 ● Palit 4070Ti ● Xonar DX/XD ● SX8200 PRO 1TB ● Blue 4TB ● Burst 480GB ● Focus+Gold 650W ● Regnum RG4 ● K270 ● G400s ● Q3279VWFD8 ● DTT 2200 ● PortaPro ● W10P
Fidor
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 13. bře 2007
Bydliště: Praha

Re: 60 Hz vs 144 Hz monitor

Příspěvek od Fidor »

Dejvak píše:Je viditelný rozdíl mezi 144Hz/60Hz monitorem při hraní u např. 40fps?
Ne, rozdíl poznáš až když se dostaneš nad 60 fps.
AMD Ryzen 5 5600x; NH-D15S; Gainward GTX 1080 Phoenix GLH 8Gb; 32Gb DDR4 (3600Mhz CL16); ASUS TUF Gaming B550-Plus, Kingston A2000 M.2 - 1TB, Fractal Design Tesla R2 500W; Fractal Design Define S; Samsung C27FG73 (144hz); Leopold FC750R PD (Cherry Mx RED); Logitech G pro X superlight (800 DPI); iFi ZEN DAC V2; Edifier R1280DB; Sennheiser HD560S + Antlion ModMic 4.0. - PS4 slim 2TB -.
JvtDeSiGn
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. črc 2007
Bydliště: ústí n/o
Kontaktovat uživatele:

Re: 60 Hz vs 144 Hz monitor

Příspěvek od JvtDeSiGn »

Dejvak píše:Je viditelný rozdíl mezi 144Hz/60Hz monitorem při hraní u např. 40fps? Na monitoru bez G-sync.
Ano.

Princip je následující: Když missneš frame, tak se zobrazí až při dalším refreshu. Tím ti tedy vzniká mezera minimálně o délce jednoho refreshu. A když je refresh častější, tak tyto potenciální mezery jsou kratší = o něco plynulejší zásek.

Pro znázornění na rychlo hrubý náčrt:

Obrázek

Z leva doprava pochopitelně čas, nahoře 60 Hz, dole pro jednoduchost 120 Hz. A dále jednotlivé čáry:
  • Zelená - Nenačasovaný frame (=bez vsync) co vykreslila grafika.
  • Černá - Refresh obrazu na monitoru.
  • Modrá - Zobrazení framu na monitoru.
  • Červená - vzniklá mezera opožděným framem = velikost záseku.
  • Žlutá - doba jakou nenačasovaný frame čeká na zobrazení. Vzniklé nekonzistence také ovlivňují vnímání plynulosti.
  • Růžová - ještě pro zajímavost jak se nenačasované framy náhodně trefují do více refreshů, tak vzniká o něco plynulejší obraz i bez dropů díky potenciálně menší mezeře mezi vykreslením a zobrazením. Například když je vykreslený frame těsně za předchozím refreshem, tak pak čeká téměř celou mezeru mezi těma dvěma refreshi než se zobrazí. U 120 Hz, tak tady čeká teoreticky o polovinu méně. Nicméně tohle řeší i vsync, respektive mezera mezi vykreslením a zobrazením je pak sice velká (=tím vzniká větší input lag, tedy nevhodné na competitive hry), ale je konzistentní - úžasně plynulé za předpokladu že nemissneš frame.
Edit:

Jinak abych jen neteoretizoval, tak jsem si to ještě vyzkoušel. Přeci jen už je to dlouho co jsem s tímhle experimentoval a na takhle nízké fps jsem to kdysi ani nezkoušel. Tak jsem vyhodil gsync, nažhavil gta online, vytáhl Datsuna a jel se projet do kapradin. Tam je vždycky struggle o fps :) Měl jsem tam až k 40-50 fps, tedy něco jako tvůj usecase. Ten rozdíl u takhle nízkých fps byl skutečně velký, dokonce větší než jsem čekal. Za mě určitě palec nahoru i z praxe.
All I know is that I know nothing.
Obrázek
Intel Pentium II 233 MHz, Nvidia GeForce2 MX 200, 192 MB RAM
Nikitin
Nováček
Nováček
Registrován: 19. srp 2018

Re: 60 Hz vs 144 Hz monitor

Příspěvek od Nikitin »

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli je lepší na single player hry a na něco jako "hon za co nejlepší grafikou" lepší monitor https://www.czc.cz/aoc-ag271qg-led-moni ... 31/produkt - neboli 144Hz, 2k, nebo https://www.czc.cz/aoc-ag271ug-led-moni ... 22/produkt ? Je 144 doopravdy lepší než 4k 60Fps? Myslím že oboji jsou bohužel 8 bit ale nejsem si jistý. Jo a taky, co říkáte na G-sync vs bez něj? Někdo zde psal, že snad ani není potřeba u 144 Hz. Popř. pokud by jste měli ještě nějaké rady, budu rád.
Děkuji
Azentar
Začátečník
Začátečník
Registrován: 25. led 2012

Re: 60 Hz vs 144 Hz monitor

Příspěvek od Azentar »

Raději 144Hz 2k, než 4k na malém monitoru. Dokud s tím win a aplikace okolo nebudou schopny pořádně pracovat, tak je to podle mě za trest, pokud to nepotřebuješ na speciální aplikace.
damnbash
Nováček
Nováček
Registrován: 13. srp 2018

Re: 60 Hz vs 144 Hz monitor

Příspěvek od damnbash »

https://www.youtube.com/watch?v=r1qR8fdIXsY tohle video ti pomůže s pochopením co Hz dělá a jaký je v tom rozdíl, je to vysvětlené fakt dobře a jednoduše, je jen na tobě co ale preferuješ.. i když 4k na 27" je fakt moc
JvtDeSiGn
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. črc 2007
Bydliště: ústí n/o
Kontaktovat uživatele:

Re: 60 Hz vs 144 Hz monitor

Příspěvek od JvtDeSiGn »

Nikitin píše:Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli je lepší na single player hry a na něco jako "hon za co nejlepší grafikou" lepší monitor...
To je čistě o tvých preferencích, zdali dáš přednost precizně detailní a tedy celkově hezčí grafice, anebo jen o kousek detailnější grafice ale s úžasnou plynulostí (přirovnání k 1080p@60Hz). Oboje jsou velmi zajímavé směry a oboje stojí za to. Bohužel současný stav vyžaduje se vydat spíše a pouze jedním směrem. Vzhledem ale ke zmíněnému cíli "hon za co nejlepší grafikou" -- to mi zní více jako role pro 4K.
Nikitin píše:Jo a taky, co říkáte na G-sync vs bez něj? Někdo zde psal, že snad ani není potřeba u 144 Hz.
Přínos technologie G-SYNC u 144 Hz panelu je skutečně menší než je u 60 Hz panelu. Přínos zde ale stále je. Princip ve stylu jako jsem rozepisoval několik příspěvků výše - G-SYNC tedy řeší problém, který je u 144 Hz o dost menší než je u 60 Hz panelu.
Nikitin píše:neboli 144Hz, 2k
Prosím přestaňme QHD označovat jako 2K. Půjdeme-li po fundamentálních kvalitách, tak 2K krásně sedí na standard 1920x1080. Technicky tedy jsem já více banán než QHD je 2K. Adaptace mylného označení 2K pro QHD je zde díky marketerům. Označení 2K pro monitory je nové a zní ultra-über-cool skoro jako 4K, proto jej na nás tlačí jak o život. Pokud však začneme adaptovat tyto nesmysly bez fundamentálních a technických základů, tak nám z tohoto krásného oboru začnou vznikat pseudo-technologie vytvořené a překroucené od marketérů podobně jako je celý televizní průmysl.
All I know is that I know nothing.
Obrázek
Intel Pentium II 233 MHz, Nvidia GeForce2 MX 200, 192 MB RAM
Odpovědět

Zpět na „Monitory, televizory a projektory“