Intel Pentium N3710 vs. AMD A6-9220 (vs. Pentium N4200)

Vše kolem srovnání a rad s nákupem procesorů.

Moderátoři: flanker, Eddward, Baneshee, PKBO

Odpovědět
davestejk
Nováček
Nováček
Registrován: 10. dub 2016

Intel Pentium N3710 vs. AMD A6-9220 (vs. Pentium N4200)

Příspěvek od davestejk »

Zdravím,
počítačům nějak moc nerozumím a tak bych se rád zeptal, který z vybraných byste mi doporučili/který je nejvýkonnější.
Doteď jsem měl Dell Latitude E6400 s dvoujádrem Intel Core2 Duo P8600 2.40GHz (na cpubenchmark hodnocení 1536 bodů) a po mnoha opravách se mi už do něj nechtějí investovat další peníze, takže jsem se rozhodl koupit nový notebook v cenové relaci do 7000,- (na cpubenchmark samé 900-1200 bodů) po hlubším nastudování dnešních výroby max.! do 9000,-.
Notebook nechci na hry a šíleně náročné programy, nejnáročnější věc, co na tom budu dělat je Youtube 720p. Vím, že to bude asi směšné, ale rád bych na tom občas nastříhal také nějaké video např. v Lightworks - na rendrování si klidně počkám celý den. Ale na skoro deset let starém Dellu to šlo, tak proč by to nešlo na novém notebooku.

Můj první a hlavní favorit je HP 250 G6 s Intel Pentium N3710, je to čtyřjádro 1.6 GHz, turbo mód 2.6 GHz (na cpubenchmark hodnocení 1871 bodů) a má grafickou kartu Intel HD Graphics (bez označení) - notebook je za 8000,-

Hned za ním je HP 15-bw051nc s AMD A6-9220, je to dvoujádro 2.5 GHz, turbo mód 2.9 GHz (na cpubenchmark hodnocení neuvěřitelných :D 2211 bodů) a má ale grafickou kartu AMD Radeon™ R4 (graf. kartám tuplem nerozumím-> má ale podle všeho být lepší než Intel HD Graphics nebo ne?) - notebook je za 8300,-

______________________________________________________________
Dále tu jsem našel ještě dva notebooky ASUS VivoBook E502NA a Lenovo V110-15IAP
,které mají vše stejné až na to že ASUS nemá DVD mechaniku- dnes už na nic- (kdyžtak mám externí), ale je také od Lenova o 500,- levnější...
-zpět ale... mají procesor Intel Pentium N4200 - je to čtyřjádru - má sice jen 1,1 GHZ a v turbu 2,5 GHZ ale na cpubenchmark má hodnocení 2014 bodů, což je zhruba o 150 bodů více než u prvního HP, které má 1,6 Ghz -> bude to zřejmě tím, že je to Braswell - 4. generace naproti tomu Intel Pentium N4200 je Apollo Lake - 5. generace nebo to tak není? ... jenomže si říkám, že je to stejně na nic... že vůbec nemusí být výkonnější potom celkově, protože RAMka je stejně DDR3, ne DDR4, což prej sníží rychlost...takže bych si stejně v ničem nepomohl, když bych si koupit ASUS za 8500,- bez DVD mech. nebo Lenovo za 9000,- ... (mimochodem HP 250 G6 má také DDR3)
___________________________________________________
Jinak, všechny notebooky mají stejné RAM, SSD, Displaye, rozhraní, WIN10 atd...
Zajímalo, který byste zvolili vy... které značce se radši vyvarovat anebo jestli nevíte o nějakém úplně jiném modelu ze stejnou/podobnou specifikací a cenou(i klidně nižší :D :D ) a ze stejným/či lepším/ výkonem...

(Dražší nebo bazarový notebook nechci...)
Děkuji za odpovědi
_______________________________________________
PS:
Nejvíce se asi rozhoduji mezi těmi dvěma prvními a zajímalo by mě, jestli třeba při stříhaní videa nebo prostě třeba mixování hudby... nebo prostě jen při více otevřených/načtených videí na youtube je lepší ta koncepce Intel menší kmitočet a čtyřjádrový procesor nebo naopak AMD klasicky větší kmitočet a jen 2 jádra ??? ... (a případně jak u těchto úkonů může pomoci grafická karta?...když je lepší, tak se precesor tak nenadře? :O ?)
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Intel Pentium N3710 vs. AMD A6-9220 (vs. Pentium N4200)

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Sorry ale notebook pod 10K nekoupíš resp bude to odpad a humus, kolem 11-12 seženeš kusy s plnohodnotnym pentiem a nebo I3 a pak se můžeme začít bavit.
Dadu
Začátečník
Začátečník
Registrován: 25. pro 2010

Re: Intel Pentium N3710 vs. AMD A6-9220 (vs. Pentium N4200)

Příspěvek od Dadu »

Jak je u intelu v názvu N tak je procesor vykastrovaný z toho co sis vybral budeš výkonem šul nul s tím co máš teď. Řešil jsem to před rokem u sestřina NTB a skončili jsme u Lenova v akci za 11k s i5. Souhlasím nový NTB pod deset vážně nechceš.
Atapi
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. dub 2007
Bydliště: Jihlava

Re: Intel Pentium N3710 vs. AMD A6-9220 (vs. Pentium N4200)

Příspěvek od Atapi »

Za 9 něco bez OS s i3 snad jedině, OS se dá sehnat na aukru za cca 90 korun. Kdybych si musel vybrat mezi tímhle amd, atomem a smrtí, tak asi ten N4200, protože je prostě novější, má o trošku delší seznam akcelerovaných kodeků, teda by s videi neměl být problém, spotřebu má taky lepší (hlavně lepší než to amd) a má podstatně vyšší maximální teplotu (což znamená vyšší turbo, ale výrobce může tu teplotu nastavit podle sebe i nižší).
Trochu tě opravím u těch frekvencí, vyšší výkon není tím že má vyšší base clock, na ten se dneska víceméně nemusíš koukat, procesor téměř vždy používá turbo a na druhou stranu při přehřátí a 100% zatížení může jít i pod base clock. Podle mě to buď je na stejné frekvenci (o něco lepší ten N4200 asi bude), nebo třeba +-100-200 MHz.
No a co tím chci říct, je potřeba u každého modelu si přečíst aspoň nějakou recenzi, abys zjistil, jestli má model solidní chlazení a tím pádem bude držet většinu času vysoké turbo, rozdíl ve výkonu může být klidně víc než 50 % u notebooků se stejným CPU jen kvůli chlazení, a když vybereš hodně blbej, tak dopadneš takhle.
Jinak já řešil něco podobný, ale s novejma jsem to nakonec vzdal a koupil bazar s roční zárukou, to má aspoň plnohodnotný core jádro.
Co se týče toho youtube, záleží právě na HW akceleraci, pokud tam je (obvykle to řeší grafika), tak může i atom přehrávat 4k a nebude nijak moc zatěžovanej, podporu většiny nejvíc používanejch kodeků N4200 má. Když by neměl, tak by bylo potřeba mnohem silnější CPU než je atom nebo tamto amd.
Obrázek
werygood
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. dub 2005

Re: Intel Pentium N3710 vs. AMD A6-9220 (vs. Pentium N4200)

Příspěvek od werygood »

To už bych raději koupil nějaký repasovaný notebook, seženeš tam i5 za slušnou cenu a bude to mít i rok záruku.
davestejk
Nováček
Nováček
Registrován: 10. dub 2016

Re: Intel Pentium N3710 vs. AMD A6-9220 (vs. Pentium N4200)

Příspěvek od davestejk »

děkuji za informace, opravdu to nemá cenu... koupím asi repas. Lenovo T430
werygood
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. dub 2005

Re: Intel Pentium N3710 vs. AMD A6-9220 (vs. Pentium N4200)

Příspěvek od werygood »

Youtube ti na tom půjde úplně v pohodě, na render si počkáš. Mám NTB podobné konfigurace a největší boost tomu dalo nové SSD.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Intel Pentium N3710 vs. AMD A6-9220 (vs. Pentium N4200)

Příspěvek od DOC_ZENITH »

davestejk píše:děkuji za informace, opravdu to nemá cenu... koupím asi repas. Lenovo T430
Ne, T430 je moc stará. Ať to má aspoď Haswell. Spectre a Meltdown opravy maj pro CPU starší jak Haswell dost devastující dopady. A samo sebou 1080p IPS obrazovku. Jako sorry ale repas nebo laptop pod 10K jako uff...

Teď je ve výprodeji třeba tohle:
https://www.czc.cz/hp-250-g6-stribrna_2/217115/produkt

A pěkná I3, pěknej display a 256GB M2 SSD, jako za tu cenu super a máš to nový s plnou zárukou. Celý je to o tom, že rozdíl mezi timhle a laptopem za třeba 8 je naprosto propastnej. Je to rozdíl mezi fast svižnou dobrou mašinou a naprostym humusem.
Srandista
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 17. čer 2009
Bydliště: Brno

Re: Intel Pentium N3710 vs. AMD A6-9220 (vs. Pentium N4200)

Příspěvek od Srandista »

T430 nie je spatna, ma ale absolutne garbage display, a tym myslim ako fakt uplne otrasny. A je uplne jedno, ci je to 1366x768 alebo 1600x900, vsetky su na jedno brdo (ja mam 1600x900, a pozorovacie uhly na tom display-i su na zaplakanie). S SSD je to stale pouzitelna masina (ja tam mam i5 a 12GB RAM), ale uprimne ten notas pouzivam tak raz za mesiac, takze od neho zas tolko nevyzadujem.
MTB: MSI MAG B550 Tomahawk, CPU: AMD Ryzen R5 3600 + Scythe Mugen 4, RAM: Corsair 32GB DDR4 3600MHz CL16, GPU: AMD RX 6800 16GB RAM, SSD: Corsair MP600 PRO LPX 1TB + Corsair MP510 1TB, SC: Sound Blaster X-Fi Titanium Fatal1ty Professional, PSU: Corsair RM650x, Case: Fractal Design Define C, Monitor: Dell S2721DGFA
Google Pixel 4a, Nexus 7 (2013) 32GB
Atapi
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. dub 2007
Bydliště: Jihlava

Re: Intel Pentium N3710 vs. AMD A6-9220 (vs. Pentium N4200)

Příspěvek od Atapi »

On ten atom zas takovej humus není čistě pro kancl práci (hlavně s SSD), ale jak mu něco nesedne, třeba antivir co zatěžuje víc CPU, tak to jde do háje no. Pokud jsi trochu zručnější s PC a chceš se furt držet hodně nízko, tak jak jsem psal, já bych zkusil i cestu instalace vlastního OS, tohle je za 9 tisíc, nevýhoda je že to nemá ssd a nejde přidat jako druhej disk, jedině vyměnit za stávající HDD nebo obětovat mechaniku a koupit za několik stovek adaptér pro SSD místo ní. Ale pokud na tom nebudeš hrát a jak jsi psal to nejnáročnější bude video, tak se bez ssd možná i obejdeš, superfetch základní aplikace potahá.
https://www.dellpoint.cz/e-shop/noteboo ... cerny.aspx
Naposledy upravil(a) Atapi dne stř 5. zář 2018, 15:28, celkem upraveno 3 x.
Obrázek
zsdx
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. srp 2017
Bydliště: na Pankraci

Re: Intel Pentium N3710 vs. AMD A6-9220 (vs. Pentium N4200)

Příspěvek od zsdx »

DOC_ZENITH píše:https://www.czc.cz/hp-250-g6-stribrna_2/217115/produkt

pěknej display..
Ne, peknej displej opravdu nema oznaceni SVA.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Intel Pentium N3710 vs. AMD A6-9220 (vs. Pentium N4200)

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Tím samo sebou myslim v rámci té ceny, ještě rok dozadu by v tomhle bylo 1366x768 TNko...

Atapi - Je, i na internet je, samotnej HTML je dnes plnej skriptů co CPU musí zpracovat, stánky se načítaj slow, i blbej youtube. Samotný video se přehrává ok, ale to jen díky akceleraci, ale to UI je porod, když chceš třeba jen přepnout do fullscreenu tak to trvá třeba sekundu a pod. Atom prostě ne.
Atapi
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. dub 2007
Bydliště: Jihlava

Re: Intel Pentium N3710 vs. AMD A6-9220 (vs. Pentium N4200)

Příspěvek od Atapi »

Když je pro tebe sekunda hodně tak seš rozmazlenej ne že to je špatný. :P :lol: Spousta lidí dělá "internety" ještě na core 2 duo laptopech, moderní atom už se aspoň tam dotáhl, navíc přidal novější technologie a výhodu SSD.
Obrázek
Zivan
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. čer 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Intel Pentium N3710 vs. AMD A6-9220 (vs. Pentium N4200)

Příspěvek od Zivan »

Myslis vykonem na jadro, ze se uz dotahnul na Core 2 Duo? To mozna az posledni generace, ne? Vse starsi byla bida.
HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
Atapi
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. dub 2007
Bydliště: Jihlava

Re: Intel Pentium N3710 vs. AMD A6-9220 (vs. Pentium N4200)

Příspěvek od Atapi »

Jasně že poslední (dvě) generace, první atomy byly tragedie navíc s všeobecně známou tragickou grafikou intelu, ta je dneska taky už někde jinde. Pokud někdo chce být hnidopich, tak už to vlastně ani není atom, já tomu tak říkám furt, protože současná generace pentia a třeba pentium G4560 je jako nebe a dudy, na druhou stranu se jim ale nedivím, atomy mají všeobecně pověst odpadu stále.
Obrázek
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Intel Pentium N3710 vs. AMD A6-9220 (vs. Pentium N4200)

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Nejsou tak useless jak starý atomy ale jejich IPC je stále shit oproti Core, tzn plný pentium nebo I3 s 2 jádry ti stále vydrtí 4 jádrovýho atoma, hlavně v tom nejdůležitějšim ala svižnosti systému a programů.
Odpovědět

Zpět na „Rady s nákupem a porovnání“