[Scratch Build] Projekt: Aurora

Hotové nebo rozdělané projekty - úpravy a modifikace počítačových skříní krok za krokem.
V této sekci se nezapočítají příspěvky.

Moderátor: L4mka

Neeo
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. říj 2009

Re: [Scratch Build] Projekt: Aurora

Příspěvek od Neeo »

Obrázek
Obrázek

Posledné úpravy
Dve vonkajšie rohové matice majú vnútorný závit zabezpečený tak, že som pomocou lepidla MetalCeys prilepil matice a zabrúsil. Na tej druhej fotke je ešte neobrúsená časť. Pri montáži by som sa k maticiam nemal ako dostať lebo diel, kde tieto matice sú zakrýva skrutky nožičiek skrinky. Pri ostatných stačilo do plechov narezať závit.
Obrázek
Obrázek

Tu sú rohové vnútorné dielce ešte pre vyrezaním závitov. Do dvoch dier(tie bližšie k sebe pôjdu nity).
Obrázek

Vymeral som pozície na podperky základnej dosky. Pôvodné diery vyrezané vodou neboli dobré a miesto závitu bolo nutné posunúť. Preto prišlo na radu zasa lepidlo MetalCeys. Celkovo bolo nutné korigovať veľkú časť tohto dielu lebo pôvodné meranie sa opieralo o staršiu základovú platňu. Navyše podperky sú M3 a pôvodné boli v palcoch konkrétne 6-32. Rátal som aj s možnosťou dať vyrezať úplne nový plát z plechu už s upravenými hodnotami. Na koniec som sa rozhodol postupovať takto a nemeniť projekt.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Navrhol a nechal vyrezať vodou predný kryt 5,25 pozície. Diery sú pre vypínače na LED svetlá. Pôvodne sem mal patriť ASUS Front Base riadiaci panel. Bol to darček na Vianoce z čoho som bol dosť nadšený. O to viac bolo moje rozčarovanie, keď som zistil, že ASUS tento kus hardwéru vybavuje konektorom ROG_ext, ktorý podporuje iba niektoré dosky na to určené. Moja doska je od MSI čo samozrejme taký konektor nemá, ale to som trochu predpokladal. Bol to darček čiže nejak som predpokladal, že Ježiško sa riadne sekne lebo tomu nemôže rozumieť. Na koniec som sa aj smial a dostal od Alzy dobropis, čo som aj patrične využil na kúpu radiátoru od EKWB. :-D :-D
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Postupne bolo nutné všetko rozložiť, rozmontovať a zabaliť.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
To by bolo k samotnej predmontáži všetko. Dielce som odniesol na striekanie a čakal. Medzi tým dostali úpravy všetky plexi dielce. Fotky z leštenia prinesiem pri ďalšom updejte. To isté platí pri flexovaní. Tomu venujem tiež samostanú časť lebo v nej plánujem zahrnúť aj elektrické časti ako sú LED a kabeláž.
Tak isto sem hodím aspoň základnú tabuľku, koľko zatiaľ projekt zhltol peňazí. Samotná montáž už hotových nastriekaných dielcov dostane priestor až neskôr.
Neeo
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. říj 2009

Re: [Scratch Build] Projekt: Aurora

Příspěvek od Neeo »

Obrázek
Obrázek

Leštenie
Skrinka išla na striekanie, tak zostalo dosť času na iné dielce. Na rad prišlo leštenie plexi a predného loga. Možno v budúcnosti bude potrebné preleštiť aj iné časti, ale to na neskôr.
Táto činnosť zabrala najviac času. Je to hrozná piplačka a vôbec ma to nebavilo. Vždy, keď už som myslel, že je to dobré, pohľad do okna pekne odhalí nerovnosti. Na jednom zábere je to pekne vidieť ako sa hrana leskne. Na nejaké makro to síce nevyzerá, ale stačí to :) Občas bolo nutné procedúru opakovať.
Postup bol následovný- u plexi najprv s delta brúskou so šmirgľom zrnitosti 240 na sucho, potom 800 ručne na sucho, ďalej 1000 ručne na mokro, vysušiť a prebľafnúť leštiacim krémom, potom prišli na radu filcové kotúče tvrdý a na koniec finálny leštiaci handrový kotúč
logo je z hliníka a tam som vynechal leštenie vodou, všetko na sucho ale zasa doba leštenia trvala dlhšie viď. výsledok na foto :-D

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Ešte nemám vyfotené nožičky, ako sa hrana leskne. Zábery sem pridám pri montáži jednotlivých dielcov a to isté platí o bočnici, kde hrana nehraje nejakú dôležitú rolu lebo bude schovaná v skrinke. Mám pripravené zábery flexovania, čo je ďalšia téma zrelá na psychiatriu. Urobil som zábery flexovania zdroja konkrétne hlavnej vetvy a prídavných častí. Ostatné zábery flexovania pridám pri celkovej stavbe skrinky. Priznám sa, už je dávno doma, striekanie sa podarilo, farba vyhovuje. Momentálne čakám na nejaké súčiastky a zobral som si voľno čiže stavba musí počkať. :D
Neeo
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. říj 2009

Re: [Scratch Build] Projekt: Aurora

Příspěvek od Neeo »

Obrázek
Obrázek

Tak pridávam menší update. Tu sú ešte dva zábery z leštenia okna bočnice.
Obrázek
Obrázek

Flexovanie a kabeláž
Ešte pred striekaním jednotlivých dielcov bola naťahaná kabeláž ( zatiaľ iba provizórne). Na niektoré svetlá vo vnútri skrine som nemal presne určené miesto iba som predpokladal, kde by pri konečnej montáži mohlo byť. Vynímajúc nohy skrine tie sú aj na záberoch a zväzok káblov je venovaný práve im. Veľa času zabrala práve táto časť. Už som písal, že s opracovaním moc spokojný nie som, ale s leštením tie nedostatky boli čiastočne zakryté navyše bublinky vytvorené v plexi sú celkom fajn ak noha svieti. Vidieť nedostatky voľným okom nieje čiže som to ďalej neriešil. Čo sa týka samotného flexovania kabeláže, tak ak počítam čas venovaný samotnej stavbe ten je asi polovičný oproti tomu, koľko času zabralo flexovanie a práca s kabelážou. Na to by som musel vytvoriť samostatnú kapitolu. Je to babračka hrozne pomalá, ale za to precízna. Ešte dávnejšie tak 8 rokov dozadu sa flexovalo s bužírkami aby boli vidieť koncovky, dnes sa flexo na koncovke zatavuje a konektor potom prekryje koncovku.
Zdroj ktorý používam je Corsair HX650W s čiastočne modulárnou kabelážou. Hlavná 12V vetva je pevná, ostatné periférie sa dajú pridávať. Preto som zvolil flexovanie iba 40cm od koncovky, lebo kompletne celá vetva by nemala zmysel a priemer by značne narástol. Custom kabeláž by navýšil rozpočet od 100-170€ za čo môžem mať povedzme lepšie čerpadlo alebo iný hardwér.
Materiál som zvolil flexo od MDPC-X a GOSUMODZ. Každý predajca mal niečo lepšie aj horšie. Farba vybraná Italian Red a Black, konektrory, fastony, zmršťovačky a iné. Väčšia časť práce sa mi podarila ešte pred nástrekom dielcov a zvyšok som dokončil pri samotnej stavbe skrine. Postupne sem pridám zábery aj kabeláže tak, ako som ju umiestňoval po čas stavby. Samostatnú tému na svetlá robiť neplánujem.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Tu môžete vidieť ako sa mi podarilo zmenšiť nástroj na vyberanie pinov(pinremover). Nejaký ten rôčik už mal za sebou čiže svoje si odslúžil, ale nový som kupovať neplánoval. Tak na radu prišiel Dremel a jednoducho tie zlomené časti som skrátil. Dôležité je, že funguje :-D
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Tieto zábery sú už pri konečnej montáži po striekaní. Do každej nohy idú 2 svetlá červené a biele, biela je ťahaná až do spodného plexi, červená do horného.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Leon_
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 03. pro 2015

Re: [Scratch Build] Projekt: Aurora

Příspěvek od Leon_ »

http://i63.tinypic.com/20h3vyd.jpg

ako pozeram tak pozerám,... to si "vyspinkoval" káble z koncoviek jednotlivých vetiev a nato naťahal flexa ? ale pozerám že to išlo iba na tie nožičky nie? ako si vedel ktoré dať ako + a - ? :D dosť odvaha.

Na klasickú kabeláž MB, CPU, GPU - ak budeš robiť - si nerozmýšľal radšej niečo takéto?
http://www.tichepc.sk/Custom-kabelaz-a- ... 50009.html
... nemyslím kupovať, ale urobiť klasické predlžovačky, než rozbíjať jednotlivé vetvy.
.
Neeo
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. říj 2009

Re: [Scratch Build] Projekt: Aurora

Příspěvek od Neeo »

Čo sa týka zdroja išiel som postupne, jedna vetva, jedno flexo. Každá samostatne vybratá a vrátená oflexovaná.
Nožičky sú tvorené v páre po dvoch ledkách a to tak, že rezistor, led, vypínač a zdroj. Všetko na 12V. Každú vetvu som pred flexovaním vyskúšal a osadil či svieti.
To nadpojenie custom káblov poznám a ešte zvažujem dať vyrobiť pre grafiku 8pin a 6pinovú vetvu, ale u inej firmy (BananaGermany). U zdroja by sa ta vetva hrozne predĺžila a potom by z toho bol strašne dlhý had preto som zvolil vlastné flexovanie. Nie je to až tak hrozné, len je to babračka ktorá zožerie hrozne moc času. Už som to robil veľakrát.
Neeo
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. říj 2009

Re: [Scratch Build] Projekt: Aurora

Příspěvek od Neeo »

Obrázek
Obrázek

Skladanie
Mal som trochu času sa venovať uploadu fotiek, tak prinášam menší update. Od tohoto momentu bude téma už venovaná samotnej stavbe. Súčasťou fotiek bude aj spomenutá kabeláž z predchádzajúceho postu. Čo sa týka samotného hardwéru tu sa situácia trochu skomplikovala. Mal som pripravené fotky EVGA grafiky, ktorú som už nejaký čas používal, ale došlo ku skratu v skrinke (v starej) a doslova mi zhorela. Ventilátory vrčali ako šialené a potom zdochli a už sa neroztočili. Ak nešla grafika do výkonu, tak sa vypínali, ale po tejto udalosti už grafika nenabehla a išla na reklamáciu. Ešte dobre, že som počkal s montážou vodného bloku čo však k revízii dosky VGA aj tak nebolo možné. No v každom prípade som jej dal pápá. Čiže momentálne je stav taký, že skrinka je zkompletizovaná, čakám na nejaké súčiastky a zvažujem, že celé pc aspoň uvediem do činnosti na vzduchové chladenie a vodné pridám neskôr po celkových testoch systému. Grafiku zatiaľ použijem staršiu, ale za to stále funkčnú GTX460 :lol:
To som už odbočil, tak tu sú nejaké staršie zábery ako som postupoval.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Tu som odfotil detail základovej platne, povedal som v lakovni aby tento detail neopravovali lebo celý priestor bude prekrývať základná doska. Tie ryhy vznikli pri skracovaní skrutiek, čo držia kryt socketu. Takéto kruhy som chcel urobiť na celú plochu,ale potom som si to rozmyslel a odložil to.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Pravá bočnica a montáž krycích platní.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Neeo
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. říj 2009

Re: [Scratch Build] Projekt: Aurora

Příspěvek od Neeo »

Obrázek
Obrázek

Tak ide sa ďalej
Pridávam ďalšie zábery tak, ako sa mi podarilo prácu postupne dokumentovať. Celá táto časť je venovaná skôr kabeláži, vypínače svetelných okruhov, uloženie a nejaké to foto celej skrine. Chýba jej horná časť.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Neeo
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. říj 2009

Re: [Scratch Build] Projekt: Aurora

Příspěvek od Neeo »

Obrázek

Tu je ešte jedno malé video ako funguje bočný panel aj s prepínaním. Panel je položený opačne preto je obráteté "N". Spôsob zapojenia je vidieť na obrázkoch vyššie. Je to LED pás s bielim studeným svetlom.
https://youtu.be/h08JPj_Nv4A
Neeo
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. říj 2009

Re: [Scratch Build] Projekt: Aurora

Příspěvek od Neeo »

Obrázek
Nahral som ďalšie videjko. Nechal som si vyrezať vodou jednu potrebnú súčiastku (kryt PSU). V pôvodnom návrhu chýba a tak bolo nutné ju vyrezať až teraz.
Vec sa má tak, že pridaním bočných koľajníc (hore a dole) sa zmenšil priestor na vloženie zdroja s čím som samozrejme nerátal. Plánoval som zdroj vložiť z vnútra, čo je aj logické. Všetko sa to začalo zmenšením bočnice a tak bolo nutné pridať koľajnice, aby ta medzera bola zakrytá no a problém bol na svete.
Obrázek
Súčiastka sa uchytí na zdroj a celé sa zasunie zo zadu do skrine. Bude to viditeľné aj na záberoch ktoré sem neskôr vložím.

Tu je videjko rezania. Celá táto hlúposť vyšla na 15€.
https://youtu.be/Dk7XGP0RAfQ?t=33s
Neeo
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. říj 2009

Re: [Scratch Build] Projekt: Aurora

Příspěvek od Neeo »

Obrázek
Obrázek

Pokračujeme ďalej
Projekt sa pohol v pred. Aby práca išla postupne, tak som sa snažil objednávať materiál tak, ktorý budem práve potrebovať. Zvyčajne sa mi to darilo až na niektoré výnimky ako je napríklad predný "Mesh" panel. Na fotke si všimnite hustotu a tvar dier. Tu v Sk som preliezol všetky obchody a nikde som nič nenašiel. Síce rôzne perforované plechy sa predávajú, ale hustota a tvar dier nieje to pravé orechové. To, čo vidíte na fotkách je vybrané cez eBay, na dodanie som čakal asi mesiac lebo sa chlapík s tým neponáhľal, ale presne zodpovedá popisu a kvalite. Väčšia časť skrine bola hotová a predná maska čakala na tento materiál. Cena 50€. No nekúp to 8-)
K maske je prilepená 3M páskou, striekal som čiernou matnou farbou ručne v dielni.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Bočný pravý panel namontovaný, hore a dole lišty o ktorých už bola reč. Vystúpená je je horná časť pre výduch vzduchu od diskov.
Obrázek
Obrázek
Tu je vyrezaná súčiastka pred montážou zatiaľ iba so základným nástrekom.
Obrázek
Obrázek

Predné logo. Dával som si veľký pozor, aby sa podarilo a bolo pekné. Už som sem dával nejaké fotky ako sa ho podarilo vyleštiť. Teraz.....sem dávam túto fotku loga, teda toho, čo zostalo po mojom psovi. Zvýraznil som červenou leštiacou kriedou časti, ktoré padli za obeť zubov. Skoro ma porazilo, keď som zistil, že madam si vybrala jemňúčko z tašky zabalené logo a jednoducho si pochutnala na bublinkovej fólii. Musel som znova leštiť, ale tie časti sa aj deformovali a pri bližšom pohľade je vidieť, že už to nie je ono. Nové rezanie a leštenie neprichádzalo do úvahy, tak aspoň nejaká záchrana toho staršieho sa podarila z časti.
Obrázek
Obrázek

Tu je vidieť uloženie hornej lišty, ktorá síce kryje chýbajúci priestor bočnice, ale zabraňuje vloženiu zdroja z vnútra. Preto sa zdroj zasúva z vonka.
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Uloženie diskov je riešené tak, že kombinuje striedavo HDD a SSD. Možnosť je pre 4 disky 2xHDD a 2xSSD kvôli prestupu vzduchu a chladeniu. Zatiaľ bude namontovaný jeden 1TB HDD disk, SSD má samostatné uchytenie v dolnej časti skrine.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Montáž predného loga. Prilepené je lepidlom MetalCeys.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: [Scratch Build] Projekt: Aurora

Příspěvek od Shaquille »

pokracovani prosim...
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
CageJ
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 31. bře 2011
Bydliště: Praha, Prešov
Kontaktovat uživatele:

Re: [Scratch Build] Projekt: Aurora

Příspěvek od CageJ »

hlavne pls radsej viac komentov, toto je uz masaker
AMD RYZEN 2700X 4.2GHz@watercooled, 32GB DDR4 2,8GHz, AsRock B450 GAMING K4, RIOTORO GOLD 650W; ASUS DUAL RTX 2060; CoolerMaster ML500; AMD RYZEN 3600X, NOCTUA NH-D15, ASUS STRIX B450-F GAMING, SuperFlower GK550, 32GB CL14 G.SKILL 3200, FRACTAL DESIGN XL R4, ASUS STRIX RTX 3080 OC; APPLE MacBook AIR M1 iPhone 12 Pro 128GB
Neeo
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. říj 2009

Re: [Scratch Build] Projekt: Aurora

Příspěvek od Neeo »

Obrázek
Obrázek

Pokračujeme.....
Ospravedlňujem sa za menší výpadok. Musel som riešiť iné veci a na tento projekt mi moc času nezostávalo. Tak až teraz pridávam aktualizáciu.
Zhrniem to v skratke. PC skrinka je už kompletná, mimo hardwéru (regulátorov pumpy a ventilátorov) a vodného chladenia je všetko zapojené a namontované. Na nejaké hĺbkové testovanie som ešte neskočil, tak zbežne len ramky, disk a teploty. Nemám ešte regulátor ktorý dokúpim.
Všetky svetlá svietia, ale po prvotnom rozsvietení uvažujem, že pridám nejaké to svetlo, ktoré nasvieti vetvu napájania dosky a chladenia mosfetov. (..uvidím...) :wink:
Od teraz začnem pridávať fotečky hardwéru, tak ako som ich zachytil. O finálnych fotkách až neskôr. Rozmýšľam, že odnesiem celé pc do ateliéru, aby to malo šmrnc.

Zvolil som tento procesor, bol za dobrú cenu s ventilátorom (dočasne), taktovať nebudem.
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Na ostatných fotkách si môžete všimnúť ako svietia ramky, doska ich postupne strieda tak, ako k nim pristupuje, raz práva, raz ľavá a obe naraz. Je tam určite spomalenie pri rozsvietení, aby neblikali. Ramky som zvolil Corsair DDR4 16GB (8x8) 2666MHz. V podstate skoro všetky komponenty sú od firmy Corsair.
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Y rozbočky a predĺženia Noctua celkovo 6 ventilátorov a 3 rozbočky.
Obrázek
Obrázek

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Predný kryt ventilátorov, farba je RAL 9004 prášková matná, pod tým je mriežka plastová od GosuModz
Obrázek

Radiátor od EKWD. Fotky pridám neskoršie pri vodnom chladení.
Obrázek

Hlavný vypínač od firmy Phobya (červené podsvietenie)
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Predné ventilátory s LED
Obrázek

Obrázek

Hlavná kabeláž ešte nie je kompletná
Obrázek

Podsvietenie nôh. Tu by som chcel okomentovať s čím som sa stretol. Keď bola skrinka zložená, tak aby nebolo málo roboty som zapol pod svietenie nôh. Na moje počudovanie nesvietili. Hmm.. fajn v dielni svietili a doma už nie. Iné riešenie nebolo iba odvŕtať nity aby som sa dostal ku kabeláži. Postupne vylučovacou metódou som došiel k záveru, že problém bude inde. Keď som zobral samotný spodný diel aj s nohami a zapojil tak svietil, ak som ho priložil ku skrinke zhasol. Čiže niekde prebíjalo na kostru. Jediné miesto, ktoré nebolo možné úplne izolovať vodiče boli nožičky LEDiek konkrétne v časti, kde došlo k ohybu. Zobral som lupu a hľadal. Nemusel som dlho, hneď prvá bola na tom mizerne, časť sa dotýkala kostry v mieste, kde ledky vystupujú von z plexiskla. Na odizolovanie som použil tavnú pištoľ a všetky ledky tak to upravil. Poviem Vám, mal som z toho nervy na dranc. Celé mi to zabralo 3 hodky a skončil som o pólnoci :cry:
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Obrázek

Celá základná doska je podsvietená červenými LED. Ešte nemám oflexovanú kabeláž pre PCIe vetvu. Vec sa má tak, že som zvolil túto alternatívu ktorú vidíte. Je to staršia grafická karta GTX 460 a novú už nemám. Už som písal, že som požíval grafiku od EVGA GTX 1060 ktorá mi zhorela. Do teraz som neprišiel na to, čo sa mohlo stať. Ventilátory sa roztočili úplne na maximum až doslova revali, tak jediné riešenie bolo natvrdo vypnúť zdroj. Po opätovnom zapnutí už grafika nenabehla a išla na reklamačku ktorú firma nestihla a tak som dostal dobropis. No ten bol využitý pre ostatné komponenty a tak grafika ostáva ako posledná. No v súčasnej dobe sú ceny za grafiky šialené, tak si počkám, čo bude ďalej. Vodné chladenie tým pádom ešte počká alebo nahodím vetvu pre CPU a grafiku nechám na neskoršie. V každom prípade projekt je hotový na 90% s čím som spokojný. Ešte sem pridám fotky dosky a plánujem samostatnú časť s názvom " čo sa nepodarilo". Myslím, že to k projektu patrí lebo to, čo je na obrázku nie vždy sedí so skutočnosťou.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Zatiaľ toľko.
Neeo
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. říj 2009

Re: [Scratch Build] Projekt: Aurora

Příspěvek od Neeo »

Obrázek

Matičná doska + nejaké drobnosti
Pridávam sľúbené zábery základnej dosky a nejaké drobnosti k tomu. Dosku som už kúpil dávnejšie a používal ju k pri základnom nameraní a umiestnení komponent, otvorov pre káble a pod. Jedna vec je mať nakreslené a zamerané rozmery a druhá vidieť to reálne. Já dávam prednosť tomu druhému riešeniu. Je pravda, že nejaké úpravy aj neskoršie bolo treba, ale to až v sľubovanej téme " čo sa nepodarilo".

MSI Z270 Gaming Pro
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Držiak pumpy, ten príde na radu až neskôr, ale pridávam ho sem teraz. Je namontovaný na chladiči vo vnútri skrine. Už som ho asi 3x vybral a dal naspäť kvôli meraniu priestoru okolo tohoto držiaka. Ešte som sa nerozhodol akú kúpim pumpu tak ho nechávam v krabici. Ale pravdepodobne to bude EKWB.
Obrázek

Ako dobre, že som si urobil zásobu pinov. IceModz už neexistuje i keď podobných firiem je veľa a ponuka je široká. Tieto zábery boli urobené, ešte minulý rok, keď som ešte kreslil náčrt dielov.
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Český bratia budú túto firmu určite poznať. Je to online predajňa s magnetmi. Majú diely od výmyslu sveta a tieto držia predné dvierka. Hore a dole a sila ťahu(neviem, či pri magnetizme sa používa toto slovo) je poriadna na tak malý magnet. Vždy keď otváram dvierka musím vyvinúť trochu sily, aby sa dvierka otvorili. V každom prípade účel to plní dokonale a dvierka presne držia pozíciu.
Obrázek
Obrázek

Tak to vyzerá krabica pre tieto ventilátory, sú balené po dva kusy a v balení sú aj farebné krúžky. ja som zvolil červené. V iných záberoch ich bolo možné vidieť. Celkovo je ich v skrinke 4ks.
Corsair AF120 Quiet Edition
Obrázek
Obrázek

Tu sú ešte zábery zo starej karty, boli zachytené súčasne s doskou. Táto revízia neumožňovala montáž vodného chladenia, ale iná už ano. Čiastočne som rád, že išla pápá.
Obrázek
Obrázek

Budem sa snažiť urobiť nejaké nové zábery pri ostatných prácach. Momentálne mám pripravené ešte diely vodného chladenia, ale nie sú kompletné preto ich na nejaký čas odložím a dám ich sem, až začnem s montážou.
Loki5567
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 25. črc 2011

Re: [Scratch Build] Projekt: Aurora

Příspěvek od Loki5567 »

Vypadá to hodně slušně. Mohl by si prosím hodit nějaké fotky více zdálky, rád bych viděl celek . Díky moc a skvělá práce :)
CPU: AMD Ryzen 7 7800X3D // MB: MSI MAG X670E Tomahawk // RAM: G.Skill Trident Z5 Neo 4x16GB 6000Mhz@6000 30-38-38-96 // GPU: MSI RTX 3080 Gaming X Trio // Storage: Corsair SP510 480GB + Corsair SP510 960GB + Crucial Opal 1100 2TB // PSU: Corsair HX1000i + CableMod // Case: Phanteks EVOLV X // Cooling: EK Quantum Velocity + EK-Quantum Vector RTX 3080 + SC Protium 150 D5 Polished Silver + Alphacool NeXxXos X-Flow 360 + EK-CoolStream PE 360 + 6x NoiseBlocker NB-Eloop B12-PS PWM //
Neeo
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. říj 2009

Re: [Scratch Build] Projekt: Aurora

Příspěvek od Neeo »

Obrázek
Obrázek

Čo sa nepodarilo a čo ďalej
Zdravím Vás
Po nejakom čase zasa pridávam nejaké to foto. Tak, ako som sľúbil pridávam časť, kde sú zachytené niektoré detaily, ktoré sa nepodarili alebo vznikli už používaním.
Na začiatku som písal, že farba bola zvolená matná RAL 9005 čierna. S tým by problém nebol. Problém je, ako sa farba chová pri izbovej teplote. Ak to preženiem, tak je to vysávač na prach. Pri leštení a čistení pred fotením som to zistil tak, že som skrinku otočil proti svetlu a skoro ma vystrelo. Bežný prach vidieť nie je, ale na čiernom podklade a ešte k tomu vyčistenom je krásne vidieť akoby padal sneh. Niektoré foto to dokazujú. Rezignoval som a nechal vec byť. Možno je to technológiou, ako sa diely striekali. Diel sa pripojí na elektródu a farba vychádzajúca z pištole sa k dielu pricucne. Potom sa diel nechá vypáliť na určitú teplotu, ktorá zataví drobné rýhy a priehlbiny.
Ďalšia taká podstatná vec je používanie. Skrinka sa stala vďačným odkladačom na rôzne predmety a tak po 2 mesiacoch používania zostali drobné škrábance. Najlepšie je činnosť, ak moja polovička si položí nejakú tu vecičku (kľúče, peňaženka, mobil) a potom s nechtami pekne zoberie. :nervous: :sad: :shock: .....Už to neriešim... 8-)
Načo hrdý nie som sú koľajnice, ktoré boli pridané kvôli zakrytiu krátkych bočníc. Ako k tomu došlo už bolo spomenuté. Pri celkovom pohľade to nie je na škodu a vyzerá to dobre, ale nižšie som zachytil jeden detail, ktorý je vidieť iba zospodu. Lišta je trochu odskočená tak pól milimetra, čo bežným okom vidieť nie je, ale ja viem, že tam je.
Ďalšia časť, ktorá vidieť nie je a popisoval som ju na začiatku je hlavný nosný plát základnej dosky. Človek sa učí na vlastných chybách a v tom to prípade to platí rovnako. Vŕtanie na podperky bolo náročné na odchylku. Neskoršie som našiel presné umiestnenie podľa výkresu polohy dier. Tie predchádzajúce rezací stroj zle vystrielal. Čiže bolo nutné prerobiť a korigovať umiestnenie všetkých dier a urobiť nové závity. Mne sa osvedčilo používanie lepidla MetalCeys. Niekto to nazýva tekutým kovom. Čo sa dalo a išlo spojiť, tak na všetko som použil toto lepidlo. Odporúčam je to super vecička. Jediné, čo treba presne dodržať je pomer miešania lepidla a železných pilín.
Ale najlepšie bude popis pri fotkách tak to by bolo k úvodu asi všetko.

Postupne od hora spínače hlavných svetiel, hlavný vypínač, držiak magnetu(protikus), predná mriežka s osvetlením ventilátorov
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Bočný pohľad pravý
Obrázek

Obrázek
Obrázek
Obrázek

Tu som schválne odfotil, ako vyzerá skrinka, keď sa nečistí a drobné škrábance po čas používania. Tie škrábance sa dajú odstrániť vyleštením. Nechávam to tak lebo ešte skrinka prejde úpravou pri pridávaní vodného chladenia a bolo by zbytočné predčasne niečo opravovať.
Obrázek
Obrázek

Obrázek

Bočný pohľad ľavý- okno bočnice
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Na pootvorených dvierkach si môžete pozrieť, ako je logo prilepené. Lepidlo ešte nebolo začiernené lebo som nemal farbu. Urobím to neskoršie.
Obrázek

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Urobil som detail nožičky, keď nie je rozsvietená. Môžete vidieť štruktúru vo vnútri plexiskla, ako ju stroj rozstrielal. Aj o tom som už písal, ale túto drobnosť som využil ako výhodu. Pri rozsvietení sa lúč svetla rozláme o bublinky a vyzerá to skvelo. Pri zhasnutom tieto nerovnosti nevidieť.
Obrázek

Ďalší lapač prachu - spodný pánt a zaisťovacia matica
Obrázek

Obrázek
Obrázek

Podhľad zpredu na ohyb a uloženie vyrovnávacej koľajnice, najviac ma mrzí, že lakovač všetky diely na určitých miestach musel prevŕtať (tie, ktoré nemali dierky). Cez tu dieru ide elektrina z elektródy pri striekaní do dielu.
Obrázek
Obrázek
Obrázek

magnet dvierok
Obrázek

Celkový pohľad vnútra, chladič CPU pôjde preč.
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Čierne káble ešte prejdú oflexovaním. Je to napájanie grafiky
Obrázek
Obrázek

Mriežka bočného výduchu
Obrázek

To je zatiaľ všetko. Na nejaký čas sa odmlčím a znovu začnem až keď príde vodné chladenie. Potom to bude komplet.
Neeo
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. říj 2009

Re: [Scratch Build] Projekt: Aurora

Příspěvek od Neeo »

Obrázek
Obrázek

Priatelia zdravím Vás
Máme koniec prázdnin v mojom prípade skôr dovolenkového leta, tak som si povedal, že sa konečne vrhnem na svoj projekt a oživím ho o novinky. V prvom rade chcem povedať, že ak sa pozriem s pohľadu užívateľa nového pc nie je žiadny problém. Počítač šlape bez problémov aj na vzduchovom chladení, je stabilný a otestovaný. Boli robené testy ramiek a cpu a + bežné testy pri diskoch ako je teplota alebo klasický health monitor nachádzajúci sa na doske v biose. Urobil som screen obrazovky aby som ho mohol následne porovnať pri vodnom chladení o koľko sa tie hodnoty budú líšiť.
Ak to, ale zoberiem z pohľadu iného teda Vášho, projekt sa javí ako nedokončený a to je problém na ktorom musím zapracovať.
Celý projekt stál na vodnom chladení alebo skôr na komponentoch z ktorých sa skladá a samozrejme nedostatku času. Vec sa má tak, že komp je nainštalovaný v obývacej izbe a ide neustále a každú chvíľu sa niekto vystrieda na stoličke preto nie je ľahké vyčleniť nejaký čas tobôž deň, aby som sa v ňom vŕtal. Preto ten časový sklz. No ale už to neplatí a ja mám teraz čas, aby som postupne tento projekt dotiahol do úspešného konca.
Komponenty vodného chladenia som postupne montoval, ako mi čas dovolil a tiež financie. Síce tie najdôležitejšie časti mi ležali na poličke už nejakú dobu, ale maličkosti ako sú spojky, osvetlenie alebo fitingy som objednával postupne ako išla práca. Ja nemám v láske riešenie, že namontujem, sedí idem ďalej. Niekoľkokrát som celú sústavu rozobral a prerábal lebo sa mi to nepozdávalo. V tejto veci obdivujem modderov, čo navrhnú jedno riešenie a podľa toho celý projekt sedí. Palec hore.
No v tejto fázi môžem napísať, že už má všetko svoje miesto a jediné, čo mi ešte ostáva je prívod a odvod vody na CPU. Skôr mi robí starosti prívod. Rúrka mi koliduje s kabelážou hlavnej vetvy. Nejaké fotky porobím a okomentujem aj spôsob umiestnenia. V tomto momente sem pridám jednotlivé časti, aby ste si spravili predstavu z čoho sa skladá.
Ešte som zabudol dosť podstatnú vec. Vymenil som grafickú kartu za novši typ. Jedná sa o MSI GeForce GTX 1060 Gaming X 6GB. Mňa presvedčil jednoznačne dizajn a spôsob akým je osvetlená. Už som písal, že neplánujem vodné chladenie na VGA a pri tejto karte to ani nie je potrebné. Kabeláž napájania je tiež oflexovaná a ladená ako hlavná vetva čiže kombinácia čiernej a červenej (italian red). Nová je aj napaľovačka DVD. Stará odišla do hardwérového neba a tak bola nutná výmena. Na začiatku som písal, že plánujem Blu ray mechaniku. No k tomu nedošlo a prehodnotil som to. A prečo? Doma mám v sieti Synology server a v dnešnej dobe dátových uložísk je to zbytočné. :-D :-D

Najprv sľubované zábery grafiky
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

A teraz komponenty vodného chladenia
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

K tým fitingom len toľko. Ten jeden balíček samozrejme stačiť nebude. Ešte bude treba 9 kusov. Nerobil som ani zábery 90 stupňovým kolien, redukcií ani rúrok. Proste tie drobnosti zábery nedostali, ale nejaké fotečky venujem na záver aj im. Teraz momentálne riešim regulátor a jeho umiestnenie. Okrem ventilátorov a pumpy plánujem aj osvetlenie vodnej sústavy riešiť cez regulátor. Na začiatku som s ním počítal, ale spôsob umiestnenia bol v pláne až na záver čiže akurát to riešim. Ďalšie zábery budú už venované postupu zostavovania vodného chladenia.
otomar
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 21. pro 2010
Bydliště: Skoro BRNO

Re: [Scratch Build] Projekt: Aurora

Příspěvek od otomar »

Kdyby to tu nebylo plný zbytečných, nic nedokumentujících fotek, tak by se na to aji dalo koukat.
Potřebujete něco vytisknout na 3D tiskarně? Napište mi zprávu.
Neeo
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. říj 2009

Re: [Scratch Build] Projekt: Aurora

Příspěvek od Neeo »

Obrázek
Obrázek
Na začiatok tohto vlákna krátky komentár
Pred mesiacom bol plán dokončiť projekt do konca mesiaca september (září), ale nepodarilo sa. Termín posúvam zasa o mesiac i keď je skrinka prakticky dokončená na 95%. Jediné, čo mi chýba vymeniť je vodný blok na CPU. Už asi 2 mesiace pozerám na krabicu cpu bloku ako na ňu sadá prach a už by som do toho aj išiel, ale.... vysvetlím :wink:
Problém bol regulátor respektíve všetky tie káble, čo doň vedú. Zo začiatku bol plán vôbec nepoužiť regulátor lebo doska disponuje všetkým potrebným od konektora pumpy počnúc až po konektory ventilátorov s PWM. UEFI je pekne rozdelený a všetko sa dá pekne pozrieť a nastaviť. Len že, keď som priviedol všetku kabeláž do skrinky a snažil som sa, aby nebola až toľko viditeľná, aj tak vznikla doslova hrča káblov na jednej kope. Mohol som robiť čokoľvek, ale klovalo mi to oči. Čiže všetko to vodné chladenie by nebolo vidieť a bodové svetlo by nesvietilo tam, kde bolo potrebné. Rozhodol som sa, že využijem regulátor umiestnený mimo zorného poľa a mimo hlavnej časti. Bolo potrebné demontovať kastlík diskov a umiestniť regulátor tam (viď foto). Voľba padla na regulátor od firmy AquaComputer.
Na začiatku som počítal, že v časti, kde bude sústredené množstvo kabeláže bude potrebný väčší priestor. Už teraz je malý a v budúcnosti určite urobím zmeny ktoré tento nedostatok eliminujú. V každom prípade momentálne je priestor tak na hranici, aby aj chladenie diskov bolo účinné. No všetky káble som priviedol do tohto miesta a zapojil. Ešte spomeniem, že osvetlenie vodného rezervoáru a okolia (rúrky a samotný okruh) je tiež regulované cez AquaC. Samotný regulátor spolupracuje so systémom cez program AquaSuite 2018. Jednoduchý a prehľadný program kde sa dá všetko pekne nastaviť a navyše netreba skákať do samotného biosu.
Na konci sem hodím výstupy a screenshot obrazovky aké ukazuje teploty a chladí, ale to až pri koncových testoch.
Je nerád niečo rozoberám, čo je už zložené a tak aby som sa vyvaroval tejto bohumilej činnosti práca na vodnom okruhu stála aj pre súčiastky ktoré mi chýbali. Suma ktorá bola potrebná bola 200€ a ak som potreboval túto investíciu (dodatočnú), musel som vymyslieť ako nenašponovať domáci rozpočet :? Proste s touto sumou nebolo rátané a ťažko vysvetlíte, že prečo ešte potrebujete to a to. Rozložil som to na etapy a každý mesiac od júna (červen) som objednal časť tak do 50€. Teraz je konečne koniec a projekt ide do finále, čo ma teší. Je to paradox vrazíte do komplet skrinky skoro 2000€ a už nie je 200€ na dokončenie. :cry: :nervous: Toto bolo na margo tých maličkostí, ktoré foto nemajú, ale zmieniť ich bolo potrebné.
Pridávam aj foto jednej drobnej súčiastky, jedná sa o bodové osvetlenie zadnej časti dosky a ventilátorov. V tejto časti nebolo svetlo dostatočné preto bolo nutné potiahnúť nové vedenie do zadnej časti a pripojiť. Vyrobené je z plexi 1cm hrúbky, vyleštené a osadené 4 LEDkami bielej studenej farby, na plexi je na nalepená kovová dostička a celé to drží zadný I/O držiak (viď foto).
Na záver by som chcel dodať, že ma mrzí to meškanie, ale už by to mali byť OK. Na budúce sem pridám už záverečné fotky chladenia a celkový sumár.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Spodný odvodňovací ventil
Obrázek

Horný plniaci ventil
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Regulátor AquaAero
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Neeo
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. říj 2009

Re: [Scratch Build] Projekt: Aurora

Příspěvek od Neeo »

Obrázek
Obrázek
Koniec práce
A je tu finále. Konečne. Práce na projekte sú ukončené a konečné. Mal som v pláne ešte osvetliť blok procesora, ale nakoniec som od toho upustil a možno, že ak sa mi bude chcieť tak osvetlenie nahodím. Teraz mi stačí táto koncepcia.
Celá zostava je trochu predimenzovaná respektíve pripravená aj na silnejšiu grafiku. Na začiatku som písal, že mne zatiaľ plne postačuje karta ktorá je tam teraz.
Čo sa týka konečných prác tak, len drobné poznámky. Osvetlenie expy je napojené na regulátor na pevno bez možnosti vypnutia a osvetlenie hornej vetvy je napájané z dosky, ale dá sa vypnúť v biose. Aby som mohol jas regulovať potrebujem ešte drobný rozbočovač ktorý nemám a rozhodol som sa, že ani nedám (Powerjust od Aquacomputer). Svetlo v kombinácii s kvapalinou svieti príjemne a nieje ostré. Osvetlenie pumpy som odmietol. Na jednej fotke je ohýbacie kopyto na ktoré som čakal 2 týždne a na koniec sa jeden kus pre mňa našiel a mohol som tak pokračovať. Síce jedno mám doma, ale s iným polomerom. Avšak problém bol v horkovzdušnej pištoly. Tu je kus šrotu za lacný peniaz, ale už mi veľakrát pomohol, tak som si povedal, že skúsim. No kto rozumie problematike ohýbania vie, že je lepšie použiť niečo kvalitnejšie s dýzou alebo reguláciou. Moja to dávala ako sa jej chcelo a teplo bolo aj mne. Miesto ohrevu som musel doslova hľadať. Ani jedna vetva nemá pravý uhol skôr 30 - 60 stupňov, 45 alebo aj 15. Neviem ako to je s PETG rúrkami, ale medzi várkou ktorá mi prišla domov bol jedna, čo sa nedala ani opracovať. Strašne sa štiepila tak bola použitá ako plniaca. No dal som to s troškou námahy, ale vyšlo to. Nečudujem sa, keď veľa ľudí obľubuje skladať vetvy z kolienok.
Chladiaca zmes je červený glykol od EK predmiešaný. Pri zavádzaní chladenia mi tieklo kolienko pri pumpe. Problém som odstránil modrou indulónou. Natrel som gumičku v kolienku a silnejšie dotiahol. Ďalší problém som mal ten, že ani za boha sa nechcelo čerpadlo rozbehnúť. Všetko zapojené a nič. Počítač sa rozbehol, ale pumpa nie. Skúsim aquasuite nič, všetko nastavené softwér pumpu nevidí. Tak znovu rozobrať bočnicu a skontrolovať konektory. No chybička bola nájdená konkrétne v konektore pumpy bol zlomený pin. Ako som zapojil, pin sa vysunul a nebol kontakt. Ešte, že existuje MDPC a urobil si zásoby :-D :-D :-D :-D
Pumpa sa rozbehla a už len nalievať. Celkovo sústava obsahuje 0,6 dcl chladenia. Možno, že časom ešte doplním tak deci. Drobná zmena je v kryte horných ventilátorov. Dal som preč protiprachovú mriežku aby som sa dostal k upevneniu diskov. Jeden mi skolaboval a bola nutná jeho výmena.
Na margo tých fotiek ktoré tu sú, fotil som aj mobilom samsung s7 edge, klasickou zrkadlovkou, ale tá fotí iba v dobrých svetelných podmienkach. preto ten detail nie je taký, ako si ho predstavujem. Preto sem pridávam možno niečo duplicitné, tak ma za to nekameňujte.
Na konci mesiaca mám pripravené celkové zhrnutie nákladov a nejaké screeny a tým by som tento projekt ukončil.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

A teraz už fotky finálne
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Projekty“