Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Pevné disky a SSD, optické a výměnné mechaniky, řadiče IDE, SCSI, SATA a jejich nastavení.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

Odpovědět
Baneshee
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 12. dub 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od Baneshee »

Vypadají v pohodě, ale u SSD se to někdy podle SMARTu nepozná (disk může být vadnej i když se SMART tváří OK).
Ryzen 5800X @ 100W | Noctua C12P SE14 | 2x16GB Crucial Ballistix @ 3466MHz | Zotac RTX3070 8GB | Asus Prime X470-Pro | Samsung 250GB NVMe & Crucial MX500 1TB & WD Green 3TB | Samsung SH-S223Q | FD Define R3 Black | Seasonic Focus Plus 650W | Dell U2715H
Rossano
Nováček
Nováček
Registrován: 05. srp 2012
Bydliště: Praha/Olomouc

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od Rossano »

Ahoj všem,
mám tu jeden záhadný disk, který má kolega v ntb jako sekundární disk D: na data. Přestože jsem mu natvrdo v power managementu nastavil "vypínat disk - NIKDY", tak se neustále po pár sekundách vypíná (= plotna se zastaví).
Takže situace je taková, že pokaždé, když se na tento disk šáhne pro data, následuje menší freeze ntb, než se plotny roztočí a načtou se požadovaná data. Po pár sekundách nečinnosti následuje opět zaparkování hlavy a vypnutí spinu disku.
SMART sem nebudu dávat, protože rovnou říkám, že tam žádné anomálie nejsou (krom vysoké hodnoty start/stop count, což je pochopitelné). Testoval jsem však disk v HDtune a moc se mi nelíbí ten graf se sestupnou tendencí, nicméně žádný markant tam nevidím/nevyčtu. Zažil někdo podobný případ, že se disk neustále vypínal?

Obrázek
Nagant
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 23. kvě 2007
Bydliště: Hradec Králové

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od Nagant »

Jo, u těchhle WD Scorpio disků je to, bohužel, normální chování.

Průběh rychlosti je normální, stejně jako rychlost, je to holt Scorpio Blue.
https://www.pcwelt.de/produkte/Western- ... 56050.html

Pozn. Mám tu WD5000BPVT-16HXZT3 z notebooku Fujitsu Lifebook N532 - a má přes 2 330 000 parkovacích cyklů.
ASUS Prime X370-A, AMD Ryzen 5 2600, 2x8GB DDR4 Ballistix Sport LT 3000 White, SSD NVME Transcend MTE220S 256GB, WD20EARX-00PAS, WD20EFRX-68EUZ, ST4000DM004-2CV104, LG BH08LS20, Pioneer DVR-112, GeForce N210, IEEE1394b PCI-E, Seasonic S12II-430; Windows 10 Pro 64bit; MS Office 2019; Vodafone GigaCube 5G (TCL LinkHub HH500V) se sim T-Mobile 100GB
Rossano
Nováček
Nováček
Registrován: 05. srp 2012
Bydliště: Praha/Olomouc

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od Rossano »

No úžasné. Takto ten disk je vhodný akorát tak na odkládání nepotřebných věcí. Nedovedu si s ním představit běžnou práci, kdy bych musel při každém hrábnutí na soubor na tomto disku poslušně čekat na roztočení. Ale na druhou stranu - klobouk dolů, protože pokud má HDD přes 2 mega start/stop, tak je to slušný držák! :)
Nagant
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 23. kvě 2007
Bydliště: Hradec Králové

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od Nagant »

Ano, ovšem od výrobce je deklarována spolehlivá činnost disku do 600 000 parkovacích cyklů.
https://products.wdc.com/library/specsh ... 701278.pdf
ASUS Prime X370-A, AMD Ryzen 5 2600, 2x8GB DDR4 Ballistix Sport LT 3000 White, SSD NVME Transcend MTE220S 256GB, WD20EARX-00PAS, WD20EFRX-68EUZ, ST4000DM004-2CV104, LG BH08LS20, Pioneer DVR-112, GeForce N210, IEEE1394b PCI-E, Seasonic S12II-430; Windows 10 Pro 64bit; MS Office 2019; Vodafone GigaCube 5G (TCL LinkHub HH500V) se sim T-Mobile 100GB
zsdx
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. srp 2017
Bydliště: na Pankraci

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od zsdx »

wdidle3.exe to nepoladi?
junglist
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 23. lis 2006
Bydliště: Praha

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od junglist »

Ahoj.
Koupil jsem novej disk Seagate IronWolf - 6TB ST6000VN0033 a jsem trochu zmatenej ze smartu. Novy hdd moc casto nekupuju, tak nevim, jestli je to normalni. Trochu me znervoznuje ten parametr "pocet chyb cteni". Na disk jsem nic vedome nezapisoval, jen jsem mel problem, ze jsem mel vypadlej sata kabel, na strane desky, proto tolik zapnuti. Tusim, ze by to nemelo nicemu vadit, ale je to takhle u novyho hdd ok?
dekuji za radu

Obrázek
zsdx
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. srp 2017
Bydliště: na Pankraci

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od zsdx »

U Seagate ano.
junglist
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 23. lis 2006
Bydliště: Praha

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od junglist »

Jeste mam s tim diskem jeden problem a to je, ze kdyz je v klidu, tak cca kazdy 2-3 vteriny je slyset jak kratce "seekne". Pokud disk zacnu nejak pouzivat (pustim z nej video) tak je ticho, ale tohle seekovani bez duvodu me fakt irituje. Je to vlastnost? Muzu nejak zjistit co to zpusobuje? Spravce uloh ve windows mi moc nepomohl, vytizeni disku je 0% a vic nevim co zjistovat.
dekuji
werygood
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. dub 2005

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od werygood »

Nemáš v nastavení napájení zapnuté vypínání disku?
junglist
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 23. lis 2006
Bydliště: Praha

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od junglist »

Nemam. Mam tam vypnout pevný disk po 0 minutách. Zkusim nechat PC nejakou dobu jen v biosu, abych vyloucil, ze je to vlastnost disku a potvrdil, ze mi to dela neco ve widlich.
nou
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. pro 2009

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od nou »

Velmi pravdepodobne to je vlastnost disku. To klikanie moze byt parkovanie hlaviciek.
https://forum.synology.com/enu/viewtopi ... 7&t=125401
junglist
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 23. lis 2006
Bydliště: Praha

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od junglist »

Hmm. V biosu se to nedeje, ale ten odkaz presne popisuje to co tu slysim. Jestli jsem to pochopil, tak to nikdo rozumne nevyresil, takze disk pujde zpatky do obchodu. Achjo..
Moonwraith
Začátečník
Začátečník
Registrován: 16. zář 2014

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od Moonwraith »

ahoj všem,

Chtěl bych se zeptat zda má HDD nějakou chybu nebo závada je někde jinde. Mámm SSD kde je operační systém a další podpůrný programy pro chod počítače a HDD, kde jsou ostatní data.

Problém se projevuje při zapínání počítače. Win naběhne v pohodě. Vidím pracovní plochu, ale veškerý zástupci programů, které jsou nainstalovány na HDD mají bílou ikonku (jako neznámý program). Zde musím čekat několik minut než se načtou a můžu vůbec začít něco dělat.

Dále mi win hlásí, že bych měl restartovat počítač a opravit jednotku. Tak podle instrukcí restartuju a při zapínání to píše scaning a repairing jednotky. Tak to nechám, aby se provedlo a zapne se počítač. Když se zapne, tak celej proces výše popsaný začíná znovu.

doufám, že jsem to popsal srozumitelně a jasně.

Je chyba v HDD nebo bych měl chybu hledat v něčem jiném?
junglist
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 23. lis 2006
Bydliště: Praha

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od junglist »

Jak pises sam, chybu bych nejdriv hledal v HDD. Zkus sem dat vypis ze smartu, tak, jako jsem to udelal par prispevku nad tebou.
Moonwraith
Začátečník
Začátečník
Registrován: 16. zář 2014

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od Moonwraith »

tady přilkdádám stav hdd

https://postimg.cc/kVkcNj70

edit:

ještě přikládám benchmark
https://postimg.cc/87068jfD
nou
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. pro 2009

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od nou »

Odzalohovat dolezite data a pokial mozno reklamovat. Ten reallocation count signalizuje ze ten disk je nespolahlivy.
Baneshee
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 12. dub 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od Baneshee »

Vadný sektory, disk na odpis. Zálohuj si data a kup novej
Ryzen 5800X @ 100W | Noctua C12P SE14 | 2x16GB Crucial Ballistix @ 3466MHz | Zotac RTX3070 8GB | Asus Prime X470-Pro | Samsung 250GB NVMe & Crucial MX500 1TB & WD Green 3TB | Samsung SH-S223Q | FD Define R3 Black | Seasonic Focus Plus 650W | Dell U2715H
JakSeMas
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 30. lis 2018

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od JakSeMas »

Využil bych situace o tomto tématu a chtěl bych se zeptat na disky,které jsem dnes testoval přes HD TUNE verze 5.70. Jeden HDD Seagate Barracuda a druhý SSD Samsung a třetí HDD Western Digital.

U ST se jedná o sektor,který jest https://uloz.to/!86219bRY9KUs/st-vadny-sektor-png

je to ze začátku roku a dnes jsem zjistil u ST toto> https://uloz.to/!m4kZ28HQwBF9/hdd-st-warning-png

Takže dva sektory jsou narušené,či jak to vidíte?

>https://uloz.to/!EZxwkfBo3Iio/ssd-hdtune-pro-ssd-png zde na SSD pouze Attention jako u následujícího HDD

>https://uloz.to/!zAGpVY75DR6D/attention-new-hdd-wd-png

Mě by zajímalo,co konkrétně si mám myslet,zda je to na reklamaci či nikoliv.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Ty 2 kde máš CRC errory, toho si nejvšímej, jsou jen v rámci jednotek a to nic neznamená. Ten seagate je ale vadnej, přes 700 vadnejch sektorů.
Odpovědět

Zpět na „Disky, mechaniky a řadiče“