Stavba NASU

Cokoli k tichým Home Theatre nebo mini-ITX počítačům.

Moderátoři: Walker1134, PKBO

Odpovědět
Igoreso
Moderátor
Moderátor
Registrován: 10. led 2007
Bydliště: Vysocina - Jihlava
Kontaktovat uživatele:

Stavba NASU

Příspěvek od Igoreso »

Ahoj,
momentálně mám Synology 1511+ ( 5x8TB ) a jelikož mu je už asi 10let a nestačí mi místo zvažuji o novém NASu. Zvažoval jsem Synology DS1618+ a nebo si postavit neco svého.

Požadavky:
System na SSD (to třeba synology neumí)
6X HDD
malá spotřeba
DLNA ( 4k )
Sdílení videí přímo do TV přes interent (synology na to ma apku)
Link Agregation (2xLAN) a nebo 5Gbit sitovka.
Ochrana proti přepsání souboru
Raid 5

Jednoduchá migrace dat z už sestaveného pole (synology RAID 5) a následné rozšíření o další HDD

Je reálné ušetřit a postavit si neco svého a nebo prostě vzít synology?
AMD Ryzen 7 5800X / 32GB DDR4 3600MHz CL16 / RX 6700 10G / SSD FireCuda 530 2TB - PCI-E 4 / TUF GAMING B550-PLUS /
Michal86
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 05. led 2005
Bydliště: Kadaň
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavba NASU

Příspěvek od Michal86 »

Co jsem koukal na tvé požadavky tak NAS je cca 20k+. Podle mě i za půlku složíš server z normálních komponentů. Otázka je co to bude žrát + hlučnost a jak půjde co nastavit na linuxu. Tak je pak na zvážení jestli koupit all-in-one a mít to bez stresu a nebo se s tím sr*t, složit za menší peníze, nastavit a provozovat asi s horšími vlastnostmi (odběr, hlučnost)
Igoreso
Moderátor
Moderátor
Registrován: 10. led 2007
Bydliště: Vysocina - Jihlava
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavba NASU

Příspěvek od Igoreso »

Hlavne mi jde o raid radic, data uz neni kam zalohovat a nerad bych o neco prisel. Spolehlivost a pripadna oprava je nejdulezitejsi parametr.
AMD Ryzen 7 5800X / 32GB DDR4 3600MHz CL16 / RX 6700 10G / SSD FireCuda 530 2TB - PCI-E 4 / TUF GAMING B550-PLUS /
Michal86
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 05. led 2005
Bydliště: Kadaň
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavba NASU

Příspěvek od Michal86 »

QNAP TS-832X-8G tohle by nebylo řešení pro tebe? Má to 2x Gbit síťovku, 8 pozic pro HDD - v tom raid 5 by se to mohlo do budoucna hodit. 8gb ram, připojení do 10gbit sítě. Co se týká toho systému na SSD, to je otázkou. Na www píšou toto "Technologie Qtier™ a ukládání do SSD cache umožňují optimální efektivitu úložiště 24 hodin denně a 7 dní v týdnu."

https://www.qnap.com/cs-cz/product/ts-832x
Holda
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. pro 2004
Bydliště: Kladno/Praha

Re: Stavba NASU

Příspěvek od Holda »

Michal86 píše:...Tak je pak na zvážení jestli koupit all-in-one a mít to bez stresu a nebo se s tím sr*t, složit za menší peníze, nastavit a provozovat asi s horšími vlastnostmi (odběr, hlučnost)...
Tohle je podle mě zásadní otázka. Ano, pokud si to postavíš na Linuxu, třeba OMV, ušetříš (i když on nějaký normální řadič taky nebude láce), ale to drbání s tím by mi za to nestálo.
Přidám i klišé, že disky v poli nejsou zálohované, ale to asi víš :)
.
Igoreso
Moderátor
Moderátor
Registrován: 10. led 2007
Bydliště: Vysocina - Jihlava
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavba NASU

Příspěvek od Igoreso »

nakonec jsem vybral Synology DS1817+ 2GB verze (rozšířím sám na 4GB za 350kč)
dobrá kapacita, rozšířitelnost do budoucna a hlavně jen prendám HDD a nainstaluji OS a to bez ztráty dat a ukládání nekde jinde :)
ted ještě prodat muj starej nas Synology 1511+ (3GB pamet)
AMD Ryzen 7 5800X / 32GB DDR4 3600MHz CL16 / RX 6700 10G / SSD FireCuda 530 2TB - PCI-E 4 / TUF GAMING B550-PLUS /
Michal86
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 05. led 2005
Bydliště: Kadaň
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavba NASU

Příspěvek od Michal86 »

S tím QNAP by jsi něco málo ušetřil a měl větší RAM. Dej pak vědět jak jsi spokojený, případně nějakou uživatelskou recku toho Synology. Díky.
Igoreso
Moderátor
Moderátor
Registrován: 10. led 2007
Bydliště: Vysocina - Jihlava
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavba NASU

Příspěvek od Igoreso »

od uspory me odrazuje nutnost data někam přesunout a poté nahrát zpět. Při přechodu nelze data zachovat. když pujdu Synology - Synology data zustanou
AMD Ryzen 7 5800X / 32GB DDR4 3600MHz CL16 / RX 6700 10G / SSD FireCuda 530 2TB - PCI-E 4 / TUF GAMING B550-PLUS /
zero8324
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. kvě 2010
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Stavba NASU

Příspěvek od zero8324 »

Ak si zdatnejší v PC a trochu sa vyznáš v Linux, tak skús softwarové RAID pole typu RAID-5/6 (RAID-Z1,RADI-Z2, RAID-Z3) + samba + Deluge (torrent client).

Výhoda je to, že aj keď ti odíde RAID radič,alebo iný HW, vymeníš ho, nahodíš OS a cez 3 príkazy obnovíš (zpool import, zpool import názov pola, zpool status), je možné pridávanie ďalších diskov (rozširovanie poľa), a navyše má slušnú robustnosť, môžeš príjsť o 1-3 disky podľa typu poľa (pole bude stále funkčné, ale už nebude viac odolné na stratu diskov (kým vadné disky nevymeníš), a zase relatívne jednoducho nahradíš disky, dokonca si môžeš nahodiť aj záložný disk (tzv. "Spare"), ktorý sa automaticky nahradí za poškodený a obnoví pole do 100% zdravia...podporuje aj tzv. SnapShot (zaujímavá vec pre ochranu proti zmazaniu/prepísaniu súborov).

Inšpiruj sa mojim NASkom (viď popis zostavy pod komentom), je to síce kompromis vzhľadom na cenu čo ma to stálo, ale z podobnej topológie vieš vytrieskať už prakticky serverové riešenie (100+ TB pole, 2x10Gbit LAN...) je to len otázka peňazí a vôle :-)
PC: CPU: AMD Ryzen 9 5950X; Cooler: Custom Loop - Watercool Heatkiller IV (AM4) + Heatkiller Tube 200 + EKWB D5 PWM G2 + EKWB Quantum Surface S480 - Black + 4x Arctic Cooling P12 PWM; MB: AsRock X470 Master SLI; RAM: 24GB (2x8GB + 2×4GB) DDR4 3200MHz CL16; GPU: Radeon RX 570 ITX 4GB; HDD: PATRIOT HELLFIRE M.2 240GB; 2x480GB Patriot Burst SSD - RAID0 Zdroj: EVGA SuperNOVA 1000GQ Skrinka:DIY - Wall-PC; OS: Windows 10 Monitor: Philips 276A8E8V (UHD); NAS (DIY): Bitfenix Prodigy Black, AMD Athlon 5350+ Alpine M1 - Passive, AsRock AM1B-ITX, 4GB DDR3 RAM, (OS) 1×SSD 32GB Kingston, (DATA) 2×120GB SSD cache (L2ARC + ZIL) + 7×2TB WD RE (LSI 8xSATA/SAS , RaidZ-2), zdroj Fortron 300W Gold OS: Debian Linux 11 + zfs-dkms
Odpovědět

Zpět na „HTPC a mini-ITX“