zdroj umírá nebo nemá dost síly?

Problémy, rady a vše ostatní k PC zdrojům, UPS, napájení a voltážím, wattmetrům i počítání spotřeby.
Odpovědět
biliskner
Nováček
Nováček
Registrován: 29. zář 2018

zdroj umírá nebo nemá dost síly?

Příspěvek od biliskner »

Zdravím, pořídíl jsem si nové PC - Ryzen 5 2600, 2x8GB DDR3200, Radeon RX 570, Msi Tomahawk a dnes jsem to poskladal zapojil a PC se nerozběhne, podezření padlo buď na vadný zdroj(Enermax Pro 82+ 425W) nebo zapínací tlačítko, tak jsem si s tím chvilku hrál a chování je následující, pokud zdroj zapnu pomocí propojení zeleného a černého kabelu sponkou, tak se zdroj rozjede, pak ho zapojím do desky a zapne se i přes tlačítko(ale nejde podržením vypnout), když pak ale zkusim připojit napájení CPU (tuším 12V větev, zapojuji jen 6pin, je to varianta 6 2, ale ty 2 mají špatnou orientaci, sedí to jen do GK), tak už se zdroj nerozběhne(a to ani nezapojím GK), jediné co zabere je zase odpojení od MB a propojení sponkou. Moje otázka tedy je, jestli je podle vaší zkušenosti vadný zdroj, který byl doteď bez problému nebo jen nemá dostatečný výkon?
Bez_n1ck
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. pro 2006
Bydliště: Praha - Vinohrady

Re: zdroj umírá nebo nemá dost síly?

Příspěvek od Bez_n1ck »

biliskner píše: když pak ale zkusim připojit napájení CPU (tuším 12V větev, zapojuji jen 6pin, je to varianta 6 2, ale ty 2 mají špatnou orientaci, sedí to jen do GK), tak už se zdroj nerozběhne(a to ani nezapojím GK), jediné co zabere je zase odpojení od MB a propojení sponkou.
Pro napájení CPU se používá úplně jinej kabel, než pro GPU (CPU je 4(+4) ( celkem 8 ) pin, GPU je 6(+2) (celkem 8 pin). Konektory jsou naklíčovány odlišně, aby nešly bez využití nepřiměřené síly zaměnit.
Z tvého popisu mám pocit, že zdroj ženeš do zkratu (nemáš správné zapojení) a riskuješ tím tedy trvalé poškození komponent počítače.
Trochu se rozepiš co vlastně kam zapojuješ a přidej fotky. Případně to přenech někomu zkušenějšímu.
PC: MB: ASUS TUF Z370-PRO GAMING ; CPU: INTEL Core i7-8700K @ 3,7GHz ; CPUcooler: Noctua NH-D14 ; GPU: GIGABYTE GTX2070 WINDFORCE 3X 8GB ; DDR4: 2x16 GB 2666MHz CL16 ; HDD: Samsung 960 EVO M.2 500GB + WD Green 2,5TB + WD Red 4TB + 2xWD Red 8TB ; CASE: Be Quiet! Dark Base 900 ; PSU: Corsair RM650x ; MOUSE: Logitech G700s ; KEYBOARD: Razer Huntsman Elite ; SOUND: Logitech X530 ; MONITOR: 2x Dell U2515H (25" QHD IPS) | Games, that you can play with me | Diablo III - Divina
NOTEBOOK: Dell Precision 7730 ; CPU: Intel Core i7-8750H ; GPU: nVidia Quadro P4200 8GB ; DDR4: 2x16GB 2667MHz ; HDD: Samsung NVMe 256GB + Samsung 980 EVO M.2 1TB ; FullHD
AllowedCry
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 21. kvě 2011
Bydliště: Praha

Re: zdroj umírá nebo nemá dost síly?

Příspěvek od AllowedCry »

Aby nekdo do napajeni desky narval 6pin jsem jeste nezazil, palec hore za nepremysleni.
Ryzen 5700X @ PBO+200 || GB B450 GX || 32GB @ 3600Mhz cl16 || XFX RX7900 XT @ OC || SSD 1.25TB || HDD 3TB || Fractal R5 + Corsair HX850 || [4K] Philips 288E2A @ 60hz + Philips 48OLED707 @ 120hz.
Mr_Trollfan
Červená karta
Červená karta
Registrován: 28. lis 2016

Re: zdroj umírá nebo nemá dost síly?

Příspěvek od Mr_Trollfan »

Dve piny sa tam nevojdu, maju zlu orientaciu ale aj tak to tam narvem. Gz a mozes dakovat bohu ze si zdravy :D
biliskner
Nováček
Nováček
Registrován: 29. zář 2018

Re: zdroj umírá nebo nemá dost síly?

Příspěvek od biliskner »

Bez_n1ck díky samo to tím bylo, já si ten kabel schoval v case a pak mě pořád bylo divný, že u předchozí desce byl jenom 4pin, ale že tam takový konektor nikde nevidím, teď už vše jede. Ještě bych měl jeden dotaz, použil jsem chladič co je k procáku, který se dotahuje šroubama, ale nejsem si jist, jak moc to mám dotáhnout, abych ten procák neoddělal, nějaká rada ohledně toho?

Pro ty dva následující chytráky, nezapojil jsem 6pin do napájení desky, ale CPU a ten 2pin jsem tam samozřejmě na sílu nerval, stavěl jsem PC zase po osmi letech, takže chybička se může vloudit, vy si radši nechte blbý kecy a snažte se poradit jako Bez_n1ck
Behemot
Žlutá karta
Žlutá karta
Registrován: 17. srp 2006
Bydliště: 50°4'52.22"N, 14°23'30.45"E... VŽDYCKY prodávám i jinde...
Kontaktovat uživatele:

Re: zdroj umírá nebo nemá dost síly?

Příspěvek od Behemot »

PCIe do ATX 12 V bohužel pasuje a mají opačnou polaritu. A taky ten přídavnej z 4+4pin pasuje úplně do všeho, má jenom ty piny se sežíznutými rohy který ovšem pasují i do čtvercových. Někdy se možná dokopu k sepsání článku kde budou upozornění na všechny tydle špeky…

Todle je právě důvod proč to nechat složit někým, kdo to dělá pravidelně a je schopen to taky udělat pořádně (uklidit bordel, pohrát si s chlazením). Každej je já to zvládnu a pak tu jsou vlákna kde se tři tejdny řeší problémy, případně aspoň dotazy jak to mám dotáhnout. No jak asi, tak akorát, a jak to poznáš? No nijak dyž to neděláš.
HafanPetr
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 04. kvě 2013

Re: zdroj umírá nebo nemá dost síly?

Příspěvek od HafanPetr »

biliskner píše:Bez_n1ck díky samo to tím bylo, já si ten kabel schoval v case a pak mě pořád bylo divný, že u předchozí desce byl jenom 4pin, ale že tam takový konektor nikde nevidím, teď už vše jede. Ještě bych měl jeden dotaz, použil jsem chladič co je k procáku, který se dotahuje šroubama, ale nejsem si jist, jak moc to mám dotáhnout, abych ten procák neoddělal, nějaká rada ohledně toho?

Pro ty dva následující chytráky, nezapojil jsem 6pin do napájení desky, ale CPU a ten 2pin jsem tam samozřejmě na sílu nerval, stavěl jsem PC zase po osmi letech, takže chybička se může vloudit, vy si radši nechte blbý kecy a snažte se poradit jako Bez_n1ck
Jako sorry ale když něco nevím, tak se nejdřív zeptám, případně si to najdu na netu (když už chceš za každou cenu stavět compa a neznáš ani základní věci, jak to zapojit). Při stavbě PC se všechny šroubky (nejen u chladiče) utahují s citem a nikoli na krev.
https://www.youtube.com/watch?v=9VtH0EJRyAc
segestes
Začátečník
Začátečník
Registrován: 27. dub 2017

Re: zdroj umírá nebo nemá dost síly?

Příspěvek od segestes »

Nebyl bych na něj tak přísnej. Každý nějak začínal a když je ochoten riskovat, aby si počítač sestavil sám a něco se naučil, tak proč ne? Samozřejmě, přečíst manuál k desce nebo shlidnout nějaké video před stavbou je asi základ. Ale rozhodně neni vzdy řešení to nechat na "odbornicích". Pár takových sestav jsem v minulosti viděl a někdy to byla celkem prasečina. Ale třeba dotaz na utahování chladiče není úplně mimo mísu. Ano, vždy utahovat s citem, ale třeba Noctua chladiče, co jsem měl, se utahovaly nadoraz, zatímco jiné značky ne.
Ryzen 7800X3D | ASUS B650E-I | GB RTX4090 | 64GB DDR5 6000MHz | Samsung 970 2TB, Crucial MX500 4TB | Corsair SF750 | NR200P | Asus ROG Swift PG32UCDM
HafanPetr
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 04. kvě 2013

Re: zdroj umírá nebo nemá dost síly?

Příspěvek od HafanPetr »

Noctua se instalují stejně jako kterýkoli jiný chladič, pro uchycení backplate stačí šroubky utáhnout rukou. https://www.youtube.com/watch?v=G0mDubVwZuw
segestes
Začátečník
Začátečník
Registrován: 27. dub 2017

Re: zdroj umírá nebo nemá dost síly?

Příspěvek od segestes »

Je to už asi jedno, ale neměl jsem na mysli backplate, ale přichycení samotného chladiče k tomu mounting baru. U zmiňované Nocty se ty dva šrouby dotáhnou nadoraz a nehrozí tak, že člověk vyvine moc velkou sílu a poškodí si desku.
Ten chladič AMD z videa jsem v ruce neměl, tak nevím, jak je to tam dělané. Ale asi není důvod, aby to nemohlo být podobné - šrouby zajedou do backplate nadoraz.
Ryzen 7800X3D | ASUS B650E-I | GB RTX4090 | 64GB DDR5 6000MHz | Samsung 970 2TB, Crucial MX500 4TB | Corsair SF750 | NR200P | Asus ROG Swift PG32UCDM
HafanPetr
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 04. kvě 2013

Re: zdroj umírá nebo nemá dost síly?

Příspěvek od HafanPetr »

Ten doraz je tam proto, aby jsi nedotáhl na doraz tu pružinu, která zajišťuje aby chladič správně dosedl na celou plochu čipu (páč jsou umělci kteří to utáhnou tak, že pružina vůbec neplní svoji funkci a pak se strašně diví). K tomu není vůbec potřeba vyvíjet nějakou velkou sílu (utáhneš to úplně stejně, jako šroubky na backplate) - viz video výše.
Odpovědět

Zpět na „Počítačové a záložní zdroje“