Vertikální montáž GPU

Nevizuální úpravy HW, elektronika - Voltage-mody, regulace otáček, schémata... nejde o přetaktovávání.
Odpovědět
Drunksta
Začátečník
Začátečník
Registrován: 29. led 2013

Vertikální montáž GPU

Příspěvek od Drunksta »

Má někdo nějaký bližší informace k topicu? Sám o podobný montáži GPU uvažuju u aktálně stavěnýho PC. Některý zdroje uvádějí, že vertikální umístění GPU má vliv na její výkon viz. toto video:

https://www.youtube.com/watch?v=TqYrvexML-U

Na druhou stranu výše natočená sestava měla GPU umístěnou vertikálně téměř u skleněný bočnice takže vzduch skutečně nemohl cirkulovat. Na druhou stranu tohle řešení mi přijde rozumný:

https://www.youtube.com/watch?v=ZeIOM2OG5k0&t=2s

Myslim, že tady už je dostatek prostoru mezi bočnicí a kartou. Chtěl bych takhle osadit GPU do Storm Stryker skříně od CoolerMaster při použití stejný montáže (https://www.czc.cz/coolermaster-sada-pr ... 48/produkt )

8-)
CPU Intel Core i7-8086K 4 GHz (5 GHz Turbo), CPU chladič Gigabyte Aorus Liquid Cooler 360, GPU Gigabyte AORUS GeForce RTX™ 4080 Xtreme Waterforce 16G, MB Gigabyte Z390 AORUS Master, s. 1151 Coffee Lake, ATX, RAM Gigabyte AORUS RGB 32GB DDR4 3200, SSD Samsung 970 PRO, M.2 - 512GB, zdroj Corsair HX850i 850W, case Gigabyte Aorus C700 Glass
monitor Acer Predator CG437KS 42,5''
periferie Logitech G502 + Logitech Powerplay, Logitech G915 Lightspeed (Clicky), Logitech G633 Artemis Spectrum, Ubiquiti AmpliFi AFi-R Mesh Router
Atapi
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. dub 2007
Bydliště: Jihlava

Re: Vertikální montáž GPU

Příspěvek od Atapi »

No hlavně to dělej s ohledem na airlow s konkrétní kartou, protože se může lehce stát, že to bude spíš horší. Co se týče výkonu, záleží na tom odkud karta bere čerstvej vzduch, jestli je ho dost (tzn. nepřisáva ještě navíc teplej vzduch třeba ze svýho chladiče zpátky) a kudy jde teplej odpadní vzduch ze skříně ven, to má na to vliv, ne jestli kartu otočíš tak nebo tak, pokud to nevyřešíš předem, tak je to blbost dělat.
Obrázek
Drunksta
Začátečník
Začátečník
Registrován: 29. led 2013

Re: Vertikální montáž GPU

Příspěvek od Drunksta »

Atapi píše:No hlavně to dělej s ohledem na airlow s konkrétní kartou, protože se může lehce stát, že to bude spíš horší. Co se týče výkonu, záleží na tom odkud karta bere čerstvej vzduch, jestli je ho dost (tzn. nepřisáva ještě navíc teplej vzduch třeba ze svýho chladiče zpátky) a kudy jde teplej odpadní vzduch ze skříně ven, to má na to vliv, ne jestli kartu otočíš tak nebo tak, pokud to nevyřešíš předem, tak je to blbost dělat.
No nebudu lhát, že se nějak vyznám v airflow PC skříně. Obecně se dá říct, že osazení ventilátorama je v tuhle chvíli zhruba takovýhle (case je stejnej):

Obrázek

Oproti fotu mám jeden ventilátor na dně skříně, jeden na stropě. Zbytek je stejnej - dva z boku, jeden v zadu. Plus chladič CPU a ventilátor ve zdroji (zdroj dole). Tzn. karta by pravděpodobně brala vzduch ze spodní části skříně a odváděla směrem k chladiči CPU (?)... (cca na 1min vicea):

https://www.youtube.com/watch?v=v4xSY6O8cqQ

Každopádně by mi přišlo škoda RGB podsvícení shovat dolu, kde nebude vidět. Protože si myslim, že se u týhle řady karet celkem povedlo.
CPU Intel Core i7-8086K 4 GHz (5 GHz Turbo), CPU chladič Gigabyte Aorus Liquid Cooler 360, GPU Gigabyte AORUS GeForce RTX™ 4080 Xtreme Waterforce 16G, MB Gigabyte Z390 AORUS Master, s. 1151 Coffee Lake, ATX, RAM Gigabyte AORUS RGB 32GB DDR4 3200, SSD Samsung 970 PRO, M.2 - 512GB, zdroj Corsair HX850i 850W, case Gigabyte Aorus C700 Glass
monitor Acer Predator CG437KS 42,5''
periferie Logitech G502 + Logitech Powerplay, Logitech G915 Lightspeed (Clicky), Logitech G633 Artemis Spectrum, Ubiquiti AmpliFi AFi-R Mesh Router
Atapi
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. dub 2007
Bydliště: Jihlava

Re: Vertikální montáž GPU

Příspěvek od Atapi »

No ty boční fany tam moc nechápu, ty přední dva by měly stačit (pokud to nejsou šmejdy) aby foukali až ke kartě (právě mezi bočnici a kartu), takhle ten vzduch půjde bůhví kam. V podstatě když ti něco bude foukat vzduch přimo nad chladič karty (čím víc tím líp), tak máš napůl vyhráno a pomůže to nejvíc aby byla karta tichá a nepřehřívala se, to si můžeš zkusit i teď, jestli to něco aspoň trochu fouká zepředu až k bočnici, kde bude mít karta větráky. Karta má pasiv tak, že víceméně čím víc tam nacpeš vzduchu z boku (teda zepředu skříně), tím líp to bude chladit a odvádět teplej vzduch pryč.
Obrázek
Drunksta
Začátečník
Začátečník
Registrován: 29. led 2013

Re: Vertikální montáž GPU

Příspěvek od Drunksta »

Předpokládám, že by chlazení vertikálně umístěný karty pomohlo, kdybych nechal někde udělat nějaký otvory do tý průhlecný části bočnice.
CPU Intel Core i7-8086K 4 GHz (5 GHz Turbo), CPU chladič Gigabyte Aorus Liquid Cooler 360, GPU Gigabyte AORUS GeForce RTX™ 4080 Xtreme Waterforce 16G, MB Gigabyte Z390 AORUS Master, s. 1151 Coffee Lake, ATX, RAM Gigabyte AORUS RGB 32GB DDR4 3200, SSD Samsung 970 PRO, M.2 - 512GB, zdroj Corsair HX850i 850W, case Gigabyte Aorus C700 Glass
monitor Acer Predator CG437KS 42,5''
periferie Logitech G502 + Logitech Powerplay, Logitech G915 Lightspeed (Clicky), Logitech G633 Artemis Spectrum, Ubiquiti AmpliFi AFi-R Mesh Router
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: Vertikální montáž GPU

Příspěvek od Shaquille »

dej dopredu, dozadu a nahoru kvalitni vetraky, ty bocni (co jsou videt na fotce) bych zrusil.
na vrtani bocnice bych se vyprdnul, vetraky jsou sikovne, pokud budes mit dostatecny prisun vzduchu z predni casti, tak nebude problem...
vzhledem k sestave bych uvazoval i nad tim, dat ji pod vodu...
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
Atapi
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. dub 2007
Bydliště: Jihlava

Re: Vertikální montáž GPU

Příspěvek od Atapi »

Drunksta píše:Předpokládám, že by chlazení vertikálně umístěný karty pomohlo, kdybych nechal někde udělat nějaký otvory do tý průhlecný části bočnice.
To mi příjde zas zbytečný a spíš by to pokazilo celkovej dojem z toho PC (o to ti asi jde, když to dáváš takhle na bok), ty přední fany by na to měly stačit chladit, jestli něco custom, tak bych maximálně přidělal jeden fan do koše na HDD, aby foukal směrem ke kartě (tam kam potřebuješ), pokud by na to ty přední dva nestačily.
Obrázek
Drunksta
Začátečník
Začátečník
Registrován: 29. led 2013

Re: Vertikální montáž GPU

Příspěvek od Drunksta »

Sice jsem viděl na oficiálních fotkách, že jsou u tý skříně namontovaný i z přední strany ale přišlo mi to jako nesmysl, protože je tam bočnice tý klece na HDD a naprostá většina vzduchu by prudila do plechu hned za ventilátorem. Až dneska jsem zjistil, že se vlastně celá ta klec nechá celkem jednoduše otočit a ventilátory, co jsou na straně, budou z přední strany (video je ze skříně Storm Trooper ale Storm Striker je konstrukčně skoro stejnej tak předpokládám, že i klec na HDD bude totožná - ještě jsem to nerozebíral). Mimochodem, skříň je nově (od léta) osazená ventilátorama Enermax Cluster Advance. Dva 140mm nahoře, 1 vzadu. Dva 120mm z boku (ty by byly po otočení klece z přední strany) a dva zespodu (jeden ú§jde pryč protože je nad ním taková zásuvka na drobnosti, nářadí atd. takže to fouká přímo na její dno). To by tedy snad mohlo stačit (?). Jinak přímo o vodnim okruhu jsem neuvažoval, ale, jak jsem psal v jinym topicu, původně jsem chtěl kartu s AiO chlazuenim (Sea Hawk). Ta ale bohužel pořád neni dostupná. A u týhle je pěkný estetický zpracování bohužel vykoupený vyššíma teplotama.

Jo, a ještě pro doplnění - u tý bočnice jsem samozřejmě nepřemejšlel o nějakym vrtání na stolní vrtačce nebo tak. Spíš mě napadlo nechat tam udělat nějaký průduchy laserem/vodnim paprskem. Alternativou by mohlo být i vyměnění plexi za nějakou dostatečně průhlednou síťovinu nebo hodně jemnou drátěnku. Otázkou je, jestli by to nenarušilo výrobcem původně zamýšlenou cirkulaci vzduchu (což ale pravděpodobně stejně naruší vertikální umístění GPU).
CPU Intel Core i7-8086K 4 GHz (5 GHz Turbo), CPU chladič Gigabyte Aorus Liquid Cooler 360, GPU Gigabyte AORUS GeForce RTX™ 4080 Xtreme Waterforce 16G, MB Gigabyte Z390 AORUS Master, s. 1151 Coffee Lake, ATX, RAM Gigabyte AORUS RGB 32GB DDR4 3200, SSD Samsung 970 PRO, M.2 - 512GB, zdroj Corsair HX850i 850W, case Gigabyte Aorus C700 Glass
monitor Acer Predator CG437KS 42,5''
periferie Logitech G502 + Logitech Powerplay, Logitech G915 Lightspeed (Clicky), Logitech G633 Artemis Spectrum, Ubiquiti AmpliFi AFi-R Mesh Router
Atapi
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. dub 2007
Bydliště: Jihlava

Re: Vertikální montáž GPU

Příspěvek od Atapi »

Drunksta píše:Dva 140mm nahoře, 1 vzadu. Dva 120mm z boku (ty by byly po otočení klece z přední strany) a dva zespodu (jeden ú§jde pryč protože je nad ním taková zásuvka na drobnosti, nářadí atd. takže to fouká přímo na její dno). To by tedy snad mohlo stačit (?)..
Jako zepředu nebo jak z boku? Stačí to za předpokladu že to fouká do míst pro kartu, asi tak...
Obrázek
Drunksta
Začátečník
Začátečník
Registrován: 29. led 2013

Re: Vertikální montáž GPU

Příspěvek od Drunksta »

Atapi píše:
Drunksta píše:Dva 140mm nahoře, 1 vzadu. Dva 120mm z boku (ty by byly po otočení klece z přední strany) a dva zespodu (jeden ú§jde pryč protože je nad ním taková zásuvka na drobnosti, nářadí atd. takže to fouká přímo na její dno). To by tedy snad mohlo stačit (?)..
Jako zepředu nebo jak z boku? Stačí to za předpokladu že to fouká do míst pro kartu, asi tak...
Já v "kreslení" počmárám nějak hodně amatérsky random fotku skříně abych znázornil co myslim. Jinak to o tý kleci je vidět taday (7:00). Samozřejmě jsem zapomněl přidat video k předešlýmu postu, sorry...

https://www.youtube.com/watch?v=3IdgJEei56k
CPU Intel Core i7-8086K 4 GHz (5 GHz Turbo), CPU chladič Gigabyte Aorus Liquid Cooler 360, GPU Gigabyte AORUS GeForce RTX™ 4080 Xtreme Waterforce 16G, MB Gigabyte Z390 AORUS Master, s. 1151 Coffee Lake, ATX, RAM Gigabyte AORUS RGB 32GB DDR4 3200, SSD Samsung 970 PRO, M.2 - 512GB, zdroj Corsair HX850i 850W, case Gigabyte Aorus C700 Glass
monitor Acer Predator CG437KS 42,5''
periferie Logitech G502 + Logitech Powerplay, Logitech G915 Lightspeed (Clicky), Logitech G633 Artemis Spectrum, Ubiquiti AmpliFi AFi-R Mesh Router
Atapi
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. dub 2007
Bydliště: Jihlava

Re: Vertikální montáž GPU

Příspěvek od Atapi »

no měl bys je mít zepředu směrem dozadu do skříně...
Obrázek
Christmas25
Nováček
Nováček
Registrován: 13. pro 2018

Re: Vertikální montáž GPU

Příspěvek od Christmas25 »

Ty ventilátory z disku nemohou určitě fungovat dobře skrze zavřenou bočnici.. Jinak pokud grafiku vertikálně, tak nalepit až k bočnici a do bočnice udělat otvory pro ventilátory.. Normálně se to nedělá, narušuje to airflow, ale v tomhle případě by to grafice pomohlo.. Zároveň bude ofukovaná ze zadní strany spodním ventilátorem (dno) a vrchní klasický tahají ohřáty vzduch ven.. Co se týče těch ventilátoru u disku, daleko lepší službu by udělali zepředu (panel) klidně jeden dolů a druhý do 5,25 pozice (120mm zabere 3 pozice) záleží ale na předním panelu.. Hlavně nevolit zbytečně dlouhý kabel z pcie slotu ke grafice, ty levnější degraduji výkon, určitě brát nějaký se stínováním a ne obyč ribbon.. Omlouvám se za případné mystifikace, četl jsem že to není vaše sestava, ale přibližná.. Nicméně nečetl jsem celé vlákno, je tu toho strašně moc..
PET5
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2006
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Vertikální montáž GPU

Příspěvek od PET5 »

Rozhodně bych nedělal žádné otvory v bočnici, neboť by se tím mohl narušit ideální airflow zepředu směrem vzad a nahoru.
Ten přídavný držák upevní grafiku v dostatečné vzdálenosti od bočnice, takže nepředpokládám, že by se její chlazení nějak zásadně lišilo od toho při klasickém osazení do PCIe slotu.

Pokud nebudeš osazovat větší počet disků, vyhodil bych ten spodní koš na disky, čímž se otevře volný průchod vzduchu od spodního čelního ventiáltoru přímo ke grafice. Alternativně by se dalo vyzkoušet otočení tohoto koše tak, aby byl zepředu volně průhozí s tím, že jeho ventilátor by se otočil a osadil na okraj koše přímo před grafickou kartu (pokud nebude moc dlouhá), aby ji ofukoval.
CPU: Intel i9-10900K, MB: NZXT N7 Z590, AIO: NZXT Kraken X63 RGB, RAM: Kingston 2× 32GB DDR4 3200MHz CL16 Fury, Disky: 1× SSD 1TB + 2x WD HDD 3TB, GPU: EVGA GeForce RTX 3080 FTW3 ULTRA, PSU: Cooler Master V1200 Platinum, CASE: NZXT H7 FLOW, OS: Windows 10 PRO 64 bit, Repro: Creative GigaWorks T20 Series II, Monitor: DELL UltraSharp 30" PremierColor UP3017 2560x1600. Alternativně: Apple MacBook Air / iPad Pro + Apple Pencil / iPhone 12 Pro Max
Odpovědět

Zpět na „Modifikace hardware“