Nejšetrnější herní monitor na oči.

Monitory CRT, LCD, plazmové, projektory a další, rady a zkušenosti s nimi.

Moderátor: maXXmilian

Assassin79
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 06. led 2012

Nejšetrnější herní monitor na oči.

Příspěvek od Assassin79 »

Zdravím,poslední dobou mám cca po dvou hodinách hraní her potíže s očima.Ted mám starší Benq hd2022.Už jsem měl vybrané dva monitory Aoc I2481FXH a Philips 246E9QJAB,ale zatím jsem nepořídil žádný.Ted s ohledem na oči hledám nejšetrnější lcd.
Velikost bych chtěl 24¨,ale nevím,jaká velikost je pro oči lepší...jestli větší lcd dál od sebe nebo menší lcd blíže očím.
Je ještě nějaká ,,ochrna'' očí kromě Flicker-Free a Low Blue Light a co podle vás z těchto dvou učinější...
Díky ;-)
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: Nejšetrnější herní monitor na oči.

Příspěvek od Shaquille »

Ucinne jsou obe, ale Low Blue Light dost zmeni barvy (utlumi modre spektrum), takze ho nepouzivam.
flicker free je dle me nutnost. Vyssi frekvence panelu nez 60Hz urcite taky pomuze nejen pro plynulejsi hrani. Pokud na PC hodne ctes, tak radeji IPS, nez VA. Osobne preferuji vetsi panel.
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
Assassin79
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 06. led 2012

Re: Nejšetrnější herní monitor na oči.

Příspěvek od Assassin79 »

Z 90% na nem budu hrat hry.Taky jsem neco procital o tom,ktery panel je vseobecne vhodnejsi na hrani her...jestli IPS nebo VA,TN vetsina radi IPS,jaky je tvuj nazor...
Diky ;-)
tmaven
Začátečník
Začátečník
Registrován: 26. kvě 2007
Bydliště: Havířov/Ostrava/Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Nejšetrnější herní monitor na oči.

Příspěvek od tmaven »

bryle s filtrem modreho svetla a zasel bych si i na vysetreni (jak popisujes "posledni" dobou tak to na neco odkazuje)
ASUS ROG STRIX B550-I GAMING ~ AMD Ryzen 7 5800X3D ~ GeForce RTX™ 3070 Ti GAMING OC 8G ~ G.SKill Trident Z RGB 32GB (2x16GB) DDR4 3600 CL17 ~ Corsair SF750W ~ Samsung 980 PRO 1TB ~ Cooler Master MasterBox NR200P ~ Scythe Fuma 2 ~ Dell S2721DGF + BenQ XL2411Z + Samsung 2233RZ ~ www.flyingbbq.cz - Blog o BBQ!
Alfajk
Začátečník
Začátečník
Registrován: 15. kvě 2009

Re: Nejšetrnější herní monitor na oči.

Příspěvek od Alfajk »

zkus to s https://justgetflux.com/ , je to hodne o zvyku, ale pro oci super
CPU: AMD Ryzen 5 7600X@5,5GHz | GPU: ASUS TUF RTX 3070 GAMING 8GB@2000MHz | MB: ASUS PRIME X670-P WIFI | RAM: 32GB DDR5 6000MHz CL36 FURY EXPO | SSD: WD Black SN770 NVMe 2TB | PSU: Seasonic Focus GM-850 Gold | CPU Cooler: Noctua NH-D15 | Case: be quiet! Pure Base 500DX Black | OS: Win 10 Professional | Monitor: ASUS TUF Gaming VG27AQL1A
certes
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 12. říj 2008

Re: Nejšetrnější herní monitor na oči.

Příspěvek od certes »

Já mám nastavený klasický Windows 10 noční režim na určitou hodinu ale tohle vypadá promakanější
Ryzen 7 5800X@87W - NH-U12A - TUF B550 - 4x8GB 3600CL16 - RX 5600XT@130W - 870 EVO + 860 EVO - TX550M 550W - Xonar DX - EIZO FG2421
Assassin79
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 06. led 2012

Re: Nejšetrnější herní monitor na oči.

Příspěvek od Assassin79 »

Tak po dalsim studovani jsem naklonen pro Acer Nitro
https://www.alza.cz/acer-nitro-vg0?dq=5324124
Myslim,ze to bude lepsi varianta nez AOC i2481 co jsem psal.

Má jak flicker less tak filtr modreho svetla. Dalsi plus je 75hz a udajna odezva 1ms.
Jeste se zeptam,je nejaky rozdil mezi flicker free a flicker less...nebo je to jen jine oznaceni dle vyrobce...
Nevlastnite ho nahodou nekdo...ze bych se dozvedel neco vic :)

Edit: se z toho zblaznim...ted jsem nasel tuhle recenzi,kde chlapik ukazuje jak je videt rastr :sad:
Uz fakt nevim co,byl jsem pro nej rozhodnuty...
https://www.youtube.com/watch?v=4PyZa1r0Dr8
Assassin79
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 06. led 2012

Re: Nejšetrnější herní monitor na oči.

Příspěvek od Assassin79 »

Tak dnes jsem si privezl domu AOC i2481 a me rozhodovani mezi 60hz a 75hz monitorem ve spojeni s 1050ti vzalo za sve.... pri rozliseni 1080p a vse na hight v BBC2 se pohybuju od 120 do 180 FPS. V Doom 2016 vse na ultra a FPS mam od cca 90 do 110. Takze jedine vyhodisko by byl lcd 120-44hz. Hraju z 80% BBC2 a BF3.
Kazdopadne muj postrech pri zablokovani V-sync v BBC2 na 60hz je dost patrny...hra je celkove pomalejsi...kdyz mam V-sync off tak je to rychlejsi a zadne problemi s obrazem nemam... teda zatim.
Chtel bych videt, jak by mi to slapalo na 144hz monitoru pri 144fps :-)
JvtDeSiGn
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. črc 2007
Bydliště: ústí n/o
Kontaktovat uživatele:

Re: Nejšetrnější herní monitor na oči.

Příspěvek od JvtDeSiGn »

Zapnutí v-syncu vždy znamená dodatečně výrazné zvýšení input lagu, proto je to pocitově línější. Tak je vždy otázka zdali v dané hře budu preferovat plynulý obraz (casual gaming) nebo rychlý obraz (competitive gaming), ale pak je dobré v tomto zohlednit i další aspekty - g-sync, míra anti-aliasingu, celkově náročnost nastavení, atp.

Jinak zmiňuješ problémy s v-syncem. Jaké? Pokud držíš stabilně 60 fps (g-sync neberu v potaz), tak by tam žádné dodatečné problémy krom vysokého input lagu být neměly. Pokud jsou, tak je něco špatně.
All I know is that I know nothing.
Obrázek
Intel Pentium II 233 MHz, Nvidia GeForce2 MX 200, 192 MB RAM
Assassin79
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 06. led 2012

Re: Nejšetrnější herní monitor na oči.

Příspěvek od Assassin79 »

Asi jsem to spatne napsal,chtěl jsem napsat,ze nemam zadne potize s obrazem,kdyz mam vypnuty V-sync a jedu 170fps na 60hz lcd
Nekde jsem se totiz docetl,ze pokud fps presahuje o vice jak 100% hz lcd tak muzou byt potize s obrazem.
A ja zadne zatim nepozoruji.
karel88l
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 09. kvě 2011
Bydliště: Dačice (JH)

Re: Nejšetrnější herní monitor na oči.

Příspěvek od karel88l »

Ja mam ted AG271QG (IPS) a proti predchozimu monitoru Benq BL3200 (VA) mi prijde ze mam ted trochu problem ze mam sušší oči.Subjektivne mi mozna i prijde prijemnejsi (ne "hezci") obraz na tom VAcku.
Jinak jsem zkousel patrat ktery typ panelu by mel byt obecne setrnejsi ke zraku (VA/IPS) a jednoznacnou odpoved jsem nenasel jeden tvrdi to druhy zas neco jineho.
VA pry kvuli vyssimu kontrastu,takze teoreticky lepsi ostrost textu treba.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Nejšetrnější herní monitor na oči.

Příspěvek od DOC_ZENITH »

To neni o kontrastu, ano VA má možnost propouštět méně světla ale... důležité jsou tyhle 3 body.

1. Aby byl flicekr free, a nebo 500+hz PWM. Mnoho monitorů používá PWM regulaci podsvitu místo DC, protože je to lěvnější a energeticky efektivnější řešení. Problém ale je že monitor pak bliká což neni zrovna zdravé. Problém je že narozdíl od CRT které mělo dosvit a 100+hz tam bylo OK, LED dosvit prakticky nemaj, tzn i 250hz PWM bliká tak že to mozek může vnímat, řekněme že 500+ je safe, ale lepší je mít monitor s DC.

2. Maximální jas. Spousta LCD pro dobrej obraz, barvy a kontrast potřebuje mít velkej podsvit z čehož pálej oči, je to prostě moc světla, proto je důležitý brát monitor co si udežuje gamut a kontrast na dobré úrovni i při velice nízkém jasu, protože tak to chceš večer mít.

3. Modrá složka světla. A poslední velkej problém je že LED podsvit je z bílejch LED, ale bílé LED nejsou, jsou to modré LED s žlutym fosforem co filtruje světlo aby vypadalo jako bílé ale v praxi jeho modrá složka těžce převažuje a to je zrovna ta co škodí očím. OLED/AMOLED obrazovky jsou na tom ještě mnohem hůře takže pokud máte někdo amoled telefon a čučíte na něj před spanim tak uff... Na toto je těžkej lék, protože všechny levná LCD používaj W-LED podsvit. Záchranou jsou buďto stará LCD, ty jsou obecně nejlepší, starý high-end panely s S-PVA nebo S-IPS s CCFL podsvitem, a nebo novější s pořádnym filtrem, třeba quantum-dot panely.

Pokud splníte tyhle 3 body budete ok i když do toho budete čučet od rána do večera, jediný před čím vás to nezachrání je že jednoho dne přijde krátkozrakost protože oči ztuhnou tim jak ostřej furt na stejnou vzdálenost a budete pak blbě vidět do dálky.
karel88l
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 09. kvě 2011
Bydliště: Dačice (JH)

Re: Nejšetrnější herní monitor na oči.

Příspěvek od karel88l »

Tak treba flicker free jsou ty moje oba a dneska uz je to asi standard.Jas se vzdycky snazim drzet co nejmensi a barvy mam spis do "tepla".
To s tema LEDkama jsem nevedel.Problem asi je ze ani neni na vyber W-LED je vsude.
Ty s quantum dot filtrem je to o hodne lepsi ?
Andre1
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 28. úno 2008
Bydliště: Žilina

Re: Nejšetrnější herní monitor na oči.

Příspěvek od Andre1 »

http://gausseyewear.com/
mam ich uz 2 roky a uplne super (akurat neodporucam dioptricke, ram ich neudrzi)
5600X | Fortis 5 | STRIX B550-F | 32GB DDR4 3600 | RTX 3070 | Seasonic Focus Plus 650 Gold | NZXT S340 Elite
LG OLED42C21 | Corsair Scimitar + Roccat Hiro | Fnatic Gear Rush Red + CM wrist rest
Fanatec DD 8nm + Fanatec F1 V2 | Simgrade VX-PRO
Topping E50 + Focal Alpha 65
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Nejšetrnější herní monitor na oči.

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Brejle nejsou řešením na shit monitor, to radši dobrej monitor bez brejlí.

Karel - W-LED dnes najdeš všude kde je sRGB gamut, QD najdeš tam kde je typicky širší gamut a širší tim myslim kolem Adobe RGB nebo Rec. 2020, ne pár % nad sRGB. A bohužel se opravdu nebavíme o monitoru za 4000, což bylo kam tenhle thread původně směřoval proto jsem dříve ani neodpovídal.
Andre1
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 28. úno 2008
Bydliště: Žilina

Re: Nejšetrnější herní monitor na oči.

Příspěvek od Andre1 »

tak zaklad je flicker free, nizky jas, skalibrovat farby optickou sondou a primerane osvetlenie v miestnosti, az potom okuliare
ked nahodou zabudnem okuliare, tak si o trochu zo zvyku musim stiahnut modru na monitore
a flux a podobne kraviny urcite nie
5600X | Fortis 5 | STRIX B550-F | 32GB DDR4 3600 | RTX 3070 | Seasonic Focus Plus 650 Gold | NZXT S340 Elite
LG OLED42C21 | Corsair Scimitar + Roccat Hiro | Fnatic Gear Rush Red + CM wrist rest
Fanatec DD 8nm + Fanatec F1 V2 | Simgrade VX-PRO
Topping E50 + Focal Alpha 65
karel88l
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 09. kvě 2011
Bydliště: Dačice (JH)

Re: Nejšetrnější herní monitor na oči.

Příspěvek od karel88l »

Nejakej blue light filtr se da nastavit primo na monitoru nebo i ve windows,nevim jestli je v tom rozdil oproti filtru na brejlich.Navic ja jsem rad ze brejle uz nosit nemusim.

DOC: Rekneme ze monitor ma W-LED podsviceni a ma namerenych 84,2% pokryti Adobe RGB.Da se z toho usuzovat ze tam je neco jako filtr s quantum dots ? Konkretne je to jeden panel Innolux,ale vyrobce neuvadi jestli je to qd.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Nejšetrnější herní monitor na oči.

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Když neuvádí tak není, vzhledem k tomu že sRGB je 82% tak to ani papírově o moc vejš nejsi.

A blue-light filtry nezměněj fyzickej stav toho že LED produkujou přehršle modrýho, kor toho niššího měrem k UV ala toho škodlivýho světla co ti prostě do oka projde ať tam nastavíš cokoliv. Doporučuji přečíst tohle, jsou tam i pěkný grafy:

https://pcmonitors.info/articles/the-ev ... acklights/
schali
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 02. bře 2006

Re: Nejšetrnější herní monitor na oči.

Příspěvek od schali »

Na oči je dobrej tenhle - Samsung C24FG73. Vyzkoušel jsem hodně monitorů, všechny měli flicker free, low blue light a já nevím co ještě - všechno jsou to kompletně jen marketingový kecy. Vždy je potřeba vyzkoušet a pokud možno víc technologií, nezůstat např. jen u IPS. Dle mých zkušeností je problém v samotném návrhu panelu, nějaké softwarové úpravy jsou potom naprosto bezpředmětný.
i7 12700KF | Asus Prime Z690-A | Kingston 32GB RAM DDR5 5200 Mhz | TUF RTX3060TI-O8G | 2x Samsung 970 EVO PLUS 1TB | Fractal Define S2 | Corsair RM 850x V2 | Logitech G Pro Wireless | Logitech G915 GL Tactile | NOCTUA NH-U12A + 5x NOCTUA NF-A12x25
2 PC - Asus Z97-AR | Xeon E3-1231v3 | 16 GB RAM | MSI 1060 Gaming 6G | MX500 500 GB | MX500 1TB |850 EVO 500GB | Corsair RM 550x | Fractal R4 | Samsung C24FG73
karel88l
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 09. kvě 2011
Bydliště: Dačice (JH)

Re: Nejšetrnější herní monitor na oči.

Příspěvek od karel88l »

Je FRC dithering nejaka zatez pro oci ?
Odpovědět

Zpět na „Monitory, televizory a projektory“