AMD R9 380 / 380X - testy, recenze, zkušenosti

Grafické karty s libovolným GPU firmy AMD/ATI (např. Rage, Radeon).

Moderátoři: morke, Walker1134, Wilik

Odpovědět
Demence
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 27. pro 2015

Radeon R9 380 4GB - Wattman a podivné chování větráků

Příspěvek od Demence »

Zdravím vás pánové,

chtěl jsem se s vámi podělit o zvláštnost, kterou pozoruji u své Raden R9 380. Karta je vybavena funkcí "silent mode" - v podstatě je to funkce, kdy se vypnou větráky když není karta vytížená. A teď ta zvláštnost - karta občas ty větráky tak na 1s roztočí. Prostě prohlížím web a ty větráky jen tak "ťuknou". Protočí se a zase zastaví. Není ani vidět, že by problikly ty LEDky na kartě /stále svítí silent mode/. Vypozoroval jsem, že se to děje když je na stránce třeba flashová reklama nebo se jinak karta na okamžik skokově zatíží. V GPU-Z je dobře vidět (viz příloha), jak to jen vždycky sepne ty větráky a hned zase vypne. A tak furt dokola. Nelíbí se mi to, protože si myslim, že to asi neni moc dobrý pro ty větráky, že je to furt spíná dokola. V zátěži při nějaké hře to jede normálně /prostě větráky jedou a drží teplotu kolem 70 stupňů/

Nevím, jestli to není Windows 10, karta před přestavbou běžela na Win7, kde tohle nedělala. Teď běží na čistých Win 10 /legál/, CPU Ryzen 2600, deska Gigabyte Aorus elite. Bios desky naupdatován, ovladače GPU poslední (z 2019) žádný přetaktování nemám, žádný soft na přetaktování taky nemám.

A možná to s tím souvisí - součástí AMD ovladačů je featura Wattman - vím, že to umí taktovat kartu, ale nechal jsem to všechno v default nastavení. Zvláštní je, že mi tam po porovnání screenshotů z netu chybí nějaké položky - třeba teplota. (viz příloha). Přitom jí to normálně měří.

Vážně už nevim co s tim. Zkusil jsem i starší verze ovladačů (vždy přeinstalovávám s pomocí amd cleanup utility), i jsem zkusil update biosu grafiky. Ale dělá to pořád. Neměl byste někdo radu, co s tím, prosím?
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Naposledy upravil(a) Demence dne ned 13. led 2019, 22:08, celkem upraveno 1 x.
spajdr
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 14. bře 2004
Bydliště: Ostrava Poruba
Kontaktovat uživatele:

Re: Radeon R9 380 4GB - Wattman a podivné chování větráků

Příspěvek od spajdr »

Myslim ze to je chyba ovladacu (Adrenalin 2019), zkus schvalne nainstalovat verzi AMD Radeon Adrenalin Edition 18.11.2 nebo AMD Radeon Adrenalin Edition 18.11.1.1 jestli bude problem pretrvavat.
Krteq
Čestný člen
Čestný člen
Registrován: 22. dub 2005
Bydliště: Brno

Re: Radeon R9 380 4GB - Wattman a podivné chování větráků

Příspěvek od Krteq »

Jop, "Zero Fan" je v Adrenalin 2019 stále bugnuto :/

Doporučím odinstalovat driver skrze standardní AMD Software installer v "Přidat a odebrat programy", potom použít DDUv nouzového režimu a potom nainstalit 18.12.1 driver.
danco
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. bře 2011

Re: Radeon R9 380 4GB - Wattman a podivné chování větráků

Příspěvek od danco »

Ten Zero Fan bug je pri manuálnom nastavení vetrákov. To čo popisuje zakladatel vlákna, pravdepodobne spôsobuje teplota pri akcelerácii stránok, videa atd. Riešenie je prepastovat kartu alebo podvoltovat, prípadne podtaktovat.
Krteq
Čestný člen
Čestný člen
Registrován: 22. dub 2005
Bydliště: Brno

Re: Radeon R9 380 4GB - Wattman a podivné chování větráků

Příspěvek od Krteq »

Nj, máš pravdu. Pokud na nastavení ventilátoru ve Wattmanu nesáhnul, tak by se ten bug projevit neměl.
Demence
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 27. pro 2015

Re: Radeon R9 380 4GB - Wattman a podivné chování větráků

Příspěvek od Demence »

Děkuji za návrhy. Zkusil jsem následující drivery - 19.1.1, 18.11.1, 18.9.3 a 15.20 (stažené přímo z webu gigabyte co byly přímo u té mé karty). Zkusil jsem i instalaci jen driveru GPU a hdmi (tedy bez grafického rozhraní amd). Před každou instalací proběhlo nejprve vyčištění nástrojem DDU v nouzovém režimu. A výsledek - nulový. Problém stále přetrvává :(

Vypozoroval jsem ale při kolika stupních to spíná. Je to 52-53 stupňů. Neboli, nechám-li kartu v klidu ve widlích, tak do 52 stupňů větráky normálně stojí. Jakmile dojde k akceleraci gpu, teplota vylétne o 2 stupně nad 53, větráky na 1s sepnou, čímž teplota opět padne pod 53 a vypnou se.

S defaultními ovladači windows 10, jedou větráky pořád na cca 40%, nikdy se nezastaví. A jelikož dle výše zmíněného mi přijde, že je v podstatě lhostejná verze ovladačů (dělají to všechny), tak v tom musí mít nějakým způsobem prsty Windows. Jinak už vážně nevim :-/. Win7 to nědelaly, Win10 jo (dělal jsem čistou instalaci).
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: Radeon R9 380 4GB - Wattman a podivné chování větráků

Příspěvek od killerek »

Tak zkus dat poslední ovladace a nastavit ve Wattmanu rucne krivku pro ventilatory.
Demence
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 27. pro 2015

Re: Radeon R9 380 4GB - Wattman a podivné chování větráků

Příspěvek od Demence »

Nemám možnost nastavovat křivku. U mě to ve Wattmanovi vypadá v sekci větráku takhle (drivery 19.1.1)

Jen pro zajímavost - v idle mám takt pamětí 150MHz i když mám nastaveno ve wattmanovi že to nemá být dynamická frekvence - zde takže by to mělo mít pořád těch 1425MHz ne?

Je to celé nějaké divné - působí to na mě, že AMD nemá ty drivery pro R9 380 moc odladěné a buguje to (hlavně ve Win10). Budu zkoušet dál...
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: Radeon R9 380 4GB - Wattman a podivné chování větráků

Příspěvek od killerek »

Musíš si to prepnout u Ovladani ventilatoru nebo Speed z automatiky na rucne a nastavit. Jinak graficka pamet ma 2D stav, takze je ve Win spravne na nizke frekvenci.
Krteq
Čestný člen
Čestný člen
Registrován: 22. dub 2005
Bydliště: Brno

Re: Radeon R9 380 4GB - Wattman a podivné chování větráků

Příspěvek od Krteq »

killerek píše:Musíš si to prepnout u Ovladani ventilatoru nebo Speed z automatiky na rucne a nastavit.
To právě spustí ten "Zero Fan" bug :(
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: Radeon R9 380 4GB - Wattman a podivné chování větráků

Příspěvek od killerek »

On si moc nepomuze. Nejake minimalni slate otáčky budou méně otravne nez spousteni ventilatoru kazdou chvili na par sekund. Mozna poslední moznost pro nej je vyčistit chladic grafiky nebo pripadne sundat chladic a prepastovat by mohlo snížit teploty, aby se mu při minimalni zatezi nezvedla teplota a nespousteli ventilatory.
pbjun
Začátečník
Začátečník
Registrován: 12. srp 2012
Bydliště: Dolní Domaslavice
Kontaktovat uživatele:

Re: Radeon R9 380 4GB - Wattman a podivné chování větráků

Příspěvek od pbjun »

Pod win7 to nedělalo, protože pod win7 je grafika při brouzdání na netu méně vytížená, win 10 prostě berou z grafiky víc a tím je grafika více zahřátá. Vyndat kartu vyčistit chladič přepastovat a teploty klesnou o těcz pár stupínků co Ti chybí ke klidu. Toť vše, víc s tím nevymyslíš.
Hlavní PC: Core i7 13700K, Asus TUF Z790-PLUS D4 , 128GB DDR4, RX 7900 XTX 24GB, Gigabyte Aorus 500GB NVME, Samsung 2TB NVME, LCD Dell 34"
Garáž PC: Ryzen 9 3900x, 32GB DDR4, RTX 3070 8GB, 1TB NVME Samsung
Demence
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 27. pro 2015

Re: Radeon R9 380 4GB - Wattman a podivné chování větráků

Příspěvek od Demence »

Zkusil jsem si pohrát s minimálními otáčkami ventilátoru. Při přepnutí na manuální otáčky ventilátory nereagují, dokud ručně nenastavím 1800 rpm a více a potom ve skutečnosti točí asi 500 rpm (dle GPU-Z). :?:

Při nastavení např 1200 rpm, ventilátory stojí, v GPU-Z to ukazuje výkon cca 30%, rpm 0 (věřeno i fyzicky, ne jen přes GPU-Z). Řešením by tedy bylo dát to třeba na těch 1800 rpm a hotovo. Jenže když to zatížím a teplota vzroste třeba na 75 stupňů, tak ty větráky zase nezrychlí, aby se to uchladilo. Prostě natvrdo drží těch cca 500 otáček.

Asi to vážně budu muset zkusit přepastovat, jestli se to nesníží o těch pár stupňů..
pbjun
Začátečník
Začátečník
Registrován: 12. srp 2012
Bydliště: Dolní Domaslavice
Kontaktovat uživatele:

Re: Radeon R9 380 4GB - Wattman a podivné chování větráků

Příspěvek od pbjun »

Ještě jí můžeš ubrat na power limitu třeba 2 - 5% to taky trošku srazí teploty...
Hlavní PC: Core i7 13700K, Asus TUF Z790-PLUS D4 , 128GB DDR4, RX 7900 XTX 24GB, Gigabyte Aorus 500GB NVME, Samsung 2TB NVME, LCD Dell 34"
Garáž PC: Ryzen 9 3900x, 32GB DDR4, RTX 3070 8GB, 1TB NVME Samsung
Odpovědět

Zpět na „AMD/ATI grafické karty“