Umístění pagefile/swapfile na M.2 NVMe..?

Vše kolem disků bez pohyblivých částí - SSD, flash, nand, atp.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

Odpovědět
Pepe3dx
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 14. kvě 2012
Bydliště: MB

Umístění pagefile/swapfile na M.2 NVMe..?

Příspěvek od Pepe3dx »

Ahoj,
chci se zeptat zda je vhodné umístit pagefile/swapfile na M.2 disk??

Nebo jestli jeho častým zapisováním a přepisováním dochází k degradaci disku a je tedy lepší umístit tento soubor na jiný disk..?

Omlouvám se jestli je to hloupá otázka, ale snažil jsem se to vygooglit a bohužel jsem nic nenašel.. :?
MB: Asus CH6E CPU: Ryzen 3700X Cooler: Be Quiet! D.R.P. 4 RAM: Ballistix Sport LT 2x16GB @ 3800Mhz CL 16 GPU: Geforce GTX 1080ti Gaming X PSU : Seasonic F.P. Gold 850 FX SSD: Corsair Force MP510 960 GB HDDs: Seagate BarraCuda 7200 2+3TB + 2+2TB ext. Case: Phanteks Evolve X (5x140 fans) LCD: Acer 32" @ 144Hz Mouse+Keyb : Logitech G900 / Corsair K70 LP (red) Sound: Creative Stage 2.1 + HyperX Cloud Flight Sys: Win 10 Pro
Awee
Začátečník
Začátečník
Registrován: 01. pro 2013
Bydliště: Praha

Re: Umístění pagefile/swapfile na M.2 NVMe..?

Příspěvek od Awee »

Ahoj,
teoreticky k té degradaci tím přepisováním dochází, ale já mám windows a swap na SSD 2roky a mám zatím jenom zapsáno 8TBW. (Je to 250gb disk pouze na windows + programy) a ten disk má od výrobce uváděno 75TBW. Takže si myslím, že ho dřív vymění zastaralost, než smrt na přepsání díky windowsu :)
MB: Asus Crosshair VI HERO, CPU: AMD Ryzen 5 3600 + Dark Rock Pro 4, RAM: Kingston Fury 2x32GB DDR4 3200MHz CL16, VGA: Asus ROG Strix Vega 64 8GB HBM2, SSD: Sillicon Power P34A80 512GB, Sillicon Power P34A80 1TB, HDD: Seagate 1TB, CASE: NZXT H440, PSU: Corsair RMx 1000W
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Umístění pagefile/swapfile na M.2 NVMe..?

Příspěvek od zombux »

přesně tak, SSD dřív chcípne samo, než abys ho uzapisoval k smrti swapováním :)
právě naopak, SSD je pro umístění pagefile ideální, protože je řádově rychlejší než plotnový harddisk, a o to přece u swapování jde - mít aspoň relativně rychlou alternativu, když už ti dochází RAM.
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
Pepe3dx
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 14. kvě 2012
Bydliště: MB

Re: Umístění pagefile/swapfile na M.2 NVMe..?

Příspěvek od Pepe3dx »

Díky za vysvětlení kluci,
já totiž vůbec neměl představu kolik toho tak widle třeba za rok "naswapujou".. :)

"zombux
právě naopak, SSD je pro umístění pagefile ideální....

jasný to vím už klasický SSD pár let používám, ale ne M.2 SSD, ten má daleko menší životnost co jsem zjistil. Jen jsem nevěděl jestli nemám hodit ten "swapak" na druhé SSD.

No každopádně si už ted umím představit kolik je 300 TBW u toho M.2 disku co budu kupovat a že to tedy nemusím řešit.

Díky :thumbsup: :wink:
MB: Asus CH6E CPU: Ryzen 3700X Cooler: Be Quiet! D.R.P. 4 RAM: Ballistix Sport LT 2x16GB @ 3800Mhz CL 16 GPU: Geforce GTX 1080ti Gaming X PSU : Seasonic F.P. Gold 850 FX SSD: Corsair Force MP510 960 GB HDDs: Seagate BarraCuda 7200 2+3TB + 2+2TB ext. Case: Phanteks Evolve X (5x140 fans) LCD: Acer 32" @ 144Hz Mouse+Keyb : Logitech G900 / Corsair K70 LP (red) Sound: Creative Stage 2.1 + HyperX Cloud Flight Sys: Win 10 Pro
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Umístění pagefile/swapfile na M.2 NVMe..?

Příspěvek od Hladis »

Mam nektery systemy se vsim vsudy na uz prastarych (cca 8 let) Kingston SVP100S296G a zadny problemy nemaji, porad jak novy. SSDLife rika ze jsou v perfektnim stavu. Nema cenu SSD nejak umele "setrit".
Obrázek
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Umístění pagefile/swapfile na M.2 NVMe..?

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Jde dost o to jestli tam ten swap jen sedí jako alokovaný místo ale v praxi máš dost RAM tzn nepoužívá se, versus komp kde neni dost RAM a neustále se něco swapuje že.
Pepe3dx
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 14. kvě 2012
Bydliště: MB

Re: Umístění pagefile/swapfile na M.2 NVMe..?

Příspěvek od Pepe3dx »

Tak ono ho většina aplikací vůbec nepoužívá co jsem zjistil, ale některé bez něho neumí prý pracovat.

Takže se doporučuje ho "zachovat". Chtěl jsem ho totiž původně úplně zrušit.

Ted ho mám "pro klid" tedy nastavený na 1/4 fyzické paměti RAM jak je doporučeno.. :)
MB: Asus CH6E CPU: Ryzen 3700X Cooler: Be Quiet! D.R.P. 4 RAM: Ballistix Sport LT 2x16GB @ 3800Mhz CL 16 GPU: Geforce GTX 1080ti Gaming X PSU : Seasonic F.P. Gold 850 FX SSD: Corsair Force MP510 960 GB HDDs: Seagate BarraCuda 7200 2+3TB + 2+2TB ext. Case: Phanteks Evolve X (5x140 fans) LCD: Acer 32" @ 144Hz Mouse+Keyb : Logitech G900 / Corsair K70 LP (red) Sound: Creative Stage 2.1 + HyperX Cloud Flight Sys: Win 10 Pro
Odpovědět

Zpět na „SSD a flash disky“