Zpomalování načítání systému z SSD

Vše kolem disků bez pohyblivých částí - SSD, flash, nand, atp.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

Electrode
Nováček
Nováček
Registrován: 15. úno 2012

Zpomalování načítání systému z SSD

Příspěvek od Electrode »

Zdravím, vážení,

rád bych Vás požádal o radu ve věci znatelného zpomalení spouštění systému.

V době 0-6 měsíců po instalaci naběhl systém (Win 10 Pro) do 15 sekund, včetně probliknutí ROG loga desky. Od počátku isntalace vše beze změny (připojené stále další 2 datové disky, beze změny znamená žádné zásahy do HW, žádné instalace složitých SW atp.). Systémový disk Samsung 970 EVO 500GB v M.2 slotu, na jiném disku není OS. CPU i5-8600K, 16GB RAM, GTX 1070Ti, deska Z370-E.

Problém je, že posledních 14 dnů systém naběhne od spuštění čím dál později. Spustím, poté se tváří, že by chtěl naběhnout normálně, pípne si, nic se neděje (černá zapnutá obrazovka, vpravo nahoře bliká podtržítko) a cca po 20-30 sekundách teprve problikne ROG logo a začne nabíhat systém již normálním způsobem. Nevím, co způsobuje tu prvotní prodlevu mezi sepnutím spínače (kdy PC ožije) a rozsvícením ROG loga, od kdy již běží bez problému. Pořídil bych video, ale nejsou tam žádné prvky, které by mohly být nápomocné - prostě je tam 20-30 sekund navíc.

Ovladače i BIOS aktuální. Po restartu se jev nedostavuje, pouze při zapnutí z vypnutého stavu (vypínám vždy i zdroj, ale to jsem dělal od počátku).

Nějaké zkušenosti s tímto? Nápady, čím to může být způsobeno? Na co se zaměřit pro odstranění prodlevy?

Děkuji. M.
Jája
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 04. čer 2003
Bydliště: Prostějov

Re: Zpomalování načítání systému z SSD

Příspěvek od Jája »

V biosu zkontroluj jestli máš v pořadí bootu disků na prvním místě samsung 970 - EFI boot
Nic jiného mě nenapadá.
Core i7 8700K , Asus Prime Z370-A, 2x8GB DDR4 3200 G.Skill TridentZ, GTX1060 6GB, Adata SX 8200 Pro 512GB, 120GB Intel SSD 320, 2x Crucial MX500 1TB, X-Fi Titanium, 22" LG W2252TQ, EK water blocks (CPU+GPU, DDC1+EKtop, NexXxos Pro III+II), Avance C001 Terminator, Seasonic Focus GX-650
Electrode
Nováček
Nováček
Registrován: 15. úno 2012

Re: Zpomalování načítání systému z SSD

Příspěvek od Electrode »

Dobrý tip. Bohužel, je to nastaveno správně.

Další provedené byly testy pomocí eset, windefender, adwcleaner, roguekiller, spyhunter ... nic nenalezeno. Teď už nabíhá skoro minutu.

Někdo nějaké další tipy?
vecino
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 21. črc 2003
Bydliště: Hradec Králové

Re: Zpomalování načítání systému z SSD

Příspěvek od vecino »

i7-9700K @ 5GHz - Asus Z390-PRO GAMING - G.SKILL 32GB DDR4 3200MHz - NZXT Kraken X62 - Zotac GeForce RTX 3080 AMP Holo - WD Black SN750 500GB + 850 EVO 250GB + 860 EVO 1TB - Fractal Design Meshify S2 - EVGA SuperNOVA 750 G3 - MSI Optix MPG321QRF-QD 32"
.
Bez_n1ck
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. pro 2006
Bydliště: Praha - Vinohrady

Re: Zpomalování načítání systému z SSD

Příspěvek od Bez_n1ck »

Taky bych zvážil výměnu CMOS baterie, jestli nemá BIOS nějakej problém kvůli téměř vybité baterce. Zbytečné vypínání zdroje jí dává dost na frak.
PC: MB: ASUS TUF Z370-PRO GAMING ; CPU: INTEL Core i7-8700K @ 3,7GHz ; CPUcooler: Noctua NH-D14 ; GPU: GIGABYTE GTX2070 WINDFORCE 3X 8GB ; DDR4: 2x16 GB 2666MHz CL16 ; HDD: Samsung 960 EVO M.2 500GB + WD Green 2,5TB + WD Red 4TB + 2xWD Red 8TB ; CASE: Be Quiet! Dark Base 900 ; PSU: Corsair RM650x ; MOUSE: Logitech G700s ; KEYBOARD: Razer Huntsman Elite ; SOUND: Logitech X530 ; MONITOR: 2x Dell U2515H (25" QHD IPS) | Games, that you can play with me | Diablo III - Divina
NOTEBOOK: Dell Precision 7730 ; CPU: Intel Core i7-8750H ; GPU: nVidia Quadro P4200 8GB ; DDR4: 2x16GB 2667MHz ; HDD: Samsung NVMe 256GB + Samsung 980 EVO M.2 1TB ; FullHD
rbclass
Žlutá karta
Žlutá karta
Registrován: 20. úno 2008

Re: Zpomalování načítání systému z SSD

Příspěvek od rbclass »

nemas pripojeny aj HDD ? ak ano..zrejme bude chyba v nom..skus ho odpojit a nabootuj..
Mr_Trollfan
Červená karta
Červená karta
Registrován: 28. lis 2016

Re: Zpomalování načítání systému z SSD

Příspěvek od Mr_Trollfan »

Tak tak, odpojit disky a skusit to.
Electrode
Nováček
Nováček
Registrován: 15. úno 2012

Re: Zpomalování načítání systému z SSD

Příspěvek od Electrode »

vecino píše:Co říká o stavu SSD Magician:
https://www.samsung.com/semiconductor/m ... oad/tools/ ?
SSD Magician říká, že to chce update firmwaru (old version), akorát, že při pokusu o update to hodí chybu s tím, že nelze provést. Díval jsem se na web Samsungu a firmware k EVO 970 nemohu najít.

Co se týče ostatních údajů, vše v pořádku :-/
Electrode
Nováček
Nováček
Registrován: 15. úno 2012

Re: Zpomalování načítání systému z SSD

Příspěvek od Electrode »

rbclass píše:nemas pripojeny aj HDD ? ak ano..zrejme bude chyba v nom..skus ho odpojit a nabootuj..
Mr_Trollfan píše:Tak tak, odpojit disky a skusit to.
Disky jsem odpojil, bohužel beze změny. Po následném startu PC startoval 4 minuty, když v tom jsem to vzdal a stisknul restart - poté PC naběhl téměř okamžitě. Při restartech to prostě chodí celkem dobře, ale zapnutí z vypnutého stavu je problém.

Znak, který není obvyklý, je problikávání podtržítka vlevo nahoře, ale nejen v rohu, ale i pár cm od rohu - střídavě. Zkusil jsem natočit video, ať vidíte, s čím se potýkám. Přibližně 90 sekund teď trvá start systému a zdá se, že je to s každým dnem delší.

https://youtu.be/A14St0r7I3g

Samozřejmě reinstall je řešení skoro vždy, ale tady mě trápí, že nevím, co to způsobuje, když se vše kolem zdá být v pořádku. Chápu, kdyby se systém nespustil vůbec, ale ještě jsem se nesetkal s tím, že by si systém dával takto na čas a každý den se to o pár chvil prodloužilo.
rbclass
Žlutá karta
Žlutá karta
Registrován: 20. úno 2008

Re: Zpomalování načítání systému z SSD

Příspěvek od rbclass »

skusil by som
reset biosu
vratit sa na predchadzajuci bod obnovy systemu
kontrola integrity systemu
virus check

cele sa mi to ale vidi ako cisto HW problem,kedze reset systemu je rychly...
morke
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 09. srp 2009
Bydliště: Háj ve Slezsku

Re: Zpomalování načítání systému z SSD

Příspěvek od morke »

Možnosti.
Za tu dobu proběhlo mnoho aktualizací Windows, možná zkusit vrátit aktualizace před problémem.
Ve správci zařízení není nějaký problém?
Možná by šlo něco zjistit z boot logu a prohlížeče událostí systému.
Pokud je Magician aktuální, tak by firmware měl jít aktualizovat. Jinak může být problém v samotném disku.
PC: I5-11600K, Gigabyte Z590 UD AC,
PNY RTX 3070, Corsair 16 GB DDR4, Seasonic Prime GX 750, SSD Samsung 850 EVO 500 GB/Samsumg 980 Pro 500 GB/980 1TB, Noctua NH-D15, Fractal Design Torrent
Zvuk: Foobar2000 → KS → Topping D10s → Chord C-line → Primare i22 → Chord Clearway → Monitor Audio Silver 2
dexterav
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. pro 2003
Kontaktovat uživatele:

Re: Zpomalování načítání systému z SSD

Příspěvek od dexterav »

podľa popisu je problém už od počiatku pri detekcii čiže vadný disk, poprípade niečo zle v biose?
lebo logo rog je v podstat iba boot ešte pred winom
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X24GB 7,2GHz CL32 GSkill, Asus TUF 4090 3/23GHz , H2O + Carbide 600Q,ROG-THOR-1600T, 10TB 850X, Topping D50s + A50s + T5, MPG 321URX QD-OLED, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X
danco
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. bře 2011

Re: Zpomalování načítání systému z SSD

Příspěvek od danco »

V takomto prípade treba skusit vypnút v napájaní rýchle spustenie ( Fast Startup ). Treba skontrolovat aktuálnost biosov a ovladačov.
Electrode
Nováček
Nováček
Registrován: 15. úno 2012

Re: Zpomalování načítání systému z SSD

Příspěvek od Electrode »

Přátelé, situace je již v pořádku. Bohužel si neuvědomuju, čím konkrétně se dala věc do pořádku ... v bezmoci jsem dokola opakoval snad 3x vámi doporučené postupy. Nakonec, po uvedení biosu do výchozího nastavení, se situace vrátila do normálu. Sice jsem update a default biosu udělal hned zkraje, ale problém přetrval. A najednou - po opakovaně provedené operaci - je to v pořádku.

Tak jenom doufám, že nejsem sám, komu se v počítačovém světě dějí podobné věci... :-)

Děkuji vám za rady a přeji pohodové dny.
dexterav
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. pro 2003
Kontaktovat uživatele:

Re: Zpomalování načítání systému z SSD

Příspěvek od dexterav »

určite si neni sám :D
trocha neskoro ma napadlo že je ked zanem HPET, tak výkon môjho samsungu Pro ide totálne do ri.i
a aj HDD je proti tomu beštia :mrgreen:
prečo sa tak deje nikto nevie
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X24GB 7,2GHz CL32 GSkill, Asus TUF 4090 3/23GHz , H2O + Carbide 600Q,ROG-THOR-1600T, 10TB 850X, Topping D50s + A50s + T5, MPG 321URX QD-OLED, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X
LP Mark ll
Nováček
Nováček
Registrován: 27. črc 2018

Re: Zpomalování načítání systému z SSD

Příspěvek od LP Mark ll »

Electrode píše:
rbclass píše:nemas pripojeny aj HDD ? ak ano..zrejme bude chyba v nom..skus ho odpojit a nabootuj..
Mr_Trollfan píše:Tak tak, odpojit disky a skusit to.
Disky jsem odpojil, bohužel beze změny. Po následném startu PC startoval 4 minuty, když v tom jsem to vzdal a stisknul restart - poté PC naběhl téměř okamžitě. Při restartech to prostě chodí celkem dobře, ale zapnutí z vypnutého stavu je problém.

Znak, který není obvyklý, je problikávání podtržítka vlevo nahoře, ale nejen v rohu, ale i pár cm od rohu - střídavě. Zkusil jsem natočit video, ať vidíte, s čím se potýkám. Přibližně 90 sekund teď trvá start systému a zdá se, že je to s každým dnem delší.

https://youtu.be/A14St0r7I3g

Samozřejmě reinstall je řešení skoro vždy, ale tady mě trápí, že nevím, co to způsobuje, když se vše kolem zdá být v pořádku. Chápu, kdyby se systém nespustil vůbec, ale ještě jsem se nesetkal s tím, že by si systém dával takto na čas a každý den se to o pár chvil prodloužilo.
Ahoj deje se mi to same,system na adata xpc8200 nvme 960gb,resim uz ctvrt roku,zadne reseni.reset je rychly boot cca 4-6s.ale v nejakou chvili se něco stane cca po 14 dnech pouzivani.bohuzel nevim co.nefunguje reset biosu.a vlastne nejde ani najet do safe modu,respektive lze ale trva to stejne dlouho jako spusteni normalni.zacne to na cca 1 minute,a uz sem dospel do bodu kdy najeti systemu trvalo přes 3 HODINY...probehne při bootu ikona Windows a pak se toci jen ty kulicky....nefunguje nic na to.jen nova instalace,ani obnoveni systemu do drivejsiho bodu.nechapu,dodnes sem nevypozoroval kde je chyba.soucastky mam vse nove cca 4 mesice.ale pak to dela i na reset i na on/off.
Electrode
Nováček
Nováček
Registrován: 15. úno 2012

Re: Zpomalování načítání systému z SSD

Příspěvek od Electrode »

LP Mark ll píše:
Ahoj deje se mi to same,system na adata xpc8200 nvme 960gb,resim uz ctvrt roku,zadne reseni.reset je rychly boot cca 4-6s.ale v nejakou chvili se něco stane cca po 14 dnech pouzivani.bohuzel nevim co.nefunguje reset biosu.a vlastne nejde ani najet do safe modu,respektive lze ale trva to stejne dlouho jako spusteni normalni.zacne to na cca 1 minute,a uz sem dospel do bodu kdy najeti systemu trvalo přes 3 HODINY...probehne při bootu ikona Windows a pak se toci jen ty kulicky....nefunguje nic na to.jen nova instalace,ani obnoveni systemu do drivejsiho bodu.nechapu,dodnes sem nevypozoroval kde je chyba.soucastky mam vse nove cca 4 mesice.ale pak to dela i na reset i na on/off.
Ahoj. Zkus postupně projít od začátku všechny rady a postupy ... co jsem dělal já, stejně tak, co doporučili ostatní. U mě to "nejspíš" bylo něco v biosu, ale jak jsem psal, updatoval jsem bios a asi 3x jsem ho obnovil do výchozího nastavení a nakonec to šlo normálně. Bohužel tím, jak jsem dělal víc věcí najednou, nevím, co konkrétně to vrátilo do normálu.
Alfajk
Začátečník
Začátečník
Registrován: 15. kvě 2009

Re: Zpomalování načítání systému z SSD

Příspěvek od Alfajk »

LP Mark ll píše: ...
jaky mas pripojeny disky? je mezi nima i plotnovej? pokud ano, skoro urcite ma nejakej problem, i kdyz ve smartu nemusi bejt nic videt... az tenhle problem nastane, zkus ho odpojit sleduj boot
CPU: AMD Ryzen 5 7600X@5,5GHz | GPU: ASUS TUF RTX 3070 GAMING 8GB@2000MHz | MB: ASUS PRIME X670-P WIFI | RAM: 32GB DDR5 6000MHz CL36 FURY EXPO | SSD: WD Black SN770 NVMe 2TB | PSU: Seasonic Focus GM-850 Gold | CPU Cooler: Noctua NH-D15 | Case: be quiet! Pure Base 500DX Black | OS: Win 10 Professional | Monitor: ASUS TUF Gaming VG27AQL1A
LP Mark ll
Nováček
Nováček
Registrován: 27. črc 2018

Re: Zpomalování načítání systému z SSD

Příspěvek od LP Mark ll »

Alfajk: ahoj,hdd jsou pouze v externich rámečcích.spoustim je sporadicky.nikdy nebezi uz u startu.tato varianta me tez napadla.na pevno je pouze ten xpc8200 na systém.a na hry sandisc ssd na jednom sata portu.instalace w10 probiha pouze se zapojenym xpc8200.hry pripojuji az po kompletni instalaci.a nezacne to delat když je tento disk pripojen,az za nejakou dobu.mohlo by to delat doinstalovani knihovny .NET Framework 2.0 and 3.5?jinak me doslova nic nenapada.
Electrode: ja prave vse co si delal uz delal.

komponenty jsou nove-i9 9900k,asus gene XI/bios 0805/,gigabyte 2080 ti,evga 1000w P2,m2 xpc8200 nvme.Takze myslim ze ani malo vykonu na tak dlouhe spousteni nemam:(
Electrode
Nováček
Nováček
Registrován: 15. úno 2012

Re: Zpomalování načítání systému z SSD

Příspěvek od Electrode »

Tedy windefender, adwcleaner, roguekiller ani spyhunter nic nenašli? BIOS máš aktuální, takže default bez čehokoliv jsi taky zkoušel tedy... Máš možnost obnovy systému? (i když pokud se Ti to děje dlouho, asi to nebude použitelná cesta)
Odpovědět

Zpět na „SSD a flash disky“