Vyvoj podilu gpu steam hardvare survey 2004-2019

Cokoli se týká koupě nové grafiky, upgradu starší či porovnání různých typů.

Moderátoři: morke, Walker1134, PKBO

Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Vyvoj podilu gpu steam hardvare survey 2004-2019

Příspěvek od Hladis »

Mr_Trollfan:
Nejak nechapu, o co se tu snazis ? Vytahovat mrtvoly z hrobu a dle vybraneho poctu nalezenych zubu slavnostne prohlasovat, ze historie je spatne a mela by se pokud mozno strojem casu zmenit ? Historie je dana, vyjadrena hromadou testu, casovou linii, grafu market share, Steam Survey, financnich zprav, atd... a ani tvoje iluze na ni nic nezmeni. Tema je podil GPU na Steam Harvey Survey a ten je jaky je, a nikoho nezajima, ze jsi nekde taktoval svoji 7970tku a ze tedy je vsechno lez. Deal with it.
Obrázek
Mr_Trollfan
Červená karta
Červená karta
Registrován: 28. lis 2016

Re: Vyvoj podilu gpu steam hardvare survey 2004-2019

Příspěvek od Mr_Trollfan »

Hladis ja nechapem na co reagujes ty. O co mi slo tak na to som odpovedal Havlimu, len sa tu vzdy najde niekto ako Michal ktory tvrdi ze nejaky bios ktory ma mierne zvysene frekvencie je oc karty a pritom dnes sa to vola novodobo normalny bios a quiet bios, uz to dnes neznie tak imba ako na referencnych kartach nazvy Asus TURBO a BOOST popripade hypermemory tak to muselo byt urco delo podla niekoho a tak isto znovu reagujes ty, na uplne nic.
DOC_ZENITH píše:Vydali karty který byly efektivn a dobrý na tehdejší hry.
Ved som to hore napisal. Spravili kartu na recky a na hry ktore boli vtedy, karty pre BFU, tak isto prisli na trh pol roka po AMD, to s cim prisli po polroku si po oc karty doma pol roka mohol mat a dnes by si na tom bol lepsie. :roll: Tahiti bolo tak isto napchate compute a aj napriek tomu bolo viac nez konkurencie schopne. Ano, do dob prvych "Omega" ovladacov to bolo zle, mas pravdu.
Naposledy upravil(a) Mr_Trollfan dne ned 7. dub 2019, 15:12, celkem upraveno 1 x.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Vyvoj podilu gpu steam hardvare survey 2004-2019

Příspěvek od DOC_ZENITH »

A ještě jsi zmínil overclcok, i v tom byla NV lepší. AMD měla jen dvě hvězdy a to původní první verzi 7970 a hlavně 7950, které běžely na velice konzervativních taktech, původní 7950 stock byla jen rychlá cca jak stock GTX580, jen pro perspektivu a jejich OC potenciál byl velkej. Ale u NV byl taky velkej, ne na launchday na recenzích kdy byly svázaný power limity ale jakmile se oběvil bios editor vše se dostalo do obrátek. U GK104 až tak moc ne ale GK110 která se na 250W dusila to bylo po odstranění limitů naprosto epický OC po kterym zanechala i hawaii v prachu.

Já jsem svého kepler Titana přetaktoval o 40%!!!!! Bylo to největší % OC GPU od dob NV40 a ta drží trůn jen díky odemikání pipelines. Taková Hawaii měla OC potenciál mizernej, ostatně všechny GCN maj mizernej krom prvních tahiti karet. Maxwell byl taky s modlym biosem OC král, až od pascallu NV biosy zašifrovala a máme po srandě.
Naposledy upravil(a) DOC_ZENITH dne ned 7. dub 2019, 15:13, celkem upraveno 1 x.
michal3d
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 25. úno 2007

Re: Vyvoj podilu gpu steam hardvare survey 2004-2019

Příspěvek od michal3d »

DOC_ZENITH píše:...
- palec hore, pekne a výstižne napísané :wink:
MB: ASUS P9X79 CPU: Intel i7-4820K + Noctua NH-U12P RAM: 48 GB DDR3 1333 MHz GPU: EVGA GeForce RTX 2070 XC GAMING SSD: Intel 730 240 GB, Crucial MX300 1 TB
PSU: Seasonic X-560 SOUND: ASUS Xonar Essence ST + Xonar H6 + beyerdynamic DT 990 Pro 250 Ω + Creative 6.1 6700 CASE: Cooler Master Silencio 650 LCD: HP Z32 4K
KEYBOARD: CM Storm Quickfire XT MOUSE: Logitech G502 HERO + G240 GAMING: Logitech G29, Xbox Elite Controller, Saitek X56 Rhino H.O.T.A.S. OS: Windows 10 Pro 64-bit
Mr_Trollfan
Červená karta
Červená karta
Registrován: 28. lis 2016

Re: Vyvoj podilu gpu steam hardvare survey 2004-2019

Příspěvek od Mr_Trollfan »

DOC_ZENITH píše: Já jsem svého kepler Titana přetaktoval o 40%!!!!! Bylo to největší % OC GPU od dob NV40 a ta drží trůn jen díky odemikání pipelines. Taková Hawaii měla OC potenciál mizernej, ostatně všechny GCN maj mizernej krom prvních tahiti karet. Maxwell byl taky s modlym biosem OC král, až od pascallu NV biosy zašifrovala a máme po srandě.
Ano, aj o tom som uz pisal. Jedine karty co pre mna stali za to boli 780 a vyssie a prave koli oc. :) Taka ta hawaii mi isla v benchmarkoch 1300mhz a v hrach 1250 na jadre. Nebol to tahiti gain ale aj tak sa to dalo, priemer cca 1150mhz na Hawaii bol nic moc. Mal som stastie na kus. Dalej si myslim ze to netreba rozoberat a netreba to vidiet len zelenymi okuliarmi lebo tie GCN karty vobec neboli vsetky tak hrozne ako to tu niekto pise.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Vyvoj podilu gpu steam hardvare survey 2004-2019

Příspěvek od Hladis »

Mr_Trollfan píše:Hladis ja nechapem na co reagujes ty.
Na snahu nejak okecat danou historii a afaktovany reakce. Ze sis omodoval a potaktoval kartu a ze dle tebe je neco lepsi, ze je nejaka karta hlavne pro BFU, atd... , je uplne irelevantni v globalnim meritku a jaky je meritelny vysledek. HEAD napsal "Pekne ukazuje jakej gcn byl fail" a "hraci byli ochotny kupovat AMD/ATI pokud meli dobry produkty po vsech strankach coz GCN karty nebyli" a HEAD ma bohuzel pravdu a troufam si tvrdit, ze je tim sam frustrovanej, viz. jeho vylevy na foru a jak si koupi Vegu, etc... . Da se to cele podlozit prislusnymi grafy a statistikami, kdy o jedne je prave toto tema. GCN je vyraznym cinitelem (ne jedinym) proc je situace na trhu takova jaka je a selhala v tom hlavnim, tedy byt plne konkurenceschopna a konkurenci prekonavat, vydelat mraky penez s vysokou marzi, mit vyrazny podil v market share a mit velky rozsireni u hracu v PC. Od uplnyho megapruseru to zachranovali predevsim mineri. Pokud by GCN AMD opustilo hned po Hawaii s necim efektivnejsim, tak by to pravdepodobne vypadalo pro GCN v historii jinak, ale na "kdyby" se nehraje.
Obrázek
Mr_Trollfan
Červená karta
Červená karta
Registrován: 28. lis 2016

Re: Vyvoj podilu gpu steam hardvare survey 2004-2019

Příspěvek od Mr_Trollfan »

Sorry, znovu opakujem ak si si to este nevsimol, reagoval som na to jeho slovne spojenie ktore tam pouzil, LEPSIA PO KAZDEJ STRANKE.
HEAD
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2005
Bydliště: Usti n/L
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyvoj podilu gpu steam hardvare survey 2004-2019

Příspěvek od HEAD »

Nic o lepsi po kazde strance jsem nepsal.Psal jem dobry produkt po kazde strance.Samozrejme mysleno vs NV.
Sam si pamatuju, ze jsem chtel upgradovat tehdy svoje 2x5850 crossfire o nove 7970 a nebo 7950.Jenze 7950 stala stejne a nebo vic jak stara GTX580(nakych 13tisic) a mela stejnej vykon.7970 pak byla uplne mimo moji cenovou hladinu.
Tak jsem si pockal s cim prijde NV a prisla s GTX670, ktera stala cca 9tisic a vykon mela jako 7970.Takze pro me 7000serie nebyl dobrej produkt.Mozna to tak citilo vic lidi pac na steamu 7900seria skoro neexistovala.
Pak v dobe 290 vs GTX970 to bylo podobne.GTX970 mela polovicni spotrebu a vyssi vykon jak 290 a pritom stala stejne.Takze jsem zase koupil NV kartu.
Pak rx480 vs GTX1060.Pro me zadnej upgrade proti GTX970.Rx 480 byla navic o trochu pomalejsi a vic zrala a navic trvalo asi pul roku, nez se objevili nereference.Pritom GTX1060 nereference byli v obchodem hned.Ja kupoval nenavidenou GTX1070 za 14500kc.
GTX1070 jsem chtel upgradovat na vegu.Prisla o rok a pul pozdeji a nabidla vykon GTX1080 za cenu GTX1080 s silenou spotrebou.Takze zadnej upgrade na vegu se nekonal.koupil jsem 1080TI.
Ted o dalsi 2 roky pozdeji prijde AMD s radeonem 7 s vykonem 1080TI a za stejnou cenu..Tak jako wtf..
Posledni dobrej produkt po vsech strankach od amd pro me byla 5850.

To byl pohled z me perspektivy.Mozna to tak videlo vic lidi podle steam survey :)
Naposledy upravil(a) HEAD dne ned 7. dub 2019, 18:05, celkem upraveno 2 x.
CPU-Ryzen 7800X3D, MB-MSI X670E Tomahawk, RAM-64GB 6600mhz CL32@6400mhz CL30, GPU-Sapphire 6800XT 16GB, ZDROJ-Seasonic GX 850W, Monitor-LG OLED C1 48"
Raikkonen
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. kvě 2008

Re: Vyvoj podilu gpu steam hardvare survey 2004-2019

Příspěvek od Raikkonen »

Chtělo by to dodat ještě jeden důvod (a IMHO dost podstatný), proč GCN alespoň zpočátku pořádně neprorazilo - a to vyšší cena a z toho plynoucí horší poměr cena/výkon (a taky se to v recenzích objevovalo). Já měl osobně Ati/AMD (a co jsem slyšel, tak i dost ostatních) dlouhodobě za toho levnějšího, výhodnějšího a sympatičtějšího (ale také s určitými kompromisy a i problémy), zatímco NVIDIA měla větší výkon, spolehlivost, ale taky vyšší cenu až co trh snese a nálepku zlého muže. Jasně, že se to nedá vztáhnout bezvýhradně na celé poslední dvě dekády a všechny produkty, ale některá období prostě tuhle auru (ať už oprávněně či ne) těm firmám přisoudily (u NVIDIE GF2-4, GF8, Maxwell a novější, u Ati/AMD Radeon 9xxx, X1950Pro, HD4xxx série, sweetspot Polaris). IMHO ta cenová válka, kterou začala AMD v době HD4000 série byla největším failem a tou nejhloupější věcí, co jen mohli udělat a táhlo se to s nimi ještě dlouhé roky. V dalších generacích pak museli s cenou nahoru, což zákazníci nikdy neslyší rádi a u vydání HD7000 generace, i když byla v té době nejlepší, šli prostě s cenou příliš vysoko a trh to pořádně neskousl.

edit: HEAD to nade mnou částečně potvrzuje. Každopádně pověst společnosti trvá změnit dlouhé roky. AMD se tenkrát ze škatulky levnějšího vymanit nepodařilo, NVIDII taky trvalo dlouhá léta, než se zařadila na prémiovou pozici (a že to není automatické ukazuje Turing)...
Naposledy upravil(a) Raikkonen dne ned 7. dub 2019, 18:16, celkem upraveno 2 x.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Vyvoj podilu gpu steam hardvare survey 2004-2019

Příspěvek od Hladis »

Mr_Trollfan píše:....znovu opakujem.....
Ano, nevsiml sis o cem je kontext celeho textu ktery HEAD napsal (to co tvrdis takto nenapsal) a udelal z toho flame. :roll: Dalsi = smetak.
Obrázek
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Vyvoj podilu gpu steam hardvare survey 2004-2019

Příspěvek od DOC_ZENITH »

7950 a 7970 byly atraktivní po příchodu kepleru a před příchodem Ghz edicí, původní se totiž dost zlevnila a v tu chvíli tam byly 7950 s dobrym OC a super chladiči celkem levně, tehdy jsem jich měl pár doma a celkem ok, ale výkon mě nepřesvědčil, tehdy zrovna vyšel Crysis 3 a nic moc, stuttering na přehradě, horší min FPS a hlavně horší AF (binilear-dithering lajna, tehdy jsem to nahrál zachytávačkou a bylo z toho drama jestli ještě pamatujete). Hrál jsem ještě GW2 a tam to s GCN hoodně skřípalo. Tehdy jsem se rozhodl že si ještě ponecham GTX480 a počkam na high-end NV a pak vzal Titana na lunchday no, hlavně kvůli Vram protože se tehdy modoval skyrim a tam těch 1,5GB u 480 uhodilo mnohem dříve než nedostatek hrubého výkonu, tak jsem chtěl mít kartu s tunou Vram. Jednu 7970 mam ještě v šupleti jako backup kartu co jsem si nechal z miningu (ten nejlepší kousek z těch co jsem měl heh), ale to je asi má poslední GCN karta, realisticky jsem na ní hrál jen chvíli a byl jsem vždy spíš sklamanej než opak. Vždycky jsem narazil na ňákej buďto SW problém nebo hru co tomu nesedla a propadlo se to tam na úroveň fermi.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Vyvoj podilu gpu steam hardvare survey 2004-2019

Příspěvek od Hladis »

79xx rada byla posledni, kde AMD urvalo trun. Problem je, ze se tenkrat cekalo vic a moc presvedcive to nebylo. Zprvu nebyly Tahiti lehce k dostani, cena nebyla nejak nizka (dost lidi to rozladilo a dal cekali s cim prijde nV a zda ceny pujdou dolu), prodej se nestihl nejak poradne rozject, prisel Kepler a bylo vymalovano. GTX 660-670 byla tehdejsim bestsellerem a v nV zacaly rust zisky. AMD reagovali vydanim GHz edic, ale to byla soutez velkyho Tahiti s malym Keplerem a bylo to +- dle hry maximalne plichta, kdy velky Kepler GK110 si vesele stal sam za nekrestansky prachy (pri dnesnich cenach spis usmevne). AMD jeste dokazali s odstupem reagovat na velkyho Keplera s Hawaii a dorovnat score, ale tim to skoncilo a uz flexibilne reagovat na konkurenci necim novym nedokazali dodnes, viz. prusery Fury a Vega. Jo pozdeji s prichodem konzoli Kepler odpadnul, ale to uz bylo po funuse a na trhu Maxwell. K diskusi muze prijit i technicka kvalita, kde nebyla uplne nejlepsi kvuli snaham usetrit na jinak drahem provedeni zravych cipu, aby to konkurovalo vyrobne levnejsi konkurenci. AMD karty nekterych AIB tak mely horsi statistiky poruchovosti a horsi provedeni chlazeni. Do toho jeste mineri a pak AMD konkurovalo svym vlastnim kartam v bazarech. Od roku 2012 stavi AMD svoje karty na stejny bazi a tuningu stale stejny architektury, coz je bezprecedentni a smutny zaroven, kdyz nV prostridala Kepler, Maxwell, Pascal, Volta a dnes Turing.

Jinak jak pise DOC, resila se tu v te dobe kvalita obrazu jako AF a nedopadlo to pro AMD nejak dobre. S HEADem se resilo i TRAA, kvalita AA a vykon AA. Ache taky jiste pamatuje ruzny porovnani a testovani. Vse je tu v prislusnych threadech. Az s prichodem Koduriho, ktery to prohlasil i za jeden z cilu, se zacaly drivery u AMD lepsit (ikdyz Koduriho kvuli Veze asi moc lidi nemusi, tak tohle se mu povedlo) a dnes uz je AMD schopno vydat dobre drivery rovnou pri vydani hry, aniz by uzivatel musel cekat aby si to vubec zahral. Ve svy dobe bylo, ze s AMD kartou mely i AAA hry zasadni problemy (nizky vykon, rozsahle bugy), ktery AMD opravilo (pokud vubec) se zpozdenim, klidne v extremu i 1 mesic a driver mel velky overhead v DX11. O nejakych hrach mimo promovany AAA ani nemluve. DX11 bylo pro AMD s GCN strasny. Kauza Watch Dogs byla nazornou ukazkou. Dalo se to svadet na to, ze byly v te dobe uplne na dne a v reorganizaci, ale na to se historie nepta a vysledek je jaky je. Ty grafy a statistiky maji racionalni a pojmenovatelny duvody proc vypadaji takhle.

PS: To hrozny obdobi DX11 se pokusili premostit s Mantle, kde cast odpovednosti prechazi na vyvojare a kde si muzou pripsat aspon nejaky uspech s protlacenim do DX12 a Vulkanu, ale nakonec tim taky mnoho neziskali a dodnes vetsina titulu stale stavi na DX11. Ve prospech DX12/Vulkanu se to otaci dost pomalu, casto i nepresvedcive a mezi tim zmizely i ty maly vyhody, jaky GCN pod temito novymi API mely vuci konkurenci. Holt zivot je boj a ne vzdy fer.
Obrázek
werygood
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. dub 2005

Re: Vyvoj podilu gpu steam hardvare survey 2004-2019

Příspěvek od werygood »

Raikkonen píše:...

Zrovna HD7700 jsem kupoval proto, že v jednu chvíli měla nejlepší poměr cena/výkon ze všech karet na trhu.
havli
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. zář 2009
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyvoj podilu gpu steam hardvare survey 2004-2019

Příspěvek od havli »

Lowend a nizsi mainstream mel ceny slusne. To az od HD 7870 nahoru karty staly vzhledem k nabizenemu vykonu vic, nez by bylo zdravo.
Ryzen 9 5900X ; Asus Prime X570-P ; 32 GB DDR4 3000 ; Gainward RTX 3060 ; MX500 500 GB, 4 TB + 6 TB HDD ; Dell G3223Q
Retro PC: Core i3-3250, Quadro 5000, 4 GB DDR3, X-Fi, WinXP + 7 x64; Pentium 4 3.06 @ 3.33 GHz, Voodoo5 5500 AGP, 512MB DDR, Audigy, Win98SE; VIA C3 1000, 512MB DDR, ESS Solo-1 + DreamBlaster X2 GS, Win98SE & DOS
Retro PC: Celeron 220, Voodoo4 4500 PCI, 512MB DDR2, Win98SE; 2× Pentium Pro 233/256, Voodoo Graphics, 1024MB EDO, AWE32 28MB (CT3980), Win98SE & DOS
Retro NTB: IBM ThinkPad 600, ThinkPad T20; Toshiba Satellite Pro 430CDT, 460CDT, Portege 3010CT
HW museum.cz - muzeum grafických karet a procesorů
Raikkonen
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. kvě 2008

Re: Vyvoj podilu gpu steam hardvare survey 2004-2019

Příspěvek od Raikkonen »

werygood - jenže to přišlo až časem. Na začátku, když GCN nemělo na trhu pořádnou konkurenci a mělo náskok (NVIDII ještě dobíhalo Fermi a Kepler dorazil o trochu později) to nijak slavně nevypadalo a ty ceny opravdu přestřelené byly.
Jako důkaz si stačí projít třeba recenze 7770 a 7750 zde z PCTuningu:
V poměru cena/výkon se Radeon HD 7770 novým hitem prozatím nestane. Stejně jako u řady HD 7900 se AMD alespoň prozatím rozhodlo nasadit vyšší ceny, které během několika týdnů pravděpodobně půjdou mírně dolů, v nejhorším případě se vše srovná společně s vydáním střední třídy konkurenční nVidie (odhadem květen). Poměr cena/výkon je o poznání slabší než u o něco výkonnějšího a současně i levnějšího Radeonu HD 6850, ve srovnání s velmi výhodným Radeonem HD 6770 pak doslova propadá.
Recenzi výkonnějšího modelu Radeon HD 7770 jsme vám přinesli minulý týden. Ačkoliv nejde o špatnou kartu a potěšeni jsme byli zejména velmi nízkou spotřebou a poměrně slušným výkonem, vyloženě nadšeni jsme také nebyli. Výkonnostní potenciál totiž brzdí pouhých 16 rasterizačních jednotek ROP. To by nebyl zase takový problém, nebýt ceny. Ta totiž činí 3400 Kč s DPH, což je na kartu této kategorie opravdu příliš. Poměr cena / výkon je slabý, což je v této kategorii stěžejní. Stále se tak vyplatí koupě starších Radeonů HD 6770 / 6850, které za podobné peníze nabízejí podstatně více muziky.
...poměr cena / výkon přesto není ideální. Cenová hladina dva a půl tisíce je totiž obsazena silnou konkurencí, především pak z vlastních řad. K té patří zejména AMD Radeon HD 6770, který je o něco levnější a současně i výkonnější. V poměru cena / výkon proto Radeon HD 7750 strčí do kapsy.
https://pctuning.tyden.cz/hardware/graf ... e?start=15
https://pctuning.tyden.cz/hardware/graf ... ny?start=1
https://pctuning.tyden.cz/hardware/graf ... y?start=14
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Vyvoj podilu gpu steam hardvare survey 2004-2019

Příspěvek od Hladis »

AMD tehda deklarovalo, ze konci s podbizenim se cenou a prekvapive pro mnoho lidi nasadili u Tahiti vysoky ceny. Si vzpominam na rozladeni lidi a to i tady. Cekalo se, ze AMD opet bude "charita" a ono nic. Naopak, Tahiti nacenili nad Fermi. Tim jaky nasadila AMD ceny na Tahiti pak umoznila i nV ceny zvednout u Keplera, jelikoz jejich mainstream Kepler s Tahiti uspesne soutezil a tak tomu byla adekvatni i cena. No a bylo s cenama vymalovano, to byl prvni velky cenovy posun, zvlast pak kdyz jeste GK110 uplne vycnival nad vse a nV mu nalepila nalepku Titan s "titanskou" cenou. GTX780 byla taky pri uvedeni pekne draha, nez to zkorigovala pozdeji vydana Hawaii s lepsi cenou a GTX780 sla nucene cenove dolu, ale zase ji nahradila ze suplete vytazena full GTX 780Ti a opet hodne drahy Titan Black. V tomhle obdobi doslo na konec nejaky cenovy valky a ceny sly nahoru. (a mohlo za to AMD, provedli zdrazeni jako prvni :P :mrgreen: :twisted: )
Obrázek
Raikkonen
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. kvě 2008

Re: Vyvoj podilu gpu steam hardvare survey 2004-2019

Příspěvek od Raikkonen »

Nepřišla ta deklarace už trochu dříve? Ta kritika už částečně byla při uvedení HD6950/6970, protože se čekal trochu lepší poměr cena/výkon a vyšší výkon obecně, už jen kvůli té změně značení (a ani oproti GTX 470/570 to nebyla jasná výhra). Ale ono se to myslím během krátké doby nějak srovnalo, takže pak to bylo OK, jen už to prostě nemělo tu auru drahé karty za pár korun jak u HD4000 generace.
U HD7000 mělo AMD náskok a trumfy v ruce (i když jen dočasné) a rozhodli se toho naplno využít. Každopádně se ale během celkem krátké doby (mezi HD4000 a 7000) hodně zdražilo, až moc a dost lidí to neskouslo.

https://pctuning.tyden.cz/hardware/graf ... u?start=21
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: Vyvoj podilu gpu steam hardvare survey 2004-2019

Příspěvek od killerek »

Nesel nahodou v te době nahoru i dolar, takze se to pocitove bylo ještě drazsi?
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Vyvoj podilu gpu steam hardvare survey 2004-2019

Příspěvek od Hladis »

Nevim na 100% kdy to presne zaznelo a kdo to presne rekl, ale myslim, ze to byla na 90% Lisa Su, ktera nastoupila do AMD myslim roku 2011 a predstavovala sve vize, ale spatne se to dohledava, aby to bylo potvrzeny na tech 100%.

Pohyby dolaru si nepamatuju.
Obrázek
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Vyvoj podilu gpu steam hardvare survey 2004-2019

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Raikkonen píše:Nepřišla ta deklarace už trochu dříve? Ta kritika už částečně byla při uvedení HD6950/6970, protože se čekal trochu lepší poměr cena/výkon a vyšší výkon obecně, už jen kvůli té změně značení (a ani oproti GTX 470/570 to nebyla jasná výhra). Ale ono se to myslím během krátké doby nějak srovnalo, takže pak to bylo OK, jen už to prostě nemělo tu auru drahé karty za pár korun jak u HD4000 generace.
U HD7000 mělo AMD náskok a trumfy v ruce (i když jen dočasné) a rozhodli se toho naplno využít. Každopádně se ale během celkem krátké doby (mezi HD4000 a 7000) hodně zdražilo, až moc a dost lidí to neskouslo.

https://pctuning.tyden.cz/hardware/graf ... u?start=21
6900 řada byla mizérie. Jedinej důvod existence Caymanu bylo porazit Fermi a to nedokázal. Ten čip byl původně plánovanej jako 32nm ale byl portlej na 40nm protože 32nm měl spoždění, to byl jeden faktor, druhej byl že AMD nečekalo že NV nakonec z Fermi vykope použitelnej solidní HW, nečekali že problém s neefektivitou budou z části řešit metal layers které NV připravila v 110 revizi dost rychle, takže z odpovědi na GTX480 se stalo nepovedené GPU co jednak neporazilo ani tu 480 ale ještě dostalo na držku od 580. Cayman byl i ekonomicky nevýhodnej, stará 5800 řada si vedla lépe + AMD tehdy klamalo značenim, ala 6870 byla pomalejší jak 5870, moc fanoušků si tehdy nepřipsali, naopak, byl to začátek comebacku NV.

Před Caymanem byla Fermi vnímána jako rychlejší ale žravá a topivá, po Caymanu vypadala Fermi ve srovnání mnohem lépe, protože výkon/watt Caymanu byl horší jak cypressu. Co vlastně měl cayman jako plus? no, FP64 na 1/4 FP32 místo 1/5, což bylo stejně useless když Fermi měla 1/2 takže v compute/profiu segmentu bez šance a palčivé problémy s teselací a pod Cayman nevyřešil, nakonec přinesl ještě powertune kterej u něj byl dost zabugovanej a na default nastavení způsoboval stutter při hraní, jojo.


Nejhorší co se může stát je že vydáš produkt po kterym konkurence vypadá lépe, a to se u Caymanu stalo. Po Caymanu fermi vypadala lépe. Stejnou věc udělala Vega po jejimž příchodu taky vypadal Pascall ještě lépe.

A vraťme se zpět k GCN, ty první roky byly fakt zlo, koukněme se zde třeba na test karet po vydání Crysis3 a to už byly rok a čtvrt na trhu a zrovna přicházel velkej Kepler ala Titan, takováhle byla situace:

https://www.techspot.com/review/642-cry ... page4.html

Je to fiasko, a měly ještě horší frametimes a to se jednalo o AMD sponzorovanej titul. 7950 pod GTX580 a 7970 pod GTX670 je naprostej fail, tak to ale tehdy prostě bylo. GCN tak jak stála by dostala na prdel od Fermi kdyby jí NV jen skrinknula na 32nm, ani Keplera nepotřebovali.

Koukněte se také naprosto dolu tam kde jsou terrascale karty co se propadly na poloviční výkon oproti Fermi. Ala co se stane když AMD vydá novou arch a okamžitě přestane optimalizovat pro tu starou, neni to pěkný. A to samé nás pravděpodobně za rok čeká s GCN heh, uvidíme jestli přijde ta nová arch jak si bude taková Vega nebo i Navi stát rok poté.
Odpovědět

Zpět na „Rady s nákupem a porovnání“