WD Blue SN500 M.2 NVMe - tragicky access time

Vše kolem disků bez pohyblivých částí - SSD, flash, nand, atp.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

chrochtadlo
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 14. pro 2011

WD Blue SN500 M.2 NVMe - tragicky access time

Příspěvek od chrochtadlo »

Zdravím, udělal jsem si radost novým SSD viz. předmět, ale jsem spíše zklamaný.
Deska Asus Z170-A s nejnovějším biosem a ovladači pro windows
i7 6700K @4,6 GHz
RAM 16GB @2666 MHz, cl14 1t

Veškeré testy na netu v AS SSD benchmark ukazují access time(read) +/- 0,02 ms.
Moje testy tomu ale vůbec neodpovídají.
Disk jsem testoval se zaplněním:
windows 10 (29 GB used): 0,066 ms
win10+BF5 (90 GB used): 0,096 ms
win10+BF5+data (140 GB used): 0,120 ms

Pro porovnání jsem otestoval starej OCZ ARC 100 sata ssd 240GB (187 GB used): 0,145 ms

Tak to vypadá, že pokud zaplním ten WD blue sotva do poloviny, tak na tom budu s access time ještě hůř jak téměř zaplněné staré sata SSD.

Nevím co si o tom myslet, a proč jen čistě s windows 10 je access time 3x horší než výsledky na netu i výsledky podobných ssd zde na PCT.
as-ssd-bench WDC WDS500G1B0C- 29gb used-win only.png
as-ssd-bench WDC WDS500G1B0C- 90gb used.png
as-ssd-bench WDC WDS500G1B0C- 140gb used.png
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
chrochtadlo
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 14. pro 2011

Re: WD Blue SN500 M.2 NVMe - tragicky access time

Příspěvek od chrochtadlo »

as-ssd-bench OCZ-ARC100 - 187 GB used.png
Budu rád za každou radu/pomoc.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Zivan
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. čer 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: WD Blue SN500 M.2 NVMe - tragicky access time

Příspěvek od Zivan »

Protoze v testech na tom SSD nebezi OS? Dost mozna jeste navic cerstve nainstalovany?
HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
spajdr
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 14. bře 2004
Bydliště: Ostrava Poruba
Kontaktovat uživatele:

Re: WD Blue SN500 M.2 NVMe - tragicky access time

Příspěvek od spajdr »

A pozorujes nejake zpomaleni systemu? pokud ne, tak bych to neresil :)
Barnews
Začátečník
Začátečník
Registrován: 22. říj 2012

Re: WD Blue SN500 M.2 NVMe - tragicky access time

Příspěvek od Barnews »

Jak píše kolega. Pokud není zvýšený access time nějak omezující, neřešil bych to.

Nedávno jsem řešil podobný problém s mým Samsung 970 Pro. Také podával nižší výkon než v recenzích co se týká IOPS. Zkoušel jsem dost věcí a nakonec jsem se s tím smířil. Disk jede parádně.

Osobně si myslím že za tím vězí systémové záplaty na spectre a meltdown nebo tak něco. Spousta recenzí je dělaná ještě bez nich a i nové disky mnohdy testují na starších verzích systému aby bylo s čím porovnávat.
chrochtadlo
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 14. pro 2011

Re: WD Blue SN500 M.2 NVMe - tragicky access time

Příspěvek od chrochtadlo »

Zivan píše:Protoze v testech na tom SSD nebezi OS? Dost mozna jeste navic cerstve nainstalovany?
Windows mam cerstve nainstalovany a zkousel jsem to i z nabootovaneho sata disku a vysledek stejny, takze tim to neni.

pridano: Navic testy zde na PCT jsou s nainstalovanymi win 10 vcetne poslednich velkych updatu a vypada to podobne jak testy obecne na netu.
Naposledy upravil(a) chrochtadlo dne pon 8. dub 2019, 19:58, celkem upraveno 1 x.
chrochtadlo
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 14. pro 2011

Re: WD Blue SN500 M.2 NVMe - tragicky access time

Příspěvek od chrochtadlo »

Barnews píše:Jak píše kolega. Pokud není zvýšený access time nějak omezující, neřešil bych to.

Nedávno jsem řešil podobný problém s mým Samsung 970 Pro. Také podával nižší výkon než v recenzích co se týká IOPS. Zkoušel jsem dost věcí a nakonec jsem se s tím smířil. Disk jede parádně.

Osobně si myslím že za tím vězí systémové záplaty na spectre a meltdown nebo tak něco. Spousta recenzí je dělaná ještě bez nich a i nové disky mnohdy testují na starších verzích systému aby bylo s čím porovnávat.
Zvyseny access time zacne byt nejak omezujici az se to bude blizit beznemu HDD a poznam to. Tim pro me ssd postrada smysl :D, to me moc neuklidnuje.
Vykon IOPS a prenosove rychlosti me tolik nezajimaji, nevyuziju je, ale tak proc to nemuze mit aspon odpovidajici access time kdyz to je M.2 nvme, kurnik :). Vzdyt je to horsi jak 5 let starej obyc ssd sata :sad:
Barnews
Začátečník
Začátečník
Registrován: 22. říj 2012

Re: WD Blue SN500 M.2 NVMe - tragicky access time

Příspěvek od Barnews »

chrochtadlo píše: Zvyseny access time zacne byt nejak omezujici az se to bude blizit beznemu HDD a poznam to. Tim pro me ssd postrada smysl :D, to me moc neuklidnuje.
Vykon IOPS a prenosove rychlosti me tolik nezajimaji, nevyuziju je, ale tak proc to nemuze mit aspon odpovidajici access time kdyz to je M.2 nvme, kurnik :). Vzdyt je to horsi jak 5 let starej obyc ssd sata :sad:
Chápu tvoje rozhorčení :-D Taky se mi nelíbilo když v benchmarcích muj disk neodpovídal recenzím.
Píšeš že max přenosové rychlosti nevyužije ani IOPS, ale access time ano? Ono to souvisí u těch disků všechno se vším. Čím lepší access time, tím se ti může zlepšit IOPS atd... Nejsem odborník, ale chápu to tak :-D.

A to, že nový disk měl být ve všem lepší jak 5 let staré SSD také také nemusí být pravda. Některé aspekty SSD se mohou horšit za ta léta na úkor razantního zlepšení jiných (Max přenosová rychlost, atd...) Zrovna u toho access timu a malých souborů se to mám ten dojem neposunuje. Navíc nové technologie spíš přístupovou dobu SSD likvidují (TLC, QLC) řekl bych.
ToxicTears
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 06. led 2009
Bydliště: Cheb
Kontaktovat uživatele:

Re: WD Blue SN500 M.2 NVMe - tragicky access time

Příspěvek od ToxicTears »

ASRock X470 Taichi s Ryzen 1700.

Adata XPG Gammix S11 Pro 512GB NVME

Mám na to OS a zabráno 280GB

Obrázek
discord IT & racing: https://discord.gg/JaGehGp
PC1: PC1: R7 5700X|X470 Taichi|32GFlareX@3200CL14|6900XT Red Devil|6xSSD|1xNVME|CustomLoop EKWB feat Alphacool///NAS: Synology 1515+ a DS513 expanze
chrochtadlo
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 14. pro 2011

Re: WD Blue SN500 M.2 NVMe - tragicky access time

Příspěvek od chrochtadlo »

Diky za reakce Barnews. Tak jak postuje ToxicTears, to by se mi libilo :)
Barnews
Začátečník
Začátečník
Registrován: 22. říj 2012

Re: WD Blue SN500 M.2 NVMe - tragicky access time

Příspěvek od Barnews »

Jak jsem psal. Můj tip je, že to má co dělat s bezpečnostníma záplatama systému. To je na co jsem přišel, když sem pátral po tom, proč je můj disk taky pomalejší v práci s malými soubory. nemám to ověřené, ale dávalo by to smysl, jelikož tyhle záplaty mají dopad právě na práci s malými soubory. A ty rozdíly, co jsem vypozoroval, jak u mě, tak u tebe i u jiných lidí se liší právě zhruba o tolik, kolik by to mělo mít ten dopad.

Problém je že výkon, těch SSD disků je i přes ty záplaty takový, že to běžnej uživatel moc nepozná a neřeší. Pokud teda nevyzkouší nějaký benchmarky. Taky o tom nejde nalízt nějaký pořádný informace atd... Zkrátka nic. Hledal jsem i nějaký aktuální testy dopadů těch záplat na moderní nvme SSD a moc jsem nenašel.
chrochtadlo
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 14. pro 2011

Re: WD Blue SN500 M.2 NVMe - tragicky access time

Příspěvek od chrochtadlo »

Barnews píše:Jak jsem psal. Můj tip je, že to má co dělat s bezpečnostníma záplatama systému. To je na co jsem přišel, když sem pátral po tom, proč je můj disk taky pomalejší v práci s malými soubory. nemám to ověřené, ale dávalo by to smysl, jelikož tyhle záplaty mají dopad právě na práci s malými soubory. A ty rozdíly, co jsem vypozoroval, jak u mě, tak u tebe i u jiných lidí se liší právě zhruba o tolik, kolik by to mělo mít ten dopad.

Problém je že výkon, těch SSD disků je i přes ty záplaty takový, že to běžnej uživatel moc nepozná a neřeší. Pokud teda nevyzkouší nějaký benchmarky. Taky o tom nejde nalízt nějaký pořádný informace atd... Zkrátka nic. Hledal jsem i nějaký aktuální testy dopadů těch záplat na moderní nvme SSD a moc jsem nenašel.
Tohle mi právě nesedí, když metodika testování disků na PCT je jak jsem psal včetně posledního velkého patche win, čili bych měl mít téměř stejnou testovací platformu a odezvy jsou stejné jako ve všech testech na netu. Nevypadá to tedy na problém aktualizací/záplat. :?
Zivan
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. čer 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: WD Blue SN500 M.2 NVMe - tragicky access time

Příspěvek od Zivan »

chrochtadlo píše:Windows mam cerstve nainstalovany a zkousel jsem to i z nabootovaneho sata disku a vysledek stejny, takze tim to neni.
Myslel jsem to tak, ze po instalaci jeste Win10 doinstalovavaji ruzne kraviny jako nabidky her, indexuji obsah disku...a to ovlivnuje vysledky testu. Pokud ale mas stejne vysledky i pri startu ze SATA disku, tak to tim asi nebude.
HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
ToxicTears
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 06. led 2009
Bydliště: Cheb
Kontaktovat uživatele:

Re: WD Blue SN500 M.2 NVMe - tragicky access time

Příspěvek od ToxicTears »

Chrochtadlo, ještě mám vedle sestavu se Z170 deskou a obyč Pentiem a M2 slot tam mám, teoreticky bych to tam mohl dát a vyzkoušet i tam, ale problém je, že bych z toho samozřejmě těžko nabootoval systém, takže ten test by bylo byl spuštěného systému na té M2. Nicméně zase na druhou stranu, pokud by tam byl propad rychlostí a latence by vzrostla, viděl bych to na Z170 čipset, který to nedokáže správně zpracovat a nebo jak se povídá, intel záplaty, který na AMD buď nejsou a nebo netrpí propadem výkonu jako u Intelu.
discord IT & racing: https://discord.gg/JaGehGp
PC1: PC1: R7 5700X|X470 Taichi|32GFlareX@3200CL14|6900XT Red Devil|6xSSD|1xNVME|CustomLoop EKWB feat Alphacool///NAS: Synology 1515+ a DS513 expanze
chrochtadlo
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 14. pro 2011

Re: WD Blue SN500 M.2 NVMe - tragicky access time

Příspěvek od chrochtadlo »

Zase abych nekecal, kdyz sem to bootnul z toho OCZ sata ssd, nejakej rozdil tam byl, ale ta latence stejne nebyla tam kde by mela bejt. Tusim ze to bylo s 90 GB used na NVMe WD blue.
Kazdopadne takovy test mi prijde irelevantni, musel bych bejt blazen abych si na ten NVMe nedal system a hry, ze :)
Proto zduraznuji metodiku na PCT (mozna i jinde), kde se to testuje nabootovane s windows. Jen nechapu ty odezvy, no. Muze to bejt Z170 chipsetem a kdovi cim jeste jak pise Toxic.
Jedine co muzu udelat je, vyzkouset jine NVMe ssd hadam.
Jo a jeste sem nekde cetl, ze prej realna pristupova doba je vzdy v zapise, ale to me taky moc neuklidnuje.
as-ssd-bench WDC WDS500G1B0C- ocz win boot.png
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
chrochtadlo
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 14. pro 2011

Re: WD Blue SN500 M.2 NVMe - tragicky access time

Příspěvek od chrochtadlo »

Tak jsem zjistil zajimave veci :).
Moje deska umi pcie x4 jedine bez dalsich sata disku. Limitace Z170 hadam a timpadem ani nevyuziju pcie x4 NVMe disky.
Kazdopadne, kdyz jsem v biosu "onboar devices configuration" vynutil pcie x4 mode - to znamena zakazane sata - vysledky byly vyrazne lepsi viz. obrazek. dalsi moznost nastaveni je "auto" coz znamena jen pcie x2 + sata.
Skoda, ze chcu vyuzivat i sata disky, prece nebudu vsechno cpat na jeden NVMe disk :).
Sen se rozplynul..., a tady slibeny obrazek :)
as-ssd-bench WDC WDS500G1B0C- pcie x4 forced in bios(sata disabled) 90GB used.png
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
ToxicTears
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 06. led 2009
Bydliště: Cheb
Kontaktovat uživatele:

Re: WD Blue SN500 M.2 NVMe - tragicky access time

Příspěvek od ToxicTears »

Zrovna jsem na tím včera přemýšlel, protože vedle na Z170 mám integrovanou grafiku, takže mi to nesežere linky. A ani to je tak, když dostaneš jenom 16 linek k čipsetu. teď nemyslím tebe, ale to je jedna z věcí kterou lidi neví a pak se hrozně diví, když jim něco přestane fungovat.

Na mojí AMD X470 se jenom vypne poslední PCI-E slot, když použiji další M2. Jinak všechny Sata konektory jedou naplno, mám zaplněno plus mám tuhle M2 NVME a k tomu ještě do x1 USB řadič a jsem pořád v pohodě. Kamarád má Asrock Z170 a když tam dá M2 NVME tak mu to vypne dva sata konektory, prostě nejsou linky a něco se musí degradovat.

Tak hlavně, že si na to přišel a bohužel to tak je a bude.
discord IT & racing: https://discord.gg/JaGehGp
PC1: PC1: R7 5700X|X470 Taichi|32GFlareX@3200CL14|6900XT Red Devil|6xSSD|1xNVME|CustomLoop EKWB feat Alphacool///NAS: Synology 1515+ a DS513 expanze
chrochtadlo
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 14. pro 2011

Re: WD Blue SN500 M.2 NVMe - tragicky access time

Příspěvek od chrochtadlo »

Tak oprava, s vynucenym pcie x4 se mi vypnou jen sata porty 5 a 6, tak jsem vyuzil 3,4 a funguje to spolecne, to mi nedoslo :oops: . Kazdopadne odezva je porad tragicka jak je zapojeno vic disku. Uz na to radeji prdim, nebo ten pc hodim z vokna.
Diky za prispevky.
Barnews
Začátečník
Začátečník
Registrován: 22. říj 2012

Re: WD Blue SN500 M.2 NVMe - tragicky access time

Příspěvek od Barnews »

chrochtadlo píše:Tak oprava, s vynucenym pcie x4 se mi vypnou jen sata porty 5 a 6, tak jsem vyuzil 3,4 a funguje to spolecne, to mi nedoslo :oops: . Kazdopadne odezva je porad tragicka jak je zapojeno vic disku. Uz na to radeji prdim, nebo ten pc hodim z vokna.
Diky za prispevky.
Takže i když se ti podaří vynutit PCIE x4 a máš zapojený nějaký sata SSD tak je to zase špatný? A dobrý to bylo jen když běžel pouze ten nvme? To je naprd no :-(
chrochtadlo
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 14. pro 2011

Re: WD Blue SN500 M.2 NVMe - tragicky access time

Příspěvek od chrochtadlo »

Hehe, ono je to nakonec spatny i kdyz bezi jen ten NVMe, jen je potreba ten benchmark pustit vicekrat, na poprve po startu windows to ukaze jednou vyrazne lepsi vysledky, ale dalsi mereni je horsi, konkretne
z 0,1 ms na 0,145 ms pri zaplneni disku 282 GB.
Mohlo by to bejt horsi, asi je to takhle v ramci moznosti na mem HW/SW v poradku.
Odpovědět

Zpět na „SSD a flash disky“