Refresh monitoru desktop vs hry

Monitory CRT, LCD, plazmové, projektory a další, rady a zkušenosti s nimi.

Moderátor: maXXmilian

Odpovědět
zhor
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 26. čer 2005
Bydliště: Liberec

Refresh monitoru desktop vs hry

Příspěvek od zhor »

Mam monitor v desktopu nastavenej na 74Hz ale jakmile spustim nejakou hru, prepne se mi na 60Hz. Jsou ale vyjimky, treba JC4 mi jede na 74Hz, zatimco u ostatnich jako treba SoTR mam v menu hry volbu jen 50/60Hz. Co kdyz bych mel 144Hz monitor, znamena to ze by mi byl v tomhle pripade naprd?
Predpokladam ze je to vlastnost win10 nez samotny hry, protoze u win7 mi to nedelalo, t.j. v menu hry se mi ukazalo 74Hz. Je nejaka cesta jak hry pod win10 donutit aby respektovaly refresh desktopu? Par tipu na netu jsem nasel, jako DirectDraw registry hack nebo nastaveni NV ovladacu ale nic z toho nefunguje.
PC1: CPU=i7-11700F+NH-U12A | MB=Asus TUF B560M-Plus | RAM=Corsair LPX 2x16G 3600 | GPU=Asus RTX4070 Dual | SSD=Samsung 970 Evo Plus 1T+SSHD: Seagate FireCuda 2T | PS=Corsair TX750M | Case=FD FocusG Mini | Mon= MAG272-165Hz | OS=W10Pro |
PC2: CPU=i7-6700K+NH-U9B | MB=Asus Z170M-Plus | RAM=Corsair LPX 2x8G 3200 | GPU=EVGA GTX980 SC | SSD=Samsung 850 Evo 250G | OS=Kubuntu |
Barnews
Začátečník
Začátečník
Registrován: 22. říj 2012

Re: Refresh monitoru desktop vs hry

Příspěvek od Barnews »

74Hz je podle mě trohu nestandartní frekvence ne? Většinou bejvaj 60 / 75 / 80 / 100 / 120 / 144

Nikde jsem podobný problém neřešil. Ten monitor má tu svoji frekvenci 74Hz jako normální/základní? Nebo je to nějak přetaktovaný či jinak nastavený? Je možný, že si s touhle frekvencí některý hry nevědí rady.

Zkusil bych se podívat do nVidia control panelu 3D nastavení grafiky a tam by měla být políčko pro obnovovací frekvenci monitoru v 3D aplikacích. Měla by tam být možnost: Nejvyšší možná obnovovací frekvence. Třeba to pomůže.

Případně pokud to ty hry dovolujou tak si zkusit pohrát s nastavením fullscreen / windowed fulscreen atd...
zhor
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 26. čer 2005
Bydliště: Liberec

Re: Refresh monitoru desktop vs hry

Příspěvek od zhor »

Monitor je pretaktovanej na 74Hz, vic uz je out of range. Tady ale nejde o konkretni frekvenci ale o ten pricip proc se refresh desktopu neprenese do hry. Vsechny ty nastaveni jsem pochopitelne zkousel ale nema to vliv, asi to bude vlastnost hry v kombinaci s win10, protoze jak jsem psal ve win7 to slo.
PC1: CPU=i7-11700F+NH-U12A | MB=Asus TUF B560M-Plus | RAM=Corsair LPX 2x16G 3600 | GPU=Asus RTX4070 Dual | SSD=Samsung 970 Evo Plus 1T+SSHD: Seagate FireCuda 2T | PS=Corsair TX750M | Case=FD FocusG Mini | Mon= MAG272-165Hz | OS=W10Pro |
PC2: CPU=i7-6700K+NH-U9B | MB=Asus Z170M-Plus | RAM=Corsair LPX 2x8G 3200 | GPU=EVGA GTX980 SC | SSD=Samsung 850 Evo 250G | OS=Kubuntu |
Barnews
Začátečník
Začátečník
Registrován: 22. říj 2012

Re: Refresh monitoru desktop vs hry

Příspěvek od Barnews »

zhor píše:Monitor je pretaktovanej na 74Hz, vic uz je out of range. Tady ale nejde o konkretni frekvenci ale o ten pricip proc se refresh desktopu neprenese do hry. Vsechny ty nastaveni jsem pochopitelne zkousel ale nema to vliv, asi to bude vlastnost hry v kombinaci s win10, protoze jak jsem psal ve win7 to slo.
Jo win 10 to maj překopaný. Nevím detaily, ale souvisí to s tím jejich game modem, overlayem a změnama toho jak spouštěj 3D aplikace atd...

Abych řekl pravdu, taky jsem měl s obnovovací frekvencí v posledních týdnech trochu problém. Párkrát se mi stalo, že systém u monitoru nenašel frekvence vyšší jak 60hz i když monitor zvládá až 100hz. Po restartu PC vše v pohodě. :-/ (win 10 1809) Otázka je, čím to je, jestli odchází monitor nebo něco jiného nebo je na vině update? Kdo ví.

Zpět k tvému problému. To jestli hra převezme obnovovací frekvenci desktopu podle mě závisí na tom jestli se hra spouští ve fulscreenu nebo ve windowed případně windowed fullscreen módu. Windowed by právě mělo být závislé na nastavení windows plochy. Pokud aplikace jede ve fullscreenu, tak už to pak závisí spíš na daný aplikaci jak to řeší a na ovladačích grafiky. Nikdy jsem to ale pořádně nezkoumal.

Jelikož na windows 7 ti vše jelo OK, tak bude prostě problém s tím, jak to windows 10 má předělané nebo spíše nedodělané zmého pohledu. Lépe by ti ale poradil asi někdo, kdo podobný problém již měl a vyřešil ho :-(

Jak už jsem psal, zkusil bych vše jet ve fullscreenu a v ovladačích vynutit maximální možnou frekvenci.
Taky bych se zkusil ještě podívat ve win 10 na ten jejich game panel, game mode nebo game bar či jak se to jmenuje a úplně to vypnout jestli to jde. Třeba to pomůže.
ifkopifko
Začátečník
Začátečník
Registrován: 16. říj 2009

Re: Refresh monitoru desktop vs hry

Příspěvek od ifkopifko »

Neviem či je to aplikovateľné na win10, ale funguje to na win7:

V Nvidia control panel si vytvor vlastné rozlíšenie (v nastení rozlíšenia dáš "prispôsobiť" a "vytvoriť vlastné"...). Toto nové rozlíšenie musí byť iné ako štandardné čo už máš v systéme zalistované, ja používam 1918x1080, čiže prídem o dva stĺpce pixelov... Pri vytváraní rozlíšenia vyberáš aj obnovovaciu frekvenciu, tam si dáš tých 74Hz.
V samotnej hre potom skrátka vyberieš toto nové rozlíšenie, čiže pôjde na 74Hz.
CPU: R7 7700 COOLER: Endorfy Fera 5 MB: ASUS B650M-E RAM: 2x16GB DDR5
VGA:
Asus GTX 1060 3GB OC HDD: Samsung 980 Pro 1TB + Crucial MX500 1TB + WD Red 4TB
PSU: Seasonic Focus GM550 CASE: Thermaltake Swing Silver w/o window -trošku modifikovaná (skôr znásilnená) DISPLAY: Asus MX239H
Fox_25
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. lis 2008

Re: Refresh monitoru desktop vs hry

Příspěvek od Fox_25 »

ifkopifko
Tohle nefunguje u her které čtou edid.

zhor
Zkus CRU, akorát při instalaci novějších ovladačů bude zapotřebí profil odstranit, tedy za předpokladu že používáš i nvidia pixel clock patcher.

https://www.monitortests.com/forum/Thre ... tility-CRU
zhor
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 26. čer 2005
Bydliště: Liberec

Re: Refresh monitoru desktop vs hry

Příspěvek od zhor »

Tak s tim CRU to funguje, protoze prepise vlastnosti monitoru v registrech a kazda hra nebo aplikace ktera tam kouka nabidne podle toho nastaveni. Nemusi se pak ani vytvaret extra rozliseni v ovladacich, protoze ta nova frekvence se objevi primo ve win display properties. Je to asi idealni zpusob reseni, v jednoduchosti je sila.
PC1: CPU=i7-11700F+NH-U12A | MB=Asus TUF B560M-Plus | RAM=Corsair LPX 2x16G 3600 | GPU=Asus RTX4070 Dual | SSD=Samsung 970 Evo Plus 1T+SSHD: Seagate FireCuda 2T | PS=Corsair TX750M | Case=FD FocusG Mini | Mon= MAG272-165Hz | OS=W10Pro |
PC2: CPU=i7-6700K+NH-U9B | MB=Asus Z170M-Plus | RAM=Corsair LPX 2x8G 3200 | GPU=EVGA GTX980 SC | SSD=Samsung 850 Evo 250G | OS=Kubuntu |
Fox_25
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. lis 2008

Re: Refresh monitoru desktop vs hry

Příspěvek od Fox_25 »

Přesně tak, akorát nechápu že u W7 ti to nedělalo, protože mě to s W7 bez CRU u některých her taky dávalo 60hz.

Ještě se dá použít edid emulátor a nebo ufiknout na DVI konektoru pin 7 :)
zhor
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 26. čer 2005
Bydliště: Liberec

Re: Refresh monitoru desktop vs hry

Příspěvek od zhor »

Ja pouzivam DP, pres DVI ten monitor vubec pretaktovat nejde, ani u win7. Jinak ale mi ted pri hrani GTA5 (Redux mod) tak do hodiny vyskoci BSOD: WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR (=HW-error). Bohuzel nevim urcite jestli je to tim registry hackem, protoze tesne pred tim se mi win10 aktualizovaly z 1803 na 1809. Jiny hry mi to zatim neudelaly, tak jeste uvidim.
PC1: CPU=i7-11700F+NH-U12A | MB=Asus TUF B560M-Plus | RAM=Corsair LPX 2x16G 3600 | GPU=Asus RTX4070 Dual | SSD=Samsung 970 Evo Plus 1T+SSHD: Seagate FireCuda 2T | PS=Corsair TX750M | Case=FD FocusG Mini | Mon= MAG272-165Hz | OS=W10Pro |
PC2: CPU=i7-6700K+NH-U9B | MB=Asus Z170M-Plus | RAM=Corsair LPX 2x8G 3200 | GPU=EVGA GTX980 SC | SSD=Samsung 850 Evo 250G | OS=Kubuntu |
Mr_Trollfan
Červená karta
Červená karta
Registrován: 28. lis 2016

Re: Refresh monitoru desktop vs hry

Příspěvek od Mr_Trollfan »

Ved to je jasne. DVI tak 66hz oc, DP 75hz+ kludne.
Odpovědět

Zpět na „Monitory, televizory a projektory“