rekonstrukce baraku - rozvody metalicke/optika

Problematika připojení - hardware i software.

Moderátor: Don

Odpovědět
Flegy
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 31. črc 2004
Bydliště: Hrob

rekonstrukce baraku - rozvody metalicke/optika

Příspěvek od Flegy »

ahoj lidi. potrebuji radu s domaci siti. planuji do vsech mistnosti roztahat metalickou sit pomoci cat7 kabelaze. jde mi spis o to, jestli ma cenu hodit tam i optiku. nehodlam za "10" let zasekavat dalsi kabelaz. moje pozadavky: ne moc drahe :lol: , pomoci s vyberem (neorientuji se) a take radu jake moduly do sfp slotu... jde mi o to ze optikou do budoucna asi procpu vyssi datove toky nez tou cat7. nejlepe abych pak uz pripadne menil jen moduly/sitovky. planuju nejdrive 2.5/10Gbit . Bude server na data/multimedia + nejaky adekvatni router/switch.

mohl by mi nekdo poradit co presne vybrat? kuju :)
Ssnake
Začátečník
Začátečník
Registrován: 25. led 2005
Bydliště: chotebuz

Re: rekonstrukce baraku - rozvody metalicke/optika

Příspěvek od Ssnake »

Dej si tam husi krky a pozor na úhly, pak si protahnes co zrovna bude potřeba
FD500, ST45SF, Z97i, i7-4980HQ CB20:1718,CB24:254 NH-U9B, 2x8, 1060, 5100MAX
x850xtPE, x1950xtx, hd2900gt, hd3870, hd4890 - - 6800ultra, 7900gtx, 8800gtx, 9800gtx+, gtx285
Flegy
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 31. črc 2004
Bydliště: Hrob

Re: rekonstrukce baraku - rozvody metalicke/optika

Příspěvek od Flegy »

to me napadlo :) . jen jsem si rikal jestli nemam rovnou natahnout nejakou optiku abych se s tim pak nemusel kakat . jenze v tech druzich vlaken atd mam peknej madlajs
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: rekonstrukce baraku - rozvody metalicke/optika

Příspěvek od killerek »

Myslim, ze ani na CAT7 (10 Gbit) nenarazis tak dvacet let na limit v domacnosti. Maj to co delat vytezovat v datacentru s hromadou serveru, databazi a bezicim zalohovani. Tak ještě minimalne 5 let bude trvat nez se 10 Gbit sit dostane v aspoň trochu rozumne cenove relaci do consumer segmentu.

Do domu ti na ty vzdalenosti bude stacit multimode optika 50/125 OM3, ktera by mela byt soucasnosti nejlevnejsi a koukam, ze do 100m zvladne uz i 100 Gbit :-) Levnejsi nez MM 50/125 OM4 se postupne stal single mode, ale ten ma zas nekolikanasobne drazsi SFP.

Singlemode sem nechaval tahat na vzdalenosti vetsi nez 400 metru mezi budovama kvůli 10 Gbit propojum agregacnich switchu do core switche.
Salamander
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 15. srp 2008
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: rekonstrukce baraku - rozvody metalicke/optika

Příspěvek od Salamander »

Multimode bych fakt nepouzival. Kdyz se podivas na ceny SFP, tak 1G SM stoji na Alternativu 203Kc a MM 196Kc ... nejak tam nevidim ty nekolikanasobne vyssi ceny :P (ano, vim ze je to bez DPH, ale je to porad rozdil do 10Kc)
https://www.alternetivo.cz/transceivery ... k=sipprice

A hlavni nevyhode optiky je, ze pres ni nepustis PoE, coz se v pripade AP muze hodne hodit. A televize/herni konzole apod. zatim SFP porty nemaji, a davat vsude mediakonvertory je prasarna.

Takze souhlasim s navrhem natahnout husi krky, a pokud chces experimentovat s optikou, tak zcela jednoznacne singlemode, i kdyz to bude jen na par metru.
Tak dlouho se chodí s Acerem do práce, až mu víko upadne.
Acer wiki || Acer servis || Zkušenosti by Intri
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: rekonstrukce baraku - rozvody metalicke/optika

Příspěvek od killerek »

Ceny vychazim z nakupu v koproratu a tam opravdu nekupujes alternativy s nejistou funkcnosti. Maximalne RF kousky.

Jen pro porovnani z CZC:
MM: https://www.czc.cz/cisco-glc-sx-mmd-100 ... 58/produkt
SM: https://www.czc.cz/cisco-glc-lh-smd-ge- ... 90/produkt

Husi krky urcite a metalicka kabelaz bude stacit.
Salamander
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 15. srp 2008
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: rekonstrukce baraku - rozvody metalicke/optika

Příspěvek od Salamander »

Kdyby te to zajimalo, tak Cisco ty svoje transcievery taky nevyrabi, ale nakupuje od Finisaru a podobnych firem. Jenom ta nalepka je jina. Promin, ale fakt o tom neco vim, videl jsem i tu linku co prelepuje stitky na tech SFP modulech.

Navic domu kupovat originalni moduly? :-D :-D :-D
S OEM jsem nikdy problem nemel, je na ne zaruka jako na cokoliv jineho, takze ...

Ano, uznavam ze obcas je potreba koupit originaly. Stackovaci kabely bych OEM nebral ani nahodou, ale na cokoliv jineho ? Zvlast na doma?
Tak dlouho se chodí s Acerem do práce, až mu víko upadne.
Acer wiki || Acer servis || Zkušenosti by Intri
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: rekonstrukce baraku - rozvody metalicke/optika

Příspěvek od killerek »

Ja s OEM problémy mel a doma bych optiku nestavel
atom631
Nováček
Nováček
Registrován: 21. lis 2009
Bydliště: Praha

Re: rekonstrukce baraku - rozvody metalicke/optika

Příspěvek od atom631 »

Já budu taky rekonstruovat a optika mi přijde overkill co nemá smysl v současnosti, ani blízké budoucnosti. V plánu mám vyřešit to kvalitním (cat 5e, možná cat6) kabelem v husích krcích.
Flegy
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 31. črc 2004
Bydliště: Hrob

Re: rekonstrukce baraku - rozvody metalicke/optika

Příspěvek od Flegy »

dekuji vam panove za rady :) . ja to bral tak, ze kdyz investuju tisice do roznych kabelazi, ze by me nepo*ralo protahnout tam k tomu i opticky vlakna. je mi jasny,ze se 10Gbps site u beznejch uzivatelu jeste dlouho neobjevi, ale bral jsem to jako usetreni prace s protahovanim do budoucna...

koukal jsem prave na nejaky sfp+ moduly s 10Gbps rychlosti a nejlevnejsi se pohybovali uz od 500-800kc, coz mi prislo jako smesna castka za ty prenosove rychlosti.

jeste se zeptam. jsem schopny si udelat kabelaz sam? jde mi o to ze kdyz koupim klubo rekneme 400m optickeho dratu, je mi jasny, ze jen kombinackama to lamat nebudu :D . jak probiha montaz "konektoru"?
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: rekonstrukce baraku - rozvody metalicke/optika

Příspěvek od Shaquille »

https://www.youtube.com/watch?v=epTzemeJjAw
se spravnym naradim to zvladnes
https://www.rr-naradi.cz/odizolovaci-kl ... ely-knipex
jiste budou i levnejsi varianty...
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
Flegy
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 31. črc 2004
Bydliště: Hrob

Re: rekonstrukce baraku - rozvody metalicke/optika

Příspěvek od Flegy »

ted jsem projel aliexpres a maji tam tunu naradi za smesny penize, tak to asi prubnu :oops: . akorat se porad rozmyslim, jestli single nebo multi mode no... a taky bude asi narez za rozumny penize najit sfp+ switch aspon 8 portovej :D
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: rekonstrukce baraku - rozvody metalicke/optika

Příspěvek od Shaquille »

sfp+ 8port za rozumny penize urcite neporidis...
btw k cemu ti bude 8 10Gb portu? Poridil bych spise neco takoveho D-Link DGS-1510-20
10Gb ma dle me smysl jen mezi PC a Naskou. Vetisna zarizeni stejne nebude mit SFP+ slot, takze budes stejne muset zapojit pres RJ45 a GBIC mobuly s RJ45 jsou dost drahe.
https://www.lan-shop.cz/mikrotik-srj10-236429
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: rekonstrukce baraku - rozvody metalicke/optika

Příspěvek od killerek »

Vyjde ho to pekne draho a pro nic. Stejne bude muset natahat i metaliku, protože krome PC a NAS nic jiného primo na optiku nepripoji. Husi krky mu do budoucna zajisti moznost si tam dotáhnout cokoliv, kdyz to bude opravdu potřeba a to uz spadne cena 10 Gbit HW snad hodne dolu.
Salamander
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 15. srp 2008
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: rekonstrukce baraku - rozvody metalicke/optika

Příspěvek od Salamander »

Nejlevnejsi 10G switch s 8 porty je CRS309-1G-8S+IN
Jinak souhlas s ostatnimi, tahat ciste jenom optiku nedava smysl.
Shaquille píše: GBIC moduly
To uz jsem dlouho neslysel :lol: kdyz uz musi byt, SFP = mini GBIC
Tak dlouho se chodí s Acerem do práce, až mu víko upadne.
Acer wiki || Acer servis || Zkušenosti by Intri
Odpovědět

Zpět na „Sítě, modemy a Internet“