Ryzen 3 3200G vysoké teploty

Vše o procesorech Advanced Micro Devices.

Moderátoři: flanker, Eddward, Baneshee

crashPC
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 09. dub 2005
Bydliště: Slaný

Ryzen 3 3200G vysoké teploty

Příspěvek od crashPC »

Ahoj.

Nakoupil jsem mámě díly na stavbu PC, a nějak "to nejde podle představ".
Namontovaný Ryzen 3 3200G na desce Asus Prime B450M-K se stock chladičem hlásí v biosu vysoké napětí a vysoké teploty. 51 stupňů za studena iddle, a vyšplhá se na 60 stupňů.
Napětí ve windows se zobrazuje korektněji. Když snížím napětí offsetem, nenaběhne to do windows. Takže možná chyba čtení napětí v BIOSu(?).

Chlazení to samé. Ve windows též hlásí kolem 60ti stupňů. Pokud zapnu nějakou syntetickou zátěž CPU, do tří vteřin vyletí teplota na 80 stupňů, a vyšplhá se na 85 stupňů.
Chladič se samozřejmě roztočí naplno. Když na něj po chvilce sahnu, je teplý, ale nic co by naznačovalo takovéhle nesmyslné teploty.
Neumím si přebrat, jestli je to chyba čtení teploty (novost procesoru by tomu mohla napomoci), či závada procesoru, nebo opět nějaká prasárna AMD s offsetem. Ještě zkusím očistit a přepastovat chladič, kdyby náhodou.
Dál mě nenapadá, jak pokračovat s troubleshootingem. Pomohl by někdo?
Díky.
Lenovo ideapad 16“, Ryzen 5800H (8C/16T) 16GB DDR4 @ 3200MHz, 1TB M.2 SSD
We are not here because we're free, we are here because we're not free...
g-ice
Začátečník
Začátečník
Registrován: 31. led 2019

Re: Ryzen 3 3200G vysoké teploty

Příspěvek od g-ice »

crashPC píše:Ahoj.

Nakoupil jsem mámě díly na stavbu PC, a nějak "to nejde podle představ".
Namontovaný Ryzen 3 3200G na desce Asus Prime B450M-K se stock chladičem hlásí v biosu vysoké napětí a vysoké teploty. 51 stupňů za studena iddle, a vyšplhá se na 60 stupňů.
Napětí ve windows se zobrazuje korektněji. Když snížím napětí offsetem, nenaběhne to do windows. Takže možná chyba čtení napětí v BIOSu(?).

Chlazení to samé. Ve windows též hlásí kolem 60ti stupňů. Pokud zapnu nějakou syntetickou zátěž CPU, do tří vteřin vyletí teplota na 80 stupňů, a vyšplhá se na 85 stupňů.
Chladič se samozřejmě roztočí naplno. Když na něj po chvilce sahnu, je teplý, ale nic co by naznačovalo takovéhle nesmyslné teploty.
Neumím si přebrat, jestli je to chyba čtení teploty (novost procesoru by tomu mohla napomoci), či závada procesoru, nebo opět nějaká prasárna AMD s offsetem. Ještě zkusím očistit a přepastovat chladič, kdyby náhodou.
Dál mě nenapadá, jak pokračovat s troubleshootingem. Pomohl by někdo?
Díky.
Co znamená vysoké napětí? Nezmínil jsi kolik přesně... o ryzenech 3000 a "vysokém" napětí je toho na netu už tuna... podle amd je to do 1.5V normální.
Jaký sw používáš pro teplotu? Nejlepší je asi RyzenMaster... některé tooly neukazujou přesně a také se zapojuje do hry "observer effect". U mého ryzenu 3700x je chladič taky úplně studený a v zátěži mám taky až 85°C...
PC - Ryzen 5800x3D@Arctic freezer 360 II - Asus x570 gaming-e - Gskill tridentZ Neo 3600@CL14- SX8200 pro 1TB - Sapphire Nitro+ 7900XTX - Soundblaster X3 + Mackie CR4 - Define 7 - Supernova G3 850w - Asus MG278Q
ToxicTears
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 06. led 2009
Bydliště: Cheb
Kontaktovat uživatele:

Re: Ryzen 3 3200G vysoké teploty

Příspěvek od ToxicTears »

No ale pozor. 3200G a 3400G nejsou 7nm, takže je to trochu mimo. Nicméně může být stále problém v ranné Agesa, kde to může dávat vyšší napětí obecně pro 3gen. Teploty jsou v pohodě, je tam i grafická karta v tom, nemyslím si že je to hrůza. Měl jsem tady taky nějaký procáky, co prostě ve win měly vyšší teploty, ale bylo to stabilní, takže pohoda. Počkal bych na vyladěnější bios.
discord IT & racing: https://discord.gg/JaGehGp
PC1: PC1: R7 5700X|X470 Taichi|32GFlareX@3200CL14|6900XT Red Devil|6xSSD|1xNVME|CustomLoop EKWB feat Alphacool///NAS: Synology 1515+ a DS513 expanze
crashPC
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 09. dub 2005
Bydliště: Slaný

Re: Ryzen 3 3200G vysoké teploty

Příspěvek od crashPC »

Občas se tam objeví i 1,47V. Nevěděl jsem, že 1,5V je normální. Tak toto můžeme asi smést ze stolu.
Nikoli však to chlazení. Měření jsem prováděl v BIOSu a AMD Ryzen Master
58-60 stupňů idle, 75 stupňů běžná práce, videostream, 85 stupňů load.
V zátěži je chladič jen vlažný až teplý...
Problém je, že deska na to má taky nedobrý názor ohledně chlazení, a nedovolí od 70ti stupňů nic jiného než plné otáčky ventilátoru. Samozřejmě, že to hodně ruší. To je BS. U žádné jiné sestavy jsem se s tímhle nesetkal, pokud něco nebylo rozbitého, a nemůžu to tak nechat být.
Na YT už je první vidko 3200G + B450M na stock chlazení, a teploty má o deset stupňů nižší. To by se jakštakš mohlo dát překousnout.

ToxicTears: Ano, vím, 3200G 12nm. To by pořád nemělo znamenat 60 stupňů v idle. Připouštím tu možnost nedoladěnosti SW. Je potřeba se toho ale nějak dobrat, a vědět to na beton, abych nepustil z ruky nestabilní vadnej PC...
Lenovo ideapad 16“, Ryzen 5800H (8C/16T) 16GB DDR4 @ 3200MHz, 1TB M.2 SSD
We are not here because we're free, we are here because we're not free...
g-ice
Začátečník
Začátečník
Registrován: 31. led 2019

Re: Ryzen 3 3200G vysoké teploty

Příspěvek od g-ice »

Myslím že ToxicTears na to kápl.. bude to asi tím ranným biosem... :( Co tam je za AGESU?
PC - Ryzen 5800x3D@Arctic freezer 360 II - Asus x570 gaming-e - Gskill tridentZ Neo 3600@CL14- SX8200 pro 1TB - Sapphire Nitro+ 7900XTX - Soundblaster X3 + Mackie CR4 - Define 7 - Supernova G3 850w - Asus MG278Q
crashPC
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 09. dub 2005
Bydliště: Slaný

Re: Ryzen 3 3200G vysoké teploty

Příspěvek od crashPC »

U téhle desky by to měl být BIOS už druhý z 21/06. Píšou v něm aktualizováno AGESA, ale nevím co to je za verzi. Parcha.....
Lenovo ideapad 16“, Ryzen 5800H (8C/16T) 16GB DDR4 @ 3200MHz, 1TB M.2 SSD
We are not here because we're free, we are here because we're not free...
ToxicTears
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 06. led 2009
Bydliště: Cheb
Kontaktovat uživatele:

Re: Ryzen 3 3200G vysoké teploty

Příspěvek od ToxicTears »

crashPC píše:U téhle desky by to měl být BIOS už druhý z 21/06. Píšou v něm aktualizováno AGESA, ale nevím co to je za verzi. Parcha.....

Ano ale i ta aktualizovaná agesa na 1003AB nebo 1003ABA má nějaký chyby. Myslím, že bude potřeba minimálně 1004. Takhle to bylo i u první generace, ramky a teploty se ladily snad 4 měsíce. Pak měli přece i novinku v tom, že X verze procesorů úmyslně ukazjí vyšší teplotu.
discord IT & racing: https://discord.gg/JaGehGp
PC1: PC1: R7 5700X|X470 Taichi|32GFlareX@3200CL14|6900XT Red Devil|6xSSD|1xNVME|CustomLoop EKWB feat Alphacool///NAS: Synology 1515+ a DS513 expanze
g-ice
Začátečník
Začátečník
Registrován: 31. led 2019

Re: Ryzen 3 3200G vysoké teploty

Příspěvek od g-ice »

Mám 1003AB a taky to stojí za nic... Jsem zvedavy na update. Stejné chování chladič studenej teploty vysoké. Naštěstí nemám PWM větráky takže neřeším :)
PC - Ryzen 5800x3D@Arctic freezer 360 II - Asus x570 gaming-e - Gskill tridentZ Neo 3600@CL14- SX8200 pro 1TB - Sapphire Nitro+ 7900XTX - Soundblaster X3 + Mackie CR4 - Define 7 - Supernova G3 850w - Asus MG278Q
ToxicTears
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 06. led 2009
Bydliště: Cheb
Kontaktovat uživatele:

Re: Ryzen 3 3200G vysoké teploty

Příspěvek od ToxicTears »

offtopic: TO mi povídat nemusíš. EKWB custom loop a je to skoro horší jak vzduchový chladič. Voda studená, blok studený. Snad to má nějaký vysvětlení, ale zrovna pájený procesor by měl mít přenost tepla velmi dobrý. I když je to na malé ploše. Jako budiž, stabilní to je, vše jede krásně až na to, že Asrock raději tu 1003 nevydal. Mám stále 1001 a jak hnu s ram, tak černo.
discord IT & racing: https://discord.gg/JaGehGp
PC1: PC1: R7 5700X|X470 Taichi|32GFlareX@3200CL14|6900XT Red Devil|6xSSD|1xNVME|CustomLoop EKWB feat Alphacool///NAS: Synology 1515+ a DS513 expanze
crashPC
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 09. dub 2005
Bydliště: Slaný

Re: Ryzen 3 3200G vysoké teploty

Příspěvek od crashPC »

Jojo, o takovejchhle "fuckupech" vím.
No, nedalo mi to. Nemohl jsem se s tím smířit, protože teploty jiných byly nižší.

Asi jsem na to kápnul.
Před zásahem: Idle 58-61, Load 85, CPU power limit využit na 101%. HW info load ukazuje výkon 1610 nevím čeho. MIPS, bodů, brambor...
Po zásahu: Idle: proměnlivý 42-48, Load 75, CPU power limit 50/68% podle zátěže. HWInfo "výkon" 1750 brambor.

Zásah: Sundání procesoru z patice, opětovné nandání, přitlačení před utažením páky. Chladič přitažen o osminu otáčky víc. Je možné, že tam nějaké napájecí piny na procesoru nevodily.
Otázkou je, jestli se to jako oxidace nebo jiný problém neprojeví v budoucnosti...

Díky všem za podporu. Už jsem se chtěl nasírat na celé AMD...
Lenovo ideapad 16“, Ryzen 5800H (8C/16T) 16GB DDR4 @ 3200MHz, 1TB M.2 SSD
We are not here because we're free, we are here because we're not free...
ToxicTears
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 06. led 2009
Bydliště: Cheb
Kontaktovat uživatele:

Re: Ryzen 3 3200G vysoké teploty

Příspěvek od ToxicTears »

Piny určitě ne, spíše si udělal to, že pasta se více roztáhla do stran nebo přes okraj a chladič si více sedl na IHS. Občas jsou křivé, plus chladič taky může být. Navíc nejsou moc dobře broušený. Mělo by to být lesklé jako zrdcadlo, ale není. Lapoval jsem minulý rok block od EKWB protože byl totálně křivý. Nechtěl jsem ho reklamovat, tak jsem si udělal DYI den. A co myslíte, teploty šly dolů asi o 15°C.
discord IT & racing: https://discord.gg/JaGehGp
PC1: PC1: R7 5700X|X470 Taichi|32GFlareX@3200CL14|6900XT Red Devil|6xSSD|1xNVME|CustomLoop EKWB feat Alphacool///NAS: Synology 1515+ a DS513 expanze
Natural
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 21. srp 2010
Bydliště: Diváky
Kontaktovat uživatele:

Re: Ryzen 3 3200G vysoké teploty

Příspěvek od Natural »

Takže nakonec asi jen "špatně" nasazený chladič :) Trošku jsem to čekal podle těch teplot v idle. Jinak degradace bych se nebál. Celkově ty ryzeny se chovají kolikrát zvláštně, jde vidět že ti i poskočil výkon o nějakých 10% nahoru s lepšími teplotami. Těch 42 je teď v létě myslím v pohodě, akorát škoda že to je v loadu jak vrtulník.
crashPC
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 09. dub 2005
Bydliště: Slaný

Re: Ryzen 3 3200G vysoké teploty

Příspěvek od crashPC »

ToxicTears: Ano, to se mohlo stát, křivost taky nevylučuju. Jen mě jímá hrůza při pomyšlení, kolik PC takhle může trpět na instalaci horkou jehlou. Nemám doma díly, snažím se před světem tvářit, že nic s PC neumím, abych to nemusel dělat. Muselo by to celé zpět do krámu na diagnostiku, aby se přišlo na to, že je třeba jen blbej chladič...

Natural: Ano i ne. I přes nasazení více než padesáti procesorů se k tomu nechovám jako by to byla úplná rutina. Vždy připravený, naštudované detaily, pravidla pro utahování čehokoli mi jsou dobře známa, vybitý a ESD chráněný, v případě znečištění (třeba prsty) mastnotu likviduju Izopropylem, pečlivý. Obyčejnou BFU chybu vylučuji. Něco prostě nebylo úplně echt.
Ale tak super, že se to našlo. Já už jsem si říkal, že bude prasklý spoj na IHS nebo vada měření v procesoru. Tohleto se mi stalo úplně poprvé.

V loadu je to trošku víc hlučné, ale ještě to není peklo. Máti asi nebude hrát Battlefield. Maximálně tak čučet na stream TV/YT. No přinejhorším přikoupím lepší chladič.
Lenovo ideapad 16“, Ryzen 5800H (8C/16T) 16GB DDR4 @ 3200MHz, 1TB M.2 SSD
We are not here because we're free, we are here because we're not free...
Natural
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 21. srp 2010
Bydliště: Diváky
Kontaktovat uživatele:

Re: Ryzen 3 3200G vysoké teploty

Příspěvek od Natural »

Jasný, proto ty uvozovky :) Tohle se může stát každému. Taky už jsem pár chladičů přitahoval, hlavní je to otestovat.
crashPC
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 09. dub 2005
Bydliště: Slaný

Re: Ryzen 3 3200G vysoké teploty

Příspěvek od crashPC »

Však jsem to pochopil. Už jsem starý(31) nemotorný kojot. :-D Může se mi stát i nějaká banalita z nedbalosti a senility.
Krám se asi nebude moc tvářit na to, kdybych jim chtěl vracet lapovaný procesor, proto na tohle bohužel nechci sahat. Už je to ok, widle jedou stabilně, teploty jsou ok-ish... Teď mě čeká prozměnu 9700K, a pak něco pro sebe. Chtěl bych nějaký svižný vysoko taktovaný speciál s malejma latencema, jen na práci, hry jen low-end. To bude zas do jiného tématu. Jen se děsim co přijde za problémy příště...
Lenovo ideapad 16“, Ryzen 5800H (8C/16T) 16GB DDR4 @ 3200MHz, 1TB M.2 SSD
We are not here because we're free, we are here because we're not free...
crashPC
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 09. dub 2005
Bydliště: Slaný

Re: Ryzen 3 3200G vysoké teploty

Příspěvek od crashPC »

Tak. Po zavření cpu do skříně se teploty vrátily. Provar. Objednávám nový chladič...
Lenovo ideapad 16“, Ryzen 5800H (8C/16T) 16GB DDR4 @ 3200MHz, 1TB M.2 SSD
We are not here because we're free, we are here because we're not free...
g-ice
Začátečník
Začátečník
Registrován: 31. led 2019

Re: Ryzen 3 3200G vysoké teploty

Příspěvek od g-ice »

crashPC píše:Tak. Po zavření cpu do skříně se teploty vrátily. Provar. Objednávám nový chladič...
Snad ti ten chladič pomůže... :D nebyl bych si tím tak jistý... mě nepomáhá ani high end vzduch a ToxicTears má smůlu i na vodě :P
PC - Ryzen 5800x3D@Arctic freezer 360 II - Asus x570 gaming-e - Gskill tridentZ Neo 3600@CL14- SX8200 pro 1TB - Sapphire Nitro+ 7900XTX - Soundblaster X3 + Mackie CR4 - Define 7 - Supernova G3 850w - Asus MG278Q
crashPC
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 09. dub 2005
Bydliště: Slaný

Re: Ryzen 3 3200G vysoké teploty

Příspěvek od crashPC »

No, jak říkám, musím se dobrat příčiny problému.... Pak ho řešit. Takhle jak to je, je to na prohození oknem, a kompletní konec s AMD.
Navíc začla lagovat myš. Respektive je pomalá, stuttering, záseky... Nastavení myši podle google nepomohlo.
Lenovo ideapad 16“, Ryzen 5800H (8C/16T) 16GB DDR4 @ 3200MHz, 1TB M.2 SSD
We are not here because we're free, we are here because we're not free...
ToxicTears
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 06. led 2009
Bydliště: Cheb
Kontaktovat uživatele:

Re: Ryzen 3 3200G vysoké teploty

Příspěvek od ToxicTears »

Tak smůla víš jak. Ono je to ve finále jenom číslo. Voda studená, chladič taky. Systém je stabilní tak co. Stejně si myslím, že na starších deskách to jenom špatně ukazuje. To se doladí. Problém nastává v tom, že deska si myslí že se systém přehřívá a začne vše podtaktovávat. Vypnout cpu temp to se dá. Flanker ted něco psal, že má zajímavé materily o tom jak senzory jsou asi špatně na starýchdeskách. Recenze když vidím s X570 ta teploty super. U mě tak 20C plus, opět to smrdí tím teplotním offsetem jako dříve a věřil bych tomu. Kdyby se mi pekla voda, okay, ale ono nic, pohoda. A to na 1700 jsem měl v zátěži 48°C na cpu. A tohle je taky pájený, věřím že to jenom blbě měří.
discord IT & racing: https://discord.gg/JaGehGp
PC1: PC1: R7 5700X|X470 Taichi|32GFlareX@3200CL14|6900XT Red Devil|6xSSD|1xNVME|CustomLoop EKWB feat Alphacool///NAS: Synology 1515+ a DS513 expanze
crashPC
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 09. dub 2005
Bydliště: Slaný

Re: Ryzen 3 3200G vysoké teploty

Příspěvek od crashPC »

Nojo, ale co když je můj kus opravdu rozbitý, když jiní na desce se stejným chipsetem mají teploty nižší... Navíc to podtaktovávání a snižování výkonu plus řev větráčku, to všechno spolu už je prostě moc... Co na to říci závěrem. Asi AMD forever...
Lenovo ideapad 16“, Ryzen 5800H (8C/16T) 16GB DDR4 @ 3200MHz, 1TB M.2 SSD
We are not here because we're free, we are here because we're not free...
Odpovědět

Zpět na „Procesory AMD“