Samsung QLED Q70R Bolest hlavy (dimming, Flickering)

Monitory CRT, LCD, plazmové, projektory a další, rady a zkušenosti s nimi.

Moderátor: maXXmilian

Odpovědět
Pulec7
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 28. lis 2006

Samsung QLED Q70R Bolest hlavy (dimming, Flickering)

Příspěvek od Pulec7 »

Cauko,

chlapi jelikož v češtině o tom nikde není postřeh chtěl jsem se podělit o tuto problematiku.

Koupil jsem si Samsung QLED Q70R primarně na gaučové hraní na PC. Problém je že po půlhodině dostanu obrovskou migrénu. Stále sem hledal problém jinde, nikdy by mě nenapadlo, že to je z toho. Včera jsem googlil a zjistil jsem, že nejsem sám. Natočil jsem obraz na 120FPS a zpomalil u OLED C7 od LG obraz vpořádku u QLED Q70R razantně bliká. Něco jako když natočíte CRT.

Zjistil jsem, že pro kompenzaci dimmingu používá tato televize technologi zhasínání a rozsvicení diod. Podle informací ze zahraničí je malé procento lidí, kteří jsou na to senzitivní. To jsem fakt netušil. Proto jsem chtěl udělat záznam kdyby někdo podobný problém hledal.

Odpoledne jsem dám ty dvě videa kde je to blikání při zpomalém záběru vidět.

Televizi jedu vrátit a beru si OLED B8. Historicky jsem měl vždy Samsung, až jsem si 2017 koupil C7 OLED ale teď jsem k hraní chtěl něco se sytějším podání barev. Ale byla to chyba mě tato technologie absolutně nevyhovuje.
Ryzen 7950X3D│ 64GB - 4x 16GB G.Skill Trident Z5 NEO 6000Mhz CL30 │ Gainward 4090 Phoenix GS │ Asus ROG Strix X670E-E Gaming Wifi
Pulec7
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 28. lis 2006

Re: Samsung QLED Q70R Bolest hlavy (dimming, Flickering)

Příspěvek od Pulec7 »

Ryzen 7950X3D│ 64GB - 4x 16GB G.Skill Trident Z5 NEO 6000Mhz CL30 │ Gainward 4090 Phoenix GS │ Asus ROG Strix X670E-E Gaming Wifi
Riku
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 01. zář 2005

Re: Samsung QLED Q70R Bolest hlavy (dimming, Flickering)

Příspěvek od Riku »

To je slušná diskotéka
PS5 | LG OLED CX55
Pulec7
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 28. lis 2006

Re: Samsung QLED Q70R Bolest hlavy (dimming, Flickering)

Příspěvek od Pulec7 »

Riku píše:To je slušná diskotéka
Naštěstí jsem se setkal dnes dopoledne s ochotou a pochopením, Samsung jsem vrátil a už sem vybalil OLED B8 :)
Ryzen 7950X3D│ 64GB - 4x 16GB G.Skill Trident Z5 NEO 6000Mhz CL30 │ Gainward 4090 Phoenix GS │ Asus ROG Strix X670E-E Gaming Wifi
spajdr
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 14. bře 2004
Bydliště: Ostrava Poruba
Kontaktovat uživatele:

Re: Samsung QLED Q70R Bolest hlavy (dimming, Flickering)

Příspěvek od spajdr »

Tak to je drsna blikacka, dobry stroboskop, tak hlavne at jsi s tou novou telkou spokojen.
Byt jeste vice nachylny, tak muzes beze srandy dostat epilepticky zachvat :cry:
Pulec7
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 28. lis 2006

Re: Samsung QLED Q70R Bolest hlavy (dimming, Flickering)

Příspěvek od Pulec7 »

No zpětně sem vcelku v šoku, že Samsung něco takového pustí na trh v roce 2019. Kdy kupujeme LEDky právě kvůli šetrnosti na oči. Já byl velký Samungář, někdy 2008-2009 jsem kupoval vůbec první LED na trhu od nich. Spokojeně jsem jí používal až do roku 2017 kdy jsem jí vyměnil za OLED C7 a dodnes funguje u otce doma. Ale tímhle si u mě Samsung asi nadobro zavřel dveře.

Nevim přesně kde ale včera v noci když jak jsem měl migrénu tak jsem našel snad někde i v USA na samsung foru kde bylo napsaný, že ta technologie pro minimalizaci dimmingu skutečně může způsobovat problémy. Uváděli tušim někde 1-2% populace takže o tom normálně vědí :) a kdo ví jestli je to skutečně jen 2%. Co ti to udělá po 10 letech používání kdo ví.
Ryzen 7950X3D│ 64GB - 4x 16GB G.Skill Trident Z5 NEO 6000Mhz CL30 │ Gainward 4090 Phoenix GS │ Asus ROG Strix X670E-E Gaming Wifi
Raikkonen
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. kvě 2008

Re: Samsung QLED Q70R Bolest hlavy (dimming, Flickering)

Příspěvek od Raikkonen »

Jen pro info, ta technologie je tam zapnutá natvrdo a nejde to nijak změnit, nebo je to jeden z obrazových módů vylepšujících obraz aneb něco na způsob ULMB, LightBoost apod.? Článek o těchto technologiích na monitorech lze najít zde: https://www.tftcentral.co.uk/articles/motion_blur.htm
Pulec7
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 28. lis 2006

Re: Samsung QLED Q70R Bolest hlavy (dimming, Flickering)

Příspěvek od Pulec7 »

Raikkonen píše:Jen pro info, ta technologie je tam zapnutá natvrdo a nejde to nijak změnit, nebo je to jeden z obrazových módů vylepšujících obraz aneb něco na způsob ULMB, LightBoost apod.? Článek o těchto technologiích na monitorech lze najít zde: https://www.tftcentral.co.uk/articles/motion_blur.htm
Nejsem si jisty. Ale podle mě je to default, protože to vylepšuje score při testech na dimming neni tak monstrozní jak by byl. Podle me je to jen ficura aby mohli konkurovat OLEDu. Osobně bych raději dimming než tohle. Prostě OLED ma třeba zase jiný nevýhody. Zkoušel sem obrazovy režimi a dělá to prostě při všech a menu je tak brutálně chudé, tam se neda nastavit skoro nic. To LG toho má 3X tolik. Vč. vypínání všech možnejch ficur na obraz. Já všechno defaultně vypínám na všech vstupech. Upscaling a šum si řešim maximálně přes SW přímo v PC. Nakejma pluginama do MPC-HC.
Ryzen 7950X3D│ 64GB - 4x 16GB G.Skill Trident Z5 NEO 6000Mhz CL30 │ Gainward 4090 Phoenix GS │ Asus ROG Strix X670E-E Gaming Wifi
Riku
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 01. zář 2005

Re: Samsung QLED Q70R Bolest hlavy (dimming, Flickering)

Příspěvek od Riku »

Já mám teda lowendovou Samsung 4k telku za 20k ale ta zas má že ve tmavých scénách se stmívá celej obraz asi aby černá byla černější (přitom je to VA) a nejde to taky vypnout. Jediny kdy se to vypne je když HDMI vstup pro konzoli dám jako PC, všechny ostatní režimy to dělají).
PS5 | LG OLED CX55
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Samsung QLED Q70R Bolest hlavy (dimming, Flickering)

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Kdy kupujeme LEDky právě kvůli šetrnosti na oči.
LOL tzy jseš úplně mimo, ale tak úplně svou chybou, jen jsi se nechal zlákat lživym marketingem.

Takže, řekněme si věci na rovinu.

1. LED podsvícení není zdravější, naopak, je horší jak CFFL nebo Plazma protože produkuje více škodlivého modrého světla. Aby LED byl zdravější musí to bejt RGB LED ala ne W-LED s filtrem a to se bavíme jen o profi high-emd monitorech. Pokud je 100+hz tak i CRT je zdravější, což nás vede k bodu 2...

2. To co je tvůj problém je PWM podsvit na nízké frekvenci, umocněnej tim že LED dokážou zhasnout a rozsvítit se okamžitě, nemaj dosvit tzn je to fakt ostré "bliknutí".

3. Tvoje obrazovka má jen 120HZ PWM backlight. Bohužel máš předělanou TV na monitor a Samsung má ui svejch TV tak malej refresch (i u monitorů ale používaj PWM), a evindentně jseš jeden z těch co je na to háklivej.

Řeknu ti to na rovinu, pokud neni už pozdě jdi a hned to vrať. Na tohle neni řešení, nedá se to vyladit nebo nedej bože zvyknout si. Tvoje jediná možnost je se toho zbavit a koupit obrazovku co má DC dimming a ne PWM, nebo PWM ale s 500+hz.
Odpovědět

Zpět na „Monitory, televizory a projektory“