Najlepšie dosky pre Ryzen 3000

Vše ohledně rad s nákupem a srovnání desek - libovolný výrobce, socket i čipset.

Moderátoři: Eddward, PKBO

Odpovědět
Richie Rich
Nikdy nic nevím
Nikdy nic nevím
Registrován: 18. črc 2019

Re: Najlepšie dosky pre Ryzen 3000

Příspěvek od Richie Rich »

V těch odkazech na výhody Intel síťovek je to jak z PR oddělení Intelu. Plno keců a žádné čísla. Celkově o 5% vyšší propustost a Realtek sežere 3-5% výkonu CPU. U serveru to asi má smysl, u starého single core Celeru by to asi vadilo, ale pro moderní vícejádrové stroje to nemá cenu řešit. A to píšu jako majitel Elitky která má právě Inteláckou síťovku. V reálu to prostě nepoznám.

Keistone: I ta nejlevněší zvukovka ti pošle na výstup basy 25 Hz a ukaž mi repro nebo sluchátka které ti je dokáží přehrát. Ani sloupové repráky za 50 tis nepřehrají kvalitně 30 Hz, natož 25 Hz. To je jako rešit výstupy GK jestli umí 4K nebo 8K a přitom to budeš zobrazovat na CRT TV v PAL 576i. Vždycky musíš řešit největší bottleneck a to jsou repráky.

Dnes bych asi jako levné řešení vzal tu C6H pokud by byla k sehnání, nebo PrimeP X570. Zásadní je co do toho budeš chtít dát za CPU. Příští rok přijde Zen3 a všechny 12 a 16-ti jádrové Zen2 budou za pár kaček v bazaru. S levnou deskou budeš mít smolíka pacholíka. S dobrou deskou budeš těžce vysmátej a ještě ušetříš.
keistown
Žlutá karta
Žlutá karta
Registrován: 16. srp 2009

Re: Najlepšie dosky pre Ryzen 3000

Příspěvek od keistown »

Ja jsem zkousel ruzny sluchatka, od srajdy za par stovek, pres japonce za dvojku az po planary na ruznych zvukovkach, od realteku az po sabry v dragonfly, zdroj ve flacu i youtube, a mezi realtekem a dragonfly byl velkej rozdil, i na levnych smejdech, ale to je jedno, je to jak s tema 30 fps. :roll: Netvrdim ze pomer cena/vykon je uzasny, ale ze to hraje malou roli je nesmysl. Ale to uz jsme moc OT, na zadny mobo neni kvalitni zvukovka a kdo chce tak si muze koupit za dvojku treba FiiO.
maXXmilian
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 10. říj 2004
Bydliště: JBC

Re: Najlepšie dosky pre Ryzen 3000

Příspěvek od maXXmilian »

Jen otazka k tem zvukovkam.
Dokaze to integrovane "cosi" na desce nahradit muj dedikovany phoebus? Jsou uz tak daleko?

Pokud je mi zrovna kvalita zvuku u zadku, bude mi stacit nejaka obyc B450 deska? Rekneme b450-A-pro?
Zrovna ten MAX se mi fakt libil, cena OK, pocet PCI-1x slotu, to jste me nepotesili :(
K ryzenu 3600 samozrejme (ktery stejne defacto nejde taktovat :) ).

Jeste doplnim o cem uvazuji:
https://www.czc.cz/msi-b450-a-pro-amd-b ... 28/produkt
https://www.czc.cz/asus-tuf-b450-pro-ga ... 72/produkt
https://www.czc.cz/msi-b450-tomahawk-ma ... 38/produkt
https://www.czc.cz/asus-rog-strix-b450- ... 79/produkt (lehce pres limit, ale budiz)

CPU: Ryzen 3600 + Fera3 RGB, MB: MSI Tmahawk MAX B450 , GPU: Sapphire GTX1070 GAMING 8GB , RAM: DDR IV - 2x 16 GB HyperX Fury RGB 3200MHz, HDD: Samsng Evo PRO 258 GB + Crucial MX500 - 500GB + WD BLUE 4GB + WD RED 10GB, AUDIO: ASUS Xonar Phoebus , POWER: SEASONIC 650 Platinum, CASE: Fractal define R6 black window , MONITOR: Eizo Flexscan EV2436WFS + BenQ XL2546, Periferie: Logitech g400+Icemat 2nd edition + Rapture Delta Stealth
Richie Rich
Nikdy nic nevím
Nikdy nic nevím
Registrován: 18. črc 2019

Re: Najlepšie dosky pre Ryzen 3000

Příspěvek od Richie Rich »

Můj skromný názor je, že kombinace hi-fi sloupových repro za 50 litrů a integrované zvukovky je 100x lepší než kombinace zvukové karty za 50 tis a chrchlavých repráků za 1500,-. Normálně jedu přes optický SPDIF přímo do receiveru, takže mne zvukovka netrápí, ale ikdyž to propojím analog kabelem ze zvukovky, tak to žádná velká změna není. Pořád stejně to třepe barákem, jen výšky jsou o drobet horší. Jenže to člověk pozná jen u kvalitní instrumentální hudby ve flacu.

Ohledně té desky. Pokud do toho nechceš dávat 12-ti nebo 16-ti jádro, tak je skoro jedno co koupíš. Třeba tu 65W 3700X utáhne každá deska. Dnes už funguje regulace frekvencí boostu CPU od teploty napájecí kaskády, takže jediné co se ti s cheap deskou stane když do toho vrazíš 16-ti jádro je, že ti to bude málo boostovat.
maXXmilian
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 10. říj 2004
Bydliště: JBC

Re: Najlepšie dosky pre Ryzen 3000

Příspěvek od maXXmilian »

Nechci, 3600 mi bohate staci. Asi to bude fakt jedno, co clovek koupi :)
Jde mi spis o sluchatkovy zesilovac, protoze mam beyery 250 Ω.

CPU: Ryzen 3600 + Fera3 RGB, MB: MSI Tmahawk MAX B450 , GPU: Sapphire GTX1070 GAMING 8GB , RAM: DDR IV - 2x 16 GB HyperX Fury RGB 3200MHz, HDD: Samsng Evo PRO 258 GB + Crucial MX500 - 500GB + WD BLUE 4GB + WD RED 10GB, AUDIO: ASUS Xonar Phoebus , POWER: SEASONIC 650 Platinum, CASE: Fractal define R6 black window , MONITOR: Eizo Flexscan EV2436WFS + BenQ XL2546, Periferie: Logitech g400+Icemat 2nd edition + Rapture Delta Stealth
Johnyn
Nováček
Nováček
Registrován: 02. říj 2007

Re: Najlepšie dosky pre Ryzen 3000

Příspěvek od Johnyn »

Shaquille píše:jak pise killerek
Obrázek
nove desky uz prijdou s ryzen ready biosem.
Zatím bych si dával na to jejich ready pozor. Včera dorazila ROG STRIX B450-I s biosem z května. Jasně, ITX desky se tolik netočí, ale kdoví co se kde ještě válí ve skladech. Nicméně nevím jestli deska ten 3700X už znala nebo ne, ale do biosu jsem se dostal a udělal flash na aktuální verzi. Alespoň ušetřená práce...
CPU: Intel i7 3770k @4.2GHz GPU: EVGA SC GTX1060 RAM: 16GB SSD: Crucial MX200 500GB PSU: EVGA 550 G2 CASE: Lian-Li PC-C50
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Najlepšie dosky pre Ryzen 3000

Příspěvek od DOC_ZENITH »

V tom případě znala, jinak by to nepostnulo. Early verze biosů s rannou agesou co znaj CPU jsou k dispozici, se můžeš podívat na CPU support list a zjistíš že Ryzen 3000 podporujou už verze biosů x měsíců před jeho uvedením.
Naposledy upravil(a) DOC_ZENITH dne čtv 26. zář 2019, 09:05, celkem upraveno 1 x.
Johnyn
Nováček
Nováček
Registrován: 02. říj 2007

Re: Najlepšie dosky pre Ryzen 3000

Příspěvek od Johnyn »

Máš pravdu, byla tam přesně ta verze, od který to zná nový Ryzeny. Takže mě soudruzi z Asusu prozatím potěšili, uvidíme až to o víkendu řádně zprovozním.
Mimochodem výběr v ITX deskách je opravdu "velký", daň za to, že člověk nechce už velkou kisnu.
CPU: Intel i7 3770k @4.2GHz GPU: EVGA SC GTX1060 RAM: 16GB SSD: Crucial MX200 500GB PSU: EVGA 550 G2 CASE: Lian-Li PC-C50
crashPC
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 09. dub 2005
Bydliště: Slaný

Re: Najlepšie dosky pre Ryzen 3000

Příspěvek od crashPC »

Když jsem. S PC začínal, serverová kysna byla poctou. :D
Taky mi přijde Asus jako dobrý plně funkční standard.
Lenovo ideapad 16“, Ryzen 5800H (8C/16T) 16GB DDR4 @ 3200MHz, 1TB M.2 SSD
We are not here because we're free, we are here because we're not free...
Spirit
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 16. srp 2004
Bydliště: Brno

Re: Najlepšie dosky pre Ryzen 3000

Příspěvek od Spirit »

Richie Rich píše:I ta nejlevněší zvukovka ti pošle na výstup basy 25 Hz a ukaž mi repro nebo sluchátka které ti je dokáží přehrát. Ani sloupové repráky za 50 tis nepřehrají kvalitně 30 Hz, natož 25 Hz.
Audeze LCD-2 naprosto bezproblemov, stejne ako Canton Vento 890.2 + Canton SUB 12.3. :) Ale mas pravdu v tom, ze frekvencny rozsah kodekov nie je obmedzujuci, ale kvalita tienenia, odstupu, preslechov, kvalita DAC a nasledny phono amp, tam vznikaju priepastne rozdiely. Nie je nato mat externy DAC. :)
barakoas
Nováček
Nováček
Registrován: 08. pro 2005
Bydliště: Praha

Re: Najlepšie dosky pre Ryzen 3000

Příspěvek od barakoas »

Prave vybiram desku pro kamarada k 3700x a nejvic se me pomer cena/vykon zamlouva gigabyte x570 aorus elite... predpokladam ze s ni chybu neudelam, dle toho co jsem zjistoval...
CPU: Intel i7 8700K - ARCTIC Liquid Freezer II 420, MB: Asrock K6 Z370, RAM: Corsair Vengeance LED 4x8GB@3200, VGA: MSI 6800XT gaming X trio, SSD: Samsung 960PRO 1TB, Samsung 850PRO 512GB, Intel 320 - 160GB, Zdroj: Corsair HX750 platinum, LCD: Samsung odyssey G7 32", Samsung 275T, Case: Phanteks Evolv X, Sound: SoundBlaster ZxR, Logitech Z-5500 Digital THX, HD660S OS: Windows 11 Pro, Mys: Logitech G700s, G305
Mr_Trollfan
Červená karta
Červená karta
Registrován: 28. lis 2016

Re: Najlepšie dosky pre Ryzen 3000

Příspěvek od Mr_Trollfan »

To uz by som osobne zobral x370 hero a doplatil na 3800x radsej ako nechávať prachy v doske.
werygood
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. dub 2005

Re: Najlepšie dosky pre Ryzen 3000

Příspěvek od werygood »

Jakou rozumně levnou desku pro Ryzen 3 3200G?

Zkušenosti mám akorát s ASRock B450 PRO4, kde jsem měl asi štěstí na ne moc dobrý kus, protože kvalita zpracování je dost laciná.
Skogamandry
Začátečník
Začátečník
Registrován: 21. říj 2017

Re: Najlepšie dosky pre Ryzen 3000

Příspěvek od Skogamandry »

Skus pozriet nejaky TUF ad Asusu
werygood
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. dub 2005

Re: Najlepšie dosky pre Ryzen 3000

Příspěvek od werygood »

Neví někdo, zda CZC prodává ty TUF desky už s novou Agesou? Flashovat to rozhodně nehodlám. Asi jim budu muset napsat...
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: Najlepšie dosky pre Ryzen 3000

Příspěvek od killerek »

werygood: Ja pod nej daval: https://www.alza.cz/asus-tuf-b450m-plus ... 363068.htm

Na zacatku srpna to mělo ještě stary BIOS.
keistown
Žlutá karta
Žlutá karta
Registrován: 16. srp 2009

Re: Najlepšie dosky pre Ryzen 3000

Příspěvek od keistown »

barakoas píše:Prave vybiram desku pro kamarada k 3700x a nejvic se me pomer cena/vykon zamlouva gigabyte x570 aorus elite... predpokladam ze s ni chybu neudelam, dle toho co jsem zjistoval...
Pokud nepotrebuje Pcie4 respektive mu staci Pcie2 z chipsetu (Grafika a M2 ma Pcie3) tak je asi nejlepsi volba na pomer cena/vykon C6H. Mam v ni 3700X a pameti Crucialy (AES) a od zacatku bez vetsich komplikaci (nektery bios verze byly divny, ale zadny bsod nebo faily).
Ta x570 aorus elite je dobra deska, ale ta cena x570 to kazi.
werygood
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. dub 2005

Re: Najlepšie dosky pre Ryzen 3000

Příspěvek od werygood »

killerek píše:werygood: Ja pod nej daval: https://www.alza.cz/asus-tuf-b450m-plus ... 363068.htm

Na zacatku srpna to mělo ještě stary BIOS.
Nakonec asi vezmu TUF PRO. Prý byly nedávno vyprodané, tak to risknu a budu doufat, že mají novou agesu.
AllowedCry
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 21. kvě 2011
Bydliště: Praha

Re: Najlepšie dosky pre Ryzen 3000

Příspěvek od AllowedCry »

Tu nejlevnější tufku neber, je to shit se slabou kaskádou.
Ryzen 5700X @ PBO+200 || GB B450 GX || 32GB @ 3600Mhz cl16 || XFX RX7900 XT @ OC || SSD 1.25TB || HDD 3TB || Fractal R5 + Corsair HX850 || [4K] Philips 288E2A @ 60hz + Philips 48OLED707 @ 120hz.
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: Najlepšie dosky pre Ryzen 3000

Příspěvek od killerek »

werygood: PRO nebyla v te době skladem, tak sem vzal jen PLUS a všechno bezi vpohode.

AllowedCry: Chce do toho dat jen, tak nepotrebuje zadne super napajeni.
Odpovědět

Zpět na „Rady s nákupem a porovnání“