Počítač za studena napoprvé nenaskočí - chyba v desce?

Libovolné problémy kolem PC, které nemají jasný původ.

Moderátoři: Walker1134, PKBO

pepezdepa
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. říj 2019

Počítač za studena napoprvé nenaskočí - chyba v desce?

Příspěvek od pepezdepa »

Zdravím.
Mám Ryzen 3600, b450 gaming plus, a to od září, ale moc jsem si toho neužil. Je složený u CZC, neb jsem doufal, že mi přijde bez práce zcela funkční a otestovaný komp. Více jsem se mýlit nemohl.
Ve zkratce - počítač nechtěl naběhnout, krom větráku v case a na procáku nejelo nic. Na desce pouze svítila červeně dioda u CPU. Ze milionu pokusů najel tak jednou. První reklamace - neuznáno, závada se neprojevila.
Druhá reklamace - uznáno a opraveno. Počítač jede jako víno, ale běda, jakmile je delší dobu vypnutý, typicky přes noc, objeví se zase ten stejný problém - červená kontrolka u CPU a nenajedu ani do biosu, nikam. Po vypnutí/zapnutí zdroje najede normálně. Co přesně opravovali a jak se mi nepodařilo zjistit, ale něco udělat museli.
Silně uvažuju, že to dám zase na reklamačku, ale to je minimálně další měsíc bez kompu (mám to na ičo, takže můžu být rád i za ten měsíc). Na různých fórech jsem četl, že kombinace R 3600 a b450 je dost problémová, hlavně kvůli biosu. Myslíte si, že za tím může opravdu být bios? Mám nejnovější. Díky.


//edit Wilik - presun z Desek do PC problemy
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: Počítač za studena napoprvé nenaskočí - chyba v desce?

Příspěvek od killerek »

Tohle vypada na HW problem v desce nebo ve zdroji.
pepezdepa
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. říj 2019

Re: Počítač za studena napoprvé nenaskočí - chyba v desce?

Příspěvek od pepezdepa »

Takže asi deska, na zdroj nesahali, alespoň o tom ve zprávě nic není. Ovšem, pokud ji opravili, tak by to potíže dělat nemělo a pokud ji vyměnili, tak taky ne. Je to celé nějaké čudné.
pilarius
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 10. bře 2006
Bydliště: Pardubice

Re: Počítač za studena napoprvé nenaskočí - chyba v desce?

Příspěvek od pilarius »

Takhle přesně se mi kdysi na s775 projevoval zdroj, než mi na něm vyhořel kondík.
NZXT H440: AMD Ryzen 7 5700X, Noctua NH-D15, Asus Prime X570-P, XFX SWFT309 AMD Radeon RX 6700XT 12G, 2x16GB G.Skill 3200 MHz CL16, Corsair RM650x; Win 11 64bit; iiyama GB3271QSU-B1: 2560x1440
pepezdepa
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. říj 2019

Re: Počítač za studena napoprvé nenaskočí - chyba v desce?

Příspěvek od pepezdepa »

Jo, na zdroj mám taky podezření, jenomže tento typ problému v mnohem horším provedení jsem měl od začátku. Proti tomu, jak to nejelo předtím, je tohle jen bezvýznamná marginálie. Něco s tím prostě v servisu udělali, ve zprávě je, že opravili desku, tak nevím.
Murun
Začátečník
Začátečník
Registrován: 12. říj 2005

Re: Počítač za studena napoprvé nenaskočí - chyba v desce?

Příspěvek od Murun »

Googlit a zkoušet to, co pomohlo jiným. Jiné zapojení pamětí, defaultní rychlost namísto (A)XMP, vyšší napětí pro paměti, pohrát si s nastevním ErP a napájení...HW může být v pořádku, to se jen různé kombinace deska+RAM+BIOS můžou chovat jinak.
pepezdepa
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. říj 2019

Re: Počítač za studena napoprvé nenaskočí - chyba v desce?

Příspěvek od pepezdepa »

To jo, ale já jsem celkem laik. ErP jsem zkusil včera, nefungovalo to, ale vypnul jsem kompa z elektřiny jako vždycky a prý se to nemá při tom nastavení, tak to dneska vyzkouším zase s tím, že to nechám zapojené do sítě. XMP můžu v biosu vypnout, to by neměl být problém, ale do napětí přímo lézt nebudu, v tom já se nevyznám a nerad bych, abych počítač odrovnal úplně.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Počítač za studena napoprvé nenaskočí - chyba v desce?

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Tohle jsou klasický studenný starty, je to vada napájecí kaskády, jen se těžko bez jinejch komponent určuje které, většinou to bejvá deska. Je to stav že mosfety nebo kondíky nefungujou správně dokud se neohřejou nebo "nezformátujou" proudem. Nehledej žádnej SW nebo FW fix protože neni, ano teoreticky by jsi mohl protahnout post aby se to přes něj přehouplo ale to je jen dočasné řešení, protože postupem času se to bude zhoršovat.
pepezdepa
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. říj 2019

Re: Počítač za studena napoprvé nenaskočí - chyba v desce?

Příspěvek od pepezdepa »

Takže zase reklamačka. Už dvakrát se na to evidentně vys*rali, tak snad potřetí už to udělají správně. Díky za rady.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Počítač za studena napoprvé nenaskočí - chyba v desce?

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Uh, já bych jí možná i trochu pomohl. Tohle se hrozně těžko diagnostikuje, pokud je to teprve začínající tak se to může projevit až po hodinách vypnutí a na to tam evidentně nemaj čas. První start po odpojení z elektriky může bejt dvojitej takže ten to prošťouchne, pak to otestujou, testy OK = žádná vada.
BubakB
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 05. lis 2005
Bydliště: Nitra-SVK

Re: Počítač za studena napoprvé nenaskočí - chyba v desce?

Příspěvek od BubakB »

Síce si pamätám obdobie asi spred troch rokov, kedy Doc na všetko hovoril, že je to "stuĎenák" (fakt, každý jeho príspevok, čo som vtedy čítal mi nejak pripomínal... :-D :mrgreen: ), avšak v tomto prípade tomu tak najskôr je.
Ja som to mal tak pred rokom aj niečo na starej P5Bčke. Asi 13 kondenzátorov vytečených ako p#c< a prejavovalo sa to tak, že keď som PC vypol aj z elektriky na chvíľu, tak nič všetko fajn...ale po hodine-dvoch alebo noci nenaskočil hneď na prvýkrát, druhýkrát....ale, keď už naskočil, tak fajn, aj to bolo všetko stabilné. Následne som to už tento rok vybral nadobro a vymenili sa skoro všetky kondenzátory aj okolo patice CPU...tie napr. neboli vytečené vôbec, aj držali dobre, ale nemali absolútne žiadnu kapacitu (snáď to držal jeden-dva z desiatich, čo ešte mali...). Ale QX6700 do 150W loadu to ešte dávalo. :lol: :twisted:
Diagnostikuje sa to ťažko. Vizuálne teoreticky možné vidieť určité deformácie (napr. ak je pevný kondenzátor nejak nakrivo, alebo "vystrelil"...), ale napr. vyzerať môžu na oko úplne OK a môžu byť taktiež na nič. A ktorý kondenzátor snáď zistiť len potom, že by sa kompletne vyletoval. Snáď komplexne behať s multimetrom a modliť sa, že trafíš správne kontakty. Na novom HW totálne zbytočné robiť.

A myslím, že dosku v servise najskôr vymenili. Robila ako sa hovorovo vraví "haluze" a predpokladali, že to bolo z dôvodu HW inkompatibility. Ale všetko ostatné by sa prejavovalo aj iným spôsobom než,že keď sa to pustí, tak to ide v poriadku.

Ono celkovo nadobúdam názor a stále si ho držím, že tie dosky na AMD sú celkovo síce všetky lacné, ale nejak stále odfláknuté. :roll:
Pôvod každej chyby HW: S-T-U-D-E-Ň-Á-K!
keistown
Žlutá karta
Žlutá karta
Registrován: 16. srp 2009

Re: Počítač za studena napoprvé nenaskočí - chyba v desce?

Příspěvek od keistown »

A neni to problem s memory trainingem? Byl toho po launchi Ryzen 3000 plny reddit, moje C6H nabiha na studeny boot pekelne dlouho a byly kombinace mobo/ram/asi bios, ktery nepostnuly vubec, mas posledni bios?
ToxicTears
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 06. led 2009
Bydliště: Cheb
Kontaktovat uživatele:

Re: Počítač za studena napoprvé nenaskočí - chyba v desce?

Příspěvek od ToxicTears »

MSi a jeho chyby v biosu. Měl by to opravit bios 1004, který řeší studený starty a jinak tady hodně lítaly custom biosy, který tuhle chybu opravují na starších sestaveních. Což je tenhle bios: https://redirect.viglink.com/?format=go ... -%201B0MFI
discord IT & racing: https://discord.gg/JaGehGp
PC1: PC1: R7 5700X|X470 Taichi|32GFlareX@3200CL14|6900XT Red Devil|6xSSD|1xNVME|CustomLoop EKWB feat Alphacool///NAS: Synology 1515+ a DS513 expanze
pepezdepa
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. říj 2019

Re: Počítač za studena napoprvé nenaskočí - chyba v desce?

Příspěvek od pepezdepa »

Mno, tak jsem zapnul ErP, vypnul nataktování ramek a světe div se, najelo to napoprvé bez potíží...
Murun
Začátečník
Začátečník
Registrován: 12. říj 2005

Re: Počítač za studena napoprvé nenaskočí - chyba v desce?

Příspěvek od Murun »

Teď ještě zkusit, jestli nestačí jen jedna z těchto dvou věcí. Nebo jestli nestačí poladit nastavení RAM, namísto zrušení taktování. Je škoda mít pomalejší paměti.
pepezdepa
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. říj 2019

Re: Počítač za studena napoprvé nenaskočí - chyba v desce?

Příspěvek od pepezdepa »

Jo, mám v plánu to nechat do čtvrtku a pokud se neprojeví potíže, dám zase takty u pamětí zpátky a budu doufat v mocnou sílu ErP. Hlavně, aby to nebylo nic hardwarového, neb už chci mít mazlíka jen u sebe. :-)
pepezdepa
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. říj 2019

Re: Počítač za studena napoprvé nenaskočí - chyba v desce?

Příspěvek od pepezdepa »

Mno, ramka to tedy není určitě, ty jsou zase naboostované a jede to normálně všechno. ErP zatím nevím. Dnes jsem ho zase vypl, ale počítač po hodině a půl najel normálně. Nemůže to být třeba tím, že to přes noc už nevypínám ze zásuvky jako jsem to dělával do změny ErP?
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Počítač za studena napoprvé nenaskočí - chyba v desce?

Příspěvek od DOC_ZENITH »

No to určitě může, moderní boardy nemaj rády úplné odpojování od elektriky, většina z nich pak nabíhá na 2 starty protože si znova musej udělat memory training.
pepezdepa
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. říj 2019

Re: Počítač za studena napoprvé nenaskočí - chyba v desce?

Příspěvek od pepezdepa »

To by vcelku odpovídalo příznakům. Teď jsem to zkusmo vypl na 30 minut ze sítě a najelo to normálně, asi si to dělá co chce. Alespoň to vypadá tak, že to není poškozený hardware, ale nějaká pochybná systémová chyba. Dám ErP enabled, nechám to normálně vypnout jen na bedně a ze zásuvky to vytahovat nebudu. Snad si to sedne a bude konečně pokoj.
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: Počítač za studena napoprvé nenaskočí - chyba v desce?

Příspěvek od killerek »

Jen by zajimal ten důvod vytahovani ze zásuvky?
Odpovědět

Zpět na „Problémy s PC sestavami“