SD card reader - kapacita

Doporučení, výběry, názory a řešení problémů s notebooky, UMPC, deskbooky, apod.

Moderátor: Don

Odpovědět
mako-z
Začátečník
Začátečník
Registrován: 31. říj 2007

SD card reader - kapacita

Příspěvek od mako-z »

Zdravim. Mam notebook Dell Vostro 14-5481 (https://www.dell-shop.sk/dell-vostro-14-5481-5481-3567) Chcel by som si do SD slotu kupit kartu ale neviem ci ten slot ma nejake kapacitne obmedzenie. Mne sa na inete nikde v tech. specif. tohto NB nepodarilo najst nejake parametre tohto slotu, len ze je tam. Ma ten slot nejake obmedzenie co sa tyka kapacity SD karty alebo nie? Ja by som tam chcel nejaku 128 az 512 GB. Mate s tym niekto nejake skusenosti? A plus ktoru SD kartu by ste mi odporucili. Ja by som ju chcel v NB pouzivat ako zalozny datovy disk. Za rady a odporucania vam vopred vsetky dakujem.
S pozdravom mako.
BubakB
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 05. lis 2005
Bydliště: Nitra-SVK

Re: SD card reader - kapacita

Příspěvek od BubakB »

Podľa https://www.dell.com/id/business/p/vost ... -laptop/pd je tam normálne čítačka pre SD/SDHC/SDXC zariadenia, teda by s akoukoľvek kartou SD nemal byť problém. SDXC je štandard pre max. 2TB (SDHC max. 32GB) zariadenia. Karty sú z výroby formátované ako exFAT zariadenia. Ktorýkoľvek moderný operačný systém nebude problém.

Nikdy som s tým osobne problém nemal, kamery, telefóny (dokonca som jednu 128GB naformátovanú na FAT32 v nejakej úplne starej Nokii, lebo nič iné nebolo po ruke a nechcel som počúvať ženské v robote :mrgreen:). Niekedy dávajú pre telefóny a mobilné zariadenia limitáciu, čo je skôr umelé (prípadne stačí formátovať na inom zariadení a potom ide...).

SDXC karty mám doma tuším 4. Všetko microSD verzie, cez redukciu na SD (kvôli kamerám a telefónom, tablete samozrejme). Sandisky sú fajn, mám dve Ultry 128GB. Teraz je v akcii 200GB v alze za 33 Eur ( https://www.alza.sk/sandisk-microsdxc-2 ... 169333.htm ). Samsung EvoPlus mám tiež, len tá si dosť nerozumela s kamerami do auta (aj keď by mala zvládať rýchlosť zápisu). Potom som v akcii na alze za 48 Euro chechťákov našiel 256GB Kingston Canvas neviem čo (karta na 4K video) a tá je tiež fajn (pre moje potreby a za tú cenu, niekedy jej pri sekvenčnom zápise klesne zápis na 20MB/s, ale to ťa bude akurát tak trápiť pokým by si snímal hodiny 4K video). Takéto veci však teba asi trápiť nebudú, nebudeš tam neustále nahrávať veľký objem dát, takže po rýchlejšej a drahšej karte si myslím, že je zbytočné investovať. Niekedy je u drahších kariet výhoda použitia iných typov čipov, ale ani to.

Žiadna karta mi za roky neskapala (resp. USB kľúč, teda do tých 5 rokov a viac) a to ich teda používam riadne, teda hlavne v aute (kde by štandardná záruka nemala nepokrývať neustále prepisy celej karty).
Či SD alebo microSD cez redukciu. Podľa mňa skôr microSD. Karta je viac použiteľná vo viacerých zariadeniach (napr. si ju potom strčíš do telefónu) a rokmi môže migrovať.

Dôležité zálohy si, samozrejme, následne robiť aj na nejaké externé médium.
Pôvod každej chyby HW: S-T-U-D-E-Ň-Á-K!
Natural
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 21. srp 2010
Bydliště: Diváky
Kontaktovat uživatele:

Re: SD card reader - kapacita

Příspěvek od Natural »

Osobně bych jako druhý disk přidal normálně 2.5 ssd. Měl by být volný slot.
Odpovědět

Zpět na „Notebooky a netbooky“