Zatuhlý/zaseklý reproduktor v sluchátcích, dá se něco dělat?

Zvukové karty, reproduktory, mikrofony, zesilovače a další.

Moderátor: CageJ

Odpovědět
Jan Olšan
Začátečník
Začátečník
Registrován: 19. lis 2016

Zatuhlý/zaseklý reproduktor v sluchátcích, dá se něco dělat?

Příspěvek od Jan Olšan »

Ahoj, setkal jsem se s následujícím problémem a Google mi moc nepomohl...

U několik let starých sluchátek (celkem obyčejné Sennheisery, HD 201) mi přestal hrát levý kanál. Tak jsem samozřejmě podezíral kabel nebo kontakty, ale žmoulání nevedlo k tomu, že by třeba zvuk nějak chrastil nebo naskočil. Nakonec jsem zjistil, že kabel je podle všeho v pořádku, problém je asi, že je přímo "zaseklý" reproduktor/měnič.

Když jsem totiž na PC, ke kterýmu byly připojené, zkusil přepnout funkci jacku, v kterém byly, do režimu "mikrofon", tak to v obou sluchátkách včetně té mrtvé strany slyšitelně luplo a tenhle impulz způsobil, že na nějaký čas levá strana zase začala hrát - ale dlouho to nevydrželo, než se tohle šokování muselo udělat znovu.

Nikdy jsem se s něčím takovýmhle nesetkal, ale konzistentně to takhle funguje, takže jsem si jistý, že opravdu kabel a všechno jsou v pořádku a je to jenom nějaká neschopnost toho reproduktoru se rozhýbat.

Dá se takováhle porucha/zatuhnutí nějak opravit? Nebo je jediná možnost, jak s tím něco dělat sehnat náhradní reproduktor stejnýho typu? Po vymontování na reproduktorku nebylo vidět nic špatného, co by nějak očividně vysvětlovalo tu poruchu...
AMD Ryzen 9 5950X @EfficiencyModeEn=Enabled, Gigabyte A520 Aorus Elite, 2*16GB DDR4-3600 SiliconPower XPower, Gigabyte Radeon RX 5500 XT Gaming OC 8GB, SiliconPower P32A80 256GB + Patriot P200 1TB + Samsung HD502J 500GB, Be Quiet! Straight Power 11 400W, SilentiumPC Fera 2 / Noctua NH-D9L
Wiruz
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 29. říj 2003
Bydliště: Pardubice

Re: Zatuhlý/zaseklý reproduktor v sluchátcích, dá se něco dě

Příspěvek od Wiruz »

jestli nebude spis problem v tom jak zvukovka detekuje pripojene zarizeni. Zkusil bych aktualizaci ovladacu zvukovky bez sluchatek a az pak je pripojit. Resil jsem podobny problem kdyz nefungoval mikrofon nebo jeden kanal na headsetu. Pak jsem zjistil ze na Win 10 realtek doporucuje pouzivat Win driver misto puvodniho.
CPU: Intel Core i5 12600K @ -0,05mV COOLER: Deepcool AK400 MB: Gigabyte B660M Gamming X DDR4 RAM: Kingston 2x 16GB DDR4 3600 CL18 VGA Gigabyte Aorus RTX 3070 8GB @ 1800MHz/0,825V > 170W SSD / HDD: 1TB KC3000 NVME / Seagate BarraCuda 3TB CASE: Fractal Design Define Mini C PSU: Corsair RM550x 550W LCD: 27" Samsung ViewFinity S60UA IPS 2560x1440 @75Hz REPRO: Logitech Z3 2.1 MOUSE: CM MM720 KEYBOARD: MS Sidewinder X4 OS: Win 11 Pro 64
Obrázek
Obrázek
Jan Olšan
Začátečník
Začátečník
Registrován: 19. lis 2016

Re: Zatuhlý/zaseklý reproduktor v sluchátcích, dá se něco dě

Příspěvek od Jan Olšan »

Já si říkal, že to může být nějaký bug ve ovladači zvukovky, protože s panelem Realteku takový problémy občas byly (třeba přinutit ho, aby hrál do sluchátek a současně do repro, není tak snadný, jako v minulosti).

Ale tady to není ten případ, schválně jsem je zkoušel píchnout do telefonu a tam mi taky chyběla ta jedna strana. A když jsem je dal do PC, udělal jsem tu věc s mikrofonem, aby to v nich luplo, a pak je dal do telefonu, tak hrály stereo. Teda chvíli, dokud se to v té levé mušli zase neseklo.
AMD Ryzen 9 5950X @EfficiencyModeEn=Enabled, Gigabyte A520 Aorus Elite, 2*16GB DDR4-3600 SiliconPower XPower, Gigabyte Radeon RX 5500 XT Gaming OC 8GB, SiliconPower P32A80 256GB + Patriot P200 1TB + Samsung HD502J 500GB, Be Quiet! Straight Power 11 400W, SilentiumPC Fera 2 / Noctua NH-D9L
Jan Olšan
Začátečník
Začátečník
Registrován: 19. lis 2016

Re: Zatuhlý/zaseklý reproduktor v sluchátcích, dá se něco dě

Příspěvek od Jan Olšan »

Teď jsem zkusil schválně starej notebook a tam to taky nehrálo, takže určitě můžu říct, že není problém v jack sensingu, ale opravdu je to selhání toho měniče...
AMD Ryzen 9 5950X @EfficiencyModeEn=Enabled, Gigabyte A520 Aorus Elite, 2*16GB DDR4-3600 SiliconPower XPower, Gigabyte Radeon RX 5500 XT Gaming OC 8GB, SiliconPower P32A80 256GB + Patriot P200 1TB + Samsung HD502J 500GB, Be Quiet! Straight Power 11 400W, SilentiumPC Fera 2 / Noctua NH-D9L
Odpovědět

Zpět na „Zvuk“