Zapojení druhého radiátoru

Chlazení PC pomocí vody - vodní systémy, bloky, hadice, nádoby, kompresory, atd.

Moderátor: morke

Odpovědět
ToxicTears
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 06. led 2009
Bydliště: Cheb
Kontaktovat uživatele:

Zapojení druhého radiátoru

Příspěvek od ToxicTears »

Zdravím všechny a přicházím si pro radu a nebo navedení, aneb více hlav více ví.

Dříve jsem měl starou skříň od Lian Li, vlastní díry na 360 EKWB XE radiátor, použití na tom 3x Noctua, EKWB supremacy Evo a Bykski full cover. Fitiny 16/12 EKWB a klasický hadice. Airflow v bedně jsem moc neřešil, radiátor byl nahoře a ventáky šly z bedny skrz rad a ven. Otáčky jsem měl nějakých 650 na klid, teploty na GPU 5700XT jsem měl kolem 48-52°C a 3700X Ryzen podle toho jak boostoval, ale víme jak je to s odvodem tepla tady toho procesoru, tam to lítá jedna báseň. Nicméně i tak kolem 60°C v běžném hraní online her, kde procesor je více vytěžován. Pumpa je EK-XRES 100 SPC-60 MX PWM.

Nový config je Fractal Design Vector RS, radiátor vepředu, vše stejný, až na hard fitinky a chrome trubice, kolena, větší expanzka na pumpě.

Hned první problém byl, že dříve jsem měl stáhnutý větráky přes takový ten starý switch (LOW-MED-HIGH) na pěkně, jednoduchý přepínač, takže otáčky odhaduji jaký byly. první hraní a testy a a ventilátory jsem omylem (zkusil) nechat na cca 350 otáčkách. Za chvilku rozpálený trubky, 72°C na GPU a 70°C na procáku a vydechoval z bedny totálně teplý vzduch. Zapojení mám reverzní. Vzadu v bedně intake 140mm a vepředu Rad 3x120 Noctua. Tak jsem nahoru přidal 2x140mm a jeden 120mm jako intake. Přidal jsem otáčky na cca 1000Rpm na radiátoru a srazil jsem to na cca 52-60°C an GPU a CPU už je taky lepší kolem 58-62°C. Okruh mám zapojený tentokrát opačně, první grafická karta a pak CPU, dříve to bylo naopak. Takže grafická karta více ohřívá pak okruh. Hluk už je bohužel trochu vyšší, ve sluchátkách ej mi to jedno, ale bez už to musím zase stáhnout na 300 v prostředí Win. Rozhodl jsem se dokoupit ještě jeden 240mm radiátor. Dříve jsem měl v bedně tak 600ml vody a radiátor má myslím 330mm chladící plochy. Teď tam mám asi 750ml, takže více jak radiátor a řekl bych, že trubice plus menší chladící plocha tomu dává trochu více zabrat. A to jsem tam původně měl skoro celý litr od EKWB, ale to když se roztopilo, protože jsem ty otáčky na radiátoru nezvedl, tak pak chladit celý litr jedním 330ml radiátorem bylo mnohem horší a teplota zůstávala dlouho vysoká. Snad to říkám dobře, koukám na to i z trochu fyzikálního pohledu i trochu jako od topenáře.

Takže nějaký poznatky:
1) Chrome trubice se chovají logicky trochu jako topení, takže je potřeba je trochu ofukovat a řešit více airflow v bedně oproti hadicím.
2) Méně vody je lepší než více, když je menší chladící plocha?
3) Jak zapojit druhý 240mm radiátor?
a)mezi GPU a CPU, aby se trochu ochladila voda hned za grafickou kartou
b) zapojit ho před velký EKWB radiátor za CPU. Tzn. zvětšit chladící plochu na jednom místě. Pumpa -> GPU -> CPU -> 240 Rad -> 360 Rad.

Tady přikládám nějaké fotky: https://www.zonerama.com/toxictears/Album/5928468

Beru jakékoliv poznatky a hlavně nápady, jestli to nechat, nebo ještě lehce doladit, jak hlavně ten radiátor. Můj názor je, že je asi jedno jak to zapojím, trochu více se asi používá, že se to hodí mezi GPU a CPU, ale všichni víme jaký je odvod tepla z nových Ryzenů, že to jde hodně blbě a občas je i box chladič stejně výkonný jako voda, protože jádra jsou v rohu cpu.

Díky
discord IT & racing: https://discord.gg/JaGehGp
PC1: PC1: R7 5700X|X470 Taichi|32GFlareX@3200CL14|6900XT Red Devil|6xSSD|1xNVME|CustomLoop EKWB feat Alphacool///NAS: Synology 1515+ a DS513 expanze
smht
Začátečník
Začátečník
Registrován: 02. pro 2013

Re: Zapojení druhého radiátoru

Příspěvek od smht »

podla mna by som otocil fans ...dal ich pred EK...ok chapem fuka dnu...ked ich ale budes mat na 1000ot tak by mal ist relativne ochladeny vzduch von aj napriek hrubke radu.

Ak das hore dalsi rad...tak to daj..pumpa..gpu...hore rad...cpu...velky rad...pumpa...

ja to tak mam osobne...gtx 1080 a 7700K (delid) teplota gpu pri hrani 37stupnov cpu 49max ano nemam tam oc a idem na 1.165v ...ked tam dam oc profil karata ide okolo 44-45 a cpu najteplejsie jadro mam 56
Gpu mam tiez vertikal

Ano mam 2x360mm rad...ale nie tak hruby ako ty..takze plocha bude +-rovnaka
Ono asik je lepsie fukat ten vzduch dnu...kde si myslim ze nebude vobec teply pokial budes mat 2x rad...ale bude to aspon nasavat von-dnu ako naopak.
Ked dam ruku nad svoj radiator ci uz predy alebo vrchny teplo odtial prakticky nejde..drzim to na 800-1000otaciek...tak aby to nebolo pocut ale aby to bolo aj efektivne.

Ono tie otacky si 650 co ty uvadzas su neni uplne ok...samotny radiator je celkom priemerny pri danych otackach...Jeho sila chladenia je skor na vysoke otacky od 1200+ hore..je celkom hruby...myslim si ze by ti pomohlo mat tam dalsi rad ak chces nizke otacky...

chapes...kym sa dostane ochladeny vzduch cez ten radiator-hrubka-pocet FPi tak sa zas ten vzduch opet zohreje pri tak low otackach

https://www.imgup.cz/image/LsHW
Naposledy upravil(a) smht dne čtv 9. led 2020, 16:28, celkem upraveno 2 x.
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: Zapojení druhého radiátoru

Příspěvek od Shaquille »

2 je lepsi vice vody
3 je to jedno, teplota vody bude +/- stejna, at zapojis radiator kamkoli
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
MaWa
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2003
Bydliště: Ústí n. L.
Kontaktovat uživatele:

Re: Zapojení druhého radiátoru

Příspěvek od MaWa »

Hele zdá se mi to, nebo to jsou podle tvaru lopatek Skový Noctua fany ? Pokud ano, tak se nediv těm teplotám :idea: Na to aby pomohly přirozenému proudění teplého vzduchu nahoru skrz radiátor asi ještě stačily, ale tohle je celkem jistě nad jejich síly.
"A computer allows you to make mistakes faster than any other invention with the possible exceptions of handguns and Tequila."
ToxicTears
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 06. led 2009
Bydliště: Cheb
Kontaktovat uživatele:

Re: Zapojení druhého radiátoru

Příspěvek od ToxicTears »

MaWa píše:Hele zdá se mi to, nebo to jsou podle tvaru lopatek Skový Noctua fany ? Pokud ano, tak se nediv těm teplotám :idea: Na to aby pomohly přirozenému proudění teplého vzduchu nahoru skrz radiátor asi ještě stačily, ale tohle je celkem jistě nad jejich síly.

"S" jsem tam měl původně, když jsem měl jestě slim radiátor, potom jsem tam dal F12A, ty mají ten tlak mnohem větší, takže pro radiátor ideální.
S verze mají takový více nahnutý ty lopatky, tohle jsou klasiky.

Teď to má mzapojený tak, že hodní 3 fany jsou intake, zadní je intake a přední tyhle Noctua F12N, jsou před radiátor ven. Vzal jsem to opačně. Fany se mi na radiátoru předním nechtějí měnit, musel bych prodloužit trubky a na to už asi nemám materiál.

Nicméně pro mě bude úplně jedno jestli zapojím radiátor mezi GPU a CPU, ale asi to tak udělám ve finále, přijde mi to takové přirozenější.


BTW: to s tou vodou si nejsem jistý, klesly mi teploty asi o 5°C když jsem z toho vyndal cca 220ml vody. Ale taky to může být trochu haluz, protože poslední dobou jako kdyby si to nějak sedlo a ty teploty jsou lepší a nebo si spíše hlídám ty otáčky.
discord IT & racing: https://discord.gg/JaGehGp
PC1: PC1: R7 5700X|X470 Taichi|32GFlareX@3200CL14|6900XT Red Devil|6xSSD|1xNVME|CustomLoop EKWB feat Alphacool///NAS: Synology 1515+ a DS513 expanze
smht
Začátečník
Začátečník
Registrován: 02. pro 2013

Re: Zapojení druhého radiátoru

Příspěvek od smht »

Nemal si tam potom len veľa bublín?
ToxicTears
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 06. led 2009
Bydliště: Cheb
Kontaktovat uživatele:

Re: Zapojení druhého radiátoru

Příspěvek od ToxicTears »

smht píše:Nemal si tam potom len veľa bublín?

Do dvou dnů padla expanzka asi o 3cm, ale to co popisuji, je zkušenost až potom. Je jasný že to chce chvilku nechat než si to sedne.
discord IT & racing: https://discord.gg/JaGehGp
PC1: PC1: R7 5700X|X470 Taichi|32GFlareX@3200CL14|6900XT Red Devil|6xSSD|1xNVME|CustomLoop EKWB feat Alphacool///NAS: Synology 1515+ a DS513 expanze
Odpovědět

Zpět na „Voda“