Přepínání HDDs v PC pouze pomocí vypínání/zapínání napájení

Pevné disky a SSD, optické a výměnné mechaniky, řadiče IDE, SCSI, SATA a jejich nastavení.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

Odpovědět
_-0-_
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 14. dub 2016

Přepínání HDDs v PC pouze pomocí vypínání/zapínání napájení

Příspěvek od _-0-_ »

Nevite nekdo, jestli ohrozuje disky, kdyz HDDs v PC (board podporuje hotswap) odpojuji HDDs tak, ze zapinam/vypinam napajeni a datovy kabel zustava stale pripojeny? (Je to pro me nutnost - bezpecny boot bez bootmanageru, oddeleni operacnich systemu, odpojeni/zapojeni nekolika disku, fungujicich jako odkladiste jednou za cas dle potreby.

Napred jsem to mel zbastlene na privodnich kabelech napajeni, potom jsem si koupil v Cine SWITCH na 6 disku.

Vypadá takto:

Obrázek

Pozdeji jsem objevil mnohem SOFISTIKOVANEJSI A DRAZSI SWITCH, do ktereho vede nejen napajeni in/out, ale take 4 datove kabely SATA in/out a podle popisu (neumim DE, translatoroval jsem popis) prepina i datovou sbernici. Na vlastnim PCB prepinace je spousta ICs, takze to urcite dela "neco navic", nez pouhe odpojovani/pripojovani napajeni.

Sofistikovanejsi a drazsi switch:

Obrázek

Obrázek

Budto je to zbytecny nesmysl, nebo muze pri stalem pripojeni sbernice a zapinani/vypinani napajeni dochazet k hazardnim stavum, nebo je to nebezpecne z hlediska mozneho poskozeni radice MB, nebo HDD behem zapinani/vypinani hrozi pruraz nejakeho prechodu.

Tak nevim, nevim - pouzit ten switch napajeni, nebo jej zahodit a koupit ten druhy, ktery prepina jak napajeni, tak i datovou sbernici? To bych ale potreboval dva a to je se vsemi poplatky cca 5 kKc, coz se mi moc nelibi - nemluve o tom, ze by mi to na case sezralo dve pozice.
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Přepínání HDDs v PC pouze pomocí vypínání/zapínání napáj

Příspěvek od zombux »

provozuju už dlouhý a dlouhý roky první variantu v podobě Lian Li BZ-H06B a funguje to naprosto skvěle :)
ke druhé variantě - no, teoreticky by tam problém být neměl, SATA je sama o sobě hotplug, ale přijde mi to jako celkem zbytečný overkill...
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
_-0-_
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 14. dub 2016

Re: Přepínání HDDs v PC pouze pomocí vypínání/zapínání napáj

Příspěvek od _-0-_ »

Ten Lian Li jsem neznal (dobrá zpráva, že Ti funguje bez problémů). Když jsem jej teď googlil, tak jsem našel pár zajímavostí. Li BZ-H06B existuje v několika modifikacích, nejběžnější je s neosazenými elyty, případně s dvěma:

Obrázek

Zato ale má na PCB 6 SMD ICs (nějaká obdoba uA7805, pověšená na 12V větvi?), které netuším, co tam mohou dělat. Jiné varianty mají osazeny elyty 2(!) a také existuje velmi podobný switch s názvem ORICO , který má také osazených 6 SMD ICs a 12 elytů.

Ten můj kousek má osazených 12 elytů 100uF a žádné ICs.

Asi bych to po Tvém příspěvku hodil za hlavu, ale vygooglil jsem také BOARD - LINK ZDE , na kterém (pokud jsem správně porozuměl přetranslátorované italštině) si pár lidí stěžuje, že 1) při zapnutí/vypnutí jednoho disku dochází ke krátkodobému vypnutí a následnému restartu jiného zapojeného HDD a že 2) Lian Li i Oriko opakovaně zapínají a odpojují připojené disky. Tematem 4 stránek threadu je pokus o napodobení původního přepínače (bastl) a problémy s tím spojené.

Celkově mi nepřišlo, že by se jednalo o diskusi profesionálních obvodářů (slušně řečeno) a nechápu, jak by mohla spouštět HDDs odpojená větev napájení, byť i osazená pomalým elytem 2,2G (tady přece nejde o nějakou nasuperponovanou špičku, ale o dostatek energie na roztočení motoru klasického disku). Na druhou stranu je to popis uživatelských zkušeností - byť i je někdo BFU, tak by neměl být neschopný pozorování - hluchý a slepý :-)

Jasně, za cca 14 dnů (po upgrade PC) to uvidím sám, ale chci se pro případ neúspěchu vyhnout opakované montáži/demontáži kablíků a další mechaniky, protože case je (a bude) fest natřískaný.
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Přepínání HDDs v PC pouze pomocí vypínání/zapínání napáj

Příspěvek od zombux »

mno, nevím co přesně je elyt, nejsem elektrikář :mrgreen: ale je možný že to dělali ve véce modifikacích. moje pokud si dobře pamatuju vypadá zezadu takhle a napájí se dvěma molexama.
Obrázek
co se týče spolehlivosti, za celou dobu co to provozuju jsem nenarazil na jedinej problém :)
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
_-0-_
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 14. dub 2016

Re: Přepínání HDDs v PC pouze pomocí vypínání/zapínání napáj

Příspěvek od _-0-_ »

Tvůj switch má na sobě celkem 4 elyty (elektrolytické kondensátory), uvnitř máš dva PCB a na každém z nich je elyt na +12V a +5V větev + 6 neznámých SMD ICs (jeden na každý výstup). U toho mého výrobku (podíval jsem se na PCB zespoda) je pro každou pozici HDD dvojpřepínač, který zapíná/vypíná 12V a 5V, každý výstupní drát (6x 12V + 6x 5V) je ošetřený blokovacím/vyhlazovacím kondíkem proti zemi.

Můj switch neobsahuje žádné polovodiče. Každopádně moc díky za info, protože jsi mi ukázal rozdíl v zapojení.

To all (nejlépe pro obvodáře) - existují 3 typy přepínačů HDDs:

Typ 1 zapíná/vypíná napájení i datovou sběrnici pomocí elektroniky (přes Kč 2.000,-)
Typ 2 zapíná/vypíná pouze napájení polovodiči, ovládanými přepínačem (cca Kč 2.000,-)
Typ 3 zapíná/vypíná pouze napájení mechanickým přepínačem (cca Kč 600,-)

Na italském boardu (viz předchozí příspěvky) se zmiňují o problémech s vzájemným ovlivňováním jednotlivých pozic a dokonce o periodickým on/off HDDs (nechápu, jak by k tomu mohlo docházet), na rozdíl od zombuxe, který má dobrou zkušenost s typem 2.

Tak co mám sakra dělat? Vyhodit typ 3 a koupit za značný obolus zjevně nejlepší typ 1 (nutno 2x!), nebo zatnout zuby a risknout typ 3?
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Přepínání HDDs v PC pouze pomocí vypínání/zapínání napáj

Příspěvek od zombux »

což co se týče vybavenosti kondíky, tohle vypadá docela robustně :mrgreen: https://www.amazon.de/Voll-Aluminium-Co ... B074FXXBFK
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Přepínání HDDs v PC pouze pomocí vypínání/zapínání napáj

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Obecně tohle nemá smysl hrotit, rozodně člověk nepotřebuje mechanizmus co by odpojoval datovou část, stačí power.

Co se poweru týče, je třeba mít na vědomí, že čím větší délka kabelů + počet disků na jednom 12V vodiči, tím větší proudový ztráty, (pokud na tom budou viset třeba 4 disky atak start jednoho z nich by je mohl shodit pokud 12V na jejich straně při jeho roztáčení poklesne příliš hluboko. Bojoval jsem s timhle u 1+m dlouhejch kabelů co jsem vedl mimo PC, jeden disk jsem na něm ještě držel ,dva už ne. Jak moc by přítomnost (a jak velkýho) kondíku v takovym obvodu pomohla je otázka.

Co se samotnýho hotswapu týče, zde problém nebude, jen si danné sata porty člověk musí v biosu nastavit jako Esatu nebo removable, aby disk šel "bezpečně odebrat z OS" před fyzicky vypnutim ,aby na něj bylo vše dopsaný z cache a člověk neriskoval ztrátu dat.
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Přepínání HDDs v PC pouze pomocí vypínání/zapínání napáj

Příspěvek od zombux »

DOC_ZENITH píše:Co se samotnýho hotswapu týče, zde problém nebude, jen si danné sata porty člověk musí v biosu nastavit jako Esatu nebo removable, aby disk šel "bezpečně odebrat z OS" před fyzicky vypnutim ,aby na něj bylo vše dopsaný z cache a člověk neriskoval ztrátu dat.
ano, případně při tomhle počtu disků už možná i mít externí řadič kterej umí safely remove (moje superlevný Axago PCES-SA PCIe x1 s chipsetem ASMedia 106x fungujou skvěle a podpora max SATA 3Gbps plotnám stejně nevadí)
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
_-0-_
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 14. dub 2016

Re: Přepínání HDDs v PC pouze pomocí vypínání/zapínání napáj

Příspěvek od _-0-_ »

Switch má dva vstupy pro napájení, tak je zapojím oba - pro jistotu separátními vodiči přímo ze zdroje (mám s větším průřezem), na přívody napájení pověsím navíc filtrační elyty s velkou kapacitou a pro jistotu dám na každý výstup pro HDD blokovací kondík - keramiku 100k. No a potom to zapojím - uvidí se. Je fakt, že odpor přívodního kablíku (tenkého) ve "spolupráci" s kondíky by mohl mít teoreticky nevhodnou časovou konstantu RC, k tomu se může přidat přechodový odpor mechanikcých přepínačů - to mohlo dělat Talošům problémy.

Na ošetření problému s cache jsem zapomněl, to by se určitě ukázalo v nejméně vhodné chvíli (ctrl X > ctrl V).

Pánové díky, zkrátka nebudu posera :-)
Odpovědět

Zpět na „Disky, mechaniky a řadiče“