VDSL router k NAS

Problematika připojení - hardware i software.

Moderátor: Don

Odpovědět
Radagabi
Začátečník
Začátečník
Registrován: 21. led 2010
Bydliště: Olomouc

VDSL router k NAS

Příspěvek od Radagabi »

Ahoj, prosím o pomoc s výběrem routeru. V sítích nejsem extra zběhlý a známý mě poprosil o vyřešení problému se pomalou NAS. Má WD My Cloud EX2 Ultra (zde odkaz) a modem Zyxel VMG3312-T20A (odkaz) .

Stěžuje si na nízkou přenosovou rychlost, která je cca 10-12MB/s, což dle mých výpočtů odpovídá rychlost LAN modemu (max. 100Mbps). Řešením problému by tedy podle mě měly být 1GB lan porty. Je mi jasné, že totéž musí podporovat i PC, popř. wifi adaptér, který signál přijímá.

Napadl mě Asus DSL-AC55U (odkaz), který není moc drahý a také nemá úplně dobré hodnocení, ale měl by splňovat všechny požadavky.

Tedy:
VDSL
Gigabitový přenos
Vypínatelná WiFi

Budu moc rád za každou radu nebo za ujištění, že by to takto mělo opravdu fungovat.
Základní deska:Gigabyte GA-880GA UD3H Procesor:AMD Phenom II X4 925 + GELID Solution Tranquillo Operační paměť:Kingston HyperX 2x4GB 1600MHz Grafická karta:Sapphire HD 6850 Toxic 1GB GDDR5 Pevný disk:WesternDigital 250GB + Samsung SpinPoint F3 - 1TB Zdroj:Seasonic SS-550ET-F3 500W Bronze Skříň:CoolerMaster Elite 430 + Scythe KM03-BK Kaze Master Pro 5,25" + 3× Fractal Design 120mm Silent Series R2 + Coolermaster BC 120 Blue 120mm Operační systém:Windows 7 64bit
zsdx
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. srp 2017
Bydliště: na Pankraci

Re: VDSL router k NAS

Příspěvek od zsdx »

Sice s nim nevyresis rychlejsi pristup wifi klientu, ale nestacil by ti daleko levnejsi Gbit switch?
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: VDSL router k NAS

Příspěvek od killerek »

Ten Zyxel je dobra past na zakazniky. Nechapu, jak muzou prodávat VDSL modem se 100 Mbit LAN porty.
zsdx
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. srp 2017
Bydliště: na Pankraci

Re: VDSL router k NAS

Příspěvek od zsdx »

Stejne vetsina pripojek ma do 50Mbit, takze to neva.
Radagabi
Začátečník
Začátečník
Registrován: 21. led 2010
Bydliště: Olomouc

Re: VDSL router k NAS

Příspěvek od Radagabi »

Jsem to ale vůl, tohle mě vůbec nenapadlo. Moc díky za radu.

Jinak rychlost přípojky je vážně prozatím omezená jen na 50Mbps.

Tím pádem, když poběží všechny PC přes 1Gbit Switch a bude k němu připojená i NAS (jen net se bude tahat z toho Zyxelu), tak to poběží v domácí síti tak, jak chceme. Chápu to správně?

Kdyby chtěl tahat z NAS i přes Wifi, tak by stejnou funkci switcher splnil i nějakej obyčejnej Wifi router, že? I když bezdrátově ta rychlost pochopitelně Gbit nebude.

EDIT: Switch třeba tento - odkaz
Wifi router třeba tento
Základní deska:Gigabyte GA-880GA UD3H Procesor:AMD Phenom II X4 925 + GELID Solution Tranquillo Operační paměť:Kingston HyperX 2x4GB 1600MHz Grafická karta:Sapphire HD 6850 Toxic 1GB GDDR5 Pevný disk:WesternDigital 250GB + Samsung SpinPoint F3 - 1TB Zdroj:Seasonic SS-550ET-F3 500W Bronze Skříň:CoolerMaster Elite 430 + Scythe KM03-BK Kaze Master Pro 5,25" + 3× Fractal Design 120mm Silent Series R2 + Coolermaster BC 120 Blue 120mm Operační systém:Windows 7 64bit
CalebCox
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 29. bře 2004
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: VDSL router k NAS

Příspěvek od CalebCox »

No je otazkou jestli to rychle prez wifi chces a nevadi ti priplatit si, dosahovat skoro gigabitovych rychlosti bezdratove zase takovy problem neni. A nebo jestli to ozelis a spokojis se pouze s gigabitovym switchem.
Stejne si myslim ze hlavnim limitem rychlosti bude v tomto pripade ta parodie na NAS od WD ;-)
Radagabi
Začátečník
Začátečník
Registrován: 21. led 2010
Bydliště: Olomouc

Re: VDSL router k NAS

Příspěvek od Radagabi »

CalebCox píše:No je otazkou jestli to rychle prez wifi chces a nevadi ti priplatit si, dosahovat skoro gigabitovych rychlosti bezdratove zase takovy problem neni. A nebo jestli to ozelis a spokojis se pouze s gigabitovym switchem.
Stejne si myslim ze hlavnim limitem rychlosti bude v tomto pripade ta parodie na NAS od WD ;-)
No, jak jsem říkal, není to na mě, ale na známém. Nabídnu mu obě možnosti, ale předpokládám, že bude chtít i bezdrát, jelikož má doma jen notebooky. Mně jde teď hlavně o to, jestli to bude takto fungovat, pokud to teda dobře chápu, tak ano.

Nějak extra se v tom nevyznám, ale chápu, že spíš je to asi takový lepší externí disk než plnohodnotná NAS :) . Dle recenzí a internetu by to ale mělo dosahovat někde mezi 60-110MB/s, což je furt násobně víc, než dovolí ten router.
Základní deska:Gigabyte GA-880GA UD3H Procesor:AMD Phenom II X4 925 + GELID Solution Tranquillo Operační paměť:Kingston HyperX 2x4GB 1600MHz Grafická karta:Sapphire HD 6850 Toxic 1GB GDDR5 Pevný disk:WesternDigital 250GB + Samsung SpinPoint F3 - 1TB Zdroj:Seasonic SS-550ET-F3 500W Bronze Skříň:CoolerMaster Elite 430 + Scythe KM03-BK Kaze Master Pro 5,25" + 3× Fractal Design 120mm Silent Series R2 + Coolermaster BC 120 Blue 120mm Operační systém:Windows 7 64bit
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: VDSL router k NAS

Příspěvek od Jey »

Můžeš koupit externí disk s USB 3.0 a rychlost bude i větší. Ale pak s ním budeš běhat sem a tam. :)

Mělo by stačit NAS připojené kabelem do sítě, na 1gbit switchi/routeru to pojede okolo 60-110MB/s.
Radagabi
Začátečník
Začátečník
Registrován: 21. led 2010
Bydliště: Olomouc

Re: VDSL router k NAS

Příspěvek od Radagabi »

Děkuji všem za rady, myslím, že mám jasno.

Ještě jsem přemýšlel, když budou všechna zařízení zapojena do nového routeru, zda nezapojit kábl do WAN (tím ušetřit jeden port LAN) a udělat z toho subsíť s vlastním DHCP. Ale i jako síťový analfabet předpokládám, že to je asi síťařská patlanina a že správně bude nechat DHCP na tom starém VDSL Zyxelu.
Základní deska:Gigabyte GA-880GA UD3H Procesor:AMD Phenom II X4 925 + GELID Solution Tranquillo Operační paměť:Kingston HyperX 2x4GB 1600MHz Grafická karta:Sapphire HD 6850 Toxic 1GB GDDR5 Pevný disk:WesternDigital 250GB + Samsung SpinPoint F3 - 1TB Zdroj:Seasonic SS-550ET-F3 500W Bronze Skříň:CoolerMaster Elite 430 + Scythe KM03-BK Kaze Master Pro 5,25" + 3× Fractal Design 120mm Silent Series R2 + Coolermaster BC 120 Blue 120mm Operační systém:Windows 7 64bit
zsdx
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. srp 2017
Bydliště: na Pankraci

Re: VDSL router k NAS

Příspěvek od zsdx »

Novy router muzes prepnout do rezimu AP (a vypnout DHCP), pak to poridi Zyxel v jedne siti.
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: VDSL router k NAS

Příspěvek od Jey »

Pokud ty dva routery propojíš, tak určitě ne z portu LAN do portu WAN. Ale radši LAN-LAN. Jinak bys měl dvě podsítě a počítače by se vzájemně neviděly třeba při sdílení souborů ve windows. DHCP na druhém routeru vypnout, jinak by to dělalo akorát problémy.
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: VDSL router k NAS

Příspěvek od killerek »

Teoreticky by mohl jit ten Zyxel prepnout do bridge modu, tim by jen navazal DSL synchro a o vse by se staral novy router.
Odpovědět

Zpět na „Sítě, modemy a Internet“