RX 5700XT vs. zdroje

Grafické karty s libovolným GPU firmy AMD/ATI (např. Rage, Radeon).

Moderátoři: morke, Walker1134, Wilik

Trek
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. kvě 2008

RX 5700XT vs. zdroje

Příspěvek od Trek »

Jenom taková zajímavost, trošku jsem hledal informace ohledně zdrojů a dle jednoho pána nový grafiky vyžadují zdroj s moderním designem (malé zvlnění napětí v zátěži apod.), čili zhruba zdroje novější 10 let. Problém je, že i některý levnější nový zdroje používají starý design.
No koupil jsem novej zdroj od podniku, kde pracuje onen pán a vypadá že zatím vše šlape :-/ Já měl předtím kvalitní zdroj, ale starej.
Jinak doporučuji koupit zdroj co nejdříve, protože dobrý začínají být masivně vyprodaný a myslím si, že než naskladní nové tak to potrvá.

Každopádně AMD by mělo asi vydat nějaký QVL, pokud jsou citlivý na zdroje. Takhle je to srašnej chaos.

Pokud má HEAD Seasonic FOCUS PLUS tak ten zrovna má problémy.
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: AMD Radeon RX 5700 (XT) - Info, recenze, zkušenosti

Příspěvek od Ache »

Jestli je AMD takhle náchylný na kvalitu napájení, tak by spíš měli udělat kvalitní napájecí kaskády na svých grafikách, aby nějaký případný zvlnění a ruchy dál nepouštěly. Zajmavý, že by měl vadit zrovna seasonic - který dělá hlavně i zdroje pro OEM. :? ... no aspoň mam jistotu, že na RX 5700XT nemůžu "upgardovat", kdyby mě, jako HEADa, začala nvidia nudit. :P
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: AMD Radeon RX 5700 (XT) - Info, recenze, zkušenosti

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Tohle zavání slepým optimizmem typu "něco jsem změnil a zatím to nepadlo, mam to!"

Počekj až to tejden nepadne a pak možná suď. Tahle teorie je extra nepravděpodobná. Grafiky nepotřebujou stabilní zdroje. Vše maj za vlastní kaskádou která to filtruje, měl jsem co dočinění se zdroji co byly vadný či chcípnul větrák a přehřály se do zvlnění takováho že začaly padat plotnový disky a hádej co, grafiky ve full loadu stále ok, protože maj vlastní řadu mosfetů a kondenzátorů za nima a těm je celkem fuk (v rámci možností) jaká je kvalita vstupního proudu. Pokud by grafika byla navržená tak že by jí standardní zvlnění v rámci ATX normy destabilizovalo, tak je to po HW stránce krám a nikdo by to neměl kupovat. U žádné grafiky se toto zatím ale nikdy nestalo takže to nepředpokládám ani zde.
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: AMD Radeon RX 5700 (XT) - Info, recenze, zkušenosti

Příspěvek od killerek »

Jestli spise Trek nemel ten svůj zdroj před odchodem do nebe.
Trek
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. kvě 2008

Re: AMD Radeon RX 5700 (XT) - Info, recenze, zkušenosti

Příspěvek od Trek »

Hele neřekl bych, že s mym zdrojem byl nějakej problém, s předchozí kartou Nvidia se stejným příkonem šlapal stabilně, ani nebyl starej jen 15 roků. Dívám se na youtube a ten můj sapphire pulse je trošku očesanej kvůli ceně (nějakej filtrační kondík ubranej sem a tam, horší napájecí kaskáda) atd., čili to by nahrávalo teorii o nutnosti dobrýho zdroje.
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: AMD Radeon RX 5700 (XT) - Info, recenze, zkušenosti

Příspěvek od killerek »

Zdroje vydrzi dlouho, ale rict o 15 let starem, ze ani není stary, je hodne zajimave. Schvalne ho nech promerit, jak je na tom na jednotlivých větvích.
AllowedCry
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 21. kvě 2011
Bydliště: Praha

Re: AMD Radeon RX 5700 (XT) - Info, recenze, zkušenosti

Příspěvek od AllowedCry »

Jak moc je spolehlivá detekce napětí na desce z jednotlivých větví? A je to vůbec nějak vypovídající?
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: AMD Radeon RX 5700 (XT) - Info, recenze, zkušenosti

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Ne, neni, řekne ti +- voltáž, ale ne zvlnění. Ale jak jsem řekl, to je na kaskádě grafiky aby pokryla, pokud ne je ta grafika větší shit než si kdy dovolili Inno3D/Manli/Club3D a jim podobní.
Trek
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. kvě 2008

Re: AMD Radeon RX 5700 (XT) - Info, recenze, zkušenosti

Příspěvek od Trek »

DOC_ZENITH píše:pokud ne je ta grafika větší shit než si kdy dovolili Inno3D/Manli/Club3D a jim podobní.
To asi jsou ty karty Sapphire Pulse (nikoliv 5700XT obecně, ten má v referenci dobrý součástky), jsou hrozně vočesaný o kondíky a napájecí kaskádu, dle rozborů na youtube, bohužel jsem to nezjišťoval před koupí, že se ty PCB osazení tak liší, myslel jsem, že tam tak velký rozdíly nejsou.
Nyní mi to kompenzuje zdroj, kterej má ještě další kondíky v kabelech. Ale ta koupě Sapphiru byla chyba.
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: AMD Radeon RX 5700 (XT) - Info, recenze, zkušenosti

Příspěvek od Ache »

Sem se schválně podíval na videa na Gamer Nexus, a referenční design nedodržuje žádný výrobce - všichni to mají "cost optimized". :)
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
dexterav
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. pro 2003
Kontaktovat uživatele:

Re: AMD Radeon RX 5700 (XT) - Info, recenze, zkušenosti

Příspěvek od dexterav »

Problém je furt v tom ze ked Navi vyhodis z kompu a das tam cokolvek co neni Navi tak to funguje
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X24GB 7,2GHz CL32 GSkill, Asus TUF 4090 3/23GHz , H2O + Carbide 600Q,SF Leadex 1kW Ti, 10TB 850X, Topping D50s + A50s + T5, LG 42C2, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X
PET5
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2006
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: AMD Radeon RX 5700 (XT) - Info, recenze, zkušenosti

Příspěvek od PET5 »

Tak ta teorie o vlivu "nekvalitního" zdroje Seasonic FOCUS PLUS na grafiku je fakt hodně přitažená za vlasy. Recenze tohoto zdroje uvádí excelentní hodnoty zvlnění. Podle mě ten pán šíří hoax informace.
CPU: Intel i9-10900K, MB: NZXT N7 Z590, AIO: NZXT Kraken X63 RGB, RAM: Kingston 2× 32GB DDR4 3200MHz CL16 Fury, Disky: 1× SSD 1TB + 2x WD HDD 3TB, GPU: EVGA GeForce RTX 3080 FTW3 ULTRA, PSU: Cooler Master V1200 Platinum, CASE: NZXT H7 FLOW, OS: Windows 10 PRO 64 bit, Repro: Creative GigaWorks T20 Series II, Monitor: DELL UltraSharp 30" PremierColor UP3017 2560x1600. Alternativně: Apple MacBook Air / iPad Pro + Apple Pencil / iPhone 12 Pro Max
coyd
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. led 2010
Bydliště: Ostrava TBC - The Black City

Re: AMD Radeon RX 5700 (XT) - Info, recenze, zkušenosti

Příspěvek od coyd »

Taky mi to přijde jako těžké scifi a ještě u vyšší řady Seasonicu :?
Taky dedukce, že můj 15 let starý zdroj je ok, takže ta teorie je pravda, lehce pokulhává
Naposledy upravil(a) coyd dne stř 29. dub 2020, 07:37, celkem upraveno 1 x.
CPU: AMD Ryzen 7 5700X@4,5GHz MB: ROG Strix X570-I Gaming GPU: Inno3D GeForce RTX 4070 TiS (1,0V)
RAM: 2x16gb G.Skill Trident Z RGB@3333MHz PSU: Seasonic Focus 650W Case: Metallic Gear NEO Mini V2 Silver
CPU cooler: Corsair H100x Monitor: 27" AOC AG271QG 165Hz 2K G-Sync
dexterav
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. pro 2003
Kontaktovat uživatele:

Re: AMD Radeon RX 5700 (XT) - Info, recenze, zkušenosti

Příspěvek od dexterav »

Btw tie 5500 co som tu daval ja isla jedna na fortron a druha na corsair a ani jeden nema nic zo ss
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X24GB 7,2GHz CL32 GSkill, Asus TUF 4090 3/23GHz , H2O + Carbide 600Q,SF Leadex 1kW Ti, 10TB 850X, Topping D50s + A50s + T5, LG 42C2, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X
ArgCZ
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. črc 2010

Re: AMD Radeon RX 5700 (XT) - Info, recenze, zkušenosti

Příspěvek od ArgCZ »

pokud byla mezi stavem "mám problémy" a stavem "nemám problémy" jediná změna právě ve zdroji tak se tady můžete třeba na hlavu postavit, ale skutečnost tím nezměníte.

Spíš by to chtělo vědět jakej zdroj teda to byl, to lidem tady pomůže možná víc než žvanění o teorii.
Naposledy upravil(a) ArgCZ dne stř 29. dub 2020, 07:47, celkem upraveno 1 x.
PS5, LG OLED65BX, Samsung HW-Q700A + SWA-9500S = 5.1.4 Dolby Atmos, DTS:X
Krteq
Čestný člen
Čestný člen
Registrován: 22. dub 2005
Bydliště: Brno

Re: AMD Radeon RX 5700 (XT) - Info, recenze, zkušenosti

Příspěvek od Krteq »

Mám stejnou zkušenost s legendárním Seasonic S12 620W, který když odcházel tak se to projevovalo stejně na R9 290 OC. Nestabilita, blackscreeny atd. Taky jsem myslel že je to drivery, ale po odzkoušení zdroje od kolegy všechno šlapalo. S novým zdrojem všechno OK, u kolegy při testování mého starého zdroje stejná písnička.

Jako "HOAX" bych to rozhodně neviděl.
Naposledy upravil(a) Krteq dne stř 29. dub 2020, 07:55, celkem upraveno 1 x.
Mr_Trollfan
Červená karta
Červená karta
Registrován: 28. lis 2016

Re: AMD Radeon RX 5700 (XT) - Info, recenze, zkušenosti

Příspěvek od Mr_Trollfan »

ArgCZ píše:pokud byla mezi stavem "mám problémy" a stavem "nemám problémy" jediná změna právě ve zdroji tak se tady můžete třeba na hlavu postavit, ale skutečnost tím nezměníte.

Spíš by to chtělo vědět jakej zdroj teda to byl, to lidem tady pomůže možná víc než žvanění o teorii.
To mas asi docela nahovno info. Rovnako pri RAM oc/BCLK oc sa stava ze dostanes BSOD aj napriek identickemu HW, restart a nasledne budes dostavat restarty a BSOD pravidelne, napriklad posledny krat zblbol bios tak ze aj BCLK 100.2 bolo rovnako unstable ako so 105, default BCLK fungoval, mozes znovu naflashovat ten isty bios a problemy prestanu.
ArgCZ
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. črc 2010

Re: AMD Radeon RX 5700 (XT) - Info, recenze, zkušenosti

Příspěvek od ArgCZ »

a on měnil BCLK, flashoval BIOS nebo prováděl OC RAM? O čem to tady píšeš? On se vám snaží dát nějaký info a místo aby se někdo zabýval jakým zdrojem to vyřešil je tady zas stránka balastu o tom jak visely nějaký 5500 na fortonu a měly problémy... super
PS5, LG OLED65BX, Samsung HW-Q700A + SWA-9500S = 5.1.4 Dolby Atmos, DTS:X
Mr_Trollfan
Červená karta
Červená karta
Registrován: 28. lis 2016

Re: AMD Radeon RX 5700 (XT) - Info, recenze, zkušenosti

Příspěvek od Mr_Trollfan »

Ty si sa ho pytal na to aku ma zostavu aj na nejaku moznost OC ze bez tychto info vyvodzujes zavery? Takze nechapem o com tu pises ty, vyvodzujes zavery z neuplnych info a este sa cudujes co tu kto pise a podporujes v moznych bullshitoch cloveka ktoremu nic nehovori ani freesync range. :lol:
Naposledy upravil(a) Mr_Trollfan dne stř 29. dub 2020, 08:15, celkem upraveno 1 x.
coyd
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. led 2010
Bydliště: Ostrava TBC - The Black City

Re: AMD Radeon RX 5700 (XT) - Info, recenze, zkušenosti

Příspěvek od coyd »

ArgCZ píše:pokud byla mezi stavem "mám problémy" a stavem "nemám problémy" jediná změna právě ve zdroji tak se tady můžete třeba na hlavu postavit, ale skutečnost tím nezměníte.

Spíš by to chtělo vědět jakej zdroj teda to byl, to lidem tady pomůže možná víc než žvanění o teorii.
Tady jde spíše o to, že problém měl u 15 let starého zdroje, ne u nového SS. Navíc rebrandované SS prodává spousta jiných výrobců, taže se může rovnou napsat, problémové jsou skoro všechny.

Je celkém jasné, že umírající zdroj ovlivní kompletně stabilitu systému, ale tvrdit o novém golden SS, že je příčinou nestability na radeonu je nesmysl.
CPU: AMD Ryzen 7 5700X@4,5GHz MB: ROG Strix X570-I Gaming GPU: Inno3D GeForce RTX 4070 TiS (1,0V)
RAM: 2x16gb G.Skill Trident Z RGB@3333MHz PSU: Seasonic Focus 650W Case: Metallic Gear NEO Mini V2 Silver
CPU cooler: Corsair H100x Monitor: 27" AOC AG271QG 165Hz 2K G-Sync
Odpovědět

Zpět na „AMD/ATI grafické karty“