5700XT vram zamknutá frekvence na 1750MHz

Grafické karty s libovolným GPU firmy AMD/ATI (např. Rage, Radeon).

Moderátoři: morke, Walker1134, Wilik

Trek
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. kvě 2008

5700XT vram zamknutá frekvence na 1750MHz

Příspěvek od Trek »

Je to ještě jedno velké průser téma z Pandořiny almary AMD a to je uzamknutá frekvence VRAM na 1750MHz pro některé monitory.

Zkoušel jsem nějaký konfigurace v CRU ale vůbec nic, kdyby někdo věděl kdy ta frekvence má být locklá (např. vždy když je víc monitorů) a kdy ne a jak to opravit, tak by to bylo hodně dobré, takhle mi to zbytečně žere.
Krteq
Čestný člen
Čestný člen
Registrován: 22. dub 2005
Bydliště: Brno

Re: 5700XT vram zamknutá frekvence na 1750MHz

Příspěvek od Krteq »

Jaký monitor přesně? Přes co je připojený? Použitá obn. frekvence? Verze driveru? Nějaké aktivní CRU tweaky?

//Je to ten LG 34UM88-B co jsi u něj upravoval horizontal refresh přes CRU? Na defaultu se to chová jak
Trek píše:ok, je to tak, netušil jsem že je to tak úzký rozsah, upravil jsem to pomocí CRU na 35-75 a už to funguje :-/
Trek
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. kvě 2008

Re: 5700XT vram zamknutá frekvence na 1750MHz

Příspěvek od Trek »

LG 34UM88-B, drivery aktuální 60Hz i 75Hz, žádné tweaky, vram spadne až když dám hodně malý rozlišení full hd nebo podobně. Pravda je, že ani nevím jak to má fungovat, protože AMD neposkytuje žádné info o svých produktech.

frekvence spadne už když dám 3440x1400 30Hz, jak dám 60 nebo 75 tak plnej kotel
Mr_Trollfan
Červená karta
Červená karta
Registrován: 28. lis 2016

Re: 5700XT vram zamknutá frekvence na 1750MHz

Příspěvek od Mr_Trollfan »

Pri zapojeni 4k TV k 3 monitorom aj mne vyleti ram takt na full speed. Byvalo to tak bezne.
amdmatt
@ zen-makeamdgreatagain na 11.11.2016 12:07
If you have more than one display this requires more resources from the GPU, so the memory clock moves up into the next state to compensate and avoid flickering, black screen issues, etc.


If you use 'Show only on 1' as in the example above, the second display turns off and the GPU memory clock may drop back to a lower clock. If you use Extend or Duplicate, both monitors will be on the GPU memory clock will increase.


It's not a bug so it can't be 'fixed'.
Predpokladam ze sa nejedna len o pocet displayov.
Trek
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. kvě 2008

Re: 5700XT vram zamknutá frekvence na 1750MHz

Příspěvek od Trek »

Já píšu ale jen o jednom monitoru, jako u třech monitorů a TV bych hádal, že se zvedne tu a tam nějaká frekvence i v idle.
spajdr
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 14. bře 2004
Bydliště: Ostrava Poruba
Kontaktovat uživatele:

Re: 5700XT vram zamknutá frekvence na 1750MHz

Příspěvek od spajdr »

Trek : zeptam se u nas v driver tymu, jestli to tak ma byt, pisnu pak sem, az budu vedet odpoved.
Mr_Trollfan
Červená karta
Červená karta
Registrován: 28. lis 2016

Re: 5700XT vram zamknutá frekvence na 1750MHz

Příspěvek od Mr_Trollfan »

Trek píše:Já píšu ale jen o jednom monitoru, jako u třech monitorů a TV bych hádal, že se zvedne tu a tam nějaká frekvence i v idle.
Bude to mat rovnako nieco s rozlisenim.
GaGy
Začátečník
Začátečník
Registrován: 21. čer 2006
Bydliště: Vsetin

Re: 5700XT vram zamknutá frekvence na 1750MHz

Příspěvek od GaGy »

Kamarád mi půjčil 5700 X the a rum mám taky na 1750 MHz Takže si myslím v pořádku ne? Bohužel teďka zkouším hrát crysis 3 a uvnitř 150 FPS a když jdu někde ven tak to padá 40 FPS
Ryzen 7800X3D - Endorfy Fera 5 │ 32Gb 6000Mhz - CL30 │ ASUS TUF Radeon RX 7800 XT 16G │ TUF GAMING B650-PLUS WIFI │ AG32CQ - 2K - 144Hz │ EVGA GQ 650W Gold │ Phanteks Eclipse P400A │ SSD - KC3000, M.2 - 1TB + A2000, M.2 - 1TB │
Lenovo - Legion 5 - RTX 3060 + Ryzen 5600H
Trek
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. kvě 2008

Re: 5700XT vram zamknutá frekvence na 1750MHz

Příspěvek od Trek »

VRAM pořád na 1750MHz je hodně v nepořádku, protože kvůli tomu velká spotřeba karty 36W v idle a i vysoká teplota v idle
Bude dobrý pokud spajdr zjistí, jestli to je bug nebo ne a od jakýho rozlišení (asi záleží na pixel clocku?) to má jet na 1750MHz
Protože pokud to 5700XT takhle má a Nvidia 2070 super ne, tak bylo levnější vzít pro mne nvidii, na elektrice by se to vrátilo
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: 5700XT vram zamknutá frekvence na 1750MHz

Příspěvek od killerek »

Trek: Zkus trochu pocitat. Cenovy rozdil mezi tvoji kartou a nejlevnejsi 2070S je 1600,-. Tech par watu v idle je nepříjemných, ale nezaplatilo by se to za celou zivotnost karty při cene 5,- za 1 kWh. Tim nerikam, ze by ta VRAM nemela jit s taktem dolu při jednom monitoru ve Win.
Mr_Trollfan
Červená karta
Červená karta
Registrován: 28. lis 2016

Re: 5700XT vram zamknutá frekvence na 1750MHz

Příspěvek od Mr_Trollfan »

Rovnako funguju aj nvidie. :roll:
Trek
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. kvě 2008

Re: 5700XT vram zamknutá frekvence na 1750MHz

Příspěvek od Trek »

Nvidie takhle právě nefungujou, tam to vyřešili. I ve 4K tam jsou na minimálních taktech. Jeden z dalších důvodů proč Radeony nekupovat.
Mr_Trollfan
Červená karta
Červená karta
Registrován: 28. lis 2016

Re: 5700XT vram zamknutá frekvence na 1750MHz

Příspěvek od Mr_Trollfan »

U mna ano. Rovnako po pripojeni 4k TV na 1080ti v identickej zostave k 3x FHD DP monitorom mi vyletia taky vram na fullspeed. Mozno tam je par drobnych rozdielov ale princip je rovnaky.
Naposledy upravil(a) Mr_Trollfan dne sob 9. kvě 2020, 11:40, celkem upraveno 1 x.
Thellwin
Administrátor
Administrátor
Uživatelský avatar
Registrován: 19. čer 2003
Bydliště: Satan City

Re: 5700XT vram zamknutá frekvence na 1750MHz

Příspěvek od Thellwin »

Záleží na počtu monitorů. Mě 1080Ti při dvou monitorech přes DP drží takty dole, jak připojím i TV přes HDMI, tak skočí vejš.
Goldnoob team proud member!
Trek
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. kvě 2008

Re: 5700XT vram zamknutá frekvence na 1750MHz

Příspěvek od Trek »

Nechápu proč sem Trollfan pořád dokola motá sestavu 3xmonitory + TV (resp chápu - nickname), jde o JEDEN monitor, jeden, kdy 5700XT jede na full takty VRAM.

Pokud drží Nvidia takty dole u dvou monitorů, tak to je pro AMD nedostižná meta, tam ani nezvládají jeden.
Mr_Trollfan
Červená karta
Červená karta
Registrován: 28. lis 2016

Re: 5700XT vram zamknutá frekvence na 1750MHz

Příspěvek od Mr_Trollfan »

Pochopis konecne ze aj ked kazdy monitor sa vola monitor tak technologicky monitor nieje to iste ako iny monitor? :lol: To ze pri jednom sa to takto nesprava teda neznamena ze pri inom sa to tak spravat nema, nemas zrovna monitor 1080p a 60hz pri ktorom by sa asi pri takomto spravani hlava opravnene nad takymto spravanim zastavila. :roll:

Skus si to nastavit na nizsie rozliska a 60hz, ci ti ten memclock postupne padne. :lol:
Trek píše: Pokud drží Nvidia takty dole u dvou monitorů, tak to je pro AMD nedostižná meta, tam ani nezvládají jeden.
Od zaciatku sa stazujes preco tu taham ze mi to vyleti hore pri pripojeni 4 monitoru, teraz napises nieco taketo. Neboj sa, ja som fanusik takychto "Jozkov" ako si ty.
Trek
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. kvě 2008

Re: 5700XT vram zamknutá frekvence na 1750MHz

Příspěvek od Trek »

Jsi dobře mimo, hned v druhym postu jsem psal, že to spadne když dám nižší rozlišení. Doporučuji pít méně kořalky "Jožko". Nvidia jede na min takty i ve 4k 60Hz, na více monitorech apod. Radeony na dvou monitorech mají vždy full takty VRAM.
Mr_Trollfan
Červená karta
Červená karta
Registrován: 28. lis 2016

Re: 5700XT vram zamknutá frekvence na 1750MHz

Příspěvek od Mr_Trollfan »

Mas pravdu, to som si nevsimol ze si to uz vlastne pisal. Tak nechapem co tu teda riesis ked ti vsetko funguje ako ma? Si napis do AMD nech ti spravia dalsi mem state ktory bude dostatocny pre to tvoje rozlisko a zaroven nie prilis prehnany lebo si socialny pripad a 20W na elektrike navyse pri takomto monitore ta financne zruinuje. :lol:
spajdr
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 14. bře 2004
Bydliště: Ostrava Poruba
Kontaktovat uživatele:

Re: 5700XT vram zamknutá frekvence na 1750MHz

Příspěvek od spajdr »

Odpovedi jsem se zatim nedockal, ale jeden z beta testeru mi poslal link
https://old.reddit.com/r/Amd/comments/d ... z_problem/
Trek
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. kvě 2008

Re: 5700XT vram zamknutá frekvence na 1750MHz

Příspěvek od Trek »

Ten post jsem četl, pokud to chápu dobře tak šlo o to zvýšit počet blanking lines. Zkoušel jsem nastavit to rozlišení podle LCD standard a stejně to nepomohlo.
Vypadá to, že ani v AMD možná netušej. Každopádně Nvidia tohle vychytala dávno jak jsem hledal a AMD to není schopno vyřešit.
Pokud je to featura tak Nvidie maj potom velikou výhodu že to uměj a Radeony ne, je to velkej rozdíl peněz na elektrice a při koupi by se to mělo zohlednit.
Zamčeno

Zpět na „AMD/ATI grafické karty“