Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Libovolný výrobce, technologie, informace, rady, výběr, ovladače.

Moderátoři: morke, Walker1134, PKBO, Hladis

Odpovědět
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Jsem se jeste vratil k R9700 a zkusil jsem se zamerit na teplotu jak moc to v zatezi topi. No kdyz jsem na tom rozehral Sacrifice, tak po case se to slusne zhavilo, takze pro pripadny dalsi provoz by to asi vymenu chladice chtelo, jinak je to risk. Hmm https://www.youtube.com/watch?v=oTgvzGrD780 To jsem rad, ze moje jeste funguje.
Obrázek
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Tyhle karty(vše od GF256 až do G71 a Radeony až X1950) se nejlépe testujou ATItoolem, má tu rotující chlupatou krychli s artefact scannerem. To je hodně užitečná věc pro jednak honění OC (najde problémy ještě mnohem dříve než by byly artefakty či nestabilita ve hře) a druhak karty nehoráztně vytopí, je to takovej dobovej furmark, pro každou generaci (bez shaderů, SM1, 2) má vlastní povrch takže je vždy jádro full loaded.

S9700pro neriskuj, tyhle karty (a pro 9800 řadu to platí také) byly na hraně poškození teplotou už jako nové, jak jsem o tom už psal, s chlazenim to ATI podělalo. I v ideálním scénáři ala se sundanym ringem a s novou pastou je ten pidi větráček podle mě prostě málo. Jakmile v delšim loadu člověk neudrží prst vzadu na druhý straně jádra = peče to moc. Proto jsem tam nahodil Acelero a je klid. V originálnim stavu leda tak do vytrýny, na používání pokud nechceš aby ti chcípla tak to budeš muset ňák pořešit.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Nechci ji riskovat, proto jsem poshanel R9600tovky a tahle bude ulozena, max ji vytahnu na nejaky test. R9700 jsou na ebay pekne mastny a ja ji mam s kompletnim balenim. To by byla skoda o ni prijit.
Obrázek
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

8-pipeline R300/R350 or no balls!

Mít v kompu 9600 je jak tam mít FX5700 místo 5900 nebo Velocity100 místo voodoo3, nebo GF4MX místo TI, 6600, místo 6800. Ugh.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Klidne se priznam, nemam na to koule abych riskoval z toho udelat tezitko. :oops: Ale jestli mas koule, vysol 1200,- a delej si s ni co chces. :)

Jinak o ten tvuj Transcend neni nejaky zajem na to ze to je funkcni KT133A. Asi nelaka znacka.

PS: Hele sezen nekde levne FX 5800U/5900U a riskuj jejich chcipnuti....... ti nezbyde nic jinyho nez tam narvat nejakou 5600, tech je tuna a jejich smrt je irelevantni. Provozovat aktivne FX5800U chce uz koule jak na bourani baraku, protoze to se neda skoro vubec sehnat. Ikdyz ty jsi silenec, ty klidne mucis i tu V6000. Tu oddelat, tak to abys pak skocil z Nuselaku.
Obrázek
havli
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. zář 2009
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od havli »

FX 5800U? Jo, vali se mi tu v krabici. :-D Na testy jsem ji pouzival, bezne do retro masiny teda ne. 5900U zase az tak vzacna neni, to se jeste da bezne zaplatit.
Ryzen 9 5900X ; Asus Prime X570-P ; 32 GB DDR4 3000 ; Gainward RTX 3060 ; MX500 500 GB, 4 TB + 6 TB HDD ; Dell G3223Q
Retro PC: Core i3-3250, Quadro 5000, 4 GB DDR3, X-Fi, WinXP + 7 x64; Pentium 4 3.06 @ 3.33 GHz, Voodoo5 5500 AGP, 512MB DDR, Audigy, Win98SE; VIA C3 1000, 512MB DDR, ESS Solo-1 + DreamBlaster X2 GS, Win98SE & DOS
Retro PC: Celeron 220, Voodoo4 4500 PCI, 512MB DDR2, Win98SE; 2× Pentium Pro 233/256, Voodoo Graphics, 1024MB EDO, AWE32 28MB (CT3980), Win98SE & DOS
Retro NTB: IBM ThinkPad 600, ThinkPad T20; Toshiba Satellite Pro 430CDT, 460CDT, Portege 3010CT
HW museum.cz - muzeum grafických karet a procesorů
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

No 5900U se sehnat na ebay daji, ale kolem 5k. To uz nesplnuje definici "levne". :) To docela zamrzi aby to zdechlo. O 5800U ani nemluve. Na PixelPipes mu jedna zdechla v rukach, se tam skoro div nerozbrecel. Takovy castky hodim jeste za nejaky Voodoo 5500, ale tyhle karty uz nee.
Obrázek
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Proč Ultru? Je to na používání ne výstavu, takže stejnou službu udělá oclá 5900 nebo klidně 5900XT, případně ňáké to quadro. Ultru kdybych měl hned letí, prachy domu a vzal bych prakticy užitně obdobnou kartu za pakatel.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Otazka by byla spis proc vubec v tyhle generaci nVidii, kdyz R300 je uplne jinde a on je rozdil kdyz chcipne vydrazena karta za 2Kc, nez kdyz byla za litr++. Tyhle levny karty se daji umucit k smrti bez zpytovani svedomi. A stale mi jde o hry do roku 2000. Vsechno nad nema cenu hrat na starym kompu a uz to nema zadny retro feeling. To je dobry tak na testy a pak do krabice.
Obrázek
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Do roku 2000 existuje spousta her co na novym radeonu bude mít problémy. FX má výhody, má nádhernej AF třeba, pro legacy je to poslední GPU s podporou paletized textur a pod. R300 je dobrá karta a má i krásnej 16-bit a výstupy, ale je o trošku méně univerzální. Osobně ale u FX mam jednej velkej problém, kterej by se třeba tebe netýkl, ale mě jo, a to že neni vesa VBE3.0 kompatibilní (3DFX jsou v3-5 u NV TNT2-GF2, možná i 4, akle FX ne), tzn nejde měnit refresh rate pro vesa DOS režimy. Tzn 60hz locked tzn tfuj pro velká CRT.

Jinak dnes mi prošly rukama celkem poklady. Ten pěknej velke modrej Hercules Radeon 9000 128MB PCI.
http://www.vgamuseum.info/index.php/cpu ... adeon-9000

Pak Riva128 (překvapivě jede a rozjel jsem tam hratelně Q3A v 640x480).
A S3 Savage4 16MB. Ta překvapila asi nejvíce,s posledními late 2000 drivery jsem zatim vše aspoň pod ňákym API rozjel a pod OC z default 110/115 na 146/150 se zvednul výkon dost citelně (z 20,5 na 30,5 fps v 3dmark01 lobby test low 800x600x16). UTčko jede pěkně 800x600x16 high s S3TC texturama. Kdyby S3 mělo 2 roky náskok na drivery + nebylo tak při zemi (akla udělalo kartu 128bit) + neosazovalo cheapest low-clocked paměti tak to bylo konkurenceschopné.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Pro me vesmes nV vypadla diky ty vazeline pres DVI. Nevim proc to ma takhle priserne humusacky. Jo daji se nektery modely pres VGA, ale proc koukat na ruzny chyby v obraze, kdyz R300 ma pres DVI kristalove cistej obraz, ktery veskery VGA vystupy strci do kapsy. Na tom IPS to na Radeonu vypada naprosto super. Jinak jsem paradoxne spis narazel na problemy s hrama u nV nez u Radeonu. Je treba brat u tech GPU to, ze si to proste musi sednout s LCD. CRT je pro me mrtva zalezitost a tipuju ze i pro vetsinu lidi. Nejaky obri CRT si muze dovolit opravdu retrofil do morku kosti, ktery neresi prostor a ma nejaky super kus, ktery neni vybehany a nechcipne mu. Mel jsem 3 CRT monitory a dva uz jsou ve sberu a treti ceka, zda nekdo koupi to Pentium.

Riva 128 je hrozny krumpl. Mam 128ZX a drivery stoji za prd a ta karta byla a je humus. :) To je tak do krabice pro pocit ze ji clovek ma, jinak u nV to zacina byt pouzitelny az s TNT, nejlip TNT2 Pro. Kazdopadne totalni rarita je nV1, aneb karta, ktera malem pohrbila nV hned na startu, z cehoz by asi mnoho lidi melo radost. :mrgreen:
Obrázek
ICEBRETON
Začátečník
Začátečník
Registrován: 23. led 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od ICEBRETON »

DOC_ZENITH píše:Tyhle karty(vše od GF256 až do G71 a Radeony až X1950) se nejlépe testujou ATItoolem, má tu rotující chlupatou krychli s artefact scannerem. To je hodně užitečná věc pro jednak honění OC (najde problémy ještě mnohem dříve než by byly artefakty či nestabilita ve hře) a druhak karty nehoráztně vytopí, je to takovej dobovej furmark, pro každou generaci (bez shaderů, SM1, 2) má vlastní povrch takže je vždy jádro full loaded.

S9700pro neriskuj, tyhle karty (a pro 9800 řadu to platí také) byly na hraně poškození teplotou už jako nové, jak jsem o tom už psal, s chlazenim to ATI podělalo. I v ideálním scénáři ala se sundanym ringem a s novou pastou je ten pidi větráček podle mě prostě málo. Jakmile v delšim loadu člověk neudrží prst vzadu na druhý straně jádra = peče to moc. Proto jsem tam nahodil Acelero a je klid. V originálnim stavu leda tak do vytrýny, na používání pokud nechceš aby ti chcípla tak to budeš muset ňák pořešit.
Jo to accelero s2 neni spatny. Mam to ve straym kompu na radeonu 4670. Bez vetraku. Ofuk jen vynechanejma zaslepkama a podtlak od vetraku ve zdroji a pod zdrojem. Teploty v letnich paracich nesly pres 65c.
Premyslim, jestli by to neuchladilo treba gf1660 nebo aspon gf1650s. Je skoda chladic vyhazovat az pujde karta do smeti.
NTB: ProBook 4740s
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Určitě uchladilo (s ofukem samo sebou), ale problém bude s montáží, Nvidia (a AMD taky) změnili rozteč děr vedle GPU postupně s tím jak GPU rostly, nevim jak je to u 4670, ale Fermi GTX460 tehdy dost naštvala lidi právě novou do té doby komplet nestandardní roztečí.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Huh tak ta Rush sla za 2050,- . To je docela hodne zrovna za MX.
Obrázek
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

No pokud to zaplatí, mam tak spoustu kupujících s hodnocením 0, tzn nové účty.

Btw na aukru je tohle:

https://aukro.cz/abit-st6e-celeron-900- ... 6967350942

To je fakt sběratelskej board, limitovaná bílá edice, jsem zvědavej na kolik to půjde.
MV
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. čer 2003
Bydliště: Neratovice

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od MV »

DOC_ZENITH píše: A S3 Savage4 16MB. Ta překvapila asi nejvíce,s posledními late 2000 drivery jsem zatim vše aspoň pod ňákym API rozjel a pod OC z default 110/115 na 146/150 se zvednul výkon dost citelně (z 20,5 na 30,5 fps v 3dmark01 lobby test low 800x600x16). UTčko jede pěkně 800x600x16 high s S3TC texturama. Kdyby S3 mělo 2 roky náskok na drivery + nebylo tak při zemi (akla udělalo kartu 128bit) + neosazovalo cheapest low-clocked paměti tak to bylo konkurenceschopné.
Jop mě u Savage4 prakticky štvalo to, že došel výkon a na Duronu už to nebylo ono. Taky jsem tehdy měl 16MB GT verzi a šla taktovat někam za 143/143 a chlazená furt pasivně.
Teda o pár měsíců pozdějš by ji zlomil vaz přechod na WinXP, kamarád jí furt měl, ale jak do kompu dali Win2000 tak výkon té karty šel kvůli driverům do pekel.
Když jsem ji kupoval jako novou, tak to bylo lowcost řešení, co jelo s K6-2 na MVP3 v AGP bez problémů, stálo to polovinu co tehdy TNT2 M64, výkon tam stejně brzdilo CPU a já hrál tu dobu tak na 15" crt, takže pohoda. Ale používal jsem W98/ME, tu kartu jsem měl chvíli i po přechodu na Durona, tam už začala hrubě nestíhat, tak jsem experimentoval s těma shitovejma TNT2 Pro/Ultra od Manli a když se mi toho podařilo zbavit, tak vyšla GF2MX a za těžký love jsem si tehdy mohl pořídit pasivní GF2MX od MSI a byl na chvíli klid 8)
mogbuk: i5 9300H | 16GB DDR4-2666 Samsung | GeForce RTX 2060 | NVMe WD SN720 512GB SSD + SATA Crucial M550 512GB SSD | 1080p 144Hz IPS screen | HP LP2475w | Ultraportable: Toshiba Portégé R100 Centrino | Pentium-M ULV 1.0 | 1280MB DDR | 1.8" MicroIDE -> ZIF IDE -> mSATA SSD Samsung PM830 32GB | Trident Cyber XP4 32MB | 12.1" XGA | 1.09kg/1.4kg | Dell Latitude E6220, Core i5-2520M, 8GB DDR3, Samsung PM830 128GB SATA3.0 SSD, backlit kbd, 12.5" WXGA | NAS: Asrock N3150DC-ITX | 4GB DDR3L-1600 Crucial | Mach Extreme 8GB SLC USB3.0 | 2x 2TB WD Green WD20EZRX @ RAID1 | TerraTec Dual DVB-T PCI-e | OpenMediaVault | Lian Li PC-Q28B Mini-ITX Cube | 65W DC adapter
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Ono na NT u Savage4 neni vůbec jejcih loe-level S3 metal API, které jí pod win98 drží nad vodou v unreal engine hrách co to podporujou. Jeko rozjel jsem to pod D3D ale akceptovatlenj framerate bez propadů do pekel jen v 640x480 a pod OpenGL nefunkční gamma control ( aseklá na minimum takže strašná temno) pod tenhle OS to fakt ne.

Ale pozitivum, nechala si vnutit 640x480 85hz režim pro vesa DOS, ač to neni VBE3.0 karta tak to akceptovala, ne více, ale 85 je lepší než 60 (ala drátem do oka).

Tu kartu bych ozačil jako dobrou primární VGA pro třeba voodoo2 SLI vedle ní. Kvalita výstupu je dobrá, kompatibilita + 2D schopnosti vynikající a 3D no, tam už je boj a tam už to budou zachraňovat voodoo. Byla to také dobrá mobilní karta, tehdy existovaly jen 3 varianty, intgrovaná i810 (useless), mobilní Rage XL (useless), mobilní rage 128 s 64-bit (použitelné ale 16-bit rendering u Rage je humus a na 32-bit to nemá výkon), a Savage4 a z těhlech 4 bych si vzal savage4. I když díky lepšímu SW supportu člověk nakonec na Rage po pár letech driverů rozjel více.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

DOC:
Zatim jsem na Aukru nenarazil na problem s placenim nebo poslanim nejakyho srotu. Musim zaklepat.

Hmm, "Casper" Abit. Ten clovek nejspis nema tucha co to je, protoze tohle se prodava za ulne jiny sumy. Tohle by se v moji bilo-cerny skrini docela vyjimalo. Ale je to i815E a ne BX.
Obrázek
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Ache »

DOC_ZENITH píše:8-pipeline R300/R350 or no balls!

Mít v kompu 9600 je jak tam mít FX5700 místo 5900 nebo Velocity100 místo voodoo3, nebo GF4MX místo TI, 6600, místo 6800. Ugh.
Já tě nevim, ale já měl tu 9600 pro (OC na 9600XT+) a pak když sem upgardoval na 9800 pro (po tom co jsem měl asi hodinu MSI 6600GT než shořela - aneb zde začala má MSI VGA katastrofa), tak sem z ní nějak odvařený nebyl. Ten nárůst výkonu nebyl až tak velký, vyžadovalo to napájení. Já dodnes na tu 9600 vzpomínám jako na best grafiku - grafika kde sem konečně mohl napevno nastavit AF a mít tak lepší obraz ve hrách (předchozí generace uměly jen AF s bilinear filtrem). Za mě do retro PC taky dobrá volba.
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

No zalezi taky na tom jaky CPU jsi mel. Vyssi rady R300 potrebuji poradny CPU power, jinak se plne neprojevi.
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Grafické karty“