Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Libovolný výrobce, technologie, informace, rady, výběr, ovladače.

Moderátoři: morke, Walker1134, PKBO, Hladis

Odpovědět
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

A taky jestli ta byla oclá. Protože už podruhé tady někdo porovnává max OC 9600 s 9700pro (ta nejpomalejší full karta) non OC nebo 9800pro non OC. Kdyxž už OC tak OC protože R300 jde % točit více. 9600XT už běží blízko stropu. Co se týče hrubého výkonu je tam rozdíl cca 40% u fillrate/shader situací, ale klidně 80% pokud se zahltí paměť, ala zapne se MSAA, 256vs128-bit prostě neochčiješ.
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Ache »

AGPčko jsem měl jen se starými Athlony (barton Ocnutej asi na 2,4GHz). S AMD 64 (3000+ Venice + OC) už sem přešel na PCI-E tj ta X800.
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

No takhle pretoceny Barton by uz mel oddelit zrno od plev, tedy R9800P by mela delat slusny rozdil proti R9600P. Ten rozdil hlavne musel naskakat s AA. Jinak ja pak po R9800 uz taky preskocil na PCI-E a X800 a to byl u me konec AGP.

Jsem objednal z Ciny MX518, tak jsem zvedavej jak to dorazi a jak to pobezi.
Obrázek
Srandista
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 17. čer 2009
Bydliště: Brno

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Srandista »

Oddelí, ale fakt až u novších hier s AA. Ja keď som benchmarkoval 9600 XT vs. 9700, tak do 3DMarku 2000 tie karty boli úplne rovnako rýchle, s 2001SE už sa začali nožnice otvárať.
MTB: MSI MAG B550 Tomahawk, CPU: AMD Ryzen R5 3600 + Scythe Mugen 4, RAM: Corsair 32GB DDR4 3600MHz CL16, GPU: AMD RX 6800 16GB RAM, SSD: Corsair MP600 PRO LPX 1TB + Corsair MP510 1TB, SC: Sound Blaster X-Fi Titanium Fatal1ty Professional, PSU: Corsair RM650x, Case: Fractal Design Define C, Monitor: Dell S2721DGFA
Google Pixel 4a, Nexus 7 (2013) 32GB
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Hmm, geode thin client s dobrou výbavou a volnym ISA/PCI slotem.

https://aukro.cz/tenky-klient-s-cyrix-m ... 6967405599
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Do prdele ja se na to........... jsem uplne dementne prosral aukci o 9600XT. Kurva, musim si ulevit, jsem pekne nasranej. Nevykompenzuje to ani to, ze nekdo koupil i tu moji posledni ISA grafarnu.
Obrázek
MV
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. čer 2003
Bydliště: Neratovice

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od MV »

DOC_ZENITH píše:Ono na NT u Savage4 neni vůbec jejcih loe-level S3 metal API, které jí pod win98 drží nad vodou v unreal engine hrách co to podporujou. Jeko rozjel jsem to pod D3D ale akceptovatlenj framerate bez propadů do pekel jen v 640x480 a pod OpenGL nefunkční gamma control ( aseklá na minimum takže strašná temno) pod tenhle OS to fakt ne.

Ale pozitivum, nechala si vnutit 640x480 85hz režim pro vesa DOS, ač to neni VBE3.0 karta tak to akceptovala, ne více, ale 85 je lepší než 60 (ala drátem do oka).

Tu kartu bych ozačil jako dobrou primární VGA pro třeba voodoo2 SLI vedle ní. Kvalita výstupu je dobrá, kompatibilita + 2D schopnosti vynikající a 3D no, tam už je boj a tam už to budou zachraňovat voodoo. Byla to také dobrá mobilní karta, tehdy existovaly jen 3 varianty, intgrovaná i810 (useless), mobilní Rage XL (useless), mobilní rage 128 s 64-bit (použitelné ale 16-bit rendering u Rage je humus a na 32-bit to nemá výkon), a Savage4 a z těhlech 4 bych si vzal savage4. I když díky lepšímu SW supportu člověk nakonec na Rage po pár letech driverů rozjel více.
jj pod NT není metal a OGL mělo snad poloviční výkon a i D3D bylo pomalejší, jen už nevím o kolik. No prostě nebyla to karta pro 2000/XP.
mogbuk: i5 9300H | 16GB DDR4-2666 Samsung | GeForce RTX 2060 | NVMe WD SN720 512GB SSD + SATA Crucial M550 512GB SSD | 1080p 144Hz IPS screen | HP LP2475w | Ultraportable: Toshiba Portégé R100 Centrino | Pentium-M ULV 1.0 | 1280MB DDR | 1.8" MicroIDE -> ZIF IDE -> mSATA SSD Samsung PM830 32GB | Trident Cyber XP4 32MB | 12.1" XGA | 1.09kg/1.4kg | Dell Latitude E6220, Core i5-2520M, 8GB DDR3, Samsung PM830 128GB SATA3.0 SSD, backlit kbd, 12.5" WXGA | NAS: Asrock N3150DC-ITX | 4GB DDR3L-1600 Crucial | Mach Extreme 8GB SLC USB3.0 | 2x 2TB WD Green WD20EZRX @ RAID1 | TerraTec Dual DVB-T PCI-e | OpenMediaVault | Lian Li PC-Q28B Mini-ITX Cube | 65W DC adapter
MV
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. čer 2003
Bydliště: Neratovice

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od MV »

Hladis píše:Do prdele ja se na to........... jsem uplne dementne prosral aukci o 9600XT. Kurva, musim si ulevit, jsem pekne nasranej. Nevykompenzuje to ani to, ze nekdo koupil i tu moji posledni ISA grafarnu.
Nakonec ta co byla za 50 korun? taky jsem ji měl ve sledování, ale prdím na to. Jako jo ve svý době jsem rád do sestav dával R9600 (pasivní) nebo R9550 protože šla dobře točit, ale highend grafiky to nebyly.
Ache píše:AGPčko jsem měl jen se starými Athlony (barton Ocnutej asi na 2,4GHz). S AMD 64 (3000+ Venice + OC) už sem přešel na PCI-E tj ta X800.
Však jsem tu pár stránek zpět dával, že barton byl brzda i pro R9700 natož R9800 Pro.

Já jsem na AGP vydržel ještě do 6800Ultra a tu pak prodal docela slušně, protože se zdálo, že to byla "poslední" karta pro AGP. Jak se ukázalo za pár let, tak nebyla, ale dneska bych jí prodal nominálně taky asi za tolik :mrgreen: .
mogbuk: i5 9300H | 16GB DDR4-2666 Samsung | GeForce RTX 2060 | NVMe WD SN720 512GB SSD + SATA Crucial M550 512GB SSD | 1080p 144Hz IPS screen | HP LP2475w | Ultraportable: Toshiba Portégé R100 Centrino | Pentium-M ULV 1.0 | 1280MB DDR | 1.8" MicroIDE -> ZIF IDE -> mSATA SSD Samsung PM830 32GB | Trident Cyber XP4 32MB | 12.1" XGA | 1.09kg/1.4kg | Dell Latitude E6220, Core i5-2520M, 8GB DDR3, Samsung PM830 128GB SATA3.0 SSD, backlit kbd, 12.5" WXGA | NAS: Asrock N3150DC-ITX | 4GB DDR3L-1600 Crucial | Mach Extreme 8GB SLC USB3.0 | 2x 2TB WD Green WD20EZRX @ RAID1 | TerraTec Dual DVB-T PCI-e | OpenMediaVault | Lian Li PC-Q28B Mini-ITX Cube | 65W DC adapter
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Jo sla levne. Jsem svoji blbosti prosvihl cas a kdyz jsem se k tomu dostal, tak v poslednich par sekundach jsem se v tom spechu zmohl jen na rychly prihoz defaultni castky, coz samozrejme nestacilo. Fakt me to sere. Cakat nez se zase nejaka objevi.......
Obrázek
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Tak to je opravdu vyhra, moje GF4 4200Ti se podelala. Nevim co se s ni stalo, normalne pred tim fungovala, otestoval jsem ji a ulozil. Dnes jsem si na ni chtel neco vyzkouset, vse ok, ale pri najeti do desktopu jen blackscreen. Zadny artefakty, funguje normalne v DOSu i v nouzovym rezimu, ale jakmile ma zobrazit desktop, tak konec. Nakonec funguje ve Win jen s nastavenim AGP 1x, 3D akcelerace je ok. Takze tam neco ruplo. :( Nema nekdo hint co to muze byt ?

Desku jsem DOCu kvuli laborovani s tou GF jeste netestnul.

//
DOCu jsi zkousel ten bilej Casper Abit co ? https://aukro.cz/abit-st6e-celeron-900- ... re-history Tohle se prodava na ebay za 13K.
Obrázek
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Jo ale je otázka jestli prodává nebo to tam visí za 13k. Zkoušel jsem last minute, ale můj strop byl 2400, což nestačilo na přehození toho jedinýho dalšího co bidnul, bůh ví kolik tam dal. Navíc vybublaný kondíky, ty tomu srážej hodnotu, když je fixnu tak za - za neoriginální vizuál, moc rizik na to abych do toho šel jen se snahou přeprodávat, to neni mé "hobby". Tu 9600XT jsem také viděl, škoda že jsi jí minul, já o ní neměl zájem, 9600 mě neláká, mam tu jednu 9550 což je underclock 9600 kdyby o to šlo, ale kupovat další nebudu.

S tou GF4TI suxx, vzhledem k tomu že v 1x modu naběhne tak se asi podělalo něco na filtraci u AGP, mrtvej čip či přerušenej spoj to asi neni, to by to asi nejelo vůbec. Zajímavá vada, většina těhlech karet chcípne na artefakty ne na tohle. Divný. Každopádně pokud v AGP 1x ještě jede tak bych se do ní nevrtal, lepší jí provozovat v 1x ( moc výkonu to neztratí ), než riskovat total smrt. Já už mám taky jen jednu GF4TI, Abita 4400. Míval jsemještě Abita 4200 tu jsem dekádu dozadu zlomil příliš otaženym neorigo chladičem, a pak jsem měl červenou MSI42000 s VIVO (vypadala jak ta co jsi tu postoval), a ta umřela nyní. Ale by zázrak že to vydržela doteď, byla to karty co jsem měl v kompu od r 2002, poslední GPU co kupoval ještě fotr, prošla peklem a jádro z obou stran obalený starou pastou, epoxidovym lepidlem, viditelná oxidace v oné "směsi", jak řikam zázrak že to trvalo 18 let než to prožral ospoj o jedná z RAM že začala artefaktit. GF4TI je dobrá karta pro mě, poslední Vesa VBE3 komaptibilní GPU, jako CRTčkář to ocenim, ty jako LCDčkář moc ne, pro 60hz VGA či DVI jsou lepší retro karty. Třeba ta tvá 9600.

Jinak Btw z jiného soudku, asi doma seděl a nuděj se i hodně chytrý lidi, co dovedou programovat legacy věci. Máme tu 2 celkem průlomový drivery. Phil na oboje udělal video, dongload je na vongogu v komentářích. Máme tu za prvné universal ISA PNP audio initializer.

https://www.youtube.com/watch?v=4srDaHtFdro

Driver kterej inicializuje a aktivuje jakejkoliv ISA PNP zvujkocvej čip co zná a zná jich fakt hodně. Super výhoda je že to neni TSR program, tzn nezůstává v paměti a to vůbec. Je to tedy super věc a kolikrát záchrana pro různý OEM karty co chtěj vlastní driver protože maj jiné deviceID ač maj standardní jinde používanej čip.

A druhá věc, aktivní driver pro DOS Sound blaster PRO komaptibilitu pro VIA VIA VT8231 and VT82C686 southbridge.

https://www.youtube.com/watch?v=W4Fv2DwlldI

(ten druhej zmiňovanej se používá jako SB u KT133 btw), a až na audio motoru u hodně starejch DOS závodních her se zdá bejt ok, FM kvalita nic moc ale lepší než drátem do oka, kor u systémů co maj KT133 se zvukem Ale nemaj ISA. Ač jsem jí chtěl už uložit asi vytahnu toho Soltek ua Transcenda a sám to otestuju, oba dva maj totiž tuto featuru v biosu ale oba dva nefunkční. (Soltek funguje ale bez FM, Transcend nefunguje vůbec).
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Prodal jeden za 540 dolaru https://www.ebay.com/itm/tested-abit-ST ... 3154345349 Tedy prodat se to za tu castku pri trpelivosti da. Samo na ty na Aukru uz kondiky nebyly v kondici a bylo by to dobry jen na preprodej na ebay.

Chci se do ni vrtat, chci aby ta mrcha jela. takovy krypl mi je k prdu. Premyslim co se s ni mohlo stat. Ja s ni dost laboroval, jelikoz to byl vydrazeny dehtak, takze jsem ji musel poradne rozebrat a vycistit. Ale i potom fungovala, jen jsem pak jeste predelal uchyceni chladice s prepastovanim a ulozil jsem ji. A ted poradne nejde. Nic urvany a poskozeny nejakym nedopatrenim nevidim. Musim se na to poradne podivat lupou a nejak to rozchodit. Kdyby chcipla nejaka MX..., ale u tyhle to zaboli. Vesmes jsem ji mel jen chvilku a projel jsem s ni jen testy. Tohle fakt nasere.
Obrázek
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Takze nejaky news.
Ta GF4 4200Ti se rozebehla v Abitu KT7 i s AGP 4x. Porad ale blbne v tom, ze nez ma zobrazit desktop, tak vypadne signal od grafarny, monitor se na chvili dostane do sleepu a pak se zapne a zobrazi se desktop. Na KT333 to konci s blackscreen a do desktopu se nedostane. Karta je nejak nakopla a nevim jak. Prohlizel jsem ji pod lupou zda jsem neco pri manipulaci neposkodil, ale vse vizualne ok. Podivny chovani. Na KT133A ma se stejnym CPU o dost nizsi skore nez na KT333 (cca 8000 vs. 12000), ale to je asi pomalejsi platformou.

Jinak DOCu ten Abit vypada ok, choval se lip jak Soltek (tam podezrivam dva kondiky u AGP) a V5 v nem normalne fungovala. Problem jsem ale mel s PS/2 mysi, po vypnutich ji pak system opakovane nenachazel a musel jsem ji po vypnuti vyndat a zandat.

//
Huh, nekdo mi skoupil vsechny Levely, zustal jen jeden.
Obrázek
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

To skóre docela sedí, počítal bych o něco víc, spíš k 9000 ale jo no, nezapomeň forcnout fast chipset performace a focnout 4-way rank interleave, ňákejch 5% globálně to dá. Ta platforma je slow, vše starší jak KT266A je trash co se výkonu týče. Tualaltin oclej na 1,7Ghz (plnej s 512K L2) měl v mejch testech podobnej výkon jak Barton na 2Ghz na KT133 s FSB105 (210DDR), a ten samej CPU je na KT333 o 1/3 lepší a když je na fast Nforce2 boardu tak o další 1/4 lepší. K7 byla srašně bržděná FSB a chipsetama. Ten rozdíl v prostupnosti chipsetu do RAM je masivní. KT133 byla pro K7 slow, KT266 byl latentní shit, až KT266A byla použitelná aniž by byla fatálnim bottleneckem. Ono, jedinej důvod proč se KT133 nostalgicky drží je ta ISA.

To co ta GF4TI dělá mi připomíná co dělá jedna z mejch MX. Taky velice pomalu dělá první inicializaci a i přepínání rozlišení. Je nakoplá tim že je na ní odálenej TV-out, jiank ale běží. V to ale v tém případě pochybuji to by se nechovalo pokaždé jinak v závislosti na boardu. No, podle mě s tou GF4TI nic neuděláš, bohužel, buď rád že jsi našel desku kde běží a nech jí tam no. V tomhle případě asi nikdy nepřijdeš na to co je špatně.

S tou myší je to divný, mě tam chodila ok, může to dělat redukce na USB, někde pomáhá změnit napájení z 5VSB na 5V, ale teď si nepamatuju (nejsem doma) jestli to ten Abit vůbec má, já jsem měl podobnej problém na tom Transcendu a tam tohle pomohlo.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Mozna to bylo spis 9000. Ted z hlavy nevim. 4 interleave je forcnuty, to druhy ne. V Sandre je samozrejme propustnost RAM tristni proti DDR.

S tou GF4 asi moc neudelam. Dalo by se pokud jsem pri manipulaci neco urval, tak to jde sbastlit, ale nic tam poskozeny neni, takze fakt nevim cim to je. Zatim si ji necham, ale pujde jakmile sezenu jinou. Nemam rad nakople nebo mrtve veci, toho se zbavuju.

Mys neni v redukci, je primo v PS/2. Proste skoro po kazdym vypnuti se neinicializuje. Musim to zase vypnout, vyndat a zandat a pak po zapnuti ji zase inicializuje. To je docela opruz.
Obrázek
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

No, tohle asi nevyřešíš, budiž tě může hřát u srdce že mě tam MX518 v redukci chodila ok (na transcendu ne, tam se přesně takhle musla znova připojit po prvnim startu, jinak se vůbec nerozsvítila), takže a ti přijde tak asi vyřešeno.

Kdyby se ti jí pak nedařilo udat klidně jí vezmu, já jí zaparkuju v ňáký sestavě kde bude nabíhat a tam zůstane.

Btw mam na cestě jednu "unikátní" grafiku... eh, ale o tom až později.
werygood
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. dub 2005

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od werygood »

DOCu, tys psal že kupuješ MX518 z Číny, že?
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Hladis na ní právě čeká, já mam svoje tři. :)
werygood
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. dub 2005

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od werygood »

A? Dobré?
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Jak to myslíš dobré, je to nejlepší myš jakou jsem kdy měl. Koupil jsem i tu jednu novou a líbí se mi že by default má identickou senzitivitu, člověk si tedy vůbec nemusí převykat.

Staré MX518 jsem teď z číny nekupoval, mam je už 10 let a pořád držej. Nemohu tedy podat reference na tom jak na tom jsou ty z číny, to si budeš muset počkat na Hladise.
Odpovědět

Zpět na „Grafické karty“