Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Libovolný výrobce, technologie, informace, rady, výběr, ovladače.

Moderátoři: morke, Walker1134, PKBO, Hladis

Odpovědět
Srandista
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 17. čer 2009
Bydliště: Brno

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Srandista »

8500 je dneska z nejakeho dovodu docela cenena. Kamosi v retro komunite ich teraz par nakupili, a to za ceny, co su podla mna uplny nezmysel, ale tak proti gustu...
MTB: MSI MAG B550 Tomahawk, CPU: AMD Ryzen R5 3600 + Scythe Mugen 4, RAM: Corsair 32GB DDR4 3600MHz CL16, GPU: AMD RX 6800 16GB RAM, SSD: Corsair MP600 PRO LPX 1TB + Corsair MP510 1TB, SC: Sound Blaster X-Fi Titanium Fatal1ty Professional, PSU: Corsair RM650x, Case: Fractal Design Define C, Monitor: Dell S2721DGFA
Google Pixel 4a, Nexus 7 (2013) 32GB
werygood
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. dub 2005

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od werygood »

Co je na ní tak ceněného? Dobově si o ní moc nepamatuju...
havli
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. zář 2009
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od havli »

Hmm, ja bezne R200 karty kupoval 15kč/kus, ale uz je to nejakej ten patek. :-D

Jako je to zajimavy kus HW, ale ze by to byl nejaky must have, to asi ne. Vesmes me napadaji jen asi dve veci, ktere se daji vypichnout:

1. truform
2. rychle (ale taky hnusne) AF
Ryzen 9 5900X ; Asus Prime X570-P ; 32 GB DDR4 3000 ; Gainward RTX 3060 ; MX500 500 GB, 4 TB + 6 TB HDD ; Dell G3223Q
Retro PC: Core i3-3250, Quadro 5000, 4 GB DDR3, X-Fi, WinXP + 7 x64; Pentium 4 3.06 @ 3.33 GHz, Voodoo5 5500 AGP, 512MB DDR, Audigy, Win98SE; VIA C3 1000, 512MB DDR, ESS Solo-1 + DreamBlaster X2 GS, Win98SE & DOS
Retro PC: Celeron 220, Voodoo4 4500 PCI, 512MB DDR2, Win98SE; 2× Pentium Pro 233/256, Voodoo Graphics, 1024MB EDO, AWE32 28MB (CT3980), Win98SE & DOS
Retro NTB: IBM ThinkPad 600, ThinkPad T20; Toshiba Satellite Pro 430CDT, 460CDT, Portege 3010CT
HW museum.cz - muzeum grafických karet a procesorů
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

R300 je uplne jinde a ani to neni prvni Radeon R100, ktery muze mit cenu protoze proste byl prvni Radeon. Duvod ty ceny mi tak unika.
Obrázek
mr.qeg
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. srp 2007
Bydliště: Dresden

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od mr.qeg »

Poslední Radeon, na kterém dělal původní ATi tým bez pomoci ArtX? To asi HW nadšence, ale nezajímá.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Nejsou to dobrý karty. Výkonnnostně jsou slepá větev (příliš mnoho TMU a málo pipelines), hnusnej 16-bit rendering, hnusný AF, horší drivery, hmm, co jestě, oproti GF4TI je to prostě fail, do kompu bych si to nedal, neni důvod, když ATI tak R300 based.

Jinak Hladis ve snu by mě nenapadlo že by ty problémy se zvukem mohly mít spojitost s integrovanym IDE, to jsem ani nezkoušel (víš jak nemam rád přídavný řadiče na PCI), nedává to logicky smysl, ten integrovanej řadič by neměl bejt jinej než jakékoliv jiné zařízení, interně stejně sedí na PCI a jeho čas na sběrnici můe ovlivnit tak akorát IDE bus master nastavení, ale proč by mělo ovlivňovat ISA která sedí komplet separé? Nechápu.

Banshee bych rád ale ta půjde za hodně, Creativka je jedna z těch nejlepších banshee, má krásnej obraz (osobně si myslim že nejlepší co jsem u 3DFX kdy viděl), je to sice citovka (je to identická karta jak má vůbec pervní voodoo) ale citovka mi framy a prachy v kapse nevykouzlí. :P
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Kdyz jsme u toho radla, tak si musim zase pochvalit ty R300. Jsou za babku https://aukro.cz/ati-radeon-9600-128mb- ... 6968394851 a maji pro DOS pres DVI kristalove cistej obraz, coz zadna jina retro karta s VGA nebo DVI tak dobry nema.

Me se neptej. U Solteku to ale blbne taky. Ne tak brutalne jako na ABITu a vesmes ta ISA nejak sla, ale nebylo to uplne stoprocentni, hlavne u Ensoniqu. ISA grafarny v tom blbly taky. Ted po tehle upravach to na Abitu teprve jede 100%. ISA tam ovlivnuje cokoliv co pracuje s necim na integrovanym IDE radici (ten je pokud vim znam na KT133 svoji zabugovanosti). Co sedi na AGP a PCI to nijak neovlivnuje. Jestli mas nejaky PCI radic na IDE, vyzkousej schvalne ty KT133A co mas s nejakou ISA zvukarnou. U toho ABITa ted nevim co s tim, zda nekde nesehnat PCI IDE radic.

Jako prazak se mas v prachach koupat. :P
Obrázek
zsdx
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. srp 2017
Bydliště: na Pankraci

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od zsdx »

Testovat se nebude, DOC se prave koupe :-)
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Se koupete spolu hosi nebo jak tomuhle komentari mam rozumet ? :mrgreen:

Ja si cenim tu moji stejnou Banshee na 2500,-. Budu se koukat za kolik schvalne pujde. Kazdopadne me zarazi veta "Karta testovaná pod DOSem a byla funkční." a zadny obrazky z provozu, takze bych byl opatrnej.

Kdyz uz postuju, tak jsem narazil na tenhle testik starych zvukovek https://www.clous.cz/zvukovky-2/
https://www.vogons.org/viewtopic.php?f=62&t=50552
Obrázek
MV
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. čer 2003
Bydliště: Neratovice

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od MV »

Hladis píše:Takze "vyreseno". Zkousel jsem ruzny kejkle v BIOSu a nepomohlo. Tak jsem hodil disk na RAID radic a hadejte co, vsechny problemy ve Win i DOS fuc. Najednou vse uplne bez problemu vcetne Ensoniqu, ktery je rock stable i v Dungeon Masteru 2. Nestihl jsem vyzkouset Dune 2000, jestli to vyresilo i tohle, kazdopadne tohle je slusny oser. U tohohle ABITu se tedy musi pro ISA zvukovku nahrat modnuty BIOS s moznosti vypnout ACPI a nemit nic na integrovanym IDE radici. :roll: Problem je co s DVD mechanikou, RAID radic ji samo nevidi. Mozna otestuju jak moc to ta mechanika ovlivni. DOC ma cerny puntik za spatny testovani, ze o takovym velkym pruseru vubec nevi. :P


Chtel jsem po ni jit, ale tohle prehaneji https://aukro.cz/graficka-karta-agp-ati ... re-history Jinak DOCu muzes skusit tu Creative Banshee https://aukro.cz/creative-labs-3dfx-voo ... 6968394324 ale asi poleze hodne nahoru.
Nejde na ten řadič nahrát non-RAID bios? U přídavných řadičů do PCI je to normálka, tady bude taky nějaký standard chip. Jako ano, obnáší to do biosu desky nahrát jiný bios na ten přídavný řadič, ale něco podobného jsem kdysi dělal u epoxí KT400 a přežila :)

R8500 jsem vybrabčil tuhle za pár korun, ale byl to inzerát bez popisu, takže jsem to poznal jen podle špatné fotky. Otestoval jsem ji a jako dobrý, ale nemám pro to využití. Ve své době jsem jel na GF3 a ta mi vydržela až do R300.
mogbuk: i5 9300H | 16GB DDR4-2666 Samsung | GeForce RTX 2060 | NVMe WD SN720 512GB SSD + SATA Crucial M550 512GB SSD | 1080p 144Hz IPS screen | HP LP2475w | Ultraportable: Toshiba Portégé R100 Centrino | Pentium-M ULV 1.0 | 1280MB DDR | 1.8" MicroIDE -> ZIF IDE -> mSATA SSD Samsung PM830 32GB | Trident Cyber XP4 32MB | 12.1" XGA | 1.09kg/1.4kg | Dell Latitude E6220, Core i5-2520M, 8GB DDR3, Samsung PM830 128GB SATA3.0 SSD, backlit kbd, 12.5" WXGA | NAS: Asrock N3150DC-ITX | 4GB DDR3L-1600 Crucial | Mach Extreme 8GB SLC USB3.0 | 2x 2TB WD Green WD20EZRX @ RAID1 | TerraTec Dual DVB-T PCI-e | OpenMediaVault | Lian Li PC-Q28B Mini-ITX Cube | 65W DC adapter
MV
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. čer 2003
Bydliště: Neratovice

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od MV »

Hladis píše: Ja si cenim tu moji stejnou Banshee na 2500,-. Budu se koukat za kolik schvalne pujde. Kazdopadne me zarazi veta "Karta testovaná pod DOSem a byla funkční." a zadny obrazky z provozu, takze bych byl opatrnej.
mám od creativu verzi s černym chladičem a SGRAM, tak se mi zdá, že za tu čokoládu to byl dobrý kup :lol:
mogbuk: i5 9300H | 16GB DDR4-2666 Samsung | GeForce RTX 2060 | NVMe WD SN720 512GB SSD + SATA Crucial M550 512GB SSD | 1080p 144Hz IPS screen | HP LP2475w | Ultraportable: Toshiba Portégé R100 Centrino | Pentium-M ULV 1.0 | 1280MB DDR | 1.8" MicroIDE -> ZIF IDE -> mSATA SSD Samsung PM830 32GB | Trident Cyber XP4 32MB | 12.1" XGA | 1.09kg/1.4kg | Dell Latitude E6220, Core i5-2520M, 8GB DDR3, Samsung PM830 128GB SATA3.0 SSD, backlit kbd, 12.5" WXGA | NAS: Asrock N3150DC-ITX | 4GB DDR3L-1600 Crucial | Mach Extreme 8GB SLC USB3.0 | 2x 2TB WD Green WD20EZRX @ RAID1 | TerraTec Dual DVB-T PCI-e | OpenMediaVault | Lian Li PC-Q28B Mini-ITX Cube | 65W DC adapter
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Nevim zda jde nejak prehrat BIOS na tom radici.

Ta Banshee jde hodne rychle nahoru a to maj hosi jeste 4 dny cas. To fakt budu sledovat kolik to hodi. Prdel je, ze ta karta dle popisu klidne muze po nahrani driveru ve Win artefaktit, takze to dost riskujou tam hazet takovy sumy. :roll:
Obrázek
elcrys
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. srp 2006

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od elcrys »

Včera jsem se dokopal k inventarizaci retro HW, co mám po krabicích + jsem to zběžně testoval a narazil jsem na svou první grafiku:
Obrázek

V první testovací desce se bohužel vůbec nechytla, tak jsem jí odložil na později a vyzkoušel v jiné desce, kde už ožila. Potom jsem s ní testoval desky a všiml si, že občas obraz najede s barevným nádechem - vždycky jsem ji přeusadil ve slotu a dotlačil VGA kabel a potom už to bylo OK. Tipnul bych to na vymačkané kontakty v konektoru karty (v obrazu chyběla jen jedna barevná složka) - to bude dost možná i závada těch karet, co nedávno prodával Hladis. To by se teoreticky dalo relativně jednoduše opravit výměnou konektoru.

Taky jsem otestoval nový pass-through kabel na své V2, ke které jsem ho neměl, takže můžu doporučit:
https://www.ebay.co.uk/itm/293062566981?ul_noapp=true

Mnohem lepší řešení, než tahle redukce, kterou jsem taky testoval:
https://www.ebay.com/itm/10-PCS-VGA-SVG ... Sw44BYSQC6

Komínky je potřeba odšroubovat a potom to už vůbec nedrží v kartě.
MV
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. čer 2003
Bydliště: Neratovice

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od MV »

Hladis píše:Nevim zda jde nejak prehrat BIOS na tom radici.

Ta Banshee jde hodne rychle nahoru a to maj hosi jeste 4 dny cas. To fakt budu sledovat kolik to hodi. Prdel je, ze ta karta dle popisu klidne muze po nahrani driveru ve Win artefaktit, takze to dost riskujou tam hazet takovy sumy. :roll:
BIOS řadiče bude součástí biosu desky, je to easy, jen najít správnej bios toho HPT řadiče (jestli teda existuje, mám zkušenosti jen se Silicon Image/CMD řadičema a tam je vždycky na výběr klasickej nebo RAID/IDE bios) https://4um.overclocking.cz/showthread.php?t=32008
The 1.11.0402 version BIOS of HPT370 card and later version BIOS will no longer support ATAPI devices.
Takže zkusit sehnat starej HPT bios
mogbuk: i5 9300H | 16GB DDR4-2666 Samsung | GeForce RTX 2060 | NVMe WD SN720 512GB SSD + SATA Crucial M550 512GB SSD | 1080p 144Hz IPS screen | HP LP2475w | Ultraportable: Toshiba Portégé R100 Centrino | Pentium-M ULV 1.0 | 1280MB DDR | 1.8" MicroIDE -> ZIF IDE -> mSATA SSD Samsung PM830 32GB | Trident Cyber XP4 32MB | 12.1" XGA | 1.09kg/1.4kg | Dell Latitude E6220, Core i5-2520M, 8GB DDR3, Samsung PM830 128GB SATA3.0 SSD, backlit kbd, 12.5" WXGA | NAS: Asrock N3150DC-ITX | 4GB DDR3L-1600 Crucial | Mach Extreme 8GB SLC USB3.0 | 2x 2TB WD Green WD20EZRX @ RAID1 | TerraTec Dual DVB-T PCI-e | OpenMediaVault | Lian Li PC-Q28B Mini-ITX Cube | 65W DC adapter
Srandista
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 17. čer 2009
Bydliště: Brno

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Srandista »

Hladis, aku to mas konkretne tu dosku od ABITu?

Inak henten BIOS, co tu postoval MV sa da sosnut tu: http://rayer.g6.cz/hardware/abitb133/hpt2-352.zip

A starsie BIOSy na PCI radic su k dispozicii tu: http://web.archive.org/web/200406180335 ... rivers.htm
MTB: MSI MAG B550 Tomahawk, CPU: AMD Ryzen R5 3600 + Scythe Mugen 4, RAM: Corsair 32GB DDR4 3600MHz CL16, GPU: AMD RX 6800 16GB RAM, SSD: Corsair MP600 PRO LPX 1TB + Corsair MP510 1TB, SC: Sound Blaster X-Fi Titanium Fatal1ty Professional, PSU: Corsair RM650x, Case: Fractal Design Define C, Monitor: Dell S2721DGFA
Google Pixel 4a, Nexus 7 (2013) 32GB
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Je tam HPT 37x verze 1.11.0402 a ten ABIT je verze 1.3 s poslednim BIOSem, ktery je modnuty. Jelikoz je BIOS radice soucasti BIOSu desky a ja mam jeste k tomu modnuty specialni BIOS kvuli moznost vypinat ACPI, tak nevim jak by sel jakkoliv separatne prehrat a nevidel jsem nonRAID BIOS. Ja se rozmyslim, zda ten Abit nepoleti. Tohle je akorat blbej oser zbugovanyho shitu. Vse tohle by pravdepodobne vyresil BX Chipset s intelem. Tyhle VIA+AMD bugfesty jsou uz otravny.


//
Dokonano, SB32 CT3600 mam ve vysledku za cenu postovnyho. :twisted:
Obrázek
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Uuu h neni náhodou CT3600 bez OPL3? I kdyby tak zadara dobrá heh.

Kdyby jsi se nakonec rozhodl se toho Abita zbavit, klidně jej vezmu zpět. Na mé potřeby je ok.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Se prodava (v CZ, ebay je drazsi) kolem litru, takze dobry kup. Koupil jsem to jako cely balik komponent za cenu za jakou se ty SB32 prodavaji, akorat to byl risk s nejasnou funkcnosti. No risk vysel a ty ostani komponenty jsem prodal, takze to ve vysledku je za postovny. Proti full AWE to akorat postrada naletovanou pamet, jinak je to to samy. AWE32 s OPL3 jen tak nesezenes, jsou obcas na ebay a za sileny sumy. Kazdopadne problem je, ze ta mrcha pod DOSem nedokaze poradne fungovat s GM a pameti se soundfonty (to je u vsech). A samo trpi bugy jako high notes a slow down pri propojeni externiho midi zarizeni. Sehnat nejakou dokonalou ISA zvukovku je nemozny, proto lidi kombinuji vic zvukovek dohromady.

Rozmyslim si to a jeste to vyzkousim nejak postelovat, kdyztak to prohodime za BX.

//
Dalsi Banshee od koruny https://aukro.cz/3dfx-voodoo-banshee-6968575102
Obrázek
elcrys
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. srp 2006

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od elcrys »

Já bych taky nějaký klasický SB koupil, ale za ten rok, co sleduju inzeráty, jsem ještě nenarazil na žádný model, který by neměl nějaká podstatná ALE (a to beru i GOLD verze). O problémech s TSR ovladači a soundfonty pod čistým DOSem jsem se taky dozvěděl celkem nedávno a docela jsem koukal - SB jsem považoval za etalon kompatibility po všech směrech. Sehnat někde SB lacino tak OK, ale pokud bych za to musel zaplatit 1000+, tak to by muselo fungovat jinak.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Etalon kompatibility to se dá říci jen o určitejch modelech a když je používáš jako SB + OPL3. Pokud do toho začneš plést midi a sound-fonty přijdeš akorát o nervy a buďto se na to vykašleš nebo se z toho stane zoufalství o vícero zvukovkách kde ta je lepší na to a ta zas na to. Já mam tu výhodu že jsem vyrůstal na OPL3 a žádný midi, a toto mi tedy stačí a o soundfoty a pod vůbec nemám zájem, jedna z mejch velkejch AWE32 ani nemá osazený paměti a nevadí mi to protože bych to nepoužil. Ideální zvukovky jsou pro mne tedy SB16 a nebo AWE32 PNP. (PNP protože nonPNP verze nefungujou pod XP pro dualboot).
Odpovědět

Zpět na „Grafické karty“