Problém po resetu

Pro procesory Intel Core, Pentium, Celeron, Xeon a další.

Moderátor: Eddward

Odpovědět
sokkro
Nováček
Nováček
Registrován: 26. čer 2020

Problém po resetu

Příspěvek od sokkro »

Dobrý den, sestava dle obrázků níže (vím, trochu oldschool, ale pro mé potřeby stačí).

Po "studeném" zapnutí po delší době klidu, nebo sw restartu z chodu systém naběhne OK a vše běží bez potíží i při max. zátěži.
Při vypnutí/zapnutí po i krátké době chodu, nebo po hw resetu probíhá čtení BIOSu neobvykle dlouho (řádově desítky sekund), výpis zobrazí všechny disky, nicméně start skončí hláškou Disk failure, insert system disk...

Na dotek se zdá nepřiměřeně hřát chladič chipu Intel ICHR8R.

Při osazení méně výkonným CPU (Core 2 Duo 6300) tento problém nebyl.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
BubakB
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 05. lis 2005
Bydliště: Nitra-SVK

Re: Problém po resetu

Příspěvek od BubakB »

C2Q (teda 4 jadrový CPU) zaťažuje oveľa viac čipovú sadu (a samozrejme, odberom kaskádu) ako C2D vzhľadom, že je to taký pseudo zlepenec dvoch FSB liniek. Ďalej nebol čipset iP965 nejak tepelne zhovievavý (nie, že by bral vyložene veľa energie, ale zahrieval sa). A originálne nemala séria 965 podporu pre C2Q.

U tej DS4 je to ešte podčiarknuté tým, že tam ide z napájacej kaskády cez severný most do južného jedna heatpipe trubica, ktorá v tomto prípade pôsobí skôr škodlivo než pre úžitok. Lebo vytvorené teplo napr. z kaskády sa prenáša zbytočne do čipsetu. A ten sa sám o sebe zahrieva.

Treba chladiť čipovú sadu. Nielen dobrým pasívom, ale aj aktívne, najlepšie teda aj nejakým ventilátorom.

Sám mám teraz na retro-PC Asuse P5B z popisu na severnom moste Noctua NC-U6 a na nej ešte úzky "slim" 15mm 92nm ventilátor (takto to vyzerá = https://twitter.com/BubakSlovakia/statu ... 1914038272 ) C2Q Q9550@3,4Ghz a pohoda-ľahoda (drtil som na nej aj 65nm C2Q, ešte som mal poriadneho topiča QX6700 B3 reviziu. Potom aj G0 Xeona, ktorý bol o dosť lepší). Treba chladiť a potom to vydrží roky=veky.

Iste, a skontrolovať kondenzátory. Sú síce polymérové, kde je to o dosť ťažšie zistiť či sú alebo nie sú "vytečené", ale rokmi aj tie strácajú kapacitu, takže nemusia dobre "tieniť". Tá moja P5B má prakticky vymenené niektoré za 14 rokov už dvakrát.
Pôvod každej chyby HW: S-T-U-D-E-Ň-Á-K!
sokkro
Nováček
Nováček
Registrován: 26. čer 2020

Re: Problém po resetu

Příspěvek od sokkro »

Dík za radu a vysvětlení. Nicméně vypadá to na dohráno. Už to nenaběhne ani s C2D.

Po jaké MB s 775 se mám poohlížet a nač si dát bacha? Nemám v plánu investovat tisíce do PC na experimenty s Blendrem...
Díky
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Problém po resetu

Příspěvek od Jey »

Čipset P45, dobré zkušenosti mám asi se 3 deskami od Gigabyte (EP45-UD3L, EP45-UD3LR, EP45-UD3P) a víceméně je slušná celá řada, i když jsou tam i lépe vybavené desky s lepší kaskádou pro napájení CPU a s přidaným heatpipes chladičem čipsetu. Ale i na těch nejlevnějších mi v pohodě běželo 4-jádro.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Problém po resetu

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Správná rada je žádnou. Ta Core2 měla jít do důcvhodu už před skoro 10 lety, deska klasicky umřela na studeňák (to že se chovala jinak za studena a za zahřátí potvrzuje že se jednalo o toto), když seženeš jinu funkční desku zase už bude 12-14 let stará a nevíš kdy pojde, nevyplácí se s tim ztrácet čas, protože i ten nej CPU co do toho jde je dnes nepoužitelně pomalej.
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Problém po resetu

Příspěvek od Jey »

Tak jestli to PC má na prohlížení internetu, tak rychlost bude dostačující. Rodičům jsem do PC dal E8400 a mohl jsem tam dát i E5450 4-jádro, ale to už bylo zbytečné, na prohlížeč a mail ve Windows 7 to stačí.

Desku sežene do 500, což je zlomek investice do nového PC se zárukou. A nemusí měnit CPU, RAM a nejspíš i zdroj.
sokkro
Nováček
Nováček
Registrován: 26. čer 2020

Re: Problém po resetu

Příspěvek od sokkro »

Na každý pád děkuji, vím o něco více, než jsem věděl.

Se zastaralostí Core2 bych si vrásky nedělal, na P4 3,2MHz s 2GB RAM jsem georeferencoval mapy - rastry 5000*5000 pixelů - a udělal spoustu práce.
Na vážnou práci mám notes ThinkPad - také 10 let starý s i3 - a furt spolehlivě jede:-)
Tohle je na hraní, pokusy z Blendrem a cvičení v C#.
Problém nových komponent je, že značnou část přidané hodnoty polkne Win10 - což při přechodu mezi XP a Win7 neplatilo, navíc pro mě nepříjemný design.
Vím, že odpověď geeka je linux, ale na to už jsem starý stromek:-)
Investice x*500 do MB775 a x*pár hodin reinstalace se mi jeví pořád jako kladná bilance
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Problém po resetu

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Reinstalace nebude pravděpodobně nutná. Vezmi si cokoliv co najdeš co podporuje tvůj CPU a AHCI režim řadiče. Mělo by to naběhnout a fungovat v pohodě. Na výrobci a modelech moc nezáleží, v té době byl nej gigabyte, Asus nebyl špatněj, MSI ne.
sokkro
Nováček
Nováček
Registrován: 26. čer 2020

Re: Problém po resetu

Příspěvek od sokkro »

OK, dík. Už mám něco vyhlídnutého, tak uvidíme.
Koupit PC dokáže každý, ale sestavit ze starých krámů užitečný stroj je lepší ambice:-)
BubakB
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 05. lis 2005
Bydliště: Nitra-SVK

Re: Problém po resetu

Příspěvek od BubakB »

Ani pre tú DS4 to zas nemusí byť úplne konečná. Pred jednou výmenou tých kondenzátorov (prakticky najväčšieho počtu, sme ich doma letovali asi 14) sa tá moja P5B správala tiež veľmi neštandardne a napr. nedokázala si držať BIOS nastavenie po vypnutí (a to bola baterka CMOS úplne v pohode). Takže nemusíš to hneď vyhadzovať (teda, myslím dosku). Ak si nájdeš na to čas, tak sa to dá zachrániť. Doc zvykne na všetko hystericky kričať, že je to stuďenák (haha aj tá hláška, že C2D platforma v 2010 patrila do šrotu, keď mnohým 45nm C2Q skončil EOL až v 2012 :roll: ).

Iste, že je to už o záujme a chcení. Hej, ako mohol to odrovnať mosfet tým zvýšeným teplom. Skôr si myslím, že tie kondenzátory nemali už dostatočnú kapacitu a vyšší odber C2Q ich už len dorazil. a v podstate si to svoje doska odslúžila. Takže hej, môže ísť do dôchodku (mňa furt tiež udivuje, že mi tá P5Bčka ide,vzhľadom na koľko som ju vytrápil a nie nie...).
Praticky je to jediný HW (spolu s E6300 a dvomi Aeneon XTUNE RAMkami 2x 1GB 800Mhz CL4 1.8V, čo ma stáli v 2008 presne 1100 korún slovenských :) ) ku ktorému mám skutočný vzťah a prakticky so mnou prežil kus života (teda presnejšie skoro polovicu môjho doterajšieho života).

Čo sa týka výmeny, tak prakticky brať čokoľvek, čo sa dá. Dosť populárne lokálna voľba bola OEM HP doska od Asusu s názvom ipibl-lb Benicia . Je to čipset G33 a má 4 sloty na RAM a je celkom slušná. Podľa ponuky a stavu. A aj šťastia.

Ja som v 2018 dostal v jednom lokálnom kráme ako kura k zrnu k jednej zachovalej doske Gigabyte P43-ES3G. Mal som doma kopu zvyšných DDR2 RAMiek, QX9650 a zvyšných 20 Eur ( https://valid.x86.fr/95kljz ). Podľa "generátora čísel" CPU-Z v tom bechni to má cca. podobný teoretický výkon ako i5 2500. Takže fajn.
Pôvod každej chyby HW: S-T-U-D-E-Ň-Á-K!
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Problém po resetu

Příspěvek od DOC_ZENITH »

To co říkáš nedává smysl. Kondenzátory pokud jsou na odchodu, tak se typicky chovaj hůře za studena a provoz (teče jimi chvíli proud) je torchu oživí, typicky se to projevuje studennými starty, nebo pokud ztrácej kapcitu tak pády/nestabilitě v zátěži. Zde se ale jednalo o pravej opak, systém se chioval dobře za studena a po zahřátí nenabíhal, navíc měl problémy s inicializací, ne stabilitou za chodu. Toto vše tedy ukazuje na studeňák (důvod smrti většiny 775 boardů) a ne na kondíky.

A to jak jsem řekl že patří do šrotu, dle mého názoru patří a to už mnoho let, resp od té doby co se začalo optimalizovat pro Nehalem a architektury založené na něm. Dnes ti Core2 duo ani nepřehraje twitch/youtube v 1080p60, je to tedy dle mého názoru příliš slow pro ňáké praktické ne-retro použití. Quad to ještě dýchavičně dá, ale i to samotné chování OS/browseru je hodně slow. C2Q opravdu neni rychlej jak starší I5. Dobrej test vyšel nedávno tady a je to fakt tragédie:
https://diit.cz/clanek/test-intel-core2 ... ore-2-spat

Při tý výměněn si dávej pozor na low-endy, tam typicky chyběl AHCI mod ač samotnej southbridge jej podporoval. Proč jsem ti to nedoporučoval je že když se kouknu na second-hand ceny starších LGA1155 (sandy/ivy) základů ala deska+ cpu + ram tak jsem na tak směšné částce pro něco co má 2x takovej výkon, poloviční odběr a lepší komaptibiklitu že by se mi opravovat tu core2 prostě nechtělo. Ale je to na tobě.
BubakB
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 05. lis 2005
Bydliště: Nitra-SVK

Re: Problém po resetu

Příspěvek od BubakB »

DOC, je bezpredmetné sa s tebou dohadovať. Ty, keď si nevieš dať rady, tak všetko zhodíš na studeňák. Je to tvoja univerzálna výhovorka. Pred pár rokmi by som ti dal za pravdu, ale dnes už nie...

Sám autor threadu uviedol, že mu to nevadí a vzhľadom na aplikácie a využitie (nakoniec, dodnes mal C2D, takže mu to asi vyhovovalo, ja sám som dvojjadrovo vypustil už pred 6 rokmi úplne...) mu to stačí a ak má doma zbytky z tej platformy, tak prečo nie.
sokkro píše:OK, dík. Už mám něco vyhlídnutého, tak uvidíme.
Koupit PC dokáže každý, ale sestavit ze starých krámů užitečný stroj je lepší ambice:-)
Nie sme tu od toho, aby sme súdili. Delíme sa len s radami a skúsenosťami.
Takže za mňa:
- Hej, dosku asi možné zachrániť.
- Ak mu to nevadí, a bude mať šťastie, a má hromadu zbytkového HW, môže nájsť niekde dve stovky nejakú dosku.

Toš vše. Nemám čo viac dodať.

Snáď len to, že za všetko vždy predsa môže jedine a len "sŤudeňák". :roll: :lol: :wink: :mrgreen:
Pôvod každej chyby HW: S-T-U-D-E-Ň-Á-K!
sokkro
Nováček
Nováček
Registrován: 26. čer 2020

Re: Problém po resetu

Příspěvek od sokkro »

Ahoj, nemám žádný problém z šlapající diskuse, aspoň se něco dozvím. Doba, kdy jsem měl čas na experimenty a karta s RAM diskem 256kB (ano, čtete správně) v 8bitovém TNS se CP/M byla pro mě div světa a já si mohl systém i DB2 s programem načíst z 8" diskety do paměti, je dávno pryč:-)

Takže je to ASUS P5QL/EPU, P43 a ICH10 (500Kč), s P2Q 6700, 8GB RAM 800MHz. Po přechrochtání ovladačů jede bez reinstalace a vypadá, že dělá, co má dělat, takže DOC, potvrzuji.
Do BIOSu nesahám, leda byste poradili něco jednoduchého, co zvedne užitnou hodnotu...

Nicméně, pasivy na chipsetech se zdají docela hřát. Má smysl opatřit je alespoň něčím takovým: https://www.gme.cz/ventilator-sunon-mc25101v2-a99 ?
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Problém po resetu

Příspěvek od Jey »

Nedávno jsem tu prodal procesor Xeon E5450 i s deskou a pamětí za pár korun a kupující mi psal, že moc děkuje, že ten procesor nakonec přetaktoval z 3.0GHz na 3.6GHz a že ještě docela prožene i5-2500.

1080p/60 zvládnul a slabší procáky dají 1080p/30 (třeba nepřetaktované E8400).

Každopádně na nějakou opravu desky bych se vybodnul, pokud to není v silách zakladatele tématu a podíval se po nějaké P45 od Gigabyte, která měla Ultra durable 3 (celá řada). Rozhodně bych nekupoval noname nebo HP desku za 2 stovky.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Problém po resetu

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Sotva dát něco takle základního při čemž moderní CPU maj load pod 10% mi nepřijde jako výhra. U matky byla Core2 do 2018 a poslední roky (co se masově přešlo na HTML5) tam iprohlížení netu bylo celkem utrpení. resp pro mě, pro ní to stále bylo "OK". Problém neni jen ono samotné video, problém je že vše jde do háje když se začne načítat ještě něco dalšího, ňákej popup? Reklama? Real-time chat plnej spammu? A Můžeš jakémukoliv plynulému přehrávání zamávat šátečkem. Já mam laptop s C2D (jen 2,33Ghz) starej IBM T60p, a se starym FireGL co dnes neakceleruje nic, jediná šance jak na tom slušně přehrát videa z webu je přes streamlink a prát je do MPC přes starej overlay výstup.

BubakB - Bezpředmětný se se mnou dohadovat neni, ale musíš proti mě vytahnout ňáký fakta. Nezapomínej že cse v kompech hrabu 20+ let z toho 10+ jako profesi a měl jsem v ruce stovky borydů a stovky vadnejch a tohle prostě vypadá na studeňák, jak jsem ti už napsal, kondíky by se projevovaly jinak. Spousta lidí vidí za všim kondíky, protože tak to bylo cca 1998-2004 před nástupem ROHS. Poté to byly topivý čipy a studeňáky a cca od 2011 (nástup sandyho) když jsme se konečně zbavili topivého NB tak množství studeňáků adekvátně klesá.

Sorry jestli jsem ňák urazil/naštval, jsem na kondíky trochu háklivej, protože už jsem se mnohokrát setkal s lidmi co chtěli vyměnit všechny kondíky protože je to určitě tim. A hádej co, udělal jsem to a board začal fungovat. Jenže to nebylo tim. Začal fungovat protže se během manipulace zprohejbal a místy prohřál což ten studeňák na chvíli oživilo a za 2 měsíce zase KO.

Co mě nejvíc štve jsou firmy zneužívající této situace na prodej rebally. V drtivý většině případů totiž vznikne problém mezi čipem a jeho substrátem, reball ale řeší spoje mezi substrátem a PCB desky/grafiky. Takže v praxi takovýto reball udělá za 100x takovou cenu stejnou službu jak to vzít horkovzduškou na dočasné oživení, a BFU si myslí jakou dostal super službu/opravu.
Odpovědět

Zpět na „Socket 423, 478, 479, J a T“