Doporučte monitor 30" a více

Monitory CRT, LCD, plazmové, projektory a další, rady a zkušenosti s nimi.

Moderátor: maXXmilian

Odpovědět
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Ache »

Shaquille píše:Ten tvuj post je tedy k cemu, kdyz vlastne jen tipujes a hadas?
Mohly mit normalni subpixely... Tak maji je, nebo ne? Porovnavat jiny panel je pekne, ale uplne k nicemu.
Hádám vše - logicky. Protože nějaká normální recenze (tftcentral, pcmonitors, rtings...) nikde není. A naopak "recenze" jůtubrů a nahypovaných uživatelů také nic neřenou o tom, jak se ten panel opravdu chová proti ostatním testovaným monitorům (testy odezvy, barvy úhly atd.).

Co ale víme - stále je to Samsung VA s Quantum Dot podsvícením (v reklamštině QLED). Takže opravdu jsem zvědavej na chování odezvy typu 0-25-0, 0-50-0... do teď ty SVA panely měly odezvy takovou jak ukazuje ten obrázek. A kupodovu čím více Hz tím horší, protože VA technologie je ze všech nejpomalejší a ty vysoký refreshe už nestíhá. To vyžaduje buď hodně přesné a jemné nastavení Overdrivu, a nebo vzniknou při redukci zase artefakty.

Každopádně bez recenze na již zmíněných webech je to jen takový jedna bába povídala. :)
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Shaquille »

Tak si pockej na recenze a nehadej ;) jinak to neni jedna baba povidala, ale jeden Ache povidal... (podobne jako u HDR, ktere si hodnotil podle videi cos videl na youtube )))
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Stačí se podívat na komentáře pod videem od HWunboxed a hned vidíš kolik lidí "miluje" to zakřivení. Bez něj by to bylo lepší, i by to trochu pomohlo kontrastu (curved verze monitorů se sterjnym panelem mívaj obvykle o něco horší backlight bleed a kontrast). Když vydaj non-corved verzi tak se jim počet zájemců zdvojnásobí.

Co se rychlosti týče tak bez debat, lze ale polemizovat o tom jak jí bylo dosaženo. VA má největší problémy s přechody z total černý nahoru, ale když zkrouhnu kontrast na jen 2000:1 a tu černou tim defakto eliminuju tak je problém pryč ne? Tak trochu tam tohle vidím a neni to směr ve kterej jsem doufal.
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Ache »

Shaquille píše:Tak si pockej na recenze a nehadej ;) jinak to neni jedna baba povidala, ale jeden Ache povidal... (podobne jako u HDR, ktere si hodnotil podle videi cos videl na youtube )))
HDR sem hodnotil podle videíí na youtube? kde? Já sem maximálně (když jsem měl půjčený ten 27" 4K HDR ASUS) koukal na youtube HDR demo videa, protože HDR bluray filmy u sebe nemam. :roll:

Tehdy sem s HDR nebyl nějak odvařený - her s podporou HDR výstupu moc nebylo a například v "jásavým" Shadow Warrioru 2 to sice opravdu zvyšovalo kontrast (světlé scény díky 384 zonovýmu dimmingu fakt zářily a vedle toho temný stín byl opravdu tmavý), ale redukovalo gammut na sRGB - což nějak nedává smysl, když kvůli HDR se gamut právě zvyšuje (nativně ten monitor měl přes 96% DCI). Takže jediná možnost, jak si vyzkoušet pořádně HDR byly demo videa na YT (kde to fungovalo normálně s plným gamutem).

Jinak bez OLED (to je opravdový HDR nativní panel - nepotřebuje local dimming k vysokému kontrastu) to HDR nikdy nebude ono... maximálně když by se to vyřešilo jako u toho referenčního monitoru co tu linkoval někde Zenith - 2 tft panely nad sebou (ale ta cena :-D ).
DOC_ZENITH píše:Stačí se podívat na komentáře pod videem od HWunboxed a hned vidíš kolik lidí "miluje" to zakřivení.
Takhle šílené zakřivení není moc praktické, ale je to pochopitelné - víš pod jakým úhlem by ses jinak koukal na okraje monitoru? To už by dávalo hodně zkreslené barvy. to zakřevení pomáhá i tomu, aby se tolik neprojevoval VA gamma a color shift. Já bych proti tomu nic neměl - u herního a filmovýho monitoru proč ne. Ale na vše ostatní to je šílený, to mě vadil i ten malý C27FG70 s R1800.
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Shaquille »

tady...
https://pctforum.tyden.cz/viewtopic.php ... 3#p9293903

Osobne jsem si na zakriveni zvykl rychle a nemam s nim problem. Jediny problem u me je Excel, kde mi "cary tabulek" nedelaj pri pohybu uplne dobre na oci. Ale Excel doma nastesti pouzivam spise vyjimece a do notebooku, ktery pouzivam na praci, prohnute panely snad neplanuji...
DOC_ZENITH píše:Stačí se podívat na komentáře pod videem od HWunboxed a hned vidíš kolik lidí "miluje" to zakřivení. Bez něj by to bylo lepší, i by to trochu pomohlo kontrastu (curved verze monitorů se sterjnym panelem mívaj obvykle o něco horší backlight bleed a kontrast). Když vydaj non-corved verzi tak se jim počet zájemců zdvojnásobí.
Kdyz pominu, ze jsou v Samsungu (a jinde u vyrobcu panelu) uplni idioti, kteri vubec netusi, co si trh zada, tak delas, jako by se nedal poridit rovnej monitor...
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Ache »

To byla ale reakce na to, jak to prezentovali. :) Navíc implementace toho HDR tam fakt byla divná. To byla také jedna z prvních her co podporovala HDR výstup, a minimálně na tom ASUSU to také redukovalo gamut , což proti nativu vypadalo "vyblitě" i když s vyšším jasovým kontrastem (tj. podobný chování jako v tom Shadow Warrioru 2).
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Shaquille »

O to nejde, jde o to, ze jsi to posuzoval podle videa, cos videl na youtube ;)
ale to je jedno, tohle nikam nevede... nechme toho, make peace
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Ache »

Tak snad ale podle videa si lze udělat nějaký obrázek. Já tam hodnotil prezentaci toho HDR. :wink: Například LTT testoval HDR monitory od nejdražšího až po nějaký levný shit (co má jen podporu HDR i když je to klasický sRGB panel bez dimmingu). A i když podle videa těžko hodnotit barevné podání a přesnost kontrastu, tak i podle videa snad lze usuzovat, že na tom noname shitu to asi nebude to "pravé HDR":
https://www.youtube.com/watch?v=0srgPxK-WhQ
(je tam dobrá poznámka jak popisuje u toho samsunga že černá není tak černá jako na tom drahém IPS - docela vtipné když VA má lepší kontrast - trik jak omezit smearing)

Spíš je vtipný, že ty jej už budeš mít, a objektivní recenzent (dělá přesná měření) jako na tftcentral stále na něj čeká (podle zprávy na twitru). :) Ale sem na testy zvědavej, ty předchozí 49" modely nevykazovaly nějaké zvláštní chování, čím by vybočovaly z řad VA panelů (samsungem značených jako QLED - což původně opravdu měla být jiná technologie - nástupce OLED - aktivní pixely). Tyhle oddysey prezentují jako něco úžasného... tak uvidíme.
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Shaquille »

Tak vis jak to chodi, vzorky zasila marketingove oddeleni, ne vzdy je zajem, aby pravda vysla na povrch (nerikam, ze je to tento pripad, spis to tak funguje obecne). Nezavisli recenzenti si shaneji vzorky z jinych, nez oficialnich zdroju (u nas distribuce, alza), aby prave nebyli zavazani vyrobci a necekala se automaticky kladna recenze. (Jako vyrobce) mas vetsi zajem prodat, nez mit negativni recenzi (pravda v marketingu nikoho moc nezajima).
Mozna to bude G7, neni to jeste jisty a manipulovat s krabici, co se mi malem nevejde do auta taky neni to co bych hledal. Preferuji 32" vice, nez 49". Recenzenti maji vzdycky prednost pred "kamarady", ale existuji i VIP klienti, pro ktere se da zaridit mnohe... Otazka spise je, komu ty vzorky na recenzi v CR/SK/PL (CEE regionu) posles. Neni to tak, ze jich ma Samsung kamion. Vzdy je to o tom, ktere modely chce tlacit a taky kolik jich planuje prodat. Sehnat na test mobil je otazka hodin, nez jej priveze kuryr. Sehnat vzorek treba notebooku je na vecne casy. V CR me napadaji dve mista, kam monitor poslat (Alza a Computer, nebo jak se ted ten casopis jmenuje).
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
usc
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 26. říj 2009

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od usc »

Ono zas su vzorky pre recenzentov a su predajne kusy. Napriklad XG279Q dosahovali recenzovane kusy kontrast 1:1100. Oproti tomu mnou zakupene dva kusy horko tazko chudobnych 1:830 (mozes si tam prihodit cca tych 40 vzhladom na nepresnost spyderX vs colormunki, cize 1:870) Naproti tomu na rtings.com v obchode zakupeny AW3420DW vykazoval kontrast 1:720 vs. moje dva kusy 1:960 a 1:830 cca (pisem to z hlavy, nechce sa mi to tu vyhladavat). Cize sa naozaj oplati pockat si skor nez sa rozsiria recenzie od portalov, ktore ziskavaju vzorky vramci obchodneho retazca + skusenosti uzivatelov.
Co sa tyka C9 je zakrivenie extremne a ked uz by som mal vytasit takmer 2 litre za nejaky samsung monitor, tak si mozem rovno dovolit vypalit nejaku tu C9 kazde dva roky (co pochybujem, ze sa stane) Pricom pokial vyslovene na dany OLED nepada slnko, nevidim problem s HDR, ani obrazom. Osobne dost pochybujem ze rtging, pc monitor alebo tft central odobria jeho kvalitu, najma za ten cash.
R9 5950X - Crosshair VIII Hero Wifi - Trident Z Neo 32GB GTZN - 3080 FTW Ultra 10GB - SB ZxR
970 Pro 512GB - 980 Pro 1TB - 640GB Caviar Blue - Ironwolf 4T - Exos 7E8 8T - Exos 16X 16T
Evolv X + 3 x NF-A14 PWM Chromax - Kraken x72 + 3 x NF-A12 PWM - Thor 850W
38GN950 - 2 x u2410 - Alloy Elite RGB - G502 Hero - Z906 - G Pro X Wireless
= OLED C9 + K63 Wireless Gaming Lapboard + G502 Lightspeed =
Flow X13 + MX Anywhere 3
usc
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 26. říj 2009

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od usc »

usc píše:Ono zas su vzorky pre recenzentov a su predajne kusy. Napriklad XG279Q dosahovali recenzovane kusy kontrast 1:1100. Oproti tomu mnou zakupene dva kusy horko tazko chudobnych 1:830 (mozes si tam prihodit cca tych 40 vzhladom na nepresnost spyderX vs colormunki, cize 1:870) Naproti tomu na rtings.com v obchode zakupeny AW3420DW vykazoval kontrast 1:720 vs. moje dva kusy 1:960 a 1:830 cca (pisem to z hlavy, nechce sa mi to tu vyhladavat). Cize sa naozaj oplati pockat si skor nez sa rozsiria recenzie od portalov, ktore ziskavaju vzorky vramci obchodneho retazca + skusenosti uzivatelov.
Co sa tyka Samsung C9 je zakrivenie extremne a ked uz by som mal vytasit takmer 2 litre za nejaky samsung monitor, tak si mozem rovno dovolit vypalit nejaku tu LG OLED C9/CX kazde dva roky (co pochybujem, ze sa stane) Pricom pokial vyslovene na dany OLED nepada slnko, nevidim problem s HDR, ani obrazom. Osobne dost pochybujem ze rtging, pc monitor alebo tft central odobria jeho kvalitu, najma za ten cash.
R9 5950X - Crosshair VIII Hero Wifi - Trident Z Neo 32GB GTZN - 3080 FTW Ultra 10GB - SB ZxR
970 Pro 512GB - 980 Pro 1TB - 640GB Caviar Blue - Ironwolf 4T - Exos 7E8 8T - Exos 16X 16T
Evolv X + 3 x NF-A14 PWM Chromax - Kraken x72 + 3 x NF-A12 PWM - Thor 850W
38GN950 - 2 x u2410 - Alloy Elite RGB - G502 Hero - Z906 - G Pro X Wireless
= OLED C9 + K63 Wireless Gaming Lapboard + G502 Lightspeed =
Flow X13 + MX Anywhere 3
usc
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 26. říj 2009

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od usc »

Su vzorky pre recenzentov a su predajne kusy. Napriklad XG279Q dosahovali recenzovane kusy kontrast 1:1100. Oproti tomu mnou zakupene dva kusy horko tazko chudobnych 1:830 (mozes si tam prihodit cca tych 40 vzhladom na nepresnost spyderX vs colormunki, cize 1:870) Naproti tomu na rtings.com v obchode zakupeny AW3420DW vykazoval kontrast 1:720 vs. moje dva kusy 1:960 a 1:830 cca (pisem to z hlavy, nechce sa mi to tu vyhladavat). Cize sa naozaj oplati pockat si skor nez sa rozsiria recenzie od portalov, ktore ziskavaju vzorky vramci obchodneho retazca + skusenosti uzivatelov.
Co sa tyka Samsung C9 je zakrivenie extremne a ked uz by som mal vytasit takmer 2 litre za nejaky samsung monitor, tak si mozem rovno dovolit vypalit nejaku tu LG OLED C9/CX kazde dva roky (co pochybujem, ze sa stane) Pricom pokial vyslovene na dany OLED nepada slnko, nevidim problem s HDR, ani obrazom. Osobne dost pochybujem ze rtings, pc monitors, alebo tft central odobria jeho kvalitu, najma za ten cash.

Hm, tak beriem spat https://www.youtube.com/watch?v=go1qsBetgV0 G7 vyzera zaujimavo (az na ten bleed xD), bohuzial (asi nielen pre mna) kvoli retardovanemu zakriveniu nepouzitelny. Pritom ludia priam prahnu po rovnych paneloch.
R9 5950X - Crosshair VIII Hero Wifi - Trident Z Neo 32GB GTZN - 3080 FTW Ultra 10GB - SB ZxR
970 Pro 512GB - 980 Pro 1TB - 640GB Caviar Blue - Ironwolf 4T - Exos 7E8 8T - Exos 16X 16T
Evolv X + 3 x NF-A14 PWM Chromax - Kraken x72 + 3 x NF-A12 PWM - Thor 850W
38GN950 - 2 x u2410 - Alloy Elite RGB - G502 Hero - Z906 - G Pro X Wireless
= OLED C9 + K63 Wireless Gaming Lapboard + G502 Lightspeed =
Flow X13 + MX Anywhere 3
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Shaquille píše: Kdyz pominu, ze jsou v Samsungu (a jinde u vyrobcu panelu) uplni idioti, kteri vubec netusi, co si trh zada, tak delas, jako by se nedal poridit rovnej monitor...
Si děláš srandu ne? Kdyby Samsung měl potuchy tak by dávno jako výrobce panelů mohl kralovat v monitorech ale realita taková neni. Dále, otevři si nabídku 32" monitorů a ukaž mi ty co nejsou curved, protože dnes člověk 32" non curved skoro nepořídí, to je bohužel realita. High refresh rate je u nás snad jen jeden od LG.

Celá ta debata o curved tady neni jen o tom zdali vůbec, ale jak moc. Lehce zakřivenej monitor bych přežil ale tenhle má takovou křivku že optimální vzdálenost aby celá plocha byla pod optimálnim úhlem je cca 43-47cm. Ty by jsi seděl 43cm od 32" ? To těžko ne, u 1M už jseš total mimo dobrý úhly a je to defakto negativní vlastnost ve všech ohledech.

Dále co se výrobců panelů týče, samotnej panel je jen jeden, jestli ho zakřivěj nebo ne a jak moc už je na výrobci monitoru, pre-curved se panel nevyrábí, z továrny to leze na souvislym pásu, proč teda výrobci nevydaj třeba 3 verze monitoru kde každá je jinak curved mi hlava nebere.

Já jsem zvědavej na to co je dobrý a co já chci, ne na ňákej useless hype-train. To je jako u telefonů, Apple udělá notch a další generaci maj všichno notche. Chtěl je někdo? Ne. Byl to dobrej design? Ne, ale byl to hype tak do toho všichni šli a generaci poté je zas něco jiného. U LCD byla minulá generace curved hype, tak snad co nejdříve odezní, nebo od nich někdo jinej koupí ty panely a udělá non-cruved verzi abych si to mohl koupit.
brambora81
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. čer 2015
Bydliště: Pardubice

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od brambora81 »

u monitoru ten refres neni tak rychlej jako u telefonu tak ze dokud se neproda co se vyrobilo nepocitam ze by se delalo neco jineho linky stali penize tak se musej zaplatit :)
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Ache »

DOC_ZENITH píše:Já jsem zvědavej na to co je dobrý a co já chci, ne na ňákej useless hype-train. To je jako u telefonů, Apple udělá notch a další generaci maj všichno notche. Chtěl je někdo? Ne. Byl to dobrej design? Ne, ale byl to hype tak do toho všichni šli a generaci poté je zas něco jiného. U LCD byla minulá generace curved hype, tak snad co nejdříve odezní, nebo od nich někdo jinej koupí ty panely a udělá non-cruved verzi abych si to mohl koupit.

Jo samsungu hype jde dobře. Jejich vlastní monitory nikdy nebyly nějak super (kromě těch profi jako legendární XL20 s RGB LED podsvícením - mimochodem staré s-PVA bez smearingu). Přitom samotný panely vyrábět uměl. I Samsungácký TN panely byly nej co se kdy dalo v TN kategorii pořídit. O to smutnější je, že sám Samsung pak do svých monitorů montoval kdejakou čínu. Legendární 226BW snad už není potřeba opakovat (recenze Samsung panel, v prodeji AUO, CMO, CPT panely). Když už se to moc provalilo, vyšla nová řada (4 číselná, už nevim přesně - něco jako 2232BW atd..) Samsung sliboval vlastní panely... a o půlroku později od vydání ten samý monitor koupil kámoš... a tadá CMO s otřesnýma barvama :-D

Teď to zase Samsung hodně hraje na marketing, kdy obyčejné VA panely představuje jako nějakou novou QLED technologii (hypuje to hlavně v TV). Ale defakto místo inovace degraduje - byl první kdo dělal OLED TV a místo dalšího vývoje tu máme návrat k TFT (a to ještě v horší podobě než bylo původní S-PVA). :sad:

Ale je fakt, že nezakřivený herní monitory vůbec nenabízí - asi fakt tím hlavním důvodem bude, aby se eliminoval vliv pozorovacích úhlů na okraje obrazu. On i ten malý 27" R1800 dost zkresloval obyčejný obraz (web, tabulky...). R1000 si fakt už ani nechci představit - kromě her to žádnou výhodu nenabízí.
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od DOC_ZENITH »

JJ, jeden takovej "kvalitní" 223BW mi leží ve sklepě, vypadl už i z role náhradního tak jsem ho hodil z mojeho sklepa do společný chodby ať si to někdo vezme... už je tam 2 roky a furt ho nikdo nevzal. :wink:

To že u nich levá ruka neví co dělá pravá je bohužel taky pravda. Je to u velkejch korporátů celkem normal a display divize a panel divize je evidentně jiná a moc nespolupracujou.

Edit:

Když už jsem se díval, narazil jsem na:

https://www.youtube.com/watch?v=buiMW-J3KTI

Jjiné testy potvrdily ten kontrast. To je kontrast jak hovado, přitom je to ten samej "línej" panel jak jiné 32" VAčka ne? Ty ale typicky nosej kolem 2500-3000:1 Tak jak z něj vytahli 5000:1 ?
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Shaquille »

DOC_ZENITH píše:...
Samozrejme mas pravdu, proto je treba na alze 77 modelu rovnych 32" a 45 zakrivenych... U 144 panelu je to 5:29, ale samozrejme jsou vyrobci magori, kteri nevi co hraci chteji, tak jim cpou zakriveny, protoze o ne neni zajem. Ty woe nevim jestli to myslis vazne, nebo si delas prdel. Nereknu, kdyby to delala jedna firma, ale oni se produktaci vsech vyrobcu asi sesli, dali rec a domluvili, ze rovne monitory proste delat nebudou trhu natruc... To je jak s mobily s malou uhloprickou, vsichni je chteli tak moc, az vymrely. Protoze ti, co je chteli nikdy nepochopili, ze tech, co chteji vetsi az obri uhlopricky je mnohonasobne vic. Prijde mi, jak bys vzdycky teoretizoval, ale nemel potuchy, jak to v business realne chodi...

Pisu, ze nejlepsi recenze dela uzivatel, jestli se povazujes za neco vic, tak to je tvuj prblem ;) O hype trainu jsem nic nepsal, jen to, jak se vzorky dostavaj mezi lid.

Ty stejne nebudes spokojenej nikdy. Kdyz se cokoli objevi, tak mas v naproste vetsine negativni reakce, jak to tobe nevyhovuje a jak bys to ty delal jinak...
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Shaquille »

usc píše:Ono zas su vzorky pre recenzentov a su predajne kusy. Napriklad XG279Q dosahovali recenzovane kusy kontrast 1:1100. Oproti tomu mnou zakupene dva kusy horko tazko chudobnych 1:830 (mozes si tam prihodit cca tych 40 vzhladom na nepresnost spyderX vs colormunki, cize 1:870) Naproti tomu na rtings.com v obchode zakupeny AW3420DW vykazoval kontrast 1:720 vs. moje dva kusy 1:960 a 1:830 cca (pisem to z hlavy, nechce sa mi to tu vyhladavat). Cize sa naozaj oplati pockat si skor nez sa rozsiria recenzie od portalov, ktore ziskavaju vzorky vramci obchodneho retazca + skusenosti uzivatelov.
Co sa tyka C9 je zakrivenie extremne a ked uz by som mal vytasit takmer 2 litre za nejaky samsung monitor, tak si mozem rovno dovolit vypalit nejaku tu C9 kazde dva roky (co pochybujem, ze sa stane) Pricom pokial vyslovene na dany OLED nepada slnko, nevidim problem s HDR, ani obrazom. Osobne dost pochybujem ze rtging, pc monitor alebo tft central odobria jeho kvalitu, najma za ten cash.
To je mozne, ja dostavam "retail" kusy, ktere jdou bud distibuci, nebo na test. Zadne specialni verze, zadny special firmare, vybrany panel, jine baleni nebo tak neco...
Si kup misto monitoru 55" C9, ja ti Samsung nenutim. Osobne nechci monitor, ktery ma 55".
Kvality OLEDu jsou nepopiratelne, ale stejne tak ma i nedostatky. Ze to nekteri nevidi a je pro ne OLED dokonaly jde mimo me, at si kazdy koupi co chce.
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Jen klid jo, dej si kafe nebo co tebe uklidňuje, dej dokupy ten doublepost a koukni na ty filtry.

Třeba teď jsem na CZC zadal 32", 1440p, 144a více hz, vypadlo mi 16 curved a 2 necurved a z těch 2 jsou oba defakto identický LG jen jeden 650 a druhej 850 s trochu lepšim HDR (oba dva bohužel trpěj smearingem a lehknou neostrostí textu). Dále jsi zamlčel pointu naší diskuze a to jak jsou curved, ono je to dost zásadní, protože tenhle novej Samsung je dost extrémě curved, neni to jen lehké zakřivení pro optimální úhled pro 1 člověka, je prostě pro 32" matematicky moc velké, z toho se nevykecáme a i kdyby Samsung byl vládce světa stále může dělat chyby.

Stejně jako ti tví výrobci telefonů, nechali celej segment Applu a jeho Iphonu SE, jednoznačně nejprodávanějšímu modelu ve své kategorii. Bohužel se většina z nich neřídí ňákými dlouhými studiemi co by kdo kde jak kupoval, nejdůležitější je vždy hype-train a narychlo zkopírovat to co je zrovna tuhle sezónu trend aby jsme mohli říci "mi to máme také". Taková je realita. Spousta volů to také koupí ale... já jeden z nich nejsem. Pořád požaduji lepší obraz než má Sony KDL-32W4000 a to mi ani zde Samsung opět nenabídnul. Přišel ale konečně s něčím solidním, poprvé tu máme high refresh VA co je fakt fast, žádnej smearing, nic, v tomhle ohledu paráda. Teď ještě pořešit ten kontrast kterej jsme cestou kdesi ztratili a můžeme se chystat na upgrade.
Naposledy upravil(a) DOC_ZENITH dne stř 22. črc 2020, 22:32, celkem upraveno 2 x.
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Ache »

Shaquille píše: ale samozrejme jsou vyrobci magori, kteri nevi co hraci chteji, tak jim cpou zakriveny, protoze o ne neni zajem. Ty woe nevim jestli to myslis vazne, nebo si delas prdel. Nereknu, kdyby to delala jedna firma, ale oni se produktaci vsech vyrobcu asi sesli, dali rec a domluvili
Curved éru začal samsung a právě to prezentoval tak, že to skoro vypadalo, že se už dočkáme OLED... byl to hype jak sviň. I já sem neododal a na C24FG70 (ve finále C27) jsem dělal recenzi na PCT - prostě abych si ho hlavně zkusil... jaké bylo moje ochlazení, když na stole přistálo takové normální VAčko (akorát s širším gamutem díky Quantum dot filtru). Ale ten hype před vydáním si dodnes pamatuju - nakonec 24" verzi sem netestoval, protože sem měl cca 3-4 měsíce před vydáním k dispozici nejspíše nějaký ES kus, kde byla hodně nevyladěná odezva (fialový ghosting na rise odezvě z černé - finální verze tohle už měla opraveno - nejspíš snaha o eliminaci smearingu silným OD). Ten úžasný Curved monitor sem prostě chtěl vidět i když ještě nebyl na trhu. :)

Takže ano, on to zakřivení Samsung spíš hráčům vecpal. Stejně jako třeba Apple nastartoval éru likvidace starého spolehlivého audiovýstupu na sluchátka... všichni to kopírovali, pár blbeč... pardon youtuberů, to vychvalovalo jak je to super a IN, jack už je zastaralej. atd.

Lidi jsou prostě ovce (99% z nich), jak je šikovnej marketing dokáže přesvědčit, tak má výrobce vyhráno a prodá cokoliv, co se hodí do krámu. Po takovém 3D (éra před HDR hype) už dnes také neštěkne pes a dřív TV bez 3D byla skoro neprodejná. :-D Opravdu to jen není o tom co by lidi chtěli, ale co dokáže marketing prodat a přesvědčit lidi, že tahle věc je super. :)

Naštěstí ještě stále existují recenze, ze kterých se dá vyčíst co se jak chová, a pak je jen na každým, zda si to pořídí nebo ne... blbý je akorát když není na výběr alternativa (třeba nezakřivený monitor se Samsung VA+QuantumDot panelem, anebo vůbec 32" IPS s QD a 144+ Hz).
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
Odpovědět

Zpět na „Monitory, televizory a projektory“