Jak vypnout pevne disky?

Pevné disky a SSD, optické a výměnné mechaniky, řadiče IDE, SCSI, SATA a jejich nastavení.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

Odpovědět
termit256
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. led 2005

Jak vypnout pevne disky?

Příspěvek od termit256 »

Existuje ve w10 prikaz kterym bych zastavil pevne disky?
Jde to udelat tak, ze si v dialogu uspory energie nastavim zastaveni disku po 1 minute, ale je to takove hodne krkolomne. Chtel bych disky jednoduse zastavit poklikanim na ikonu a staly by do te doby dokud by k nim nic nepristupovalo, pri prvnim pristupu by se zacly tocit dokud bych je zas nevypnul.
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: Jak vypnout pevne disky?

Příspěvek od killerek »

Proc bys to vubec delal? Plotnove disky je lepsi nechat bezet a u SSD je to jedno.
C1c1n
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. dub 2017
Bydliště: Frýdek Místek

Re: Jak vypnout pevne disky?

Příspěvek od C1c1n »

killerek píše:Proc bys to vubec delal? Plotnove disky je lepsi nechat bezet a u SSD je to jedno.
Třeba je nechce poslouchat?:p
CPU - i7 8700k - GPU - 1080Ti - MB - Gigabyte GA Z370 HD3 - RAM - Kingston HyperX 2700Mhz CL15 - SSD - Kingston HyperX M.2 240G - DISK - WD Blue 1TB - Zdroj - EVGA Supernova 650 P2
termit256
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. led 2005

Re: Jak vypnout pevne disky?

Příspěvek od termit256 »

Jo, presne tak.
Nekdy uploaduju velke objemy dat, coz delam pres noc a vedle compu spim. Zbytek PC jede pri takovem nizkem zatizeni s vyplymi vetraky, a jedine co hluci jsou dva disky (v raidu). Ty pri tomhle vubec nepotrebuju, data pro upload si hodim na ssd, ktery samozrejme vypinat nebudu. Jinak disky nechavam bezet porad, proto mi zminene vypinani po nejake dobe pres rizeni spotreby prijde nahovno.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak vypnout pevne disky?

Příspěvek od python.p »

SW RAID? Tam bych hledal zakopanýho psa....
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
elcrys
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. srp 2006

Re: Jak vypnout pevne disky?

Příspěvek od elcrys »

Já používám na manuální uspání disků utilitu hdparm. Původem je pro Linux, ale lze ji stáhnout i pro Windows (funkční i pod desítkama). Bližší popis třeba zde:
https://superuser.com/questions/857123/ ... -windows-8

Program nemá žádné GUI, je to jen pár desítek kB velký exe soubor a já tím uspávám disk v hot-swap pozici, než s ním začnu manipulovat. Dávku mám v klasickém bat souboru s odkazem na plochu, tak, jak to chceš i ty. Pro příklad, já tam mám:

Kód: Vybrat vše

hdparm -Y /dev/hdd
Je používáno linuxovské adresování zařízení, tvůj disk může být např. "hdb", je to dáno pozicí na sběrnici - písmena jednotek to nebere v potaz.

Jak si to poradí s RAIDem netuším.
termit256
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. led 2005

Re: Jak vypnout pevne disky?

Příspěvek od termit256 »

python.p píše:SW RAID? Tam bych hledal zakopanýho psa....
Co ma spolecneho RAID s hlucnosti roztoceneho disku?
Mam 2 disky v RAID1, ale i pokud bych je nemel v RAIDU, hucely by prece stejne :-)


Dik za tip, utilitu hdparm vyzkousim.
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Jak vypnout pevne disky?

Příspěvek od zombux »

"bezpečně odebrat disk" (pro úplnou jistotu je dobré aby to podporoval i driver řadiče) a hardwarový switch, nazdar. používám takhle už hrubě přes dekádu a jsem naprosto spokojen, až do kompletní náhrady harddisků za SSD nechci jinak :)
konkrétně mám Lian Li BZ-H06B, ale bude jich víc.
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak vypnout pevne disky?

Příspěvek od python.p »

Třeba to, že ten RAID1 stále porovnává jaké data má na jakém disku? Nebo třeba to, že on řídí co a jak se na ty disky zapisuje? Pokud bys je neměl v RAIDu, tak by se po delší době uspali nejspíš sami. Pokud bys měl dospělej řadič, tak bys mu to vnutil nastavením.

Ale protože jsme se za 2 dny nedozvěděli ani co máš za disky, tak je fakt těžké radit.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
termit256
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. led 2005

Re: Jak vypnout pevne disky?

Příspěvek od termit256 »

Ale mi to uspani pomoci rizeni spotreby normalne funguje, jak jsem psal. Disky nic neporovnavaji apod. normalne se po ztadanem case prestanou tocit a pri pokusu o pristup zase roztoci. Ale vypinat disky pomoci tohoto je extremne krkolomne, nehlede k tomu, ze tu funkci musim zase vypnout, jinak mi disky usinaji kazdou chvili.

Disky mamTOSHIBA X300, a opet nechapu jaky ma typ disku vliv na zpusob jak ho zastavit.

Funkce "bezpecne odebrat disk" se mi u zadneho HDD vubec nenabizi.
Naposledy upravil(a) termit256 dne pát 21. srp 2020, 19:04, celkem upraveno 1 x.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak vypnout pevne disky?

Příspěvek od python.p »

Třeba to, že každý disk má jinak nastavený FW? :wink:
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
termit256
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. led 2005

Re: Jak vypnout pevne disky?

Příspěvek od termit256 »

Vis vubec o cem mluvim?
Ja chci aby se PRESTAL TOCIT DISK.
Znas tedy nejaky zpusob jak to ve w10 udelat at uz mam RAID nebo ne, a at uz je to disk jakehokoliv typu ktery uznas za vhodne s jakykoliv FW ktery ti vyhovuje?
Nebo ti budu muset nakonec sdelit i cislo bot abych se nakonec dozvedel ze to neumis? :-)
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Jak vypnout pevne disky?

Příspěvek od zombux »

pokud je nastavený RAID, tak žádná taková možnost neexistuje, to je dáno by design.
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
termit256
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. led 2005

Re: Jak vypnout pevne disky?

Příspěvek od termit256 »

Vzdyt pisu ze pri nastaveni v rizeni spotreby to FUNGUJE a disky se po nastavene dobe bez pristupu zastavi.
Ja uz nevim jak bych to jinak napsal aby jste to pochopili.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak vypnout pevne disky?

Příspěvek od python.p »

termit256 píše:Vis vubec o cem mluvim?
Ja chci aby se PRESTAL TOCIT DISK.
Znas tedy nejaky zpusob jak to ve w10 udelat at uz mam RAID nebo ne, a at uz je to disk jakehokoliv typu ktery uznas za vhodne s jakykoliv FW ktery ti vyhovuje?
Nebo ti budu muset nakonec sdelit i cislo bot abych se nakonec dozvedel ze to neumis? :-)

Já to vím, ale ty ne. Vypni RAID a sleduj jak se ti krásně budou disky v nečinosti vypínat.

Podívej se třeba co znamená takové APM a zkus si je třeba nastavit přes všemi oblíbený CrystalDiskInfo...

Aby to nakonec nebylo jak s tím outlookem, jenom lenost a blbost. Nic víc...
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
termit256
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. led 2005

Re: Jak vypnout pevne disky?

Příspěvek od termit256 »

To je jak u blbejch. Uz po ctvrte pisu ze vypinani disku v necinnosti mi funguje i s RAIDem.
Ja nevim jak uz to jinak napsat nez kapitalkami a cervenym pismem, mozny bych mohl dat jeste tucny font :-)
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak vypnout pevne disky?

Příspěvek od python.p »

Seš linej jak vepř. Naprosto a dokonale. A ke všemu si myslíš, že se z tebe všichni poserou....

Kdybys nebyl linej, tak bys za pár dní co to tady řešíš a děláš ramena, dávno našel tohle: https://www.meinfach.net/revosleep/
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
C1c1n
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. dub 2017
Bydliště: Frýdek Místek

Re: Jak vypnout pevne disky?

Příspěvek od C1c1n »

Tohle fórum je snad vyhledáváč s lidským rozhraním nebo co?!:D
CPU - i7 8700k - GPU - 1080Ti - MB - Gigabyte GA Z370 HD3 - RAM - Kingston HyperX 2700Mhz CL15 - SSD - Kingston HyperX M.2 240G - DISK - WD Blue 1TB - Zdroj - EVGA Supernova 650 P2
Odpovědět

Zpět na „Disky, mechaniky a řadiče“