MSI Tomahawk B450 nevidí disky

Základní desky firmy Asus a firmy MSI.

Moderátor: Eddward

Odpovědět
glowi2
Nováček
Nováček
Registrován: 05. úno 2009

MSI Tomahawk B450 nevidí disky

Příspěvek od glowi2 »

Ahoj,

z důvodu anabáze se změnou zdroje na Corsair RM750X, jsem vyndávali a vraceli MB (PC nenabíhal, ale bylo to kvůli vypadlým pojistkám k zásuvkám v pokoji).
Nyní máme problém, že v BIOSu je vidět pouze 1 SSD, zbývající 2 HDD a 1 SSD se nehlásí.

1. porty na desce fungují. Ověřeno s funkčním SSD . Navíc všechny disky byly připojovány na stejný port, stejné SATA i napájecí kabely.
2. Kabely jsou OK. Viz výše
3. Disky jsou ok, zkoušeno připojení v jiném PC.

BIOS je poslední. Cmos byl resetován

Jsem naprosto v koncích. Nemá někdo radu?

díky
liquidfunk
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 03. čer 2003
Bydliště: PRIBRAM@FM
Kontaktovat uživatele:

Re: MSI Tomahawk B450 nevidí disky

Příspěvek od liquidfunk »

Zkus zapnout v biosu ahci pokud nemas. A to asi nemas :D
glowi2
Nováček
Nováček
Registrován: 05. úno 2009

Re: MSI Tomahawk B450 nevidí disky

Příspěvek od glowi2 »

V Biosu mam volbu AHCI (default) nebo RAID. AHCI je aktivni
coyd
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. led 2010
Bydliště: Ostrava TBC - The Black City

Re: MSI Tomahawk B450 nevidí disky

Příspěvek od coyd »

Když připojíš disky až kdyz jsou puštěné windows, načte je to ?
CPU: AMD Ryzen 7 5700X@4,5GHz MB: ROG Strix X570-I Gaming GPU: Inno3D GeForce RTX 4070 TiS (1,0V)
RAM: 2x16gb G.Skill Trident Z RGB@3333MHz PSU: Seasonic Focus 650W Case: Metallic Gear NEO Mini V2 Silver
CPU cooler: Corsair H100x Monitor: 27" AOC AG271QG 165Hz 2K G-Sync
Nagant
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 23. kvě 2007
Bydliště: Hradec Králové

Re: MSI Tomahawk B450 nevidí disky

Příspěvek od Nagant »

Co je to za disky?
Nebude tam problém s 3,3V pinem na napájecích SATA konektorech?

Pozn. Z úvodního příspěvku jsem nepochopil, zda se zdroj měnil, či nikoli, tedy co se vlastně změnilo.
A zda to bylo vůbec někdy funkční.
ASUS Prime X370-A, AMD Ryzen 5 2600, 2x8GB DDR4 Ballistix Sport LT 3000 White, SSD NVME Transcend MTE220S 256GB, WD20EARX-00PAS, WD20EFRX-68EUZ, ST4000DM004-2CV104, LG BH08LS20, Pioneer DVR-112, GeForce N210, IEEE1394b PCI-E, Seasonic S12II-430; Windows 10 Pro 64bit; MS Office 2019; Vodafone GigaCube 5G (TCL LinkHub HH500V) se sim T-Mobile 100GB
liquidfunk
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 03. čer 2003
Bydliště: PRIBRAM@FM
Kontaktovat uživatele:

Re: MSI Tomahawk B450 nevidí disky

Příspěvek od liquidfunk »

glowi2 píše:V Biosu mam volbu AHCI (default) nebo RAID. AHCI je aktivni
Tak to je zvlastni. Pokud mas nejaky nvme disk, vypnou se porty 5 a 6. Ostatni by ale mely fungovat. Zkontroluj nastaveni jednotlivych sata portu v biosu, jestli maji spravne nastaveno sata (byt verim ze jsi vyzkousel uz vsechny moznosti). Nicmene co sem koukal tak nejsi jediny s podobnym problemem na dane desce. Casto jsou ale na vine mrtve disky, ty jsi ale otestoval jinde. Tedy jedina rada je, pokud to nerozchodis asi reklamace.
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: MSI Tomahawk B450 nevidí disky

Příspěvek od Ache »

A to jedno SSD co je vidět, je v NVME slotu? zkus vyházet zbylý jednotky s SATA konektorů 1/2, případně 5/6.
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: MSI Tomahawk B450 nevidí disky

Příspěvek od Jey »

Hm, pak jedině reklamovat základní desku (pokud to není "vlastnost"), nebo zkusit použít externí řadič disků na PCI-E.

Ještě by se možná dalo zkusit nahrát nějaký starší BIOS.
glowi2
Nováček
Nováček
Registrován: 05. úno 2009

Re: MSI Tomahawk B450 nevidí disky

Příspěvek od glowi2 »

Vsechny disky byly dříve připojené, fungovaly a všechny jsou v SATA. Zdroj se měnil, protože PC často padal při zátěži při hraní a chtěli jsme zjistit, jestli je problém v grafice nebo že nestihá 530W zdroj.
Při zapojování vypadly pojistky a než jsme na to přišli, tak už jsme vyndali desku.
Při sestatování syn poškodil jeden SATA port.
Po sestavení se to chová, jak jsem popsal.
Disky jsem zkoušel připojit do stejného portu SATA4, stejné kabely, jeden po druhém. Detekován je pouze jeden SSD. Druhý SSD jsem připojoval přes eSata do jiného PC a funguje, nicménmě detekován není
Nastavení SATA pro jednotlivé porty obsahuje pouze enable hotplug
Ale jak jsem psal, stejný port i kabely, stejné nastavení pro všechny disky, pouze jeden SSD je detekován.
podle mě to není možné.
Chápal bych, kdyby nešly některé porty, kdyby odešly všechny, nebo se nějak odpálily ty disky,
kdyby zdroj odpálil PC, ale takhle to nechápu.

Asi to bude na novou desku, ale nechápu, že ten jeden disk detekuje
Natural
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 21. srp 2010
Bydliště: Diváky
Kontaktovat uživatele:

Re: MSI Tomahawk B450 nevidí disky

Příspěvek od Natural »

glowi2 píše:Při zapojování vypadly pojistky a než jsme na to přišli, tak už jsme vyndali desku.
Při sestatování syn poškodil jeden SATA port.
Po sestavení se to chová, jak jsem popsal.
...
Pokud nebyl zdroj (a určitě to nebyl šmejd s pofidérní ochranou, když vyhodí i pojistky, že...) při odpojení/zapojení desky vypnutý, tipl bych to na její poškození, a nebo i dalších komponent, tady asi tedy disků. Sorry, ale tohle je opravdu prasárna. Takhle vážně ne.
glowi2
Nováček
Nováček
Registrován: 05. úno 2009

Re: MSI Tomahawk B450 nevidí disky

Příspěvek od glowi2 »

Jak jsem již psal jedná se o Corsair RM750X Gold. To podle mě šmejd není. A samozřejmě byl vypnutý.
Opět jsem již psal, že disky nejsou poškozené!
segestes
Začátečník
Začátečník
Registrován: 27. dub 2017

Re: MSI Tomahawk B450 nevidí disky

Příspěvek od segestes »

Natural píše: a určitě to nebyl šmejd s pofidérní ochranou, když vyhodí i pojistky, že....
Tak pojistky mi vyhazoval nový Corsair Gold AX750 i Seasonic X-650W. Ani jeden zdroj není šmejd, je to spíš v elektroinstalaci, která nezvládne chvilkovou špičku. Na komponenty to vliv nemá.
zsdx
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. srp 2017
Bydliště: na Pankraci

Re: MSI Tomahawk B450 nevidí disky

Příspěvek od zsdx »

Pred vyhozenim (reklamaci ti kvuli poskozenemu SATA portu neuznaji) zkus reflashnout BIOS, klidne na stejnou verzi. A vymena CR2032 te kdyztak taky nezruinuje.
Odpovědět

Zpět na „Asus a MSI“