Je 30 FPS dost pro všechny?

Libovolný výrobce, technologie, informace, rady, výběr, ovladače.

Moderátoři: morke, Walker1134, PKBO, Hladis

Odpovědět
AllowedCry
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 21. kvě 2011
Bydliště: Praha

Re: Je 30 FPS dost pro všechny?

Příspěvek od AllowedCry »

Tak to je přece příležitost sony vydat novou telku :mrgreen:
Ryzen 5700X @ PBO+200 || GB B450 GX || 32GB @ 3600Mhz cl16 || XFX RX7900 XT @ OC || SSD 1.25TB || HDD 3TB || Fractal R5 + Corsair HX850 || [4K] Philips 288E2A @ 60hz + Philips 48OLED707 @ 120hz.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Je 30 FPS dost pro všechny?

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Žádná 240hz TV neni. Nej jsou ty LG OLEDY s HDMI2.1, ty daj 4K 120hz ale ne 240hz.
ArgCZ
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. črc 2010

Re: Je 30 FPS dost pro všechny?

Příspěvek od ArgCZ »

Bouner píše:No nvm, 30fps i ve 3rd person hře je prostě rakovina... to patří tak max do nějakých textových her a sudoku. Od animací, po odezvu tak po divný pocit při větší akci je prostě 30 fps děs. Krásný příklad jsou prostě 3rd person hry co výjdou i na PC, ideálně s odemklým framerate..ten rozdíl je kolikrát jak 2 jiné hry.
a i přes to že PS4 Pro a XBONEX nabízí často výběr mezi 4k 30FPS nebo 1080p 60FPS jsem tuhle druhou možnost využil zatím jen u jedné jediné hry, jinak dávám vždy přednost vyšímu rozlišení a detailům, 2m daleko od obrazu, bezdrátovej gamepad, to není 30cm a pár milisekund odezva zobrazovadla a bleskurychlá myška jak na PC kde na tomhle sejde, tohle je kapku jinej svět ty rakovino.

btw když jsme u toho Gran Turisma Sport tak zrovna tohle běží 60FPS na všech verzích PS4 ve všech módech tak nevím co tam vývojáři řešej, nejspíš nová konzole to potáhne ve 4k 120FPS v klídku, ale mě to přijde jako zcela zbytečný, je to svou podstatou kompetitivní hra a všichni mají mít stejné podmínky a né že to bude jak na PC kde se budou všichni honit za nesmyslně vysokým frameratem kvůli výhodám proti ostatním, to vše jen ruinuje.
PS5, LG OLED65BX, Samsung HW-Q700A + SWA-9500S = 5.1.4 Dolby Atmos, DTS:X
crashPC
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 09. dub 2005
Bydliště: Slaný

Re: Je 30 FPS dost pro všechny?

Příspěvek od crashPC »

Pod 45FPS závodní hry radši odinstalovávám, a pod 60FPS střílečky. Prostě to nejde hrát. Jsou i bystřejší jedinci. Závidím těm, kterým to nevadí.
Lenovo ideapad 16“, Ryzen 5800H (8C/16T) 16GB DDR4 @ 3200MHz, 1TB M.2 SSD
We are not here because we're free, we are here because we're not free...
satik
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 03. črc 2015
Bydliště: Jilemnice
Kontaktovat uživatele:

Re: Je 30 FPS dost pro všechny?

Příspěvek od satik »

Taky závidím, já už si na vysoký FPS a Hz tak zvyknul, že když mi jde 3D hra pod 100fps, mám po chvílí motion sickness.
GPU MSI RTX 4090 Suprim X CPU AMD Ryzen 9 7950x3D MB ASUS Crosshair HERO, RAM G.Skill Tridentz 64GB @6000MHz CL30
case Fractal Define Torrent PSU Seasonic Prime TX 1600W, M2 SSD Seagate Firecuda 530 2+4TB
monitory Samsung Odyssey G9 Neo + 2x AOC AG271QG periferie Razer Deathadder, Ducky Shine7, Steelseries QcK+, Beyerdynamic MMX 300 VR Valve Index
TankGeorge
Začátečník
Začátečník
Registrován: 14. čer 2011

Re: Je 30 FPS dost pro všechny?

Příspěvek od TankGeorge »

Z nudy sem hodím tři hlavní zkušenosti, co se můžou někomu hodit při rozhodování. Přijde mi, že tohle téma obecně je totálně zamořené názory a nimráním v nepodstatných technických drobnostech

- Operaci Flashpoint jsem dohrál na Celeronu 400MHz a mělo to méně než 20FPS, možná místama deset. Důvod je prostý. Nebyl jsem zvyklý na lepší. Lidský mozek vnímá výrazně jinak přechod k lepšímu a downgrade k horšímu. Zažil jsem to teprve nedávno s koupí 100Hz monitoru.
Pevně věřím, že lidé zvyklí na 30FPS/60FPS nevnímají přechod na "lepší" 60FPS/100FPS, jako něco zásadního, a budou tvrdit, že to není takový rozdíl. ALE downgrade z5 je pěst na oko. Nikdy bych nevěřil, že 60FPS mi bude málo, dokud jsem si nezvykl na 100FPS.
To samý bych očekával při přechodu na 240FPS. Ze začátku bych to nevnímal, jako rozdíl, ale jakmile bych po měsíci hraní někde spadl na 100FPS, tak by najednou byl oheň na střeše.
Za mě, pokud jste zvyklý na 30/60FPS, nenechte si nakecat, že musíte mít lepší - nemusíte

- Ghosting a Overdrive. Vyšší frekvence monitorů krásně ukázaly slabiny LCD technologie. Klidně se mi vysmějte, že jsem nup a neumím si vybrat monitor, ale tohle mě dost zklamalo. I když je frekvence monitoru vyšší, pořád je limit v tom, jak rychle se pixely dokážou přepnout při vysokém kontrastu.
Takže ve výsledku to vypadá tak (pokud se mýlím v tomto dojmu, klidně mě opravte), že většina obrazu vám běží 100FPS (nebo deklarovanou max frekvencí), ale vysoký kontrast typu pohyblivý text běží defacto 60FPS, takže se rozmaže a dělá duchy, nebo při zapnutém Overdrive dělá fialovou koronu. Paráda, můžete si nastavit, která prasečina vám více vyhovuje.
Tento problém se bude lišit u jednotlivých technologií panelů TN/VA/mVA/IPS, ale týká se to víceméně všech a při výběru monitoru bych se na tuhle věc zaměřil jako prioritu č1. Možná se mýlím, mám špatný typ, nebo už pokročila technika Overdrive.
Za mě, jediná cesta vpřed je OLED a LCD mělo zdechnout už tak před 10ti lety. Když si koupíte 240Hz monitor a máte tam ve vysokém kontrastu duchy jako prase, tak buď mi něco uniká, nebo je to prostě podvod fake 240FPS a trh to žere výrobcům i s navijákem. Skoro mi začínají TN panely dávat smysl, který předtím neměly.

- Realismus s vyšší frekvencí je další věc týkající se vnímání lidským mozkem. Vyšší frekvence vás vtáhne do obrazovky daleko víc, než vyšší detaily a fotorealismus. To může mít několik následků. Může se vám klidně stát, že budete trpět motion sickness při 120Hz+ u hry, kde vám na 60FPS nic nebylo - to zaprvé =)
Další věc je fenomén z filmu Hobit, který šel do kin ve 48FPS a lidi celkem jednotně tvrdili, že vypadá divně, ošklivě, počítačově a nerealisticky. Spolu s MEMEs o "filmový zážitek 30FPS" to krásně ukazuje, že s vyšší frekvencí mozek vnímá obraz daleko realističtěji.
Zní to na první pohled jako protiřečící si pakárna (a Hobit vypadal blbě z více důvodů, než těch technických), ale pointa je v tom, že s více FPS se mnohem více odhalí nedokonalosti scény. Pod 30FPS se dá pohřbít spousta věcí, které ve 48FPS najednou bijou do očí. Hobit je objektivně technologicky úplně jinde než Návrat Krále, ale ve 48FPS najednou byl čas vidět, jak nesedí kvalita modelů na scéně, jak je osekané prostředí, jak je shitovej motion blur atd.
To samé vás čeká ve hrách. S vyšším FPS se ukážou slabiny, neplynulé animace (MOCAP bývá 30FPS napevno), pop-in objektů, nekvalitní postprocessy - hlavně DOF. Kvalitní motion blur (např UE per object) je skoro nutnost do budoucna na vyšší FPS.

My2cents, zatímco budu čekat na dostupný HW pro hraní na 120Hz+ 4k OLED (asi příští generace konzolí PS6 aspol)
Ryzen 7800X3D + Kingston 2x32GB 6000/36 + RTX 4090 sociální Gainward + ROG B650E-E
LG OLED CX 55" + Fractal Design Define S2
satik
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 03. črc 2015
Bydliště: Jilemnice
Kontaktovat uživatele:

Re: Je 30 FPS dost pro všechny?

Příspěvek od satik »

I když je MOCAP 30 fps, tak se animace dneska už snad všude interpolujou, takže to nevadí a pohyb je plynulý.
GPU MSI RTX 4090 Suprim X CPU AMD Ryzen 9 7950x3D MB ASUS Crosshair HERO, RAM G.Skill Tridentz 64GB @6000MHz CL30
case Fractal Define Torrent PSU Seasonic Prime TX 1600W, M2 SSD Seagate Firecuda 530 2+4TB
monitory Samsung Odyssey G9 Neo + 2x AOC AG271QG periferie Razer Deathadder, Ducky Shine7, Steelseries QcK+, Beyerdynamic MMX 300 VR Valve Index
crashPC
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 09. dub 2005
Bydliště: Slaný

Re: Je 30 FPS dost pro všechny?

Příspěvek od crashPC »

TankGeorge:

Kus v pravdy v tom co říkáš je, ale takhle to nefunguje.
Jsem z doby, kdy 3D hry "teprve začínaly", a fungoval jsem tak, že pokud bylo možno, nastavoval jsem detaily tak, aby se to příjemně hrálo. Neměl jsem žádnou referenci, ani žádný lepší zážitek. Prostě jsem to šteloval tak dlouho, než jsem nenašel nejlepší kompromis mezi snímkovací frekvencí a kvalitou výstupu.
A toto obvykle vycházelo na cca 35-40Hz, a později k 60Hz. Pokud by mě někdo nutil hrát na méně, tak bych to buď nehrál, nebo snížil detaily.

A dnes jak frackové řveme, když midrange HW nedá hru na Ultra settings 4K při 144Hz. :-D
Je to nanejvýš směšné. :-D
Naposledy upravil(a) crashPC dne pon 9. lis 2020, 06:50, celkem upraveno 1 x.
Lenovo ideapad 16“, Ryzen 5800H (8C/16T) 16GB DDR4 @ 3200MHz, 1TB M.2 SSD
We are not here because we're free, we are here because we're not free...
dexterav
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. pro 2003
Kontaktovat uživatele:

Re: Je 30 FPS dost pro všechny?

Příspěvek od dexterav »

hlavne vlastne taký HW ani nieje :D :mrgreen:
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X24GB 7,2GHz CL32 GSkill, Asus TUF 4090 3/23GHz , H2O + Carbide 600Q,SF Leadex 1kW Ti, 10TB 850X, Topping D50s + A50s + T5, LG 42C2, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: Je 30 FPS dost pro všechny?

Příspěvek od Ache »

crashPC píše:A dnes jak frackové řveme, když midrange HW nedá hru na Ultra settings 4K při 144Hz. :-D
Je to nanejvýš směšné. :-D
On jeden takový mýtus mezi lidma je i to, že nemá smysl kupovat 100+Hz monitor, když hraju hry na 50-70 fps ;-)

100/200/300Hz monitor častěji aktualizuje frame = menší lag. Ale hlavně má výrazně rychlejší odezvu (pixely jsou nucený se rychleji otáčet). Samozřejmě G-SYNC/free-SYNC tuhle výhodu zabije a tam je fakt nutné jet na maximálních možných fps, jinak trpí i ta odezva.

Přechod k lepšímu vždy bud epoznat, ale je fakt, že přechod mezi 60Hz a 120Hz je výraznější, než pak 120 / 240 - tam bych si tipoval, že u slepého testu už bude težké pozorovat rozdíly. Jistě to půjde (hlavně kvůli té odezvě LCD), ale nepůjde o tak zásadní rozdíl.
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
satik
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 03. črc 2015
Bydliště: Jilemnice
Kontaktovat uživatele:

Re: Je 30 FPS dost pro všechny?

Příspěvek od satik »

120/240Hz ve slepým testu bych poznal 100%, poznal jsem bez chyby z deseti pokusů i 120 vs 144, ale víc než 165 jsem zatím neviděl, tam by mě to zajímalo, jak velkej rozdíl to je na 240 a 360.
GPU MSI RTX 4090 Suprim X CPU AMD Ryzen 9 7950x3D MB ASUS Crosshair HERO, RAM G.Skill Tridentz 64GB @6000MHz CL30
case Fractal Define Torrent PSU Seasonic Prime TX 1600W, M2 SSD Seagate Firecuda 530 2+4TB
monitory Samsung Odyssey G9 Neo + 2x AOC AG271QG periferie Razer Deathadder, Ducky Shine7, Steelseries QcK+, Beyerdynamic MMX 300 VR Valve Index
karel88l
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 09. kvě 2011
Bydliště: Dačice (JH)

Re: Je 30 FPS dost pro všechny?

Příspěvek od karel88l »

Rozdil mezi 144Hz a 165Hz je spis placebo,protoze je to malej skok,ted mam 240Hz pretaktovanej na 280Hz a muzu rict ze zpatky na 165Hz bych se vracet nechtel :) Nejvetsi rozdil proti tomu 165Hz byl fakt ten input lag.

Jsou uz na trhu 360Hz monitory s gsync so maji o nejakych 30-40% rychlejsi realnou odezvu nez ty 240Hz.Driv si lidi mysleli ze jim staci 60Hz,dneska jak jsou cenove dostupny 144Hz monitory,tak si zase mysli,ze 144Hz je endgame a tak to pujde dal,jak se postupne budou rozsirovat high refresh rate monitory :D
Srandista
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 17. čer 2009
Bydliště: Brno

Re: Je 30 FPS dost pro všechny?

Příspěvek od Srandista »

Vsak vdaka bohu, ze sa tych 144Hz stava novy minimalny standard. Tiez planujem v dohladnej dobe poslat svoj 1080p 60Hz do dochodu a zobrat 1440p 165Hz. Co je ale vacsi problem ako existencia tych este rychlejsich panelov je neexistenca grafik, co by to s takymi FPS nakrmili.
MTB: MSI MAG B550 Tomahawk, CPU: AMD Ryzen R5 3600 + Scythe Mugen 4, RAM: Corsair 32GB DDR4 3600MHz CL16, GPU: AMD RX 6800 16GB RAM, SSD: Corsair MP600 PRO LPX 1TB + Corsair MP510 1TB, SC: Sound Blaster X-Fi Titanium Fatal1ty Professional, PSU: Corsair RM650x, Case: Fractal Design Define C, Monitor: Dell S2721DGFA
Google Pixel 4a, Nexus 7 (2013) 32GB
satik
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 03. črc 2015
Bydliště: Jilemnice
Kontaktovat uživatele:

Re: Je 30 FPS dost pro všechny?

Příspěvek od satik »

Záleží co hraješ, hry jako Valorant / CSGO apod. nemají problém mít stovky fps.
GPU MSI RTX 4090 Suprim X CPU AMD Ryzen 9 7950x3D MB ASUS Crosshair HERO, RAM G.Skill Tridentz 64GB @6000MHz CL30
case Fractal Define Torrent PSU Seasonic Prime TX 1600W, M2 SSD Seagate Firecuda 530 2+4TB
monitory Samsung Odyssey G9 Neo + 2x AOC AG271QG periferie Razer Deathadder, Ducky Shine7, Steelseries QcK+, Beyerdynamic MMX 300 VR Valve Index
mr.qeg
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. srp 2007
Bydliště: Dresden

Re: Je 30 FPS dost pro všechny?

Příspěvek od mr.qeg »

Myslíte, že má cenu investovat i do vyšších herzů pouze pro práci či případně na starší hry, ale ty jen občas? Pokukuji po nějakém 27" s 1440p tak na 99% pouze kancl a práce a možná někdy, když bude venku hnusně, tak to 1% na hry? Nejnovější hra by byl tak Witcher3 či Fifa na gf1050Ti.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Je 30 FPS dost pro všechny?

Příspěvek od python.p »

Tak jestli má... já bych třeba už jinej monitor nechtěl. I na chalupu jsem si vzal 144Hz a to si na tom zahraju jen občas.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Thellwin
Administrátor
Administrátor
Uživatelský avatar
Registrován: 19. čer 2003
Bydliště: Satan City

Re: Je 30 FPS dost pro všechny?

Příspěvek od Thellwin »

To bude indiviudální ... mám tu vedle sebe zapojený současně 2x 27" QHD monitor, jeden 144 Hz, jeden 60 Hz a nedělá mi problém na obou dělat cokoliv.
Goldnoob team proud member!
crashPC
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 09. dub 2005
Bydliště: Slaný

Re: Je 30 FPS dost pro všechny?

Příspěvek od crashPC »

Kruci, proč 34“ 3440*1440 IPS monitory maj 144Hz, 1ms odezvu a stojej kolem 12k, když 31.5" 3840*2160 maj 60Hz a stojej cca 22k? To by jednoho nasralo. Existuje nějaké téma, které se zaobírá kompatibilitou a nekompatibilitou tohoto rozlišení, třeba ve starších hrách? Ještě mam někde uložrnej HOMAM3 a Diablo.
Lenovo ideapad 16“, Ryzen 5800H (8C/16T) 16GB DDR4 @ 3200MHz, 1TB M.2 SSD
We are not here because we're free, we are here because we're not free...
satik
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 03. črc 2015
Bydliště: Jilemnice
Kontaktovat uživatele:

Re: Je 30 FPS dost pro všechny?

Příspěvek od satik »

To přece vůbec nevadí, že hra daný rozlišení nepodporuje, prostě to monitor nějak přeškáluje na svoje nativní, případně budeš mít nahoře/dole černý pruhy při jiným poměru stran (případně se obraz dá i roztáhnout, to se dá nastavit u grafiky, jak se má v tomhle případě chovat).
GPU MSI RTX 4090 Suprim X CPU AMD Ryzen 9 7950x3D MB ASUS Crosshair HERO, RAM G.Skill Tridentz 64GB @6000MHz CL30
case Fractal Define Torrent PSU Seasonic Prime TX 1600W, M2 SSD Seagate Firecuda 530 2+4TB
monitory Samsung Odyssey G9 Neo + 2x AOC AG271QG periferie Razer Deathadder, Ducky Shine7, Steelseries QcK+, Beyerdynamic MMX 300 VR Valve Index
crashPC
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 09. dub 2005
Bydliště: Slaný

Re: Je 30 FPS dost pro všechny?

Příspěvek od crashPC »

No právě "roztáhnout"/přeškálovat se mi ekluje. Proto mě to zajímá. Další volba jsou useknutý čela a nohy.
Lenovo ideapad 16“, Ryzen 5800H (8C/16T) 16GB DDR4 @ 3200MHz, 1TB M.2 SSD
We are not here because we're free, we are here because we're not free...
Odpovědět

Zpět na „Grafické karty“