Idealni AIRFLOW R4ky?

Vše co se týká chlazení vzduchem - větráčky, ventilátory, žebrované pasivy, atp.

Moderátor: morke

Odpovědět
alienGT
Začátečník
Začátečník
Registrován: 02. úno 2007
Bydliště: Opava

Idealni AIRFLOW R4ky?

Příspěvek od alienGT »

Mam ve Fractalu R4 nasledujici setup:

2x IN - NOCTUA NF-P14s redux 1200 PWM
2x OUT - NOCTUA NF-P14s redux 1200 PWM

Defaultni spliter jsme prestal pouzivat a jedu vse PWM. Co je nejlepsi AF pro tuhle konfiguraci? Mam vytvaret mirny pretlak ve skrini rekneme 50RPM navic na prednich ventilatorech nebo nechat rovnovahu? Podltak chapu jako spatnou variantu. Krivky uz mam a to nasledujici - IDLE 400, LOAD 600+

Takze mam nechat Chassis krivky u obou stejne nebo malinko pridat na predku a o kolik?
7800X3D|Silent Loop 2|ASUS Strix B650E-E|2x32GB 6000CL30|RTX 4090 Gaming OC|FD Meshify 2 XL|RM850i|42" LG C2 120Hz OLED
racecar
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 04. kvě 2014
Bydliště: Košice

Re: Idealni AIRFLOW R4ky?

Příspěvek od racecar »

Ja by som na IN trochu pridal aby netahalo prach cez perforacie a perforovane zaslepky.
"Nepochválím-li se sám, nikdo jiný to za mě neudělá."
BubakB
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 05. lis 2005
Bydliště: Nitra-SVK

Re: Idealni AIRFLOW R4ky?

Příspěvek od BubakB »

Asi najviac detailné a výstižné odpísanie systémového chladenia.

https://www.hwcooling.net/systemove-chl ... kde-ubrat/

Mám dlhé roky XL R2 (čo je v podstate nafúknutá R4) a jediná nevýhoda tej skrine je, že top ventilátory nemajú prachové filtre. Takže prach sa tam dostane dosť dobre a netreba to ani riešiť (z predných teda nejde...). Proste za nejaké dva-tri mesiace raz vyfúkať (ja normálne používam balónik čo sa čistili snímače DSLR) a na ventilátoroch mám taký "semišový" povlak. :mrgreen:

Je to v podstate v rovnováhe 2+2. Ja by som to dosť neriešil. Mne sa osvedčilo dať proste fixne tieto ventilátory na maximálne akceptovateľnú úroveň, čo znesiem počuť aby tam bol prietok a je to.
Inak používam 2+3. Predné však plnia svoju originálnu funkciu chladiť HDD. Vpredu A12 PWM na 1000 rpm, teraz s nejakým neshitným Fractalom (ale pôjde tam asi P12 1300 PWM Redux) a zadné sú spomenuté tri S12A PWM na 620 otáčok.
Pôvod každej chyby HW: S-T-U-D-E-Ň-Á-K!
alienGT
Začátečník
Začátečník
Registrován: 02. úno 2007
Bydliště: Opava

Re: Idealni AIRFLOW R4ky?

Příspěvek od alienGT »

BubakB: Diky za odkaz na test, vcelu zajimave vysledky. Myslel jsem, ze podtlak je ta nejhorsi varianta, ale to jsem byl hodne vedle. 0+2 je lepsi nez 1+1. Fixne je prave provozovat nechci, to uz jsem mohl zustat na tom integrovanem switchi, co je ve skrini (5,7,12V). Muj cil byl mit:
pod 400 RPM v IDLE
600 RPM +- v LOAD.
Toho jsem docilil, takze to tak necham, nic lepsiho uz s tim nevymyslim.
7800X3D|Silent Loop 2|ASUS Strix B650E-E|2x32GB 6000CL30|RTX 4090 Gaming OC|FD Meshify 2 XL|RM850i|42" LG C2 120Hz OLED
g-ice
Začátečník
Začátečník
Registrován: 31. led 2019

Re: Idealni AIRFLOW R4ky?

Příspěvek od g-ice »

Trochu to tu oživím. Já mám taky R4, a chtěl bych mít větráky naopak fixně (případně oužít ten switch ve skříni) dopředu 2xNOCTUA NF-S12A ULN a jaký mám dát outtake? Ať to funguje co nejlépe? :) Na processoru mám noctuu DH14 s 2mi větráky.
PC - Ryzen 5800x3D@Arctic freezer 360 II - Asus x570 gaming-e - Gskill tridentZ Neo 3600@CL14- SX8200 pro 1TB - Sapphire Nitro+ 7900XTX - Soundblaster X3 + Mackie CR4 - Define 7 - Supernova G3 850w - Asus MG278Q
BubakB
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 05. lis 2005
Bydliště: Nitra-SVK

Re: Idealni AIRFLOW R4ky?

Příspěvek od BubakB »

g-ice Mne sa vpredu totálne S12A (resp. ventilátory takéto konceptu) ale že totálne vôbec neosvedčili. Osobne by si myslím, že konceptom taký ventilátor s takými lopatkami by mal byť hrubý viac než štandardných 25mm, v pohode 35 a viac a mala by to byť 14cm. Mal by predovšetkým nasávať teplý vzduch smerom preč zo skrine a najlepšie aby mu pritom nič nevadilo.
Ale je pravda, že keď som si robil testy S12A na 600-700 otáčok verzus A12 na nejakých akceptovateľných 900-1000 otáčkach, tak to mala S12A spočítané. :roll:

R4, resp. moja spomenutá XL R2 boli také skrine, ktoré neboli vyložene na prietok vzduchu a má to prieduchy len po stranách, takže to nemalo odkiaľ nasávať. Veď preto obohatili portfólio Fractalu aj iné modelové rady než len Define. Plus teda ja tam mám HDD v RAIDe, teda klasické riešenie kedy to chladí disky. Skôr by som ich dal hore dozadu alebo dozadu ako odfuk tie S12A. Čo sa týka otáčok, tak ja mám PWM na nejakých 40% (= ako FLX, na 5v idú nejak na 650 otáčok...). Pod 600 už dosť nemajú požadovaný efekt. Osobne by som tie ULN dal na ten dodávaný odpor, čo k nim presne balila Noctua a pôjdu na 600rpm, čo aj by aj bez HDD nemalo až tak vadiť. Také decentné riešenie. Ale môžeš si zaexperimentovať...podľa https://youtu.be/-t4N3DUkwnE by mali ísť na 7V okolo 500 otáčok.
Pôvod každej chyby HW: S-T-U-D-E-Ň-Á-K!
g-ice
Začátečník
Začátečník
Registrován: 31. led 2019

Re: Idealni AIRFLOW R4ky?

Příspěvek od g-ice »

Nechám si poradit. Jen mě zajímá co je nejlepší chlazení R4 (s důrazem na ticho). Větráky preferuji Noctua... processor je 3700x (noctua dh14) a grafika je vega 64, příští týden 6800 xt.
PC - Ryzen 5800x3D@Arctic freezer 360 II - Asus x570 gaming-e - Gskill tridentZ Neo 3600@CL14- SX8200 pro 1TB - Sapphire Nitro+ 7900XTX - Soundblaster X3 + Mackie CR4 - Define 7 - Supernova G3 850w - Asus MG278Q
BubakB
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 05. lis 2005
Bydliště: Nitra-SVK

Re: Idealni AIRFLOW R4ky?

Příspěvek od BubakB »

Hej ice, všimol som si, že to riešiš aj v thereade https://pctforum.tyden.cz/viewtopic.php ... 3#p9723593 a máš pomerne preferenciu 3 pinov. Čo si myslím, že by bolo vhodné zvážiť PWM verzie. Hlavne typicky 3pin FLX aj reduxy sú v podstate len také oklieštené PWM verzie. A 4pin vždy môžeš regulovať aj pomocou napätia a zapojiť do 3pinu a ľahšie si prípadne predáš. ;) Sú vždy variabilnejšie na reguláciu. Napr. do niektorých kompov aj do svojho retra som zakúpil od Noctua ešte ten ich maličký regulátor NA-FC1 (mám doma snáď 4), ktorý ak ho vie človek používať a nemá problém, že mu pôjdu ventilátory na statické otáčky je dobrá vec + tam kde nie je žiadna regulácia ako NASká, rôzne 5V (keďže to funguje aj s nimi). Jeden zvládne regulovať aj 6 ventilátorov (samozrejme, vždy to napájam pomocou SATA) na jeden PWM kanál. Osobne som rokmi nezažil žiadne pazvuky či problémy vyplývajúce z PWM. Skôr ma srala tá blbá regulácia pomocou DC, teda napätia. Kde už prirodzene pri extrémoch dával dosť zabrať motor ventilátora a to vytváralo skôr neželané pazvuky.

Toš jedna vec a teraz k tej hlavnej. Ako som povedal vyššie, R4 aj jej derivát XL R2 sú pomerne klasické skrine s koncepciou https://en.wikipedia.org/wiki/Negative_room_pressure . Svedčí im teda väčší počet outtake ventilátorov. S a takz. "podtlakom" by sa dalo žiť. Ale vzhľadom k tvojmu HW, uvediem ho tu vzhľadom na to, že popisy rokmi menia:
PC - Ryzen 3700x@NoctuaD14 - MSI x470 gaming plus - Crucial 32gb 3600CL16@1T - SX8200 pro 1TB - Asus 6800 XT TUF - Soundblaster Z + Mackie CR4 - FractalR4 - Supernova G3 850w - Asus MG278Q
Sám som začínal u XL R2 v 2013 ešte na C2Q + HD7750 a nemal nikdy bohvie akú GPU nikdy a došiel som na to, že s jediným ventilátorom na výfuk-outtake sa tam akumuluje teplý vzduch. Takže do hornej pozície sa asi nevyhneš ventilátorom.

Otázka týkajúca sa bokov (teda či dať na bočnicu aby fúkal a odfukoval ventilátor z GPU) a spodnej časti (teda spod ten zdroja). Poviem to takto. Ukázalo sa, že to bývalo vždy problematické. Spod zdroja som nikdy nepoužíval (spodná časť mne osobne pri XL R2 vytvárala s ventilátorom + HDD nebezpečné vibrácie a ešte, my máme v dome podlahové kúrenie, takže som si zospodu trieskal vzduch do skrine. Sranda, že na zdroj to nikdy ani dosť nevadilo. Ale mám semipasív nastavený tak, aby fúkal vzduch furt a zas výhoda bola, že ja som sa nad 300 W nikdy nedostal, takže neviem. :lol: :oops: ). A v bočnici. Veru, vyskúšaj. Ale asi zistíš, že všetko je to naprd. ;) Mne čo pomohlo bola poloha skrine. Každú (aj pracovnú stanicu s kopou HDD v RAIDe1 atď) si dávam naľavo od mňa. Doska a pravá časť pôsobia ako prirodzená bariéra, protihluková stena. Jako áno, čistý des,že nevidím na svoj svetielkujúci RGB HW, keď za tým sedím. :mrgreen: (Tú poslednú vetu som, samozrejme, myslel veľmi ironicky.)

A teraz čo kúpiť? Veru, možností je viac. Osobne by som v rámci skrine kúpil 5 ventilátorov. Dva ako in dopredu, tri dozadu. Môžeš s tým tretím dozadu experimentovať v rámci teploty GPU a dať si ho do bočnice skrine. Otázka teraz aké. Nuž, podľa môjho názoru v rámci možností regulácie či už pomocou napätia, tak aj PWM majú dobrý priebeh modely od Noctuy, ktoré majú menšie maximálne otáčky a končia na takých 1200-1400. Reduxy ako P12 1300 (tá sa pri 50% PWM točí tak na 600-700 otáčok) a pri 5V a 7V je to tiež tak nejak. P14 sú na tom podobne, ale osobne doma žiadnu nemám, lebo som si unifikoval rozmery na 12cm, aby som to všade mohol prípadne vopchať. F12 dosť nemám rád, hrozne duní nad 650 otáčkách. A12 sú skvelé ventilátory, len nemám s nimi dobré skúsenosti. Jednu som musel vrátiť a doma mám síce 4 (každá kupovaná zvlášť), ale dve z nich nie je možné použiť hore (či na orientáciu pri normálnom desktope, že by boli na pasíve GPU, teda že by na ne pôsobila aj gravitácia), lebo začnú vydávať divné pazvuky (mali to tak aj niektoré A14). Neviem, dosť tlačí Noctua na limity s týmto ventilátorom. Ale do 1000 otáčok funguje báječne a pokým si v normálnej "desktop tower" pozícii. Možno práve tie by som odporúčiť si zaobstarať ako intaky a jeden outtake. ;) Lebo s normálnej desktop pozícii, či na pasív chladiča CPU sú excelentné aj tie moje boľavé!

S12A ULN môžeš skúsiť práve dve hore do skrine. Práve hore aby tam odfrckávalo jemne vzduch preč. Ale asi by som skôr kúpil s ohľadom na čas iné než práve S12 (mám doma štyri S12A a ako som písal vyššie v inom príspevku, je to dosť špecifický ventilátor, takže inde nebude mať dosť využitie a nebude taký efektívny). Aby som išiel do Reduxu v tomto prípade , P12-1300, prípadne P14s-1200. V pohode ich PWM verzie. Ak to dáš do regulátora v skrini, tak odfrkni plast na ľavej strane konektora a zapoj to ako 3pin. Regulovať to budeš rovnako a keď si zmyslíš, že chceš PWM voooolalalaa môžeš potom regulovať.

Ja by som vymenil časom aj tie na chladiči D14. Sám mám NH-U12P a ventilátor z nej je už minulosťou. Poprípade tam dáš dve A12 na svoju D14 a to budeš vidieť, jaké veci sa budú diať. :twisted: Ale v podstate akákoľvek 12cm tam bude sedieť (prípade kruhová 14 od Noctuy. Ale A15 neodporúčam. D14 musela mať v takom prípade iné spony a tie ti Noctua síce tuším pošle aj zadarmo, ale kto má čas na to čakať...že? :) )

Otázka ako naprd budú časom tie ventilátory na GPU. Poprípade ako sa pri zátaži správa ten zdroja.

Takže, ja by som kúpil:
- 3x A12 PWM (prípadne skús A12 ULN, mali by ísť pekne do 1200), ideálny sweet spot pri tých ventilátoroch je 1000 otáčok. ;) Najlepšie ich dať ako intake a jeden out aby zasával vzduch z pasívu chladiča CPU (hej, mám overené, že funguje lepšie než čokoľvek iné...). Poprípade časom tie dve z prednej časti daj na CPU, a budeš to mať farebne unifikované a dopredu pleskni tie reduxy alebo nové A12. FLX A12 si nekupuj. Je to to isté ako PWM a A12 sa naprd regulujú (majú divný priebeh otáčok. AJ pri 5V, čo je už dosť limit dávajú stále okolo 1000 otáčok). Ak 3pin, tak jedine ULN verzia.
- hore do skrine buď S12A ULN, alebo reduxy P12-1300 P14s-1200 PWM (a regulovať ich ako som spomenul) ak to farebne nevadí. S12A ULN držať tak na hranici 600-650 otáčok. reduxy na dosť podobnej. Možno o stovák viac.

A tak... neviem čo viac dodať. 30 minút písania v čudu. :oops: Možno časom novú skriňu. Nejakú viac na prietok vzduchu. Define je fajn, len má svoje limity a preferuje radšej ticho než dobré teploty. HW môže trpieť. Aj keď, R4 pochádza z časov, kedy Nehalem dával bez problémov s dobrou GPU aj pól KW, a vydržali to skrine, stroje aj užívatelia.
Pôvod každej chyby HW: S-T-U-D-E-Ň-Á-K!
alienGT
Začátečník
Začátečník
Registrován: 02. úno 2007
Bydliště: Opava

Re: Idealni AIRFLOW R4ky?

Příspěvek od alienGT »

Viz 4. post - 4*Redux 1200PWM + dekabelizace
https://ibb.co/2ybdsJw
7800X3D|Silent Loop 2|ASUS Strix B650E-E|2x32GB 6000CL30|RTX 4090 Gaming OC|FD Meshify 2 XL|RM850i|42" LG C2 120Hz OLED
g-ice
Začátečník
Začátečník
Registrován: 31. led 2019

Re: Idealni AIRFLOW R4ky?

Příspěvek od g-ice »

alienGT píše:Viz 4. post - 4*Redux 1200PWM + dekabelizace
https://ibb.co/2ybdsJw
To by šlo, akorát mám tam ten menší koš na disky...
PC - Ryzen 5800x3D@Arctic freezer 360 II - Asus x570 gaming-e - Gskill tridentZ Neo 3600@CL14- SX8200 pro 1TB - Sapphire Nitro+ 7900XTX - Soundblaster X3 + Mackie CR4 - Define 7 - Supernova G3 850w - Asus MG278Q
alienGT
Začátečník
Začátečník
Registrován: 02. úno 2007
Bydliště: Opava

Re: Idealni AIRFLOW R4ky?

Příspěvek od alienGT »

g-ice: Pokud ho nepotrebujes, vyhaz to vsechno ven a udelej vzduchu volnou cestu ke grafice. Ja mam jen 3*SSD, z toho 2 jsou pod deskou zezadu a 1 mam na 5,25" Himuru jen tak polozeny. Klasicky disk zapinam jen 1 za rok a provedu zalohu. Pak zase kabliky odpojim a jedu SSD only. Klidne dej klasicky HDD nahoru do velke pozice. Myslim, ze nic moc lepsiho se s tim vymyslet neda.

Vytvarim mirny podtlak cca 50-100RPM v zatezi. Nasavani prachu skvirama diky podtlaku neresim, me se doma neprasi. Tohle je stav po 3/4 roce od instalace. Posli pak fotku, jak jsi to vymazlil. 8)

PS: me osobne koncept skrine bez tunelu dole ala R6 vyhovuje. Takhle se dostane cerstvy vzduch ze spodniho vetraku vice pod grafiku, ta si ho nasaje a posle teplo vzhuru. Proto budu s R4 tak dlouho, dokud to pujde.
7800X3D|Silent Loop 2|ASUS Strix B650E-E|2x32GB 6000CL30|RTX 4090 Gaming OC|FD Meshify 2 XL|RM850i|42" LG C2 120Hz OLED
g-ice
Začátečník
Začátečník
Registrován: 31. led 2019

Re: Idealni AIRFLOW R4ky?

Příspěvek od g-ice »

alienGT píše:g-ice: Pokud ho nepotrebujes, vyhaz to vsechno ven a udelej vzduchu volnou cestu ke grafice. Ja mam jen 3*SSD, z toho 2 jsou pod deskou zezadu a 1 mam na 5,25" Himuru jen tak polozeny. Klasicky disk zapinam jen 1 za rok a provedu zalohu. Pak zase kabliky odpojim a jedu SSD only. Klidne dej klasicky HDD nahoru do velke pozice. Myslim, ze nic moc lepsiho se s tim vymyslet neda.

Vytvarim mirny podtlak cca 50-100RPM v zatezi. Nasavani prachu skvirama diky podtlaku neresim, me se doma neprasi. Tohle je stav po 3/4 roce od instalace. Posli pak fotku, jak jsi to vymazlil. 8)

PS: me osobne koncept skrine bez tunelu dole ala R6 vyhovuje. Takhle se dostane cerstvy vzduch ze spodniho vetraku vice pod grafiku, ta si ho nasaje a posle teplo vzhuru. Proto budu s R4 tak dlouho, dokud to pujde.
Dát disky do velké pozice nahoru, to mě nenapadlo. Zkusím. Objednám větráky a někdy se do toho pustím... času málo :)
Já jsem na cablemanagement hrozný prase :D tak fotku radši posílat nebudu, dostal bych hejt. Taky se chci držet R4. Jsem maximálně spokojenej...
PC - Ryzen 5800x3D@Arctic freezer 360 II - Asus x570 gaming-e - Gskill tridentZ Neo 3600@CL14- SX8200 pro 1TB - Sapphire Nitro+ 7900XTX - Soundblaster X3 + Mackie CR4 - Define 7 - Supernova G3 850w - Asus MG278Q
g-ice
Začátečník
Začátečník
Registrován: 31. led 2019

Re: Idealni AIRFLOW R4ky?

Příspěvek od g-ice »

https://ibb.co/TY5YKJz

Je to hnusné, nebyl čas. Ale funguje to ;)
PC - Ryzen 5800x3D@Arctic freezer 360 II - Asus x570 gaming-e - Gskill tridentZ Neo 3600@CL14- SX8200 pro 1TB - Sapphire Nitro+ 7900XTX - Soundblaster X3 + Mackie CR4 - Define 7 - Supernova G3 850w - Asus MG278Q
Odpovědět

Zpět na „Vzduch“