VRAM a vše kolem ní

Libovolný výrobce, technologie, informace, rady, výběr, ovladače.

Moderátoři: morke, Walker1134, PKBO, Hladis

Odpovědět
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: VRAM a vše kolem ní

Příspěvek od Hladis »

Hosi nejak se to tu zvrhava v prekrikovani, nadavky atd.... Laskave se bavte k veci a pokud mozno fakticky.
Obrázek
hnizdo
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. bře 2007
Kontaktovat uživatele:

Re: VRAM a vše kolem ní

Příspěvek od hnizdo »

Jak se tu mame bavit fakticky kdyz tu ache dokolecka popira dokonce svoje vlastni zjisteni, vymysli nicim nepodlozene teorie aby mu to vychazelo a argumentuje tu nejakym screenshotem ktery cherrypickoval dve hodiny.

Proste to bude takhle. Dokud to nepromeri s prubehy pouzivane vRAM a videozaznamem z mereni nejaka renomovana redakce, nepohneme se z mista.

A to neberu v potaz, ze se tu dokolecka toci mantra "8GB dneska nestaci" podle jedne jedine hry na topove nastaveni s nejnarocnejsim enginem ever v prisernem technickem stavu, ktere nezvlada ani karta 3x drazsi. Doom a SS tedy fakt nepocitam, ty na tenhle objem fakt nemaji narok s jejich vizualem.
Naposledy upravil(a) hnizdo dne stř 13. led 2021, 19:08, celkem upraveno 1 x.
MB: Asrock Z690 Extreme CPU: Core i9-12900K cooler: Be quiet! Dark Rock PRO 4 RAM: 32GB 2x16 DDR4-3600 CL16 Kingston Renegade, VGA: MSI 4090 Suprim Liquid SSD: Samsung 960Pro 1TB + EK-M.2 HS HDD: 3TB Toshiba, 18TB WD DC HC550, 8TB Seagate SMR, 2x12TB HGST DC HC520 - RAID1, Optical: LG BH16NS55 BR-RW , Mouse: Roccat Kone XTD Keyb.: Logitech G15+G13+F710, Case: BQ Dark Base PRO 900 r2 PSU: Seasonic Platinum 860W SS-860XP2, Monitor: Asus PG27UQ, Repro: Logitech Z-5500, Headset: Turtle Beach Stealth 700X Gen 2 MAX, OS: Win11/64 Pro

>>>>Fórum pro much VRAM much doge věrozvěsty otevřeno! Vstup ZDARMA<<<<
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: VRAM a vše kolem ní

Příspěvek od Ache »

Fakta jsou xx screenů, co jsem sem postoval a ne jen z CyberPunku, ale i ze Sama4, z mojí 8GB karty.
Já se jen bránim napadení ze lži. Trochu mě to právě připomíná ten můj boj za HD5870 AF filtraci. Akorát tady aspoň pár lidí je schopno potvrdit, že aspoň ten Cyberpunk s plným RT už žere tolik paměti, že 8GB nestačí. Bez RT nebo se sníženýma texturama (obojí je naprd.) je vše v pohodě. To už sem si také ověřil, když sem to chvíli hrál na low-textury. Celý večer to pak bylo v pohodě i v té Japonské čtvrti. Takže ty propady dělá jen VRAM nic víc. Stejně jako v SAM4 na full, anebo výjimečně ten DOOM (prohlížeč na pozadí tomu dost pomůže :) )

EDIT: Nevěřím tomu, že by nějaká redakce nahrávala videa, aby dokázala něco takového - cíleně ukázat jak po chvíli hraní jde výkon 8GB RTX karty dolů (respektive se místy propadá proti stavu, kdy VRAM stačí).

Se stačí podívat na to jak pak Nvidia jednala s HardwareUnboxed po tom co pár dní před tímv e videu jasně řekli, že dají přednost více VRAM před Raytracingem. :roll: Navíc nejsem sám, co na propady výkonu v CyberPunku, nebo DOOM narazil. Toho Sama asi fakt tady hraju jen já, ale i ten ukázal stejné chování při max. texturovým buferu.

Ale ok, pokud mě to někdo zaplatí, tak videa klidně natočím a můžeme to hodit na PCT mag. :) Jen by mě zajímalo, kdo fakt bude sledovat třeba hodinu nesestříhaný video a sledovat případný změny fps v nějakých stejných scénách na které se po chvíli vrátím. :roll:
Naposledy upravil(a) Ache dne stř 13. led 2021, 19:14, celkem upraveno 1 x.
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
hnizdo
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. bře 2007
Kontaktovat uživatele:

Re: VRAM a vše kolem ní

Příspěvek od hnizdo »

moment, nemel jsi behem tech svych "mereni" spustenej browser na pozadi, ze ne....
MB: Asrock Z690 Extreme CPU: Core i9-12900K cooler: Be quiet! Dark Rock PRO 4 RAM: 32GB 2x16 DDR4-3600 CL16 Kingston Renegade, VGA: MSI 4090 Suprim Liquid SSD: Samsung 960Pro 1TB + EK-M.2 HS HDD: 3TB Toshiba, 18TB WD DC HC550, 8TB Seagate SMR, 2x12TB HGST DC HC520 - RAID1, Optical: LG BH16NS55 BR-RW , Mouse: Roccat Kone XTD Keyb.: Logitech G15+G13+F710, Case: BQ Dark Base PRO 900 r2 PSU: Seasonic Platinum 860W SS-860XP2, Monitor: Asus PG27UQ, Repro: Logitech Z-5500, Headset: Turtle Beach Stealth 700X Gen 2 MAX, OS: Win11/64 Pro

>>>>Fórum pro much VRAM much doge věrozvěsty otevřeno! Vstup ZDARMA<<<<
zhor
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 26. čer 2005
Bydliště: Liberec

Re: VRAM a vše kolem ní

Příspěvek od zhor »

Jedna vec je kolik hra zere vram a druha co to v praxi udela s vizualem. Ja uz jsem zaznamenal nekolik her ktery skutecne sezerou 8G vram skoro nadoraz, ale pri hrani jsem nezaznamenal sebemensi problem ani po hodinach hrani, vsechno jelo naprosto plynule a fps na maximu. Myslim ze pokud maj preteceni vram spravne osetreny, nemuze s tim bejt problem a pokud to budou mit blbe, nebude stacit zadna velikost.
PC1: CPU=i7-11700F+NH-U12A | MB=Asus TUF B560M-Plus | RAM=Corsair LPX 2x16G 3600 | GPU=Asus RTX4070 Dual | SSD=Samsung 970 Evo Plus 1T+SSHD: Seagate FireCuda 2T | PS=Corsair TX750M | Case=FD FocusG Mini | Mon= MAG272-165Hz | OS=W10Pro |
PC2: CPU=i7-6700K+NH-U9B | MB=Asus Z170M-Plus | RAM=Corsair LPX 2x8G 3200 | GPU=EVGA GTX980 SC | SSD=Samsung 850 Evo 250G | OS=Kubuntu |
Trek
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. kvě 2008

Re: VRAM a vše kolem ní

Příspěvek od Trek »

Tak jsem ze zvědavosti otestoval Cyberpunk s 10GB a 5GB VRAM na 3080 (udělal jsem si program, kterej přes CUDA naalokuje VRAM) a jak dojde ta VRAM tak to není tak hrozný, je to takový pomalejší a občasnej spike, ale až zas taková hrůza to není

Obrázek
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: VRAM a vše kolem ní

Příspěvek od Ache »

hnizdo píše:moment, nemel jsi behem tech svych "mereni" spustenej browser na pozadi, ze ne....
Takže na 8GB kartě nesmím mít na pozadí puštěný prohlížeč? :? Musím hrát čistě na restartovaným PC, to je dost slušný omezení na to abych si radši připlatil případnou tisícovku dvě za 2x víc VRAM kartu. Nevěřím tomu, že někdo takhle funguje a nikdy během hraní nedá alt+tab aby omrkl zprávy atd. nakonec i kvůli tomuhle lidi vyhledávají režim border-less window - který jinak nedává smysl, protože v něm akorát pak nefunguje např. DSR. (tedy pokud to neforcnu na celou plochu)

Já ty hry hraju, nedělám přesné měření. Nicméně on teb browser už jen pak rozhoduje o detailech, protože zase když na to teď koukám, tak si tolik neukrojí (kolem 100MB, při youtube cca 300MB), a jen to dokazuje, jak těch 8GB je třeba v tom DOOM úplně na hraně, když s prohlížečem už problémy jsou a bez něj ne... Sam a Cyberpunk dělají problémy i bez toho. Fakt nejsem vůl a první co sem vypínal u CyberPunku byl prohlížeč, ale tím sem jen mírně oddálil nevyhnutelné. :(

Takže stále dokola se točíš akorát ty - já tvrdím a stojím si za tim, že 8GB je nedostatečný - hlavně do budoucna. Přitom to GPU je silné dost na to aby hry i v QHD lítali nad 60+ fps se vším na max. Někteří už tady také tohle potvrdili jediný kdo s tím má největší problém jsi ty, majitel 24GB karty, na které to ani nemáš šanci spolehlivě ověřit.

Ty mě napadáš stále ze lži, já tě napadat nebudu. Ale celkově obecně řeknu, že pokud někdo doporučí 8GB grafickou kartu jako dostatečnou do budoucna, tak lže. :!: Samozřejmě tám myslím hlavně RTX 3070 - u nějakého low-endu samozřejmě 8GB je v pohodě. ;-)

EDIT:
Trek píše:Tak jsem ze zvědavosti otestoval Cyberpunk s 10GB a 5GB VRAM na 3080 (udělal jsem si program, kterej přes CUDA naalokuje VRAM) a jak dojde ta VRAM tak to není tak hrozný, je to takový pomalejší a občasnej spike, ale až zas taková hrůza to není
Tak si zkus udělat 2GB kartu ;-) A nebo čti tohle celý téma. Oponuju hnízdovi, že tahle aplikace neni spolehlivá a další přijde s tim, jak má 5GB RTX 3080 a lítá mu to fajn. :roll:
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
Trek
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. kvě 2008

Re: VRAM a vše kolem ní

Příspěvek od Trek »

A proč bych dělal 2GB kartu?

Prostě jsem ukázal přibližně chování Cyberpunku při 10GB a 5GB VRAM. Jde o to, že Cyberpunk nijak nereportuje nedostatek VRAM nebo podobně.

Od množství VRAM se odvíjí kvalita frametimů, při určitém množství VRAM pro nějaké nastavení může dojít k tomu, že jsou frametime špičky, záleží na ostatních okolnostech jestli to je nepříjemný nebo ne, ty špičky je to zadrhávání. Ale hra normálně funguje. Jenom ještě opakuji je blbý, že to nikde hra nijak neukáže že by bylo dobrý více VRAM.
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: VRAM a vše kolem ní

Příspěvek od Ache »

Trek píše:A proč bych dělal 2GB kartu?.
Aby sis to oveřil zda to funguje. Stejně jako prve já. :)

Takhle vypadá cyberpunk na "2GB" RTX 2070 hned po načtení:
https://abload.de/img/cyberpunk2077_2021_01h8k6n.jpg :-D
- paměť vyžraná, nasdíleno dalších dalších 4GB RAM, ale huh, vyšší přenosy přes PCI-E se nekonají. Asi hra vykopala z paměti "bordel" a přednost má Johnny a spol. problém zas bude až po chvíli hraní. Ale hrát to už fakt znova nebudu. :-D Možná až na nějaký Lovelace (pokud nevyfasuje zase "nekonečných" 8GB ).
Naposledy upravil(a) Ache dne stř 13. led 2021, 20:27, celkem upraveno 2 x.
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
DoctorD
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. kvě 2004
Bydliště: Praha

Re: VRAM a vše kolem ní

Příspěvek od DoctorD »

Myslím si, že bez toho, abyste měli 8GB Vram, tak přeci nikdy nemůžete nasimulovat situaci, která na 100% odpovídá tomu, co tu Ache píše a co se i mne potvrdilo při hraní.

Trek: Ono není problém, že dochází k častým propadům, ale prostě je tam limit 8GB Vram, kdy za určitých okolností dojde k poklesu FPS.

Kdybych měl 3070, tak natočím video. Nyní to je jen samozřejmě o řečech, ale svoji zkušenost s tím mám
Trek
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. kvě 2008

Re: VRAM a vše kolem ní

Příspěvek od Trek »

Mno akorát těmahle testama se neprokazuje, že Nvidia dává málo paměti do karet, ale že to dělaj dobře a maj to ošéfovaný

3070 stačí 8GB protože je to spíš 1080p karta
3080 je 1440p karta
3090 je 4K karta

to že za x let bude tý paměti málo je v pořádku, karty co byly před x lety jsou nyní taky nižší úroveň.
To že maj Radeony 16GB je zbytečný, tou dobou co budou hry vyžadovat 16GB budou ty karty zastaralý. Navíc Radeony jsou stejně nehratelný s RTX.
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: VRAM a vše kolem ní

Příspěvek od Ache »

Jediný co maj ošéfonavý je to, že pamětí si zajistili, aby na tom lidi nehnili zbytečně dlouho jako na Pascalu. :) Taková 1080Ti stále v FHD a QHD slouží dobře (RTX efekty na ní nezapneme a bez nich je stále v pohodě) - karta za 699$ i po skoro 5letech dává hry na plno.
Naposledy upravil(a) Ache dne stř 13. led 2021, 20:39, celkem upraveno 1 x.
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
hnizdo
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. bře 2007
Kontaktovat uživatele:

Re: VRAM a vše kolem ní

Příspěvek od hnizdo »

Trek píše:Mno akorát těmahle testama se neprokazuje, že Nvidia dává málo paměti do karet, ale že to dělaj dobře a maj to ošéfovaný.
Presne tak. Ale Ache vzdy vymysli dalsi teorii, ktera "jasne dokazuje".
MB: Asrock Z690 Extreme CPU: Core i9-12900K cooler: Be quiet! Dark Rock PRO 4 RAM: 32GB 2x16 DDR4-3600 CL16 Kingston Renegade, VGA: MSI 4090 Suprim Liquid SSD: Samsung 960Pro 1TB + EK-M.2 HS HDD: 3TB Toshiba, 18TB WD DC HC550, 8TB Seagate SMR, 2x12TB HGST DC HC520 - RAID1, Optical: LG BH16NS55 BR-RW , Mouse: Roccat Kone XTD Keyb.: Logitech G15+G13+F710, Case: BQ Dark Base PRO 900 r2 PSU: Seasonic Platinum 860W SS-860XP2, Monitor: Asus PG27UQ, Repro: Logitech Z-5500, Headset: Turtle Beach Stealth 700X Gen 2 MAX, OS: Win11/64 Pro

>>>>Fórum pro much VRAM much doge věrozvěsty otevřeno! Vstup ZDARMA<<<<
Raikkonen
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. kvě 2008

Re: VRAM a vše kolem ní

Příspěvek od Raikkonen »

Trek - Dobře to dělá akorát budoucím prodejům, protože až nastoupí čistě nextgen hry (z 16GB konzolí), tak ty 8GB karty odpadnou, stejně jako tomu už bylo xkrát v minulosti. Takže kdo koupil Ampere s 8 a 10GB VRAM, jistě v další generaci bude donucený upgradovat (takže žádné ob generaci jak to mnozí provádějí). Tady jde jen o to, kdy ten velký propad nastane. Covid a z toho pramenící odklady her to o něco oddalují, takže dost možná ty hry hromadně vyjdou až když už bude na scéně přebírat žezlo další generace. Anebo to už uvidíme dříve při srovnání se SUPER refleshem.
Opačný příklad - Pascal, ten díky na svoji dobu velké paměti v pohodě může ještě dnes dosluhovat a hráči nebyli nuceni hromadně migrovat na Turing.

Ono je vždycky lepší mít paměti více a pořádně ji nevyužít, než ji mít málo a pak litovat. 8GB už tu bylo před 4 lety, nové konzole mají 16GB, více paměti s sebou nenese nějakou výkonovou penalizaci, takže není důvod nepohnout se zase trochu kupředu.
DoctorD
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. kvě 2004
Bydliště: Praha

Re: VRAM a vše kolem ní

Příspěvek od DoctorD »

Trek píše:Mno akorát těmahle testama se neprokazuje, že Nvidia dává málo paměti do karet, ale že to dělaj dobře a maj to ošéfovaný

3070 stačí 8GB protože je to spíš 1080p karta
3080 je 1440p karta
3090 je 4K karta

to že za x let bude tý paměti málo je v pořádku, karty co byly před x lety jsou nyní taky nižší úroveň.
To že maj Radeony 16GB je zbytečný, tou dobou co budou hry vyžadovat 16GB budou ty karty zastaralý. Navíc Radeony jsou stejně nehratelný s RTX.
V pohodě, kdyby sama nvidia na svých stránkách uvádí RTX 3070 s testy na 1440p. Přeci jen, kam pak zařadit 3060, taky na 1080p?
Tzn. já jsem jen potvrdil, že 8GB Vram je v Cyberpunku někdy limitující.

A to , že testy na 24GB Vram či 10GB nepotvrzují fakt, co se děje na 8GB Vram při reálném provozu
Trek
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. kvě 2008

Re: VRAM a vše kolem ní

Příspěvek od Trek »

Hele hodím Google a hned zjistím, že např. pro Xbox "Microsoft’s engineers have prioritized that the 10GB of super fast RAM (which is faster than the RAM used in PS5), for use with the GPU while the remaining 6GB of ‘normal’ speed RAM can be used for other less processor intensive functions.

Konzole mají jen "jednu" paměť a z toho ta nejrychlejší část pro GPU je právě magických 10GB. Nvidia moc dobře vědí co a jak.

Šach mat chlapci. 10GB je perfektní velikost a bude stačit hodně následujích let, protože se takhle budou věci dělat na 10GB gpu paměti.
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: VRAM a vše kolem ní

Příspěvek od Ache »

A od kdy mají PC stejné detaily jako konzole? :-D Podívej se třeba jen na kvalitu raytracingu Watchdogs Xbox (1080p, ojebaný denoiser, méně odrazů) vs. PC (nativní, plné odrazy). I čistě konzolistickej škvár jako Horizon má na PC lepší grafiku (dohlednost, stíny, AF...). Takže pokud se hra udělá na Xbox 10GB videopaměti, tak lepší PC verze klidně může na plný kule žrát i 20GB. XBOX 360 měl také jen 512MB shared paměti (10MB na grafice byl jen buffer) a přesto některé PC porty s vylepšenou grafikou pak žraly klidně 1,5GB.

Nehledě nato, že kdyby se vše dělalo podle konzolí i na PC, tak asi jediná rozumná volba bude RDNA grafika i v PC. :) Jenže hry se na PC předělávají a vylepšují. Nakonec i ty 3070/3080 mají výkon GPU někde jinde... kromě paměti není důvod, proč by hra na PC pak neměla vypadat lépe.
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
Trek
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. kvě 2008

Re: VRAM a vše kolem ní

Příspěvek od Trek »

Ano tahle situace bude za dva tři roky, kdy konzole zestárnou. V tý době už 3080 taky klesne do kategorie 1080p karet a budou nový pěkný věci, konzole a 3080 ale zůstanou na stejné úrovni. Teď a tady mají Nvidia karty správné množství paměti do té doby než budou nové karty. Futureproofing je na nic, zajímá mě co je tady a teď, 16GB na Radeonech může být plýtvání. Je to jako když si pořídíš 64GB RAM a jednou za rok něco pustíš, co to využije.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: VRAM a vše kolem ní

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Kecy. 2GB bylo na GTX680 taky bohatě dost... no, tak na rok max dva, poté to byl průser. Minulé konzole měly polovinu paměti a stačej ti snad dodnes 4GB grafiky?

Současné konzole maj hrubej výkon nic moc.

GN to otestovali a jejich reálnej výkon je někde mezi GTX1070-2070 dle titulu a optimalizace.

https://www.youtube.com/watch?v=HCvE4JGJujk

Paměti, tý maj ale dost. A fast storage taky. Tzn čeká nás mnoho ústupků v kvalitě renderingu, FPS a obecně kde je limitem hrubej výkon GPU, ale textury budou velice high-ress což bude vidět v onom 4K což je marketing target.

Pokud se NV bojí vydat 6GB kartu a radši dá 12GB na mainstream tak ti garantuju že 8GB fakt výhledově stačit nebude a i těch 10 bude dost dýchavičnejch a kompromisních.
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: VRAM a vše kolem ní

Příspěvek od Ache »

Mě přijde, že pár lidí je tady vyloženě banda do-řiti-Huang-lezů, co mají problém uznat, že ne vše je tak pěkně zelené. Ta paměť prostě není ideální na budoucí tituly, a s těmahle cenama si lidi karty spíš kupují ob generaci a bude spíš hůř jak to vypadá. Těch bláznů, co to mění s každou generací je minimum. Vždyť i Huang ty upgardy tak vždy prezentuje. 3060tka není upgarde pro majitele 2060, ale 1060. atd.

Já mám rád Nvidia karty kvůli stabilitě, ovladačům, ale nebudu honit nad každou jejich kartou, protože nikdy neudělají chybu a karty jsou dokonalé. Ne nejsou. Ampere až na 3060 12GB je schválně zkriplen aby neměl zbytečně velkou životnost a s Lovelace si upgardy zajistili. Ampere kromě 3060tky tak nikomu (pokud to nehoří) nedoporučuju. Většina lidí co znám tak mají PC déle než dva roky.

Jedinej safe-to-upgarde tak bude 3060tka, kdy lidi nenároční po max. detailech (full raytracing to asi v budoucnu opravdu nebude) mají zase třeba na 5 let vystaráno. Stejně jako s tou 1060, kde ale 3GB brzo odpadla a muselo se hrát na humus textury.

Tady to pomalu zní od některých jako by více paměti bylo na škodu (chce snad AMD za ty 6800XT nějaký šílený prachy proti 10GB nvidia?) - k tomu fakt nemám co dodat. Maximálně tak papíry na hlavu. Protože více paměti na škodu nikdy není, ale její nedostatek vadí.
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
Odpovědět

Zpět na „Grafické karty“