RTX 3080 Aorus Master problém s TDP jen max. 90%

Grafické karty s libovolným GPU firmy nVidia (např. Riva, GeForce).

Moderátoři: Walker1134, Wilik

Arnie
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 27. srp 2004

RTX 3080 Aorus Master problém s TDP jen max. 90%

Příspěvek od Arnie »

Zdravím ve spolek,

vlastním kartu Gigabyte RTX 3080 Aorus Master rev.1 a mám problém s tím že karta při maximalním vytížení si vezme max. 340 W podle GPU Z což je 90% TDP, ve špičkách max 93% . S tím je spojený i nízký výkon v benchmarcích jako je na př. 3DMark Time Spy kde mám GPU score na default karty něco kolem 17300 bodu, kdy podle testu my karta měla mít cca 18000, což by odpovidalo těm 10% TDP které kartě schází, a s tím je spojený i nízky boost GPU v doom ethernal ve 4K max detaily něco kolem 1800 Mhz. Teplota karty max. 70 C ve 100% load. Ovládače mám poslední verzi 461.09 . Zbytek sestavy Ryzen 9 5900X, 32 GB RAM G.Skill 3600 MHz CL 16, zdroj Be Quiet! Dark Power 11 Platinum 750 W . První co mne napadlo, že nestihá zdroj, ale podle zásuvky má celá sestava odběr maximálně 500 W, dále jsem zkoušel jiné výstupy zdroje pro napájení PCIE karet, taktéž bez úspěchu, nyní mne už napadá pouze výměna zdroje, ale před tím než to udělám jsem se chtěl poradit zde. Bios karty mám poslední co je k dispozici tedy F2
tdp.gif
tdp 2.gif
.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Hastala vista BABY !!!
DoctorD
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. kvě 2004
Bydliště: Praha

Re: RTX 3080 Aorus Master problém s TDP jen max. 90%

Příspěvek od DoctorD »

Dej ještě záložku Advanced a NVIDIA Bios, tam by mělo napsat jaká je maximální hodnota Maximum Power limit
Able2fly
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. led 2010

Re: RTX 3080 Aorus Master problém s TDP jen max. 90%

Příspěvek od Able2fly »

Pokud máš nějaký taktovací nástroj (Afterburner, precision..) tak sem také můžeš dát screen z něho.
Trek
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. kvě 2008

Re: RTX 3080 Aorus Master problém s TDP jen max. 90%

Příspěvek od Trek »

Těch 17300 při 340W je naprosto normální score pro 3080. 18000 to musíš mít lepší kus. Máš tam koukám vrel, tak zkus podvoltovat.
Za mě ale říkám normální score průměrného (možná lehce podprůměrného) kusu při 340W TDP. 18000 GPU score ale zapomeň, kde jsi to viděl?
Ještě koukám, že ta tvoje karta má 320W TDP, zvášil jsi power limit?

Jinak zdroj neřeš, zdroj buď jede nebo nejede. Když nezvládá tak se vypne, nesnižuje nijak výkon karty, prostě buď dodá juice nebo ne. Špatnej zdroj by mohl mít pokles napětí což by bylo ale velice nedobré.

Ještě další věc, Gigabyte očesává na těch kartách co jde a asi tam je jen 6 spcaps https://www.reddit.com/r/nvidia/comment ... lcc_stats/
takže to jsou jedny z nejhorších karet co se tejče týhle charakteristiky a i to může mít vliv na takty (mají horší nastavení pro to vrel, protože sračková karta), musíš podvoltovat.


Edit:
Podíval jsem se na svoje výsledky pro svoji lacinou 3080 a ano stock gpu score je 17300 při 340W a po podvoltu je gpu score 18k, takže to sedí, vše funguje jak má
Musíš chápat, že Gigabyte dělá nejhorší grafiky, dávají tam co nejlacinější věci, proto jsem drahej Gigabyte vrátil a vzal rovnou tu lacinou variantu
Arnie
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 27. srp 2004

Re: RTX 3080 Aorus Master problém s TDP jen max. 90%

Příspěvek od Arnie »

Snímek obrazovky 2021-01-14 125735.png
Trek píše:Těch 17300 při 340W je naprosto normální score pro 3080. 18000 to musíš mít lepší kus. Máš tam koukám vrel, tak zkus podvoltovat.
Za mě ale říkám normální score průměrného (možná lehce podprůměrného) kusu při 340W TDP. 18000 GPU score ale zapomeň, kde jsi to viděl?
Ještě koukám, že ta tvoje karta má 320W TDP, zvášil jsi power limit?

Jinak zdroj neřeš, zdroj buď jede nebo nejede. Když nezvládá tak se vypne, nesnižuje nijak výkon karty, prostě buď dodá juice nebo ne. Špatnej zdroj by mohl mít pokles napětí což by bylo ale velice nedobré.

Ještě další věc, Gigabyte očesává na těch kartách co jde a asi tam je jen 6 spcaps https://www.reddit.com/r/nvidia/comment ... lcc_stats/
takže to jsou jedny z nejhorších karet co se tejče týhle charakteristiky a i to může mít vliv na takty (mají horší nastavení pro to vrel, protože sračková karta), musíš podvoltovat.


Edit:
Podíval jsem se na svoje výsledky pro svoji lacinou 3080 a ano stock gpu score je 17300 při 340W a po podvoltu je gpu score 18k, takže to sedí, vše funguje jak má
Musíš chápat, že Gigabyte dělá nejhorší grafiky, dávají tam co nejlacinější věci, proto jsem drahej Gigabyte vrátil a vzal rovnou tu lacinou variantu
No tak to jsi mne moc nepotěšil :( Čekal jsem, že výměna zdroje by to mohla napravit, ale nikdy se zdrojem problém nebyl a fungoval mi na předešlé sestavě ( i7 9700k , z390 aorus pro, 16 GB RAM 4133 MHz adata ) bez problémů, ryzena jsem kupoval v domění , že ta i7 brzdila tu rtx 3080, nenapadlo mne , že bych mohl zrovna natrefit na takového "zmetka" . Jinak jsem zapomněl zmínit MB kteroyu mám pro ryzena a to Asus XE B550, ale to není podstatné. Překvapuje mne, že premiová karta za jakou se RTX 3080 Aorus master vydavá a která stála 28 k je takový šunt :( , bohužel vrátit ji už nemohu, jelikož ji mám téměř měsíc. A ano, jak jsi psal po UV konkrétně na 0,9 V při 1920 MHz gpu a +1000 MHz na RAM karta dává těch cca 18000 v time spy. Takže se musím smířit s tím co mám. Moc děkuji Treku za podělení se zkušenostma, ušetřil si mi zbytečně vyhozené peníze za nový zdroj.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Hastala vista BABY !!!
Arnie
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 27. srp 2004

Re: RTX 3080 Aorus Master problém s TDP jen max. 90%

Příspěvek od Arnie »

[quote="DoctorD"]Dej ještě záložku Advanced a NVIDIA Bios, tam by mělo napsat jaká je maximální hodnota Maximum Power limit[/quote] Karta by si mela brát až 370 W , bohužel si vezme maximálně tech 340 jak psal Trek, a z toho vyplývý to nízké TDP při zatiženi kdy karta jede na 90%. Vypadá to, že gigabyte v parametrech lže a uvádí nepravdivé hodnoty. Jelikož tech 370 W by odpovádalo PCIE 70 W 2x 8 pin PCIE 150 W + 150 W . Bohuže z PCIE si karta bere neco kolem 50 W max. a z jedné větve 8 pinu jen kolem 120- 130 W max. Holt jsem zvolil špatnou značku. Hlavně že mám na grafice lcd display.... [attachment=0]1.gif
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Hastala vista BABY !!!
Able2fly
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. led 2010

Re: RTX 3080 Aorus Master problém s TDP jen max. 90%

Příspěvek od Able2fly »

Ještě mě napadlo, nemáš na kartě druhý bios? Nějaký silent a performance například? Měl by tam fyzicky být switch někde na kartě..
Trek
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. kvě 2008

Re: RTX 3080 Aorus Master problém s TDP jen max. 90%

Příspěvek od Trek »

Ten power limit 370W by měl ale dávat více než 18k gpu score, tak 18500, jenže tam máš vrel, je to asi limitace od Gigabyte protože dojebali ty součástky (a opravili v revizi 2) nebo nějakej problém s biosem jak píše Able2fly.
Já na kartě vrel neměl nikdy, vždy jen pwr a to jsem zkoušel 3060ti, 3070 i 3080.
Arnie
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 27. srp 2004

Re: RTX 3080 Aorus Master problém s TDP jen max. 90%

Příspěvek od Arnie »

Able2fly píše:Ještě mě napadlo, nemáš na kartě druhý bios? Nějaký silent a performance například? Měl by tam fyzicky být switch někde na kartě..
Jo to bylo jako první věc co jsem zkoušel přepnout, jediné co se změnilo byli otáčky ventilátorů, jinak nic jiného. TDP karty a takty zůstaly naprosto stejné, nyní mám "OC" bios zaplý. Jinak tu je pár odkazů na testy kde karta dala tech 18 k bodu v time spy, takových testů jsem našel mnohem více.

https://youtu.be/f_vC2dMUW9M?t=430

https://youtu.be/drp3oZACOd0?t=177
Hastala vista BABY !!!
Arnie
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 27. srp 2004

Re: RTX 3080 Aorus Master problém s TDP jen max. 90%

Příspěvek od Arnie »

Trek píše:Ten power limit 370W by měl ale dávat více než 18k gpu score, tak 18500, jenže tam máš vrel, je to asi limitace od Gigabyte protože dojebali ty součástky (a opravili v revizi 2) nebo nějakej problém s biosem jak píše Able2fly.
Já na kartě vrel neměl nikdy, vždy jen pwr a to jsem zkoušel 3060ti, 3070 i 3080.

VRel mi to tam ukázalo při přepnutí do desktopu ze hry konkrétně z doomu ethernal, jinak když nechám na pozadí běžet gpuz při hraní, tak to tam ukazuje že kartu omezuje PWR , celou dobu GPUZ monitoruje souvyslou zelenou lajnu PWR a TDP je strop těch 90% .
Hastala vista BABY !!!
spajdr
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 14. bře 2004
Bydliště: Ostrava Poruba
Kontaktovat uživatele:

Re: RTX 3080 Aorus Master problém s TDP jen max. 90%

Příspěvek od spajdr »

To máš prakticky ty samé výsledky co jsem měl s Eagle OC verzí s použitím Gaming OC biosu.
Pokud teda nemáš štěstí na silicon, tak se dále nedostaneš s verzí co má 2x8 PIN napájení.
Trek
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. kvě 2008

Re: RTX 3080 Aorus Master problém s TDP jen max. 90%

Příspěvek od Trek »

Maj to lepší páč revize 2 a ty máš revizi 1, kde to Gigabyte přehnal s cenovou optimalzací osazení PCB (a nová revize má 3 PCIE konektory). Oprava v tom videu maj taky revizi 1.

Pro jistotu bych ještě zkusil clean install ovladačů, i s DDU v safe modu., protože přece jen je tam 370W podle GPU-Z (což je limit referenčky - myslím maximální možné navýšení u referenčky). Je to divný když máš PWR při 90% TDP, to je nějakej jako bug skoro. Jestli jsi tam měl předtím jinou Nvidia kartu tak stopro udělej clean install ovladačů s DDU (utilita pro vymazání všech zbytků ovladaču po odinstalaci v safe modu).

Dodatek
A ještě když pogoogluješ tak je vidět, že ten pwr má nastat v 99.9 procentech tdp, pakliže nastane v 90% tak je někde chyba, asi vbios, resp. ty v afterburneru pošoupneš limit, ale karta na něj nejde protože je to někde omezený. Vyčistit ovladače ověřit že BIOS je ok a zkusit znovu. Tvá karta takto přesně na bodík odpovídá 340W kartám, např. co mám já.
Naposledy upravil(a) Trek dne čtv 14. led 2021, 13:53, celkem upraveno 1 x.
Arnie
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 27. srp 2004

Re: RTX 3080 Aorus Master problém s TDP jen max. 90%

Příspěvek od Arnie »

Trek píše:Maj to lepší páč revize 2 a ty máš revizi 1, kde to Gigabyte přehnal s cenovou optimalzací osazení PCB (a nová revize má 3 PCIE konektory). Oprava v tom videu maj taky revizi 1.

Pro jistotu bych ještě zkusil clean install ovladačů, i s DDU v safe modu., protože přece jen je tam 370W podle GPU-Z (což je limit referenčky - myslím maximální možné navýšení u referenčky). Je to divný když máš PWR při 90% TDP, to je nějakej jako bug skoro. Jestli jsi tam měl předtím jinou Nvidia kartu tak stopro udělej clean install ovladačů s DDU (utilita pro vymazání všech zbytků ovladaču po odinstalaci v safe modu).
Uniinstal starých driveru pomocí DDU jsem také proveld pro jistotu, nicméně se karta chovala stejně na dvou odlišných sestavách kde byl vždy jen zdroj stejný jak s i7 9700k a z390 aorus pro tak ted na ryzen 9 5900x s asus XE b550 . A po výměně komponentů na AMD jsem provel čistou instalaci win 10 pro 64 bit Podává stejné výsledky, karta v defaultu boostuje maximalně v time spy na 1960 spíše 1950 více ani ťuk. jediné co jsem po nainstalování karty udělal bylo okamžitá aktualizace biosu na v. F2. Možná jsem měl zkusit benchmarky s původní verzi biosu, teď už to nezjistím , jelikož na stránkách gigabyte již původní bios není k dispozici, jen verze F2. Za chvilku tu hodím výsledky Time Spy z defaultu karty.
Hastala vista BABY !!!
Able2fly
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. led 2010

Re: RTX 3080 Aorus Master problém s TDP jen max. 90%

Příspěvek od Able2fly »

https://www.techpowerup.com/vgabios/?ma ... l=RTX+3080

tady máš kdyžtak knihovnu všech Gigabyte biosů, při změně filtru najdeš i biosy dalších výrobců. Není problem dát např ASUS TUF bios na jakoukoliv dvoupin kartu. Já jsem dával Strix bios na Trio X a karta fungovala daleko lépe.
lavatube
Začátečník
Začátečník
Registrován: 21. led 2016
Bydliště: Praha

Re: RTX 3080 Aorus Master problém s TDP jen max. 90%

Příspěvek od lavatube »

Arnie píše:
[quote="DoctorD"]Dej ještě záložku Advanced a NVIDIA Bios, tam by mělo napsat jaká je maximální hodnota Maximum Power limit[/quote] Karta by si mela brát až 370 W , bohužel si vezme maximálně tech 340 jak psal Trek, a z toho vyplývý to nízké TDP při zatiženi kdy karta jede na 90%. Vypadá to, že gigabyte v parametrech lže a uvádí nepravdivé hodnoty. Jelikož tech 370 W by odpovádalo PCIE 70 W 2x 8 pin PCIE 150 W + 150 W . Bohuže z PCIE si karta bere neco kolem 50 W max. a z jedné větve 8 pinu jen kolem 120- 130 W max. Holt jsem zvolil špatnou značku. Hlavně že mám na grafice lcd display.... [attachment=1]1.gif
Karta by si mela brát až 370 W , bohužel si vezme maximálně tech 340 jak psal Trek, a z toho vyplývý to nízké TDP při zatiženi kdy karta jede na 90%. Vypadá to, že gigabyte v parametrech lže a uvádí nepravdivé hodnoty. Jelikož tech 370 W by odpovádalo PCIE 70 W 2x 8 pin PCIE 150 W + 150 W . Bohuže z PCIE si karta bere neco kolem 50 W max. a z jedné větve 8 pinu jen kolem 120- 130 W max. Holt jsem zvolil špatnou značku. Hlavně že mám na grafice lcd display....
1.gif
[/quote]
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
AMD Ryzen 9 7900X/G.Skill Trident Z5 NEO EXPO K2 32GB/6000 /MB:ASUS TUF GAMING X670E-PLUS /win10/Chladic:ARCTIC Liquid Freezer II 420:GK:Gigabyte 3080 xtreme:Case:Fractal Meshify 2 XL: Zdroj:Corsair RM850i:Monitor: ASUS PG348Q
Thellwin
Administrátor
Administrátor
Uživatelský avatar
Registrován: 19. čer 2003
Bydliště: Satan City

Re: RTX 3080 Aorus Master problém s TDP jen max. 90%

Příspěvek od Thellwin »

To je nějakej špatnej kousek, s mojí "napůl social" Gainwardkou GS jsem na default dal v Time Spy GPU skóre 17780.
Goldnoob team proud member!
Arnie
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 27. srp 2004

Re: RTX 3080 Aorus Master problém s TDP jen max. 90%

Příspěvek od Arnie »

Výsledky z Time Spy karta na default :

https://www.3dmark.com/3dm/56730935


Výsledky z Time Spy karta UV na 0,9 V 1920 MHz GPU, RAM +1000 :

https://www.3dmark.com/3dm/56731810
Hastala vista BABY !!!
Arnie
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 27. srp 2004

Re: RTX 3080 Aorus Master problém s TDP jen max. 90%

Příspěvek od Arnie »

Thellwin píše:To je nějakej špatnej kousek, s mojí "napůl social" Gainwardkou GS jsem na default dal v Time Spy GPU skóre 17780.
No vše napovídá tomu, že jsem neměl v silikonové loterii pravděpodobně štěstí, jen mne zaráží, že karta nepodává na defaultu výkon jaký by měla mít, to že by nešla taktovat by mě netrápilo, ale tohle mě teda štve. Mimochodem GPU max OC je +120 MHz , ale stejně mi to je k ničemu, protože karta kvůli tomu TDP zdaleka na tuto frekvenci neboostuje...
Hastala vista BABY !!!
Trek
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. kvě 2008

Re: RTX 3080 Aorus Master problém s TDP jen max. 90%

Příspěvek od Trek »

GS edice od Gainward je golden sample, čili právě ten lepší kus.
Arnie má to co maj lidi normálně, průměr za 22-23k.
Podle mě je ale divný, že máš Pwr při 90% spotřebě, to nechápu, to musí bejt tím vbiosem. Přes Pwr vlak nejede. Ty v MSI Afterburneru můžeš šoupat power limitem?
spajdr
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 14. bře 2004
Bydliště: Ostrava Poruba
Kontaktovat uživatele:

Re: RTX 3080 Aorus Master problém s TDP jen max. 90%

Příspěvek od spajdr »

Arnie píše:
Thellwin píše:To je nějakej špatnej kousek, s mojí "napůl social" Gainwardkou GS jsem na default dal v Time Spy GPU skóre 17780.
No vše napovídá tomu, že jsem neměl v silikonové loterii pravděpodobně štěstí, jen mne zaráží, že karta nepodává na defaultu výkon jaký by měla mít, to že by nešla taktovat by mě netrápilo, ale tohle mě teda štve. Mimochodem GPU max OC je +120 MHz , ale stejně mi to je k ničemu, protože karta kvůli tomu TDP zdaleka na tuto frekvenci neboostuje...
Pokud zkusíš Quake II RTX, nelítá ti spotřeba až k 355-360W? Tam mi to žralo nejvíce.
Odpovědět

Zpět na „NVIDIA grafické karty“